Ռուբեն Հակոբյանը կոչ է անում ընդունել «գազի հանձնաժողով» ստեղծելու մասին նախագիծը
Այսօր ԱԺ-ում շարունակում է քննարկվել ԱԺ 4 խմբակցությունների` ՀԱԿ-ի, ՀՅԴ-ի, ԲՀԿ-ի և «Ժառանգության» կողմից ներկայացված «Հայաստանի Հանրապետության գազամատակարարման ոլորտում 2011 թվականից պետական պարտքի եւ գազի գների ձևավորման ուսումնասիրության ՀՀ Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» նախագիծը:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը քաղաքական մեծամասնությանը հորդորեց կողմ քվեարկել իրենց նախաձեռնությանը: Նա նշեց, որ չի կարելի ունենալ 300 մլն պարտք և չներկայացնել այն բյուջեում, իսկ հետո բերել բյուջեի նախագիծ և հաստատել: Ըստ նրան` այդպիսով խախտվում է «Պետական պարտքի մասին» օրենքը:
Ռ. Հակոբյանն ասաց, որ քաղաքական մեծամասնությունից շատերը տեղյակ չէին այդ պարտքի մասին, և իրենց խիղճն ավելի է տանջում, ու տգիտություն է հայտարարել, որ քանի որ իրենք մեծամասնություն են, ապա կարող են ընդունել ինչ ուզում են: Իսկ այդ սկզբունքով շարժվողները արհամարհանք են դրսևորում: Եվ եթե այդպես քվեարկեն, ըստ նրա, համոզիչ բացատրություն չի լինի:
«Կարող են ամենատարբեր ենթադրություններ լինեն: Առաջինը. մարդիկ գրպանել են այդ փողը և վերջ: Երկրորդ. սա բացառապես քաղաքական նպատակ ունի, որովհետև 2011 թ. ապրիլին սկսեց գազի թանկացումը: 2011 թ. ապրիլից արդեն սկսել են Ազգային ժողովի պատգամավորների, այնուհետ նախագահի ընտրությունները: Դուք թաքցրեցիք դա որպեսզի պահեք իշխանությունը, որովհետև եթե գազի թանկացման մասին հայտարարվեր, ժողովուրդը ձայն չէր տա և այլն»,- ասաց պատգամավորը:
Ռ. Հակոբյանն ասաց, որ ինքը հակված է երկրորդ տարբերակին, քանի որ Հայաստանում իշխանություն ունենալ նշանակում է ունենալ ամեն ինչ, նշանակում է ամբողջ պետական համակարգը խցկել հարազատներով, ընկերներով, իսկ մնացածներին «պերսոնա նոն գրատա» հայտարարել: Իսկ այդ իշխանությունը պահելու համար, ըստ նրան, քաղաքական մեծամասնությունը, բնականաբար, պետք է դեմ քվեարկի այդ նախաձեռնությանը: Այնուհետ պատգամավորն առաջարկեց, որ ընդունեն այդ նախագիծն ու կառուցողական քննարկումներ կազմակերպեն:

Рубен Акопян призвал принять проект решения о создании временной комиссии по газовому соглашению
В Национальном Собрании сегодня обсуждался проект решения “О создании временной комиссии НС РА по изучению вопроса о формировании государственного долга и цен на газ в сфере газоснабжения Республики Армения в 2011 г.”, представленный фракциями Армянского национального конгресса, АРФ Дашнакцутюн, “Процветающая Армения” и “Наследие”.
Руководитель фракции “Наследие” Рубен Акопян призвал политическое большинство проголосовать за эту инициативу. Он отметил, что нельзя иметь долг в 300 млн и не указывать его в бюджете, а потом представить и утвердить проект бюджета. По словам депутата, это является нарушением закона “О государственном долге”.
Р. Акопян сказал, что многие представители политического большинства не знали о существовании долга, поэтому совесть мучает их сильнее. Кроме того, заявлять, что поскольку они большинство, значит могут принимать все, что хотят, является безграмотностью. Те, кто руководствуются этим принципом, проявляют пренебрежение, добавил представитель “Наследия”.
“Можно строить различные предположения: первое – эти деньги были прикарманены, второе – это преследовало исключительно политические цели, поскольку повышение цен на газ началось в апреле 2011 года, когда уже должны были состояться парламентские, а затем и президентские выборы. Вы скрыли эту информацию, чтобы сохранить власть, поскольку если бы народ узнал о подорожании газа, он бы не отдал за вас голоса”,- добавил депутат. Он отметил, что склоняется ко второму варианту, поскольку в Армении обладать властью, значит заполнить всю государственную систему родственниками, друзьями, а остальных объявить “персонами нон грата”.
В заключение Рубен Акопян призвал депутатов принять этот проект и организовать конструктивные обсуждения.