Արկադի Տեր-Թադևոսյան. «Կարելի է ներում շնորհել հետախույզին»
Լուսանկարում հայր ու դուստր են` Սողոմոն ու Սյուզի Քոչարյանները: Սողոմոնը 19 տարի բանտում է`ցմահ դատապարտյալի կարգավիճակում: Սյուզին` կդառնար 19 տարեկան: Գարնան առաջին օրը նա ինքնասպանություն գործեց` չգտնելով իմաստ ապրելու առանց հոր և մոր: Մայրը` Ստելլան, մահացել էր ծանր տառապանքներից ու հիվանդությունից:
«Հետքը» հեռախոսով զրուցեց Սյուզի Քոչարյանի տատիկի` Զինա Քոչարյանի հետ, ով պատմեց, որ աղջիկը կարոտում ու սպասում էր հորը, մտքերով անընդհատ մահացած մոր հետ էր:
«Էրեխեն խաբել ա եղբորը, ասել ա` գնում եմ տատիկիս մոտ` Կալինինո, այսինքն` իմ մոտ, բայց գնացել է ձորն ու 25 մետրից գցվել: Սիրուն էրեխից բան չի մնացել: Էսօր թաղումն ա, բայց Սողոմոնիս չեն թողնում գա, իր աղջկան չի տեսել ամբողջ կյանքում, քաղցրությունը չի առել, գոնե թողնեին գար մի ժամով: Ինքը գիտի` ինչ ա եղել Սյուզիի հետ, հիմա իրեն պատեպատ ա տալիս: Ասում են` աշխատողները մոտն են, չեն թողնում մենակ: Ամբողջ ընտանիքը քայքայվեց, կինը մահացավ, աղջիկը ինքնասպան եղավ, ո՞րն էր Սողոմոնիս բանտում էսքան պահելու նպատակը…Սյուզիս ասում էր` պապաս բանտից գա, տատիկիս ու պապայիս հետ եմ ապրելու»,-պատմում էր Զինա Քոչարյանը:
Արդարադատության նախարարության ՔԿՎ վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը պարզաբանեց, որ կարճատև մեկնում չի տրամադրվում ցմահ դատապարտյալներին, քանի որ Քրեակատարողական օրենսգրքի 80-րդ հոդվածի 1-ին կետով սահմանափակվում է այդ իրավունքը առանձնապես ծանր հանցագործության համար դատապարտված անձանց պարագայում: Նա նշեց, որ Սողոմոն Քոչարյանի հետ աշխատում է «Նուբարաշենի» հոգեբանը: Իսկ բանտերում հոգևոր ծառայություն իրականացնող խմբից տեղեկացանք, որ Գորիսում հոգևորական է այցելել աղջկա հոգեհանգստին, իսկ ցմահներին այցելող Տեր Գրիգորը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ այսօր գնալու է բանտ Սողոմոնին հանդիպելու համար:
Ազատամարտիկ Սողոմոն Քոչարյանի կյանքն ուրիշ էր մինչև Ղարաբաղյան պատերազմը, իսկ հրադադարից հետո երկու անգամ կանտուզիա ստացած, երկու անգամ ռազմի դաշտում վիրավորված հետախույզը ընկնում է ծանր սոցիալական վիճակի մեջ: 1995 թ.-ին պարսկահպատակ ադրբեջանցու սպանության մեջ մեղադրված, Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից, հետախույզ Սողոմոն Քոչարյանի քրեական գործին «Հետքն» անդրադարձել էր մի քանի ամիս առաջ` ներկայացնելով, թե ինչպես են Իրանին սիրաշահելու համար Հայաստանում ազատամարտիկի նկատմամբ կայացրել մահապատժի դատավճիռ (2003 թ.-ից նախագահի հրամանագրով ցմահ ազատազրկում): Սողոմոն Քոչարյանը պատիժը կրելու ընթացքում իր խցակից Մհեր Ենոքյանի հետ երկու անգամ դիմել է փախուստի 2004 և 2009թթ.: Ընդհանուր առմամբ մեկ ամսից ավելի մնացել է ազատության մեջ, սակայն որևէ հանցավոր արարք չի կատարել: Ցմահ ազատազրկման մեջ կլանվել է ևս 15 տարվա պատժաչափ: «Հետքը» դեռ դեկտեմբերին դիմել էր ՔԿՎ, որպեսզի ստանա թույլտվություն այցելելու «Նուբարաշենի» բանտ` հարցազրույց անցկացնելու 19 տարի ազատազրկման վայրում գտնվող Սողոմոնի հետ: Սակայն դեռ պատասխան չենք ստացել:
Այս 19 տարիներին ազատամարտիկներ, հասարակական, մշակույթի գործիչներ մի քանի անգամ դիմել են ՀՀ նախագահներին Սողոմոն Քոչարյանին լրիվ կամ մասնակի (փախուստների համար) ներում շնորհելու խնդրանքով: Սակայն անարդյունք: Վերջին անգամ նման ստորագրահավաք է եղել 2012 թ.-ին, ստորագրել են հանրությանը հայտնի 33 անձինք, սակայն անգամ պատասխան չի ստացվել նախագահական նստավայրից: Իր ստորագրությունը հետախույզ Սողոմոն Քոչարյանին ներում շնորհելու խնդրագրի տակ դրել է նաև գեներալ-մայոր, Արցախյան ազատամարտի հերոս Արկադի Տեր-Թադևոսյանը, ով անձամբ շփվել է ցմահ դատապարտած հետախույզի հետ Սպայի տանը, երբ վերջինը կարճ ժամանակ զինադադարից հետո աշխատելիս է եղել այնտեղ: «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում գեներալ-մայորն ասաց. «Ցավում եմ, Ձեզնից եմ լսում, որ հետախույզի աղջիկը ինքնասպանություն է գործել, կինն էլ մահացել է: Դրանից մեծ պատիժ դժվար կարելի է պատկերացնել: Ինչով կարող եմ օգնել, պատրաստ եմ: Կարծում եմ, որ կարելի է ներում շնորհել հետախույզին»:

Аркадий Тер-Тадевосян: “Разведчика можно помиловать”
На снимках – отец и дочь, Согомон и Сюзи Кочаряны. Согомон был осужден к пожизненному заключению и уже 19 лет находится в тюрьме. Сюзи исполнилось бы 19 лет… В первый день весны она, не видя смысла жизни без отца и матери, совершила самоубийство. Ее мать, Стелла, умерла от страданий и болезни.
Hetq.am побеседовал с бабушкой Сюзи Зиной Кочарян. Она сказала, что девочка тосковала по отцу, ждала его, а мысленно все время была с умершей матерью.
“Сюзи обманула брата, сказала, что едет к бабушке в Калинино, то есть ко мне, но отправилась к ущелью и бросилась с 25-метровой высоты. От нашей красивой девочки ничего не осталось. Сегодня похороны, но Согомону не разрешили придти. Он всю жизнь не видел дочь, не почувствовал радость отцовства... Хоть бы его на час отпустили… Он знает, что произошло с Сюзи и сейчас не находит себе места. Говорят, его не оставляют одного. Семья разрушилась: жена умерла, дочка покончила с собой… Зачем держать его в тюрьме? Сюзи говорила: папа выйдет из тюрьмы, буду жить с бабушкой и папой”,- рассказала Зина Кочарян.
Начальник пресс-службы управления по уголовно-исполнительным учреждениям Гор Глечян сообщил, что пожизненно осужденным не полагается кратковременный отъезд, так как, согласно п.1 ст.80 Уголовно-процессуального кодекса, для осужденных по особо тяжким преступлениям это право ограничено. Он отметил, что с Кочаряном работает тюремный психолог. От священнослужителей, осуществляющих духовную службу в тюрьме, мы узнали, что в Горисе священник провел панихиду по девушке, а посещающий пожизненно осужденных отец Григор сообщил Hetq.am, что сегодня должен отправиться в тюрьму на встречу с Согомоном.
До Карабахской войны у ополченца Согомона Кочаряна была совсем другая жизнь. После установления перемирия дважды контуженный и дваждый получивший ранение на поле боя ополченец оказался в тяжелом социальном положении. Hetq.am уже писал о деле разведчика Согомона Кочаряна, убившего в 1995 году гражданина Ирана, азербайджанца по национальности. В публикации отмечалось, что с целью угодить Ирану ополченца приговорили к смертной казни (в 2003 г. указом президента – к пожизненному заключению). За время несения наказания Согомон Кочарян вместе со своим сокамерником Мгером Енокяном дважды совершал побег – в 2004 и 2009 гг. На свободе он остался в общей сложности месяц, однако никакого преступного деяния за это время не совершил. К пожизненному заключению был добавлен также 15-летний срок наказания. В декабре Hetq.am обратился в УИУ для получения разрешения посетить “Нубарашен” и взять интервью у находящегося в тюрьме уже 19 лет Согомона, однако ответа мы до сих пор не получили.
Все это время ополченцы, общественные и культурные деятели несколько раз обращались к президентам РА с просьбой полностью или частично (за побеги) помиловать Согомона Кочаряна. Но безрезультатно. В последний раз сбор подписей был организован в 2012 г., под заявлением подписались 33 известных деятеля, однако ответ из резиденции президента так и не пришел.
Свою подпись под просьбой помиловать Согомона Кочаряна поставил и генерал-майор, герой Арцахской войны Аркадий Тер-Тадевосян, который лично общался с пожизненно осужденным в Доме офицеров, где бывший разведчик работал некоторое время после установления перемирия. В телефонной беседе с Hetq.am генерал-майор сказал: “Сожалею. Я от вас узнал, что дочь разведчика покончила с собой, его жена тоже умерла. Большего наказания трудно представить. Готов помочь чем смогу. Думаю, разведчика можно помиловать”.