7 տարվա ազատազրկում՝ 143 հազար դրամի համար
«Հետքի» խմբագրություն զանգահարած «Կոշ» ՔԿՀ դատապարտյալ Ռուբեն Ամատունին տեղեկացրեց, որ հունվարի 31-ին հիմնարկի վարչական հանձնաժողովը երրորդ անգամ մերժել է իրեն պայմանական վաղաժամկետ ազատման ներկայացնելը (հաջորդ անգամ նա իրավունք ունի դիմել ապրիլի 31-ին):
«Թեպետ ես գնահատվում եմ որպես դրական դատապարտյալ, ունեմ երկու խրախուսանք, չունեմ ոչ մի տույժ, այդուհանդերձ ստանում եմ մերժում: Վարչակազմի պատճառաբանությունը քրեական հոդվածիս ծանրությունն է, նաև այն, որ դեռ երկու տարի և ավելի պատժաժամկետ ունեմ կրելու, բայց ես ամեն նախադրյալ ստեղծել եմ՝ ազատության մեջ լինելու համար»,- «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում շեշտեց դատապարտյալը:
Ռուբեն Ամատունին դատապարտվել է ավազակային հարձակում կատարելու մեղադրանքով 2010 թ-ին: Ավտովթարի հետևանքով առաջացած պարտքը մարելու գումար չունենալով`Ռուբենը կրակվառիչ-ատրճանակը պարզել է երևանյան բենզալցակայաններից մեկի աշխատակցի ուղղությամբ եւ պահանջել գումար. այնուհետեւ վերցրել է մոտ 143.000 դրամն ու հեռացել: Դատապարտվելուց հետո Ռուբենը վճարել է այդ գումարը, քաղաքացիական հայց չունի: Դատարանը նրան դատապարտել է 7 տարվա ազատազրկման՝ 143.000 դրամի համար:
Ամատունին 4 տարի է՝ «Կոշ» ՔԿՀ-ում է, մշտապես մասնակցել է հիմնարկում կազմակերպվող միջոցառումներին, «Կրթական ինքնագործ միավորման» նախագահն է, որը ստեղծվել է հենց դատապարտյալի նախաձեռնությամբ, սպորտային ինքնագործ միավորման անդամ է: Ռուբենի նախաձեռնությամբ է թարմացվել և ընդլայնվել «Կոշ» ՔԿՀ-ի գրադարանային ֆոնդը, նրա խնամքի տակ է մայրը, ով երկրորդ կարգի հաշմանդամ, միայնակ կին է:
«Իմ կատարած դիտարկումները ցույց են տալիս, որ մի շարք հոդվածներով (104,112, 113,175,176,178,179, 258, 266, 268) օրինաչափ է դարձել պայմանական ազատում չկիրառել: Այլ կերպ ասած` սպանություն, մարմնական վնասվածք, դիտավորյալ մարմնական վնասվածք, խարդախություն, ավազակային հարձակում, կողոպուտ, գույքի հափշտակում, թմրամիջոցների վաճառք և օգտագործում, խուլիգանություն հանցակազմերով հոդվածներն են: Սակայն ասեմ, որ դատապարտյալների մեծ մասն էլ հենց այդ հոդվածներով են դատապարտված»,- նշեց Ռուբենը:
«Հետքի» հարցին, թե ինչ չափորոշիչներ կան պայմանական վաղակետ ազատման ներկայացնելու համար: Կա արդյոք որեւէ հարցաթերթիկ, որ դատապարտյալները լրացնում են, Ամատունին նշեց. «Որևէ հարցաթերթիկ չկա, «Կոշում» վարչակազմը բոլորին լավ ճանաչում է, հարցեր տալու կարիք էլ չկա: Պարզապես ինձ մոտ տպավորություն է, որ վարչակազմը կաշկանդված է, ցանկանում է, բայց չի կարողանում ներկայացնել մեզ անկախ հանձնաժողովին: ՔԿՀ-ներում չէ խնդիրը, այլ մի ուրիշ տեղ: Կարծում եմ` վերևից ինչ-որ «հրահանգ» կա, բայց ես չեմ կարող դա ապացուցել: 2006 թ-ից եթե վիճակագրությունը նայեք, կտեսնեք, որ գնալով ավելի ու ավելի քիչ մարդ է վաղակետ ազատվում` 140-ից երևի մի 3 հոգի: Բայց այս ամենը հակասում է գրված օրենքներին` ՔՕ 77 և 76 հոդվածներին: Երբ քաղաքացուն ազատազրկման են դատապարտում, քրեական օրենսգրքի 48-րդ հոդվածի համաձայն, պիտի սկսեն աշխատել պատժի նպատակները` կանխել հետագա հանցագործությունները, ուղղել անձին, վերականգնել սոցիալական արդարությունը: Իմ պարագայում՝ պատժի երեք նպատակներն էլ կայացել են: Ինչի՞ համար եմ ես արդեն 6 ամսից ավելի գտնվում այստեղ, չեմ հասկանում, ո՞վ է շահում դրանից: Եթե ես համարվում եմ ուղղված ու բնութագրվում եմ դրական, ինչո՞ւ չի գործում օրենքի տառը»,- ասում է Ռուբեն Ամատունին:
Նա պարբերաբար պայմանական վաղակետ ազատման հետ կապված խնդիրների մասին բարձրաձայնում է մամուլում, գրում նաև պետական մարմիններին` Արդարադատության նախարարությանը, ՀՀ նախագահին, գլխավոր դատախազին: Բոլոր դիմումները վերահասցեագրում են Ամատունու բառերով ասված` «խեղճ» քրեակատարողական վարչություն:
«Իրենք էլ ստիպված պատասխանում են, որ հաջորդ անգամ ձեր հարցը կլսվի այսինչ օրը, ամեն ինչ հիմնավոր է, բայց կարող եք որոշումը բողոքարկել դատական կարգով»,- ասում է Ռուբենը: Հարցին, թե երբևէ բողոքարկե՞լ է վարչական հանձնաժողովի որոշումը, նա պատասխանեց. «Տեսնելով այս ամենը` հույս չունեմ, թե դատարանը ինչ-որ բան կփոխի: Այնուամենայնիվ, կարելի է պայքարի այդ ճանապարհն էլ փորձել»:
Հ.Գ. «Հետքը» դիմել է Արդարադատության նախարարության ՔԿՎ հարցմամբ, թե տարեկան քանի անգամ են ՔԿՀ-ների վարչական հանձնաժողովները քրեական օրենսգրքի վերը նշված հոդվածներով դատապարտված անձանց ներկայացրել անկախ հանձնաժողովին պայմանական վաղաժամկետ ազատման համար: Քրեակատարողական վարչությունը մեկ ամիս ժամանակ է խնդրել՝ հարցմանը պատասխանելու համար:

7 лет тюрьмы за 143 тысячи драмов
Позвонивший в редакцию “Hetq” осужденный из уголовно-исполнительного учреждения “Кош” Рубен Аматуни сообщил, что 31 января административная комиссия УИУ в третий раз отказалась представить его к условно-досрочному освобождению (в следующий раз он имеет право обратиться 31 апреля).
“Несмотря на то, что я характеризуюсь положительно, имею два поощрения и ни одного взыскания, тем не менее мне отказывают. Мотивация администрации состоит в тяжести уголовной статьи, по которой я осужден, а также в том, что мне еще предстоит отсидеть больше двух лет. Но у меня есть все предпосылки для того, чтобы выйти на свободу”,- подчеркнул в беседе с нами Рубен Аматуни.
Он был осужден в 2010 году за разбойное нападение. Не имея денег на то, чтобы оплатить долг, образовавшийся в результате ДТП, Рубен направил зажигалку-пистолет на сотрудника одного из бензозаправочных станций и потребовал деньги. Затем он забрал 143 тысяч драмов и ушел. После осуждения Рубен выплатил эту сумму. За 143 тысячи драмов суд приговорил его к 7 годам лишения свободы.
В УИУ “Кош” Аматуни находится уже четыре года. Он постоянно участвует во всех организуемых здесь мероприятиях, является председателем самодеятельного образовательного объединения, которое было создано по инициативе самих осужденных, членом самодеятельного спортивного объединения. По его инициативе был обновлен и расширен библиотечный фонд УИУ. На иждивении Рубена находится мать, инвалид второй группы, одинокая женщина.
“Мои изучения показывают, что неприменение условно-досрочного освобождения стало закономерностью в отношении ряда статей (104,112, 113,175,176,178,179, 258, 266, 268). Это статьи об убийстве, причинении телесного повреждения, мошенничестве, разбойном нападении, ограблении, хищении имущества, продаже и использовании наркотиков, хулиганстве. Отмечу, что большинство заключенных осуждено именно по этим статьям”,- сказал Рубен.
На вопрос, какие критерии имеются для представления осужденного к условно-досрочному освобождению и заполняют ли осужденные какой-либо вопросник, Аматуни ответил: “Никаких вопросников нет, администрация “Коша” всех хорошо знает. Но у меня сложилось впечатление, что администрация скована в своих действиях, она хочет, но не может представить нас независимой комиссии. Проблема не в УИУ, а в другом месте. Я думаю, сверху поступило определенное распоряжение, но я не могу это доказать. Если посмотреть статистику начиная с 2008 года, то можно убедиться, что постепенно условно-досрочно освобождается все меньше людей – наверное, из 140 трое. Однако все это противоречит статьям 77 и 76 УК РА. Когда человека приговаривают к лишению свободы, то по статье 48 УК должны начинать работать цели наказания – предотвращение дальнейших преступлений, исправление личности, восстановление социальной справедливости. В моем случае все три цели наказания выполнены. Почему я больше шести месяцев нахожусь здесь? Не понимаю, кто от этого выигрывает? Если я характеризуюсь положительно, почему закон не действует?”,- задается вопросами Рубен Аматуни.
Он регулярно поднимает в прессе проблему условного освобождения, пишет и в государственные органы – Министерство юстиции, президенту РА, генпрокурору. Все заявления переадресуются “бедному”, как выражается Аматуни, уголовно-исполнительному учреждению.
“А они вынуждены отвечать, что в следующий раз ваш вопрос будет рассмотрен в такой-то день, все обоснованно, но вы можете обжаловать решение в судебном порядке”,- говорит Рубен. На вопрос, обжаловал ли он когда-нибудь решение административной комиссии, наш собеседник ответил: “Видя все это, я не надеюсь, что суд что-то изменит. Тем не менее, можно попробовать и этот путь борьбы”.
“Hetq” обратился в управление по УИУ Министерства юстиции РА с запросом о том, сколько раз в году административные комиссии УИУ представляют для условно-досрочного освобождения лиц, осужденных по вышеуказанным статьям УК. В управлении по УИУ попросили месяц на то, чтобы ответиь на наш запрос.