Ինչո՞ւ են արտասահմանցի հանքարդյունաբերողները գալիս Հայաստան
Մարինե Բաղդասարյանը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ասպիրանտ է, ով հետազոտություն է արել Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի մասին: Նա այդ հետազոտության համահեղինակներից է: Մարտի 25-26-ին Երևանում տեղի ունեցած «Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կայացումը Հայաստանում. հնարավորություններ և մարտահրավերներ» խորագիրը կրող միջազգային համաժողովում «Բիտեա» ՀԿ-ի նախագահ Էրիկ Գրիգորյանը ներկայացրել էր այս հետազոտության մասին զեկույցը: Այն վերնագրված էր «Բնապահապանական և բնօգտագործման վճարները հանքարդյունաբերության ոլորտում»:
Մարինեն ասում է, որ իրեն հետաքրքիր էր հատկապես ոլորտի շղթան ուսումնասիրելը՝ խտանյութի ստացումից մինչև արտահանում, և իր համար ուշագրավ էր այն, որ բոլոր օղակների սեփականատերերն իրար կապված են: Այնուհետ նա սկսել է ուսումնասիրել հանքարդյունաբերող ընկերությունների՝ բնությանը հասցված վնասի ֆինանսական արտահայտությունը՝ ռոյալթիների, բնապահապանական, բնօգտագործման վճարների տեսակետից:
Հայաստանում իրականացվող հանքարդյունաբերության ոլորտը համեմատել են այն երկրների հետ, որոնք հետաքրքրված են մեր երկրի հանքարդյունաբերությամբ: Մասնավորապես, համեմատել են ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի հարկային դաշտերը: Որպես օրինակ Մարինեն նշում է ռոյալթիի դրույքաչափը մետաղական հանածոների համար, որը մի շարք երկրներում կիրառվում է բնօգտագործման վճարի հետ համատեղ: Ռոյալթին գերշահույթ ապահովող ոլորտից վճարվող լրացուցիչ հարկատեսակ է: «Հայաստանում գործում է միայն ռոյալթի, որը չի խրախուսում ռացիոնալ օգտագործումը, էական չէ՝ ինչքան ռեսուրս են արդյունահանում, էական է հասույթը»,- ասվում է Մ. Բաղդասարյանի և Է. Գրիգորյանի համատեղ զեկույցում:
Ըստ այդ զեկույցի՝ ռոյալթիի դրույքաչափը Կանադայում կազմում է 25 %, Գերմանիայում՝ 15,8 %, Միացյալ Թագավարությունում՝ 20 %, ԱՄՆ-ում՝ 30 %, Չինաստանում 10 %, իսկ Հայաստանում` 4+ % (սա ոչ ռեզիդենտ ընկերությունների եկամտահարկում ռոյալթիների տոկոսային չափն է): Զրուցակիցս նաև նկատում է, որ այլ երկրներում հանքարդյունաբերող ընկերությունները հարկ են վճարում թափոնների համար, իսկ Հայաստանում թափոնները չեն հարկվում:
«Համեմատականը բերեց նրան, որ մյուս երկրներում բավականին լուրջ հարկային մեխանիզմներ են գործում, և պատասխանատու հանքարդյունաբերություն է գործում, ինչը չի կարելի ասել Հայաստանի մասին, այսինքն՝ Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտը միանգամայն արտոնյալ դաշտում է, ինչն էլ ներդրումային գրավիչ միջավայր է ստեղծում արտասահմանյան ներդրողների համար՝ այստեղ շահավետ բիզնես ծավելելու համար»,- ընդգծում է Մ. Բաղդասարյանը:
«Եթե վերցնենք մեր 1000 հարկատուների ցուցակը, որտեղ առաջին հորիզանականում Զանգեզուրի պղնձամոլիդբենային կոմբինատն է, 2013 թ. վերջինս 37,8 մլրդ դրամ հարկային մուտքեր է ապահովել, բայց այդ գումարի մեջ շատ փոքր մաս են կազմում բնապահպանական և բնօգտագործման վճարները, այսինքն՝ շրջակա միջավայրն աղտոտելու տեսանկյունից փոխհատուցումն այնքան էլ մեծ չէ»,- նշում է նա:
Մարինեի խոսքով՝ հանքարդյունաբերությունն անհրաժեշտ է պետությանը, բայց այն պետք է լինի հարկային ճշգրիտ օրենսդրական դաշտում: «Ոչ մի երկրում այդպիսի պրակտիկա չկա, որ թափոնները չհարկվեն: Ո՞նց կարող է թափոնը չհարկվել: Մի փոքր աբսուրդային ժանրից է: Դա գալիս է նրանից, որ նախկինում հանքերը եղել էին պետական, և դրույքաչափերի ինչ-որ փոփոխություն կա: Այդ իմաստով համապարփակ հետազոտություն պետք է կատարել, որպեսզի կոնկրետ թվերի, արդյունքների հասնել»,- ասում է նա:
Նրա համահեղինակած զեկույցում կան մի քանի առաջարկներ ոլորտի հարկային օրենսդրության մասին, ինչպես օրինակ.
. Ընդունել լեռնամետալուրգիայի թափոնների դասակարգում և մտցնել հարկման դաշտ՝ ապահովելով լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ և հանդիսանալով ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործման գործիք
. Ռոյալթիները պետք է ոչ թե փոխարինեն բնօգտագործման վճարներին, այլ լրացնեն
. Բնօգտագործման վճարների դրույքաչափերը պետք է հիմնված լինեն ռեսուրսների շուկայական գների վրա, իսկ դրանց բացակայության դեպքում՝ էկոլոգատնտեսական հաշվարկների հիման վրա:

Почему иностранные горнопромышленники приезжают в Армению?
Марине Багдасарян – аспирант Государственного экономического университета Армении. Она подготовила исследование о горнодобывающей отрасли Армении. 25-26 марта в Ереване состоялась международная конференция на тему “Становление ответственной горнодобывающей промышленности в Армении: возможности и вызовы”, на которой председатель общественной организации “Битея” Эрик Григорян представил доклад об этом исследовании под названием “Экологические и природопользовательские платежи в горнодобывающей промышленности”.
По словам Марине, ее особенно интересовало изучение действующей в этой сфере цепи – от получения концентрата до экспорта. Примечательным оказалось то, что собственники всех звеньев были связаны между собой. Она также изучила горнодобывающие компании, финансовое выражение нанесенного природе ущерба с точки зрения экологических и природопользовательских платежей.
Армению авторы сравнили с теми странами, которые заинтересованы в нашей горнодобывающей промышленности. В частности, было проведено сравнение налоговых полей в горнодобывающей промышленности США, Великобритании, Германии и Армении.
В качестве примера Марине отметила ставку роялти для металлической руды, которая в ряде стран применяется наряду с природопользовательскими платежи. Роялти – это дополнительный вид налога, уплачиваемый со сфере, обеспечивающей сверхприбыли.
“В Армении действует только роялти, что не поощряет рациональное использование. Несущественно, сколько ресурсов добывается, главное – прибыль”,- говорится в совместном докладе М.Багдасарян и Э.Григоряна. Согласно докладу, ставка роялти в Канаде составляет 25%, в Германии – 15,8%, в Объединенном Королевстве – 20%, в США – 30%, в Китае – 10%, в Армении – 4+%. По словам Марине, в других странах горнодобывающие компании платят налоги и за отходы, однако в Армении отходы не облагаются налогом.
“Сравнение показало, что в других странах действуют довольно серьезные налоговые механизмы, существует ответственная горнодобывающая промышленность, чего нельзя сказать об Армении. В нашей стране для этой отрасли установлены льготы, что и создает привлекательную среду для иностранных инвестиций с целью развертывания здесь выгодного бизнеса”,- подчеркнула наша собеседница.
“Если изучить список 1000 крупных армянских налогоплательщиков, то можно увидеть, что его возглавляет Зангезурский медно-молибденовый комбинат, который в 2013 г. обеспечил поступления в госбюджет на сумму 37,8 млрд драмов. Однако в этой сумме экологические и природопользовательские платежи составляют очень небольшую часть. То есть с точки зрения загрязнения окружающей среды компенсация не очень большая”,- отметила соавтор доклада.
По ее словам, горнодобывающая отрасль нужна государству, но она должна действовать в правильном налоговом и законодательном поле. “Ни в одной стране нет такой практики, чтобы отходы не облагались налогом. Как можно не облагать налогом отходы? Это из жанра абсурда и обусловлено тем, что раньше месторождения принадлежали государству. В этом смысле необходимо провести всеобъемлющее исследование, чтобы получить конкретные цифры и конкретные результаты”,- отметила Марине Багадсарян.
Представленный ею доклад содержит несколько предложений касательно налогового законодательства в данной сфере. В частности, предусматривается, что роялти должны не подменять, а дополнять природопольвательские платежи, ставки природопользовательских платежей должны основываться на рыночных ценах ресурсов и т.д.