«Մազերիցս քաշելով տարան դեպի մեքենան»
Երևանի Մաշտոցի պուրակից բերման են ենթարկվել մի քանի քաղաքացիներ: «Հետքը» զրուցեց ոստիկանության Կենտրոնի բաժանմունքում գտնվող Անի Խաչատրյանի հետ, ով պատմեց, որ պարզապես խմբով կանգնած են եղել Մաշտոցի պուրակում, որևէ գործողություն չեն կատարել:
«Մենք ենք այս քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը հայտնում է, որ բերման են ենթարկվել Դվին Իսանյանսը, Միկա Էլիզբարյանը, Աննա Շահնազարյանը, Անի Խաչատրյանը, Արսեն Օհանյանը, Ռոլանդ Թմոյանը և Գևորգ Սաֆարյան:
«Սպասում էինք Ֆրանսիայի նախագահի ժամանելուն, հանկարծ մոտեցան ոստիկաններն ու առանց որևէ հիմք ներկայացնելու մի քանի քաղաքացու քաշքշելով տարան դեպի ոստիկանական մեքենաները: Մազերիցս քաշելով, վատ խոսքերով մտցրեցին մեքենան, ինձ հետ մի տղա էլ կար, բայց իրեն հետո տեղափոխեցին ուրիշ տեղ»,-«Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում ասաց Անի Խաչատրյանը՝ նշելով, որ փաստաբան չկա իրենց մոտ:
Բերման ենթարկված Անի Խաչատրյանն ահազանգել է ՄԻՊ գրասենյակ:
Հիշեցնենք, որ երեկ «Մենք ենք այս քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը և «Մեր քաղաքը» հանրային-քաղաքացիական նախաձեռնությունը բաց նամակ էին հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոյին: Նամակում նրանք կոչ էին արել նախագահին ու դեսպանին չմասնակցել Մաշտոցի պուրակի անվանափոխմանը մասնակցելու միջոցառմանը:

Activists Protesting Renaming of Mashtots Park Dragged by their Hair to Police Station
Several activists in Mashtots Park were detained earlier today by police. One of them, Ani Khachatryan, speaking with Hetq from the Kentron police division, said they were simply standing as a group, doing nothing in the park when police picked them up.
According to "We are the Owners of this City," the following activists were detained: Dvin Isanyans, Mika Elizbaryan, Anna Shahnazaryan, Ani Khachatryan, Arsen Ohanyan, Roland Tmoyan, and Gevorg Safaryan.
"We were waiting for the arrival of the French president. Suddenly, police officers approached [us] and without presenting any grounds, dragged a few citizens to the police vehicles. Pulling [our] hair, with bad words, they put [us] in the car. There was a guy with me, but they later moved him someplace else," Ani Khachatryan told Hetq, noting that they don't have an attorney with them.
Khachatryan called the Office of the Human Rights Defender of Armenia.
Recall, "We are the Owners of this City" and "This City" local initiatives yesterday issued an open letter to French President François Hollande and French Ambassador to the Republic of Armenia Henri Reynaud, urging them not to participate in the ceremony changing the name of Mashtots Park.