Լրատվամիջոցի համար «փակ» ինֆորմացիան ստացվել է ՄԻ պաշտպանի միջամտությամբ
«Հետքը» դիմել էր ՄԻ պաշտպան Կարեն Անդրեասյանին՝ բարձրաձայնելով, որ պետական տարբեր օղակներ չեն տրամադրում պահանջված ինֆորմացիան, հետևաբար խախտվում է լրատվամիջոցի տեղեկություն ստանալու իրավունքը: Խոսքը վերաբերում էր դատաիրավական ոլորտին: Հարցված ինֆորմացիայի տրամադրումը ստանդարտ ձևակերպումներով մերժվում էր` նման վիճակագրություն չի վարվում:
Անհրաժեշտ ինքնապաշտպանության մասին վիճակագրություն կա
«Հետքը» ցանկանում էր պարզել, թե Հայաստանում տարեկան միջին վիճակագրությամբ քանի անգամ է կիրառվում ՔՕ 42 հոդվածը՝ (անհրաժեշտ պաշտպանություն, որը կիրառվել էր Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի որդու և թիկնապահի նկատմամբ) որպես քրեական հետապնդման դադարեցման հիմք: Մենք ուզում էինք պարզել ու հանրությանը ներկայացնել՝ արդյո՞ք Տիգրան Խաչատրյանն ու Զարզանդ Նիկողոսյանը Հայաստանում միակ ինքնապաշտպանվողներն են, թե ոչ:
Գրեթե բոլոր համապատասխան պետական մարմիններից «Հետքը» ստանում էր նույնաբովանդակ պատասխան. «Նման վիճակագրություն չենք վարում»:
Սակայն պարզվում է` նման վիճակագրություն կա: Նույն ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությունից ՄԻ պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի հարցմանն ի պատասխան ստացվել է գրություն, ըստ որի 2009-2013թթ. ընթացքում ՔՕ 42-րդ հոդվածի հիմքով կարճվել է 3 քրեական գործի վարույթ (2009, 2010, 2012 թվականներին): «Մի դեպքում անձը գործել է անհրաժեշտ պաշտպանության վիճակում, 2 դեպքում՝ անհրաժեշտ պաշտպանության սահմանների անցմամբ»,- գրված է Կարեն Անդրեասյանին տրամադրված գրության մեջ, որը նա հասցեագրել է «Հետքին»:
Վիճակագրություն կա նաև պայմանական վաղաժամկետ ազատման մասին
«Հետքը» դիմել էր ՄԻ պաշտպանին նաև պայմանական վաղաժամկետ ազատման կիրառման վերաբերյալ (ըստ ՔՕ մի շարք հոդվածների) ինֆորմացիա ստանալու նպատակով (հաշվի առնելով խմբագրությանն ուղղված` դատապարտյալների բողոքները պայմանական վաղաժամկետ ազատման չկիրառման վերաբերյալ): Համեմատական վերլուծություն կատարելու համար նշել էինք 2 տարեթիվ՝ 2006 (երբ նոր էր հիմնվել անկախ հանձնաժողովների ինստիտուտը) և 2013 թվականները: Նշենք, որ մինչ այդ ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ-ն «Հետքին» պատասխանել էր, որ պայմանական վաղաժամկետ ազատվածների վերաբերյալ, ըստ ՔՕ հոդվածների, վիճակագրություն չի վարվում:
Սակայն Արդարադատության նախարարությունից Կարեն Անդրեասյանին հայտնել են, որ, օրինակ, 2006թ. ՔՕ 104 հոդվածով (սպանություն) դատապարտվածներից 43-ը պայմանական ազատություն են վերադարձել, իսկ 2013-ին պայմանական վաղաժամկետ ազատվել է սպանության հոդվածով դատապարտված ընդամենը 1 անձ:
Ցմահ դատապարտյալների մասին տեղեկատվությունը ևս հասանելի դարձավ
Պաշտպանի միջոցով մենք ստացել ենք նաև Հայաստանում պատիժը կրող 102 ցմահ դատապարտյալների մասին ինֆորմացիան: Մասնավորապես՝ ո՞ր թվականին է անձը դատապարտվել, ո՞ր դատարանի կողմից, ե՞րբ է սահմանված պատժի սկիզբը, նախկինում դատապարտված եղե՞լ է անձը, թե՞ ոչ: Այս ինֆորմացիան ևս փակ էր լրատվամիջոցի համար:

“Закрытая” для СМИ информация получена благодаря вмешательству Защитника прав человека
Hetq.am обратился к Защитнику прав человека РА Карену Андреасяну с сообщением о том, что различные государственные звенья не предоставляют затребованную информацию, нарушая тем самым право СМИ на получение информации. Речь идет о судебно-правовой сфере. Отказ в предоставлении затребованной информации обосновывается стандартной формулировкой – такая статистика не ведется.
По необходимой самообороне статистика есть
Hetq.am хотел выяснить, сколько раз в соответствии со среднегодовой статистикой в Армении в качестве основания для прекращения уголовного преследования применяется статья 42 УК РА о необходимой самообороне (она была применена в отношении сына и телохранителя бывшего губернатора Сюника Сурика Хачатряна). Мы также хотели выяснить и представить общественности, являются ли Тигран Хачатрян и Зарзанд Никогосян единственными в Армении самооборонявшимися или нет.
Почти из всех соответствующих государственных органов мы получили одинаковый ответ: “Такая статистика не ведется”.
Выяснилось, однако, что такая статистика существует. Из того же главного следственного управления полиции РА в ответ на запрос Защитника прав человека Карена Андреасяна сообщили, что в 2009-2013 гг. на основании ст.42 УК было прекращено производство трех уголовных дел (2009, 2010, 2012 гг.). “В одном случае лицо действовало в состоянии необходимой самообороны, в двух случаях – с нарушением границ необходимой самообороны”,- написано в направленном К.Андреасяну письме, который он переадресовал Hetq.am.
Статистика ведется и по условно-досрочному освобождению
Учитывая адресованные Hetq.am многочисленные жалобы осужденных на неприменение условно-досрочного освобождения (в соответствии с рядом статей УК), мы обратились к Омбудсмену для получения информации и по данному вопросу. С целью проведения сравнительного анализа указали два года – 2006-й (когда институт условно-досрочного освобождения был только внедрен) и 2013-й. Отметим, что до этого управление по уголовно-исполнительным учреждениям министерства юстиции РА написало нам, что статистика по условно-досрочному освобождению не ведется.
Однако в минюсте Карену Андреасяну сообщили, что, например, в 2006 году 43 лицам, осужденным по ст.104 УК (убийство), вернули свободу, а в 2013 г. условно-досрочно был освобожден лишь один осужденный за убийство.
Информация о пожизненно осужденных также стала доступна
С помощью ЗПЧ мы получили также информацию о несущих наказание в Армении 102 пожизненно осужденных. В частности, нам стало известно, в каком году человек был осужден, каким судом, когда установлено начало срока наказания, был ли он осужден ранее или нет. Эта инфомрация тоже была закрытой для СМИ.