Սիրիահայ ընտանիքը նախատեսել էր տեղափոխվել Հայաստան, ոչ թե պատերազմի պատճառով փախչել
Նազիկի մայրը` տիկին Խաթունը, անցյալ տարվա դեկտեմբերին է Սիրիայի Ղամշլի քաղաքից եկել Կովսական: Ասում է` կուսակցական տոմս չունի, բայց ամբողջությամբ հարում է դաշնակցականների գաղափարախոսությանը: Տիկին Խաթունն ամեն օր հետևում է բոլոր թե տեղական, թե արտասահմանյան նորություններին: Լուրերից բացի՝ նա ամեն օր Նոր կտակարանն է կարդում, որը դրված է անկողնու մոտ: Տղան անգամ կատակ է անում, թե այնքան է կարդացել Ավետարանը, որ երբ բացում է գիրքը, ոչ թե կարդում, այլ անգիր է ասում:
71-ամյա տիկին Խաթունը Սիրիայում մինչև վեցերորդ դասարանը գնացել է հայկական դպրոց, հայերեն գրել և կարդալ գիտի: Հետո, երբ տեղի հայկական դպրոցը փակել են, հայերը հրաժարվել են իրենց երեխաներին արաբական դպրոց ուղարկելուց ` համարելով դա մեղք:
Տիկին Խաթունն ունի 4 երեխա` երեք աղջիկ և մեկ տղա: 24 տարեկանում նա այրիացել է (ամուսինն ավտովթարի է ենթարկվել), որից հետո այլևս չի ամուսնացել: Ասում է` նման դեպքերում օրենքը չի արգելում ամուսնանալ, բայց իրենց մոտ ընդունված չէր, որ հայ կինն այրիանալուց հետո կրկին ամուսնանա: Հայ կինը պետք է «իր երեխաների գլխին կանգնի», իսկ տեղի հայկական համայնքն էլ աջակցում է նման ընտանիքներին:
Այժմ տիկին Խաթունն իր տղայի` Վիգենի ընտանիքի հետ ապրում է սիրիահայերին հատկացված շենքի բնակարաններից մեկում: Վիգեն Օհանն ու կինը` Թամար Մելքոնը, չորս երեխա ունեն` Սամվելը, Բարդին, Մարալը և Բեկորը: Բացի 3-ամյա Բեկորից՝ մյուսները դպրոցական են: Վիգենն ասում է, որ իրենք Սիրիայում իրենց երեխաներին միայն հայկական անուններ են դնում: Սամվելի անունը դրել են Վիգենի հոր անունով: Սիրիահայերի համար դա շատ կարևոր է, քանի որ արաբները դիմացինին դիմում են որպես այսինչ մարդու հայր: Օրինակ, Վիգենին պետք է դիմեն` Սամվելի հայր:
Վիգենի խոսքով` սկզբնական շրջանում դժվարությամբ են հարմարվել: Երեխաները դժվարություններ ունեին հատկապես դպրոցում, ռուսերեն չէին հասկանում, բազմաթիվ տերմիններ հայերեն չգիտեին: Այժմ աստիճանաբար հունի մեջ են ընկնում:
Սիրիայում Վիգենը զիվորական ծառայություն չի անցել: Բայց ոչ թե խուսափել է, այլ ըստ արաբական օրենքի, եթե մայրը միայն մի տղա զավակ ունի, վերջինս զինվորական ծառայություն չի անցնում: Եթե օրինակ, ամուսինը 10 կին ունի ու 10 կնոջից յուրաքանչյուրը միայն մեկ տղա ունի, նրանցից ոչ մեկ չի ծառայում:
Վիգենը խոստովանում է, որ կարոտում է Սիրիան: Ղամշլիում նա աշխատել է որպես խառատ, բացի այդ, ուներ իր սեփական հողատարածքը, որը մշակում էր վարձկանների միջոցով, գործերը հաջող էին ընթանում: Վիգենը պատմում է, որ 2005 և 2010 թթ.-ին եղել է Հայաստանում և նախատեսում էր տեղափոխվել այստեղ: Սակայն նախքան տեղափոխվելը ցանկանում էր հարմար գնով վաճառել իր ունեցածը, նոր գալ Հայաստան և այստեղ իր գործը հիմնել: Սակայն պատերազմի պատճառով ստիպված է եղել այնտեղ թողնել է իր հողատարածքը, պապենական տունը, ինչպես նաև իր ձեռքերով կառուցած տունը: Երբ պատերազմն սկսվել է, ստիպված էին ամենը թողնել և գալ Հայաստան:
Վիգենն ասում է, որ հասցրել է վաճառել միայն մեքենան: Հայաստանում նա չի կարողանում իր մասնագիտությամբ գործ ճարել: Եվ քանի որ այլ աշխատանք չունի, զբաղվում է գյուղատնտեսությամբ: Կովսականում 50 հա հող է մշակում, ցանում է ցորեն և գարի: Այժմ Վիգենն ու իր ընտանիքը սպասում են, որ տեղափոխվեն Կովսականում սիրիահայերի համար կառուցվող նոր շենքում իրենց հատկացված բնակարանը:
Առաջին լուսանկարում՝ Վիգենը եւ մայրը՝ տիկին Խաթունը, երկրորդում՝ երեխաները՝ Մարալը, Բարդին եւ Բեկորը

Армянская семья из Сирии планировала переехать в Армению, а не бежать от войны
В декабре прошлого года мать Назик, госпожа Хатун, переехала из сирийского города Камышли в Ковсакан. Членского билета партии Дашнакцутюн у госпожи Хатун нет, но она всей душой принимает дашнакцаканскую идеологию. Госпожа Хатун каждый день следит за новостями – местными, зарубежными. Кроме этого она каждый день читает Новый Завет, который постоянно находится возле ее кровати. Сын подшучивает над матерью, говорит, она столько раз читала Библию, что когда открывает ее, то уже не читает, а говорит наизусть.
В Сирии 71-летняя Хатун до шестого класса ходила в армянскую школу, умеет читать и писать по-армянски. Когда местную армянскую шгколу закрыли, армяне отказались отправлять своих детей в арабскую школу, посчитав это грехом.
У госпожи Хатун четверо детей – три дочери и сын. В 24 года она стала вдовой – муж погиб в автокатастрофе, после этого она не вышла замуж. Говорит, что в таких случаях закон не запрещает повторно выходить замуж, но у них не принято, чтобы армянская женщина, овдовев, вышла замуж. Армянская женщина должна вырастить детей, а местная армянская община помогает таким семьям.
Сейчас госпожа Хатун живет с семьей сына Вигена в одной из квартир в здании, выделенном сирийским армянам. У Вигена Огана и его жены Тамар Мелкон четверо детей – Самвел, Барди, Марал и Бекор. Все, кроме трехлетнего Бекора, ходят в школу. Виген говорит, что в Сирии они дают детям армянские имена. Самвела, например, назвали в честь отца Вигена. Для сирийских армян это очень важно, так как у арабов принято обращение "отец такого-то человека". К Вигену, например, они бы обращались "отец Самвела".
Вначале было трудно, говорит Виген. Детям в школе приходилось нелегко, они не понимали русский, не знали многие армянских терминов. Сейчас все потихоньку входит в свое русло.
В Сирии Виген не был на военной службе, но не потому, что избегал служить, а потому, что по арабским законам если у матери один сын, то он не служит в армии. Например, если у мужчины десять жен и от каждой жены у него по сыну, то никто из сыновей не служит в армии.
Виген признается, что скучает по Сирии. В Камышли он работал токарем, имел также собственный земельный участок, который обрабатывал с помощью наемных работников. Дела шли успешно. В 2005 и 2010 гг. приезжал в Армению и решил переехать сюда. Но перед переездом нужно было продать имущество, чтобы основать в Армении свой бизнес. Однакор из-за войны ему пришлосьт оставить там свою землю, отцовский дом, а также дом, построенный собственными руками. Когда началась война, семья Вигена вынуждена была все оставить и приехать в Армению.
Виген успел продать только машину. В Армении он не может найти работу по своей специальности, а так как другой работы нет, он занимается сельским хозяйством. В Ковсане обрабатывает участок в 50 гектаров, сеет пшеницу, ячмень. Сейчас Виген и его семья ждут, когда будет квартира в новом здании, который строится в Ковсане для сирийских армян.