«Տղայի գլխին սարքել են սպանությունը». փաստաբան
Լուսանկարում ցմահ դատապարտյալ, 27-ամյա Արեն Չատինյանն է, որ 6-րդ տարին արդեն գտնվում է բանտում (Լուսանկարը հրապարակում ենք Արենի հարազատների թույլտվությամբ- հեղ.): Ցմահ դատապարտյալի հարազատներն արձագանքեցին «Հետքի» «Խեղված ճակատագրեր» հոդվածաշարի հայտարարումից հետո:
Արեն Չատինյանը մեկն է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում պատիժը կրող ավելի քան 100 ցմահ դատապարտյալներից: Դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման 2008 թ-ին: Սովորել է Վանաձորի մանկավարժական համալսարանի ֆիզկուլտուրայի ֆակուլտետում, դատապարտվել 4-րդ կուրսում: Մեղադրվել է տաքսու վարորդի սպանության մեջ, իրեն մեղավոր չի ճանաչել, մինչ օրս էլ պնդում է, որ սպանություն չի կատարել: Սակայն այս գործն անցել է հայաստանյան եռաստիճան դատական համակարգով, հասել նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ), բայց մերժվել անհիմն համարվելու պատճառաբանությամբ:
«Հետքը» զրուցեց 2008 թ.-ին ներպետական դատարաններում Արեն Չատինյանին պաշտպանած փաստաբան Վարդան Սաֆարյանի հետ, ով գտնում է, որ ժողովրդական լեզվով ասած՝ «Տղայի գլխին սարքել են սպանությունը: Անցել է 6 տարի, բայց լավ հիշում եմ այդ գործը»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասում է պաշտպանը: Փաստաբանի դիտարկմամբ, անհայտ է մնացել սպանության մոտիվը, որ սպանության վայրում` տաքսու մեջ հայտնաբերվել են բոլորովին այլ մարդու մատնահետքեր, ով գտնվում է հետախուզման մեջ, բացի այդ՝ սպանված տաքսիստը թալանված չի եղել, նախկինում ծանոթ չեն եղել, թշնամանք չեն ունեցել: Միակ ապացույցը հանդիսացել է սպանվածի բջջային հեռախոսը, որը հայտնաբերվել է Արեն Չատինյանի մոտ: Վերջինս դատարանում նշել է, որ պարզապես փողոցում գտել է այդ հեռախոսը: Ահա փաստաբան Վարդան Սաֆարյանի պաշտպանական ճառից մի հատված:
Բացի այդ, այս գործը վարող ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Արաբկիրի քննչական բաժնի կարևորագույն գործերով ավագ քննիչ, ոստիկանության մայոր Բաբկեն Մարտոյանին մեկ տարի անց՝ 2009-ին, մեղադրանք է առաջադրվել մեկ այլ գործով ապացույցները խեղաթյուրելու մեղադրանքով: Արեն Չատինյանի մայրը՝ տիկին Ալլան գտնում է, որ նույն կեղծիքներն էլ իր որդու գործում են, թերևս, արվել նրա թեթև ձեռքով:
Ցմահ դատապարտյալ Արեն Չատինյանը հացադուլ է հայտարարել՝ պահանջելով վերանայել իր քրեական գործը: Մոր փոխանցմամբ, տղան մի քանի անգամ դիմում է գրել գլխավոր դատախազություն, սակայն պատասխան չի ստացել. «Դա է պատճառը, որ հիմա էլ ես եմ գրել, իսկ Արենը որոշել է բողոքի ծայրահեղ քայլի դիմել»,- գլխավոր դատախազության շենքի մոտ բողոքի ակցիայի ժամանակ ասաց Արեն Չատինյանի մայրը:
«Հետքի» հետ զրույցում հացադուլի փաստը հաստատեց նաև ՔԿՎ լրատվության բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը` նշելով, որ Արեն Չատինյանի խուցն առանձնացվել է, և նա գտնվում է մշտական բժշկական հսկողության տակ: «Դեկտեմբերի 2-ից նա հացադուլի մեջ է, պահանջում է իր գործի վերանայում: Այլ ցմահ դատապարտյալ հացադուլի մեջ չկա»,- ընդգծեց Գոռ Ղլեչյանը:
Գլխավոր դատախազի օգնական Նորիկ Բարսեղյանն ու քաղաքացիների ընդունելության և դիմումների քննարկման բաժնի պետ Անդրեյ Աղամալյանը հրավիրեցին տիկին Ալլային դիմումի քննարկման:
Քրեական գործի վերաբացման համար, ըստ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 50-րդ գլխի, անհրաժեշտ են նոր կամ նոր երևան եկած հանգամանքներ: Այս մասին գլխավոր դատախազության պաշտոնյաները հայտնել են Արեն Չատինյանի հարազատներին:

“Парня подставили убийством” – адвокат
На снимке – осужденный к пожизненному заключению 27-летний Арен Чатинян, который уже шестой год содержится в тюрьме (фотография публикуется с разрешения родственников Арена. – авт.). Родные откликнулись на инициированный “Hetq” цикл статей под общим названием “Искалеченные судьбы”.
Арен Чатинян – один из более чем ста пожизненно осужденных в Армении, кто отбывает наказание в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”. К максимальной мере наказания Арен был приговорен в 2008 году. Учился на факультете физкультуры Ванадзорского педагогического университета, был осужден на четвертом курсе. Арена обвинили в убийстве таксиста. Он не признал себя виновным и по сей день утверждает, что не совершал этого преступления. Это дело прошло через трехступенчатую судебную систему Армении, дошло до Европейского суда по правам человека, но было отклонено с мотивировкой необоснованности.
“Hetq” побеседовал с защитником Арена Чатиняна во внутригосударственных судах Варданом Сафаряном, который считает, что “парня подставили убийством”. “Прошло уже шесть лет, но я хорошо помню это дело”,- сказал в беседе с нами адвокат. Для Вардана Сафаряна мотив убийства остался непонятен, на месте убийства, в такси, были обнаружены отпечатки другого человека, который находится в розыске. Кроме того, убитый таксист не был ограблен, в прошлом они не были знакомы, не были врагами. Единстенным доказательством стал найденный у Арена Чатиняна мобильный телефон убитого. Последний в суде отметил, что нашел телефон на улице.
Кроме того, через год, в 2009-ом, старшему следователю по особо важным делам Арабкирского следственного отдела главного следственного управления полиции РА, майору полиции Бабкену Мартояну было выдвинуто обвинение в искажении доказательств по другому делу. Мать Арена Чатиняна, Алла, считает, что тот же подлог следователь совершил в деле ее сына.
Пожизненно осужденный Арен Чатинян объявил голодовку с требованием пересмотреть его уголовное дело. По словам Аллы, сын несколько раз направлял заявления в Генпрокуратуру, но ответа не получал. “Сейчас заявление написала уже я, а Арен решил выразить свой протест, пойдя на крайний шаг”,- сказала во время акции протеста перед зданием Генпрокуратуры мать Арена Чатиняна.
В беседе с “Hetq” факт голодовки подтвердил и начальник информационного отдела управления по уголовно-исполнительным учреждения Гор Глечян, отметив, что Арен Чатинян помещен в отдельную камеру и находится под постоянным наблюдением врачей. “Голодовку он проводит со второго декабря, требуя пересмотреть его дело. Других объявивших голодовку пожизненно заключенных нет”,- сказал Гор Глечян.
Помощник генпрокурора Норик Барсегян и начальник отдела приема граждан и рассмотрения заявлений Андрей Агамалян пригласили мать Арена Чатиняна на обсуждение заявления.
Согласно ст.50 УК РА, для повторного рассмотрения уголовного дела необходимо наличие новых или вновь открывшихся обстоятельств. Об этом сообщили родным Арена Чатиняна представители Генпрокуратуры.