Գյումրու երկրաշարժի և Սիրիայի պատերազմի ականատեսը պատմում է Ղարաբաղի կյանքի մասին
«Մի անգամ կռվող ջահելներից մեկն եկավ ինադու ինձի խփեց, անցավ: Ես էլ, չիմանալով, որ ինքը մուսուլման ա, կռիվների մասնակից, դարձա, իրան հարցրեցի` խի ես խփում: Շատ վատ ձևով հարձակվավ ինձ վրա, ու էդ օրվանից տնից չիջա մինչև Հայաստան գալը», - պատմում է սիրիահայ Հարութը:
2012 թ. սեպտեմբերին Հարութ Հալլաջյանը մոր` Տիրուն Մուրադյանի, եղբոր` Սարգիսի և քրոջ` Լուսինեի հետ եկել են Հայաստան: Տիրունը պատմում է, որ Սիրիայում կռիվները սկսվելուց հետո իմացավ, որ ավագ որդին` Սարգիսը, զինվորական ծառայության հաշվառման մեջ է, և հունվարից այլևս չի կարող անցնել սահմանը: Երբ առաջին անգամ տոմս առան դեպի Հայաստան, օդանավակայանում նրանց արգելեցին հեռանալ երկրից: Այնուհետև Տիրունի ամուսինը` Գևորգ Հալլաջյանը, գրություն է թողնում, ըստ որի` Սիրիա վերադառանալուց հետո իր երկու տղաները պետք է զինվորական ծառայություն անցնեն: Դրանից հետո սիրիահայ ընտանիքը կարողանում է գալ Հայաստան:
«Անկեղծ ասած, Հայաստան վերադառնալու միտք չունեի: Հայաստանը շատ եմ սիրում, բայց հոս ծնողներ չունեմ: Ամուսնուս ընտանիքը, որ հարզատ ընատնիքի պես է, Սիրիայում է. չէի ցանկանա նրանցից բաժանվել», - ասում է Տիրունը:
Այժմ Սիրիայում են մնացել Գևորգի մայրը, եղբայրը և քույրը իրենց ընտանիքների հետ: Սկզբնական շրջանում նրանք չէին ցանկանաում թողնել Սիրիան, բայց այժմ տեղափոխվելու դժվարություններ ունեն: Բացի այդ` Գևորգի եղբայրն այնտեղ մասնակցում է կռիվներին: Ասում է. «Սուրիա ծնվել ենք, Սուրիա մեծացել ենք, Սուրիայի վայելքները վայելել ենք, մեռնիլն էլ Սուրիա պիտի մեռնիմ»:
Այժմ Հալլաջյանների ընտանիքը հաստատվել է ԼՂՀ Քաշաթաղի շրջանի Կովսական քաղաքում: Ժամանակավոր ապրում են սիրիահայերի համար կառուցված շենքի մի բնակարանում, որն իրենցը չէ: Սպասում են, որ առաջիկայում տեղափոխվեն սիրիահայերի համար կառուցված նոր շենք, որը դեռևս շահագործման չի հանձնվել: Այստեղ նրանք հաշվառման մեջ են, և պետք է ստանան 3 սենյականոց բնակարան: Այժմյան տունը փոքր է, խոնավ, պայմաններն էլ` բարվոք:
Տիրունը պատմում է, որ դեռևս 2000 թ.-ին, երբ Քաշաթաղը վերաբնակեցման կարիք ուներ, իրենք ընտանիքով տեղափոխվում են Դիցմայրի գյուղ: Սակայն 2006 թ.-ին, երբ Գևորգը ողնաշարի հիվանդություն է ձեռք բերում, գնում է Սիրիա բուժման, որից հետո այնտեղ են տեղափոխվում նաև ընտանիքի մյուս անդամները:
«Ամեն ինչ լավ էր, բայց այդ կռիվները մեզ ոտքի հանեցին, բերեցին Հայաստան, - ասում է Տիրունը: - Գալիս որոշել էինք, որ պետք է վերադառնանք Ղարաբաղ, բայց ոչ Դիցմայրի: Դիցմայրիի տանջանքն արդեն գիտեի, այնտեղ ապրելը դժվար է»:
Սարգիսն արդեն 6 ամիս է, ծառայում է Մարտունիում, իսկ 6 ամիս հետո ծառայության պետք է գնա նաև Հարութը: Սպասում են, որ Նոր տարուց առաջ Սարգիսը բանակից արձակուրդ գա:
«Գիտեմ, որ ծառայությունը շատ դժվար բան է, բայց մի օր գանգատ չի անում: Իմ տղաներն էլ են ասում, որ տղա ենք, պիտի ծառայենք, - ասում է Տիրունը: - Ամենաբացասականն այն է, որ հիմա աշխատանք չունեմ: Ընտանիքում 5 հոգի ենք, այսօր դյուրին չէ զինվոր ունենալ դուրսը: Թեկուզ ամենահասարակ գործը էղնի, ես կգնամ, թեկուզ պստիկ ամսականը մտնի իմ տուն»:
Հալլաջյանների ընտանիքը Ղարաբաղ տեղափոխված այն եզակի ընտանիքներից է, որ եկել է Հալեպից: Ասում են, որ իրենք երբևէ գործ չեն ունեցել հողագործության կամ անասնապահության հետ: Բայց քանի որ գործ չունեն, այստեղ գյուղատնտեսությամբ են զբաղվում: Գևորգը, ով մասնագիտությամբ խառատ է, մի քանի ամսով գնացել էր Երևան աշխատելու: Հարութը ևս պարբերաբար մայրաքաղաք է գնում. աշխատում է շինարարության վրա:
Անցյալ տարի Հալլաջյանների ընտանիքը վերցրել էր սիրիահայերին հատկացվող գյուղատնտեսական վարկը, սակայն քանի որ այն ուշացրել և տվել էին միայն դեկտեմբերի վերջին, չեն հասցրել վարուցան անել: Որոշեցին այդ գումարը չվատնելու համար խոզ առնել: Առաջին անգամ էին անասուն պահում. 21 խոզ առան, պահում էին Դիցմայրիում: Բայց գյուղում խոզերի հիվանդության վարակ տարածվեց, և բոլոր խոզերը սատկեցին: Նախատեսել էին խոզերից ստացված հասույթով վարկը փակել, նոր գործի մեջ ներդրում անել, բայց արդյունքում շուրջ 2 մլն-ի վնաս կրեցին: Այժմ ցանկանում են նոր վարկ վերցնել և գարի ցանել: Սակայն դեռևս վարկ չեն տրամարդել, բացի այդ` իրենց ասել էին, որ նախորդ վարկը նպատակային չեն օգտագործել: Բարերարներից մեկն էլ իրենց համար կով է առել. հույս ունեն դրանից որոշակի եկամուտ ունենալ:
«Չեմ բողոքում, ուր էլ էրթաս, սկզբնական շրջանում դժվար է, պիտի հաղթահարենք: Աշխատանք ունենաք, դուրս չենք գա էստեղից, - ասում է Տիրունը, հետո հավելում. ունենանք-չունենանք հետադարձ ոչ մի տեղ չունենք: Էսպես էլ որ մնա, կմնանք, ի՞նչ ընենք»:
Տիրունի և Գևորգի աղջիկը` Լուսինեն |
Տիրունը կցանկանար Հայաստանում մնալ, եթե իր ընտանիքն իրենց հետ լիներ: Իսկ Հարութն ու Լուսինեն ասում են, որ կուզենային վերադառնալ Սիրիա և շատ են կարոտում այնտեղի կյանքը: Հիմա էլ լարված հետևում են լուրերին` վախենալով, որ հանկարծ իրենց բարեկամներից մեկի անունը չտան:
«Մենք մի երկիր էինք գնացել, որտեղ ապագա շտկելը հեշտ էր, - ասում է Հարութը: Արհեստը, ուսումը կար, ապագայում էլ գործ կլիներ»:
Սիրիայում տղաները համ սովորում էին, համ արհեստ ուսանում: Մեծը կանանց վարսավիր էր, փոքրը` մեխանիզատոր: Լուսինեն, ով այժմ դպրոցական է, նույնպես ցանկանում է վարսավիր դառնալ:
«Կյանքում չեմ էլ պատկերացրել, որ կարող է իմ ճակատագիրն այնպես լինի, որ ես դուրս գամ, երթամ հասնիմ մինչև Սիրիա, - ասում է Տիրունը: - Լեննականցին խոսք ունի` թախտիցդ կփախնես, բախտիցդ չես կըրնա փախնես: Դժգոհ չեմ եղել, բայց կյանքս էնպես եղավ, որ ֆռացինք, գնացինք, նորից եկանք Ղարաբաղ»:
Տիրունը գյումրեցի է, 1980-ականների վերջին ծանոթացել է ապագա սկեսրոջ հետ, ով եղել է իր և Գևորգի ամուսնության միջնորդը: Տիրունը և Գևորգը նշանվել են Սիրիայում, 1994 թ.-ին Հայաստանում գրանցել իրենց ամուսնությունը, այնուհետև տեղափոխվել Սիրիա: 1995 թ.-ին էլ ծնվել է ավագ որդին: Տիրունը պատմում է, որ երկրաշարժից հետո չէր գնացել Գյումրի, չէր կարողանում մտնել հարազատ քաղաք:
«Գյումրին ընձի շատ ցավ է պատճառել: Ընձի համար Գյումրին անտանելի էր երկրաշարժից հետո: Գալուցս հետո երկու անգամ եղել եմ Գյումրի, բայց իմ ծնված, մեծացած շենքի կողքով չեմ կարողացել անցնել: Չեմ գնացել այդ շենք, - ասում է Տիրունը: - Գյումրին բարեկարգվել, վերանորոգվել է, բայց իմ Գյումրիս չկա: Էնի ուրիշ Գյումրի էր, համով Գյումրի էր»:
Այժմ Տիրունը երազում է, որ Սիրիայում պատերազմն ավարտվի, իրենց բարեկամները ապահով լինեն: Ասում է, որ ականատես եղավ երկրաշարժի, պատերազմի, տեղահան եղան, բայց եթե խաղաղություն լինի, իրենք օրվա հացը կվաստակեն: Չնայած Սիրիայի դեպքերի պատճառով Հայաստան գալն իրենց ընտրությունը չէր, բայց ուրախ է, որ Ղարաբաղում գոնե առաջվա պայմանները չեն: Միաժամանակ, գտնում է, որ այստեղ ոչ մեկի համար` լինի տեղացի, թե սիրիահայ, հեշտ չէ ապրել:
Տիրունը և Լուսինեն |
«Էսօր հայրենիքը մեզի անօթևան չի թողնում, բայց ամեն մարդ էլ չէ, որ կուգա այս տարածքներում կապրի», - ասում է Տիրունը:
Միայն անհանգստանում է, որ «աշխատող ձեռքերը տղաներն են, նրանք էլ գնում են բանակ»: Ինքը գործազուրկ է, ամուսինն էլ կայուն աշխատանք չունի, բացի այդ, ողնաշարի հիվանդությունը վերջնական չի բուժվել:
«Զինվոր էղնելը հեշտ չէ, բայց էն, ինչ-որ պարտականություն է, էն ինչ-որ տղա զավակը պիտի անե, նրանք էլ էդ տղա զավակներից մեկն են, - ասում է Տիրունը: - Էսօր իրանք էլ մեր հայրենիքի պաշտպաններից մեկն են: Մենակ երազանքս էդ է` էրեխեքս անփորձանք ծառայություն ընեն, հետ գան»:

Женщина, пережившая землетрясение в Гюмри и войну в Сирии, рассказывает о жизни в Карабахе
"Как-то ко мне подошел парень, ударил меня и отошел. Я, не зная, что он мусульманин и участник боевых действий, повернулся и спросил: "Почему ты ударил?" Он очень агрессивно набросился на меня, и с того дня и до приезда в Армению я не выходил из дома",- рассказывает приехавший из Сирии Арут.
В сентябре 2013 года Арут Алладжян вместе с матерью Тирун Мурадян, братом Саркисом и сестрой Лусине приехали в Армению. По словам Тирун, после начала войны в Сирии они узнали, что старший сын, Саркис, состоит на учете для прохождения воинской службы и после января не сможет перейти границу. Когда они в первый раз купили билеты в Армению, в аэропорту им запретили покидать страну. Потом муж Тирун Геворк Алладжян написал расписку о том, что по возвращении в Сирию двое его сыновей пойдут служить в армию. После этого им разрешили приехать в Армению.
"Честно говоря, я не собиралась возвращаться в Армению. Армению очень люблю, но мои родители не здесь. Семья мужа, которая мне как родная, живет в Сирии, и мне бы не хотелось расставаться с ними",- говорит Тирун.
Сейчас в Сирии остались мать Геворка, его брат и сестра с семьями. Они сперва не хотели покидать Сирию, а сейчас переехать уже очень трудно. Кроме того, брат Геворка участвует там в боях. Он говорит: "Мы родились и выросли в Сирии, пользовались всеми благами этой страны, значит и умереть я должен в Сирии".
Семья Алладжянов обосновалась в городе Ковсакан Кашатахского района Нагорно-Карабахской Республики. Они временно живут в квартире, которая находится в здании, построенном для сирийских армян. В ближайшее время переедут в дом, специально построенный для армян из Сирии.
Тирун рассказывает, что еще в 2000 году, когда нужно было заселять Кашатах, они с семьей переехали в село Дицмайри. Но в 2006-ом Геворк повредил позвоночник и уехал лечиться в Сирию, после чего туда уехали и остальные члены семьи.
"Все было хорошо, но эта война заставила нас покинуть страну, где мы столько лет жили, и приехать в Армению. Когда приезжали, то решили вернуться в Карабах, но не в Дицмайри, там очень тяжело жить. Саркис уже 6 месяцев служит в Мартиуни, а через 6 месяцев в армию пойдет и Арут. Мы ждем, что до Нового года Саркис приедет в отпуск,- рассказывает Тирун. – Знаю, что служить очень тяжело, но я ни разу не слышала от него жалоб. Мои мальчики говорят, что должны служить. Но хуже всего то, что сейчас у меня нет работы. В семье нас пятеро, я согласна на любую работу, лишь бы получать хотя бы небольшие деньги".
Семья Алладжянов – одна из немногих семей из Алеппо, которая обосновалась в Карабахе. Они никогда не занимались ни земледелием, ни скотоводством, но поскольку другой работы сейчас нет, то решили обрабатывать землю. Геворк, имеющий специальность токаря, отправился на несколько месяцев работать в Ереван. Арут тоже периодически ездит в столицу работать на строительстве.
В прошлом году Алладжяны взяли полагавшийся сирийским армянам сельскохозяйственный кредит, но поскольку опоздали с оформлением, то не успели провести сев. Тогда они решили купить на эти деньги свиней, однако из-за вспыхнувшей в Дицмайре эпидемии все свиньи сдохли. И вместо ожидавшегося дохода они понесли ущерб в 2 млн драмов. Сейчас хотят взять новый кредит и посеять ячмень. Один из благотворителей купил для семьи корову, и Алладжяны надеются получать от нее определенный доход.
Тирун говорит, что если бы ее семья была вместе с ней, она бы осталась в Армении. А вот Арут и Лусине хотят вернуться в Сирию, говорят, что соскучились по той жизни. Сейчас они напряженно слушают новости, боятся, как бы не назвали кого-нибудь из их родных.
| Лусине |
"Мы жили в стране, где строить будущее было очень легко,- говорит Арут. – У нас было ремесло, учеба, в будущем мы обязательно имели бы свое дело". В Сирии мальчики и учились, и овладевали каким-нибудь ремеслом. Старший сын Тирун был дамским парикмахером, младший – механизатором. Лусине, которая сейчас учится в школе, тоже хотела стать парикмахером.
"Я никогда не думала, что моя жизнь может сложиться так, что я уеду в Сирию",- говорит Тирун. Сама она родом из Гюмри. В 1980-х годах познакомилась с будущим свекром, который приехал сватать ее для своего сына Геворка. Тирун и Геворк обручились в Сирии. В 1994-ом зарегистрировали брак в Армении, после чего уехали в Сирию. В 1995-ом родился их старший сын. Тирун говорит, что после землетрясения она ни разу не была в Гюмри, не могла заставить себя приехать в родной город.
"Гюмри причинил мне много боли. После землетрясения я не могла оставаться в этом городе. Но после своего приезда я дважды была в Гюмри, но не смогла пройти мимо дома, где выросла. Я не ходила к этому зданию. Гюмри благоустроили, привели в порядок. Но моего Гюмри больше нет. Тот Гюмри был другим, очень колоритным",- с грустью говорит Тирун.
Тирун и Лусине |
Сейчас она мечтает о том, чтобы война в Сирии поскорее закончилась и чтобы все их родственники жили в безопасности. По словам нашей собеседницы, она видела землетрясению, войну, переезд, но если воцарится мир, они смогут прожить. Тирун рада, что в Карабахе уже не прежние условия, но в то же время она считает, что жить здесь тяжело и для местных, и для сирийских армян.
"Наша страна не оставила нас без крыши над головой, но не каждый приедет жить в этот район",- уверяет Тирун. Она беспокоится только о том, что работать могут только сыновья, а они будут служить в армии. Сама Тирун безработная, муж постоянной работы не имеет, к тому же он еще не полностью поправился после болезни позвоночника.
"У меня только одна мечта – чтобы сыновья поскорей отслужили и вернулись домой",- сказала напоследок Тирун.