Գյումրու երկրաշարժի և Սիրիայի պատերազմի ականատեսը պատմում է Ղարաբաղի կյանքի մասին
«Մի անգամ կռվող ջահելներից մեկն եկավ ինադու ինձի խփեց, անցավ: Ես էլ, չիմանալով, որ ինքը մուսուլման ա, կռիվների մասնակից, դարձա, իրան հարցրեցի` խի ես խփում: Շատ վատ ձևով հարձակվավ ինձ վրա, ու էդ օրվանից տնից չիջա մինչև Հայաստան գալը», - պատմում է սիրիահայ Հարութը:
2012 թ. սեպտեմբերին Հարութ Հալլաջյանը մոր` Տիրուն Մուրադյանի, եղբոր` Սարգիսի և քրոջ` Լուսինեի հետ եկել են Հայաստան: Տիրունը պատմում է, որ Սիրիայում կռիվները սկսվելուց հետո իմացավ, որ ավագ որդին` Սարգիսը, զինվորական ծառայության հաշվառման մեջ է, և հունվարից այլևս չի կարող անցնել սահմանը: Երբ առաջին անգամ տոմս առան դեպի Հայաստան, օդանավակայանում նրանց արգելեցին հեռանալ երկրից: Այնուհետև Տիրունի ամուսինը` Գևորգ Հալլաջյանը, գրություն է թողնում, ըստ որի` Սիրիա վերադառանալուց հետո իր երկու տղաները պետք է զինվորական ծառայություն անցնեն: Դրանից հետո սիրիահայ ընտանիքը կարողանում է գալ Հայաստան:
«Անկեղծ ասած, Հայաստան վերադառնալու միտք չունեի: Հայաստանը շատ եմ սիրում, բայց հոս ծնողներ չունեմ: Ամուսնուս ընտանիքը, որ հարզատ ընատնիքի պես է, Սիրիայում է. չէի ցանկանա նրանցից բաժանվել», - ասում է Տիրունը:
Այժմ Սիրիայում են մնացել Գևորգի մայրը, եղբայրը և քույրը իրենց ընտանիքների հետ: Սկզբնական շրջանում նրանք չէին ցանկանաում թողնել Սիրիան, բայց այժմ տեղափոխվելու դժվարություններ ունեն: Բացի այդ` Գևորգի եղբայրն այնտեղ մասնակցում է կռիվներին: Ասում է. «Սուրիա ծնվել ենք, Սուրիա մեծացել ենք, Սուրիայի վայելքները վայելել ենք, մեռնիլն էլ Սուրիա պիտի մեռնիմ»:
Այժմ Հալլաջյանների ընտանիքը հաստատվել է ԼՂՀ Քաշաթաղի շրջանի Կովսական քաղաքում: Ժամանակավոր ապրում են սիրիահայերի համար կառուցված շենքի մի բնակարանում, որն իրենցը չէ: Սպասում են, որ առաջիկայում տեղափոխվեն սիրիահայերի համար կառուցված նոր շենք, որը դեռևս շահագործման չի հանձնվել: Այստեղ նրանք հաշվառման մեջ են, և պետք է ստանան 3 սենյականոց բնակարան: Այժմյան տունը փոքր է, խոնավ, պայմաններն էլ` բարվոք:
Տիրունը պատմում է, որ դեռևս 2000 թ.-ին, երբ Քաշաթաղը վերաբնակեցման կարիք ուներ, իրենք ընտանիքով տեղափոխվում են Դիցմայրի գյուղ: Սակայն 2006 թ.-ին, երբ Գևորգը ողնաշարի հիվանդություն է ձեռք բերում, գնում է Սիրիա բուժման, որից հետո այնտեղ են տեղափոխվում նաև ընտանիքի մյուս անդամները:
«Ամեն ինչ լավ էր, բայց այդ կռիվները մեզ ոտքի հանեցին, բերեցին Հայաստան, - ասում է Տիրունը: - Գալիս որոշել էինք, որ պետք է վերադառնանք Ղարաբաղ, բայց ոչ Դիցմայրի: Դիցմայրիի տանջանքն արդեն գիտեի, այնտեղ ապրելը դժվար է»:
Սարգիսն արդեն 6 ամիս է, ծառայում է Մարտունիում, իսկ 6 ամիս հետո ծառայության պետք է գնա նաև Հարութը: Սպասում են, որ Նոր տարուց առաջ Սարգիսը բանակից արձակուրդ գա:
«Գիտեմ, որ ծառայությունը շատ դժվար բան է, բայց մի օր գանգատ չի անում: Իմ տղաներն էլ են ասում, որ տղա ենք, պիտի ծառայենք, - ասում է Տիրունը: - Ամենաբացասականն այն է, որ հիմա աշխատանք չունեմ: Ընտանիքում 5 հոգի ենք, այսօր դյուրին չէ զինվոր ունենալ դուրսը: Թեկուզ ամենահասարակ գործը էղնի, ես կգնամ, թեկուզ պստիկ ամսականը մտնի իմ տուն»:
Հալլաջյանների ընտանիքը Ղարաբաղ տեղափոխված այն եզակի ընտանիքներից է, որ եկել է Հալեպից: Ասում են, որ իրենք երբևէ գործ չեն ունեցել հողագործության կամ անասնապահության հետ: Բայց քանի որ գործ չունեն, այստեղ գյուղատնտեսությամբ են զբաղվում: Գևորգը, ով մասնագիտությամբ խառատ է, մի քանի ամսով գնացել էր Երևան աշխատելու: Հարութը ևս պարբերաբար մայրաքաղաք է գնում. աշխատում է շինարարության վրա:
Անցյալ տարի Հալլաջյանների ընտանիքը վերցրել էր սիրիահայերին հատկացվող գյուղատնտեսական վարկը, սակայն քանի որ այն ուշացրել և տվել էին միայն դեկտեմբերի վերջին, չեն հասցրել վարուցան անել: Որոշեցին այդ գումարը չվատնելու համար խոզ առնել: Առաջին անգամ էին անասուն պահում. 21 խոզ առան, պահում էին Դիցմայրիում: Բայց գյուղում խոզերի հիվանդության վարակ տարածվեց, և բոլոր խոզերը սատկեցին: Նախատեսել էին խոզերից ստացված հասույթով վարկը փակել, նոր գործի մեջ ներդրում անել, բայց արդյունքում շուրջ 2 մլն-ի վնաս կրեցին: Այժմ ցանկանում են նոր վարկ վերցնել և գարի ցանել: Սակայն դեռևս վարկ չեն տրամարդել, բացի այդ` իրենց ասել էին, որ նախորդ վարկը նպատակային չեն օգտագործել: Բարերարներից մեկն էլ իրենց համար կով է առել. հույս ունեն դրանից որոշակի եկամուտ ունենալ:
«Չեմ բողոքում, ուր էլ էրթաս, սկզբնական շրջանում դժվար է, պիտի հաղթահարենք: Աշխատանք ունենաք, դուրս չենք գա էստեղից, - ասում է Տիրունը, հետո հավելում. ունենանք-չունենանք հետադարձ ոչ մի տեղ չունենք: Էսպես էլ որ մնա, կմնանք, ի՞նչ ընենք»:
Տիրունի և Գևորգի աղջիկը` Լուսինեն |
Տիրունը կցանկանար Հայաստանում մնալ, եթե իր ընտանիքն իրենց հետ լիներ: Իսկ Հարութն ու Լուսինեն ասում են, որ կուզենային վերադառնալ Սիրիա և շատ են կարոտում այնտեղի կյանքը: Հիմա էլ լարված հետևում են լուրերին` վախենալով, որ հանկարծ իրենց բարեկամներից մեկի անունը չտան:
«Մենք մի երկիր էինք գնացել, որտեղ ապագա շտկելը հեշտ էր, - ասում է Հարութը: Արհեստը, ուսումը կար, ապագայում էլ գործ կլիներ»:
Սիրիայում տղաները համ սովորում էին, համ արհեստ ուսանում: Մեծը կանանց վարսավիր էր, փոքրը` մեխանիզատոր: Լուսինեն, ով այժմ դպրոցական է, նույնպես ցանկանում է վարսավիր դառնալ:
«Կյանքում չեմ էլ պատկերացրել, որ կարող է իմ ճակատագիրն այնպես լինի, որ ես դուրս գամ, երթամ հասնիմ մինչև Սիրիա, - ասում է Տիրունը: - Լեննականցին խոսք ունի` թախտիցդ կփախնես, բախտիցդ չես կըրնա փախնես: Դժգոհ չեմ եղել, բայց կյանքս էնպես եղավ, որ ֆռացինք, գնացինք, նորից եկանք Ղարաբաղ»:
Տիրունը գյումրեցի է, 1980-ականների վերջին ծանոթացել է ապագա սկեսրոջ հետ, ով եղել է իր և Գևորգի ամուսնության միջնորդը: Տիրունը և Գևորգը նշանվել են Սիրիայում, 1994 թ.-ին Հայաստանում գրանցել իրենց ամուսնությունը, այնուհետև տեղափոխվել Սիրիա: 1995 թ.-ին էլ ծնվել է ավագ որդին: Տիրունը պատմում է, որ երկրաշարժից հետո չէր գնացել Գյումրի, չէր կարողանում մտնել հարազատ քաղաք:
«Գյումրին ընձի շատ ցավ է պատճառել: Ընձի համար Գյումրին անտանելի էր երկրաշարժից հետո: Գալուցս հետո երկու անգամ եղել եմ Գյումրի, բայց իմ ծնված, մեծացած շենքի կողքով չեմ կարողացել անցնել: Չեմ գնացել այդ շենք, - ասում է Տիրունը: - Գյումրին բարեկարգվել, վերանորոգվել է, բայց իմ Գյումրիս չկա: Էնի ուրիշ Գյումրի էր, համով Գյումրի էր»:
Այժմ Տիրունը երազում է, որ Սիրիայում պատերազմն ավարտվի, իրենց բարեկամները ապահով լինեն: Ասում է, որ ականատես եղավ երկրաշարժի, պատերազմի, տեղահան եղան, բայց եթե խաղաղություն լինի, իրենք օրվա հացը կվաստակեն: Չնայած Սիրիայի դեպքերի պատճառով Հայաստան գալն իրենց ընտրությունը չէր, բայց ուրախ է, որ Ղարաբաղում գոնե առաջվա պայմանները չեն: Միաժամանակ, գտնում է, որ այստեղ ոչ մեկի համար` լինի տեղացի, թե սիրիահայ, հեշտ չէ ապրել:
Տիրունը և Լուսինեն |
«Էսօր հայրենիքը մեզի անօթևան չի թողնում, բայց ամեն մարդ էլ չէ, որ կուգա այս տարածքներում կապրի», - ասում է Տիրունը:
Միայն անհանգստանում է, որ «աշխատող ձեռքերը տղաներն են, նրանք էլ գնում են բանակ»: Ինքը գործազուրկ է, ամուսինն էլ կայուն աշխատանք չունի, բացի այդ, ողնաշարի հիվանդությունը վերջնական չի բուժվել:
«Զինվոր էղնելը հեշտ չէ, բայց էն, ինչ-որ պարտականություն է, էն ինչ-որ տղա զավակը պիտի անե, նրանք էլ էդ տղա զավակներից մեկն են, - ասում է Տիրունը: - Էսօր իրանք էլ մեր հայրենիքի պաշտպաններից մեկն են: Մենակ երազանքս էդ է` էրեխեքս անփորձանք ծառայություն ընեն, հետ գան»:

Witness to Gyumri Earthquake and Syrian War Speaks About Life in Artsakh
In September of 2012, Harout Halladjian, along with his mother Diroun, brother Sarkis and sister Lusineh, came to Armenia from Syria.
Harout told me about the following incident, a brief glimpse into why he left.
“Once, a young fighter came up and hit me just for the fun of it. Not realizing that he was a Muslim and a fighter, I turned and asked him why he hit me. The guy assaulted me badly. From that day, I didn’t leave the house until I came to Armenia.”
Diroun says that before the conflict started, she found out that her eldest son Sarkis was about to be conscripted into the army and that he could no longer leave the country. When they bought tickets to come to Armenia, the airport authorities wouldn’t let him leave.
To bypass the restriction, Diroun’s husband Kevork had to guarantee in writing that when the family returned, the two boys would join the army. Having done so, the family was allowed to leave.
“To be honest, I didn’t want to come back to Armenia. I love the country, but I have no parents here. My husband’s family, which is so close to me, is back in Syria. I didn’t want to part with them,” Diroun says.
Kevork’s mother, brother, sister, and their families have remained in Syria.
Kevork’s brother is fighting in the war. “He says that we were born in Syria, enjoyed its fruits and now, if I must die, it will be in Syria,” relates Kevork.
The Halladjians have relocated to the town of Kovsakan in southern Artsakh. They are temporarily living in an apartment allocated by the government for Syrian-Armenians. They are on a waiting list for a three room apartment in a building being constructed for those from Syria.
Lusineh |
Diroun says that in 2000, when there was a need to repopulate Kashatagh, they moved to the village of Ditsamayr. They had to return to Syria in 2006 so that Kevork could get treated for back problems.
“Everything was going good there, but the war became unbearable and brought us back to Armenia,” Diroun says. “So, we decided to return to Karabakh, but not to Ditsamayr. Life there is quite difficult.”
Sarkis has been serving in the Artsakh Armey for the past six months. They hope he’ll get a pass to come home for the holidays.
“I know that army life is hard, but he never complains. The main problem is that my boys have no work. There are five in the family. I would take the most menial of jobs just to get some extra income,” says Diroun.
The Halladjians are somewhat unique in the sense that they came to Artsakh from Aleppo. Most Syrian-Armenians have relocated from the border town Qamishli and had been engaged in agriculture.
The Halladjians were from the city and had nothing to do with farming. But since there isn’t any other work to be found, they too have started to work the land. Kevork is a lathe turner by trade and has gone to Yerevan for a few months of work. Harout also goes to the capital for temporary construction employment.
Since the loans allocated by the Artsakh government to Syrian-Armenians were granted to late for the fall planting, the family decided to use the money to purchase pigs. It’s the first time they had ever tried their hand at raising animals.
They purchased 21 pigs and raised them in Ditsamayr. But a disease broke out and killed all the pigs. The family had figured that they would pay back the loan when the pigs were sold and use the remainder to start some type of business. Instead, they have incurred a 2 million AMD loss. Now, they want to take out another loan and grow barley. But the government is balking at the idea, arguing that the family didn’t use the first loan wisely.
Diroun says that she’d like to stay in Armenia if her extended family were here. Harout and his sister Lusineh, say they want to return to Syria. They really miss the way of life there. These days, they follow the news intently, hoping that they don’t hear that one of their friends has been killed.
“You could get an education there and work later on,” says Harout, who worked as a mechanic. His brother Sarkis was a women’s hairdresser.
Diroun and Lusineh |
Diroun’s life journey is a story in itself. She’s originally from Gyumri and met Kevork through an arranged marriage in the late 1980s. The couple were engaged in Syria and registered the marriage in Armenia in 1994,
“I would have never imagined that my fate was to leave Gyumri and wind up in Syria. We have a saying, ‘You can flee the couch, but never your fate.’ I’m not complaining. But this is how my life has worked out. We bounced around and now I’m back in Karabakh.”
Diroun has only been to Gyumri twice after the earthquake. It’s too painful, she explains.
“When I’ve gone, I have never been able to walk past the house I once lived in. Sure, the town has been rebuilt, but it’s not my Gyumri.”
For now, Diroun hopes that the conflict in Syria will end and that her friends there are safe. She says that despite witnessing the earthquake, the war, and being forced to relocate, the family will get by whatever it takes.
She says that conditions in Karabakh have improved, but that life there is still difficult for all; for locals and Syrian-Armenians alike.
“The homeland today has provided us with a roof over our heads. But not everybody will come to live here,” she says.