Բնապահպանության նախարարը՝ Մաքսիմ Հակոբյանին պատկանող ընկերության վթարների մասին
Այսօր հանքարդյունաբերության թեմայով տեղի ունեցող միջազգային համաժողովին բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանին հարցրեցինք, թե նախարարությունն ինչ քայլեր է ձեռնարկում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի՝ մեկ տարվա ընթացքում պարբերաբար կրկնվող վթարների ուսումնասիրման ուղղությամբ, փորձաքննության ենթարկո՞ւմ են տեղի ունեցած վթարները:
«Նման դեպքերի վերաբերյալ ոչ միայն Քաջարանի, այլև ցանկացած ընդերք շահագործողական աշխատանքների ժամանակ որևիցե մի վթար, դա կլինի խողովակաշար, դա կլինի պոչամբար, արտանետում, որը կբերի բացասական երևույթների, մեր կողմից շատ վատ է ընդունվում, բնականաբար, օրենքով սահմանված կարգով մենք կազմում ենք արձանագրություն: Տվյալ ձեռնարկությանը ենթարկում ենք պատասխանատվության, տույժերի, տուգանքների, հետագայում նմանատիպ խախտումներ թույլ չտալու: Եթե կունենաք նման դեպքեր, խնդրեմ՝ տրամադրեք մեզ»,- պատասխանեց Ա. Հարությունյանը՝ նշելով, որ տվյալ պահին ինքը չի հիշում, թե ինչքան է եղել ԶՊՄԿ-ի տուգանքների չափը, սակայն վստահ է, որ ամեն ինչ արվել է օրենքի համաձայն:
Ի գիտություն նախարարի. 2012-ին ԶՊՄԿ-ի վթարի հետևանքով Ողջի գետով 12 ժամից ավելի պոչանքներ էին հոսում, և բնապահպական տեսչության Սյունիքի մարզային բաժինը շրջակա միջավայրին հասցված վնասը գնահատեց մոտ 400.000 դրամ: 2013 թ. սեպտեմբերի 20-25-ին նույն կոմբինատի Արծվանիկի պոչամբարի աղտոտված պարզվածքը լցվել էր Նորաշենիկ գետը: Հնգօրյա վնասը տեսչության Սյունիքի մարզային բաժինը մոտավորապես հաշվարկել էր «1 միլիոն դրամի կարգի»: Իսկ նույն տարվա դեկտեմբերի 26-ին Նոր Աստղաբերդ (այստեղ են գտնվում Կապանի ջրամատակարարման ակունքները) համայնքում գործող, Զանգեզուրի պղնձամոլիդբենային կոմբինատի տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանին պատկանող «Լեռ-էքս» ՍՊԸ-ի կողմից շահագործվող հանքում վթարի հետևանքով պոչանքները լցվել էին Նոր Աստղաբերդով հոսող Գեղի գետը: Նույն օրը ԶՊՄԿ-ի Արծվանիկի պոչամբարի հոսքաջրերը կրկին թափվել էին Նորաշենիկ գետը:

Министр экологии об авариях на комбинате Максима Акопяна
На состоявшейся сегодня пресс-конференции, посвященной горно-добывающей промышленности Армении, мы поинтересовались у министра экологии РА Арама Арутюняна, какие шаги предпринимает его министерство в направлении изучения участившихся за последние годы аварий на Зангезурском медно-молибденовом комбинате и проводятся ли необходимые в таких случаях экспертизы.
“Аварии с отрицательными последствиями, независимо от того, происходят они на Зангезурском медно-молибденовом комбинате или во время работ на любом месторождении, воспринимаются нами очень плохо. Мы привлекаем данное предприятие к ответственности – штрафы,пени, чтобы исключить в дальнейшем повторение аналогичных нарушений. Если в вашем распоряжении окажутся такие факты, пожалуйста, предоставьте их нам”,- сказал А.Арутюнян, отметив, что в данный момент не помнит размеры штрафов, выплаченных ЗММК, однако уверен, что все было сделано в рамках закона.
К сведению министра сообщим следующее. Вследствие аварии на ЗММК в 2012 году на протяжении 12 часов хвосты сливались в реку Вохчи. Между тем сюникский областной отдел Экологической инспекции оценил нанесенный окружающей среде ущерб примерно в 400 тысяч драмов. 20-25 сентября 2013 г. отходы из Арцваникского хвостохранилища того же комбината попали в реку Норашеник.
Пятидневный ущерб областной отдел Экологической инспекции оценил “примерно в 1 миллион драмов”. 26 декабря того же года вследствие аварии на месторождении в общине Нор Астхаберд, эксплуатируемом ООО “Лер-экс”, которое принадлежит директору Зангезурского медно-молибденового комбината Максиму Акопяну, хвосты потекли в реку Гехи. В тот же день хвосты из Арцваникского хвостохранилища ЗММК вновь попали в реку Норашеник.