«Մազերիցս քաշելով տարան դեպի մեքենան»
Երևանի Մաշտոցի պուրակից բերման են ենթարկվել մի քանի քաղաքացիներ: «Հետքը» զրուցեց ոստիկանության Կենտրոնի բաժանմունքում գտնվող Անի Խաչատրյանի հետ, ով պատմեց, որ պարզապես խմբով կանգնած են եղել Մաշտոցի պուրակում, որևէ գործողություն չեն կատարել:
«Մենք ենք այս քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը հայտնում է, որ բերման են ենթարկվել Դվին Իսանյանսը, Միկա Էլիզբարյանը, Աննա Շահնազարյանը, Անի Խաչատրյանը, Արսեն Օհանյանը, Ռոլանդ Թմոյանը և Գևորգ Սաֆարյան:
«Սպասում էինք Ֆրանսիայի նախագահի ժամանելուն, հանկարծ մոտեցան ոստիկաններն ու առանց որևէ հիմք ներկայացնելու մի քանի քաղաքացու քաշքշելով տարան դեպի ոստիկանական մեքենաները: Մազերիցս քաշելով, վատ խոսքերով մտցրեցին մեքենան, ինձ հետ մի տղա էլ կար, բայց իրեն հետո տեղափոխեցին ուրիշ տեղ»,-«Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում ասաց Անի Խաչատրյանը՝ նշելով, որ փաստաբան չկա իրենց մոտ:
Բերման ենթարկված Անի Խաչատրյանն ահազանգել է ՄԻՊ գրասենյակ:
Հիշեցնենք, որ երեկ «Մենք ենք այս քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը և «Մեր քաղաքը» հանրային-քաղաքացիական նախաձեռնությունը բաց նամակ էին հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոյին: Նամակում նրանք կոչ էին արել նախագահին ու դեսպանին չմասնակցել Մաշտոցի պուրակի անվանափոխմանը մասնակցելու միջոցառմանը:

“Меня за волосы тащили к машине”
Сегодня несколько граждан подверглись приводу в полицию со сквера Маштоца в Ереване. “Hetq” побеседовал с находящейся в Центральном отделении полиции Ани Хачатрян, которая рассказала, что они стояли в сквере небольшой группой, не осуществляя никаких действий.
В свою очередь гражданская инициатива “Мы – хозяева этого города” сообщила, что приводу подверглись Двин Исанян, Мика Элизбарян, Анна Шахназарян, Ани Хачатрян, Арсен Оганян, Роланд Тмоян и Геворк Сафарян.
“Мы ждали прибытия президента Франции. Неожиданно подошли полицейские, которые, не предъявив никаких обоснований, потащили несколько человек к полицейским машинам. Меня с оскорбительными выражениями потащили за волосы и затолкали в машину. Со мной был парень, но его потом перевезли в другое место”,- рассказала по телефону “Hetq” Ани Хачатрян, отметив, что у них нет адвоката.
О случившемся Ани сообщила также в офис Защитника прав человека РА.
Напомним, что вчера гражданская инициатива “Мы – хозяева этого города” и общественно-гражданская инициатива “Наш город” обратились к президенту Франции Франсуа Олланду и Чрезвычайному и Полномочному послу Франции в Армении Анри Рено с открытым письмом, в котором призывали их не участвовать в мероприятии по переименованию сквера Маштоца.