19 տարի առաջ բանտարկված ազատամարտիկի դատավճիռը չի բեկանվի
19 տարի առաջ ՀՀ Գերագույն դատարանի կողմից մահապատժի դատապարտված (2003թ.-ից ցմահ ազատազրկում) Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից, նախկին հետախույզ Սողոմոն Քոչարյանի 1995թ. դատավճիռը չի բեկանվի, այդ գործով նոր քննություն չի սկսվի: Այսպիսի որոշում է կայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազությունը: Նույն կառույցի Մեղադրանքի պաշտպանության և դատական ակտերի բողոքարկման վարչության պետի տեղակալ Գ. Բաղդասարյանը որոշում է կայացրել «Հետաքննող լրագրողների» ուղարկած հաղորդման վրա նոր երևան եկած հանգամանքներով Սողոմոն Քոչարյանի գործով վերանայման վարույթի հարուցումը մերժելու մասին:
«Հետքի» 2014թ. մայիսի 6-ի «Հետախույզ Սողոմոն Քոչարյանը մահապատժի է դատապարտվել քաղաքական ճնշմամբ. բացահայտում է դատախազը» վերտառությամբ հոդվածում անդրադարձել էինք Գերագույն դատարանում 1995թ. մեղադրանքը պաշտպանած նախկին դատախազ Ժիրայր Խառատյանի բացահայտմանը: Ըստ այդմ, «Դատախազը» վավերապատման մեջ (լույս է տեսել այս տարի), 141-143 էջերում «Լոռու մարզ» թերթում 2014թ. մարտի 14-ին հրապարակված հարցազրույցում մեղադրանքը ՀՀ Գերագույն դատարանում պաշտպանած դատախազ Խառատյանը պատմել է Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից, հետախույզ, ԻԻՀ քաղաքացի, իրանահպատակ ադրբեջանցի Իրաջ Փուր Միրզա Բեկի սպանության մեջ մեղադրված Սողոմոն Քոչարյանի մահապատժի դատավճռին նախորդած դեպքերի մասին:
Մասնավորապես՝ դատախազ Ժիրայր Խառատյանը նշել է, որ 1995-ին մահապատժի դատավճռից առաջ եղել է ՀՀ գլխավոր դատախազի մոտ (Արտավազդ Գևորգյան՝ 1990-97թթ. ՀՀ գլխավոր դատախազ-հեղ.):
«Ընդունարանում պարզվեց, որ պետք է սպասենք, քանի որ գլխավոր դատախազի մոտ Իրանի դեսպանն էր: Գլխավոր դատախազն, ով իմ դասախոսն էր եղել, և ինքն էր ինձ նշանակել այդ պաշտոնում, չափազանց մտերմությամբ բացատրեց, որ այլընտրանք չկա, դեսպանը պատժի առավելագույն չափն է պահանջում, հակառակ դեպքում մեծ սկանդալ կբարձրացնի»,- իր հարցազրույցում նշել է դատախազ Խառատյանը:
Այլ կերպ ասած՝ դատախազ Խառատյանը բարձրաձայնել է մի հանգամանքի մասին, որը 19 տարի առաջ անհայտ է եղել, իսկ այժմ այդ ինֆորմացիան հաստատում է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազության վրա քաղաքական ճնշում է գործադրվել մեկ այլ պետության՝ Իրանի կողմից (Երևան-Մեղրի ավտոճանապարհի վրա սպանվել էր Իրանի քաղաքացի, ադրբեջանցի վարորդ):
Մասնագետների հետ խորհրդակցելով` պարզեցինք, որ 19 տարի անց ի հայտ է եկել նոր երևան եկած հանգամանք մահապատժի դատապարտված (2003թ. ՀՀ նախագահի հրամանագրով` ցմահ ազատազրկում) Սողոմոն Քոչարյանի գործում: Իրավաբան Արա Ղազարյանը «Հետքին» տված հարցազրույցում նշել է, որ մեղադրող դատախազի՝ 19 տարի անց հայտնած ինֆորմացիան քաղաքական ճնշման մասին կարող է նոր երևան եկած հանգամանք լինել, և հնարավոր է` այդ հիմքով բեկանվի 1995թ. ՀՀ Գերագույն դատարանի կայացրած դատավճիռը:
«Հետքը» դիմել էր ՀՀ գլխավոր դատախազություն, որպեսզի նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով քրեական գործի վերաբացման գործընթաց նախաձեռնվի, գոնե այդպես հնարավորություն տրվի Ղարաբաղյան պատերազմով անցած, այսօր արդեն գրեթե ողջ ընտանիքը կորցրած նախկին հետախույզին վերադառնալ ազատություն:
Գլխավոր դատախազությունը գործի վերանայման վարույթ հարուցելը մերժել է՝ վկայակոչելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 426.3 հոդվածի 1-ին մասի հիմքերը, ըստ որոնց դատախազ Խառատյանի հայտարարությունը՝ իրանական կողմի քաղաքական ճնշումների մասին չի դիտարկել որպես նոր երևան եկած հանգամանք:
«Ինչպես գործող, այնպես էլ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքերն ամբաստանյալի նկատմամբ նշանակվող պատժի տեսակն ու չափը որոշելը, ի թիվս այլ հարցերի, վերապահում են դատարանի՝ որպես գործի լուծման գործառույթն իրականացնող մարմնի բացառիկ իրավասությանը: Դատարանը կաշկանդված չէ ինչպես ամբաստանյալի մեղավորության, այնպես էլ նրա նկատմամբ նշանակվող պատժի հարցերի վերաբերյալ մեղադրողի դիրքորոշմամբ»,-ասված է գլխավոր դատախազության մերժման որոշման մեջ:
Հարցի շուրջ «Հետքը» փորձել է լսել նաև Սողոմոն Քոչարյանի մահապատժի դատավճիռն արձակած դատավոր Մհեր Խաչատրյանին, ով այսօր վաստակած հանգստի է անցել: Մեզ հետ հեռախոսազրույցում նախկին դատավորն ասաց, որ վատառողջ է և հրաժարվեց հարցազրույցից:
Սողոմոն Քոչարյանի գործով վարույթի հնարավոր նորոգման վերաբերյալ մեր հրապարակմանը արձագանքել է նաև Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեն: Այժմ փաստաբաններն ուսումնասիրում են գործի նյութերը: Չի բացառվում, որ «Հետաքննող լրագրողները» ՀԿ-ն գլխավոր դատախազության մերժման որոշումը բողոքարկի դատարանում:

Судебный приговор арестованному 19 лет назад ополченцу не будет отменен
Судебный приговор, вынесенный 19 лет назад (в 1995 г.) Верховным судом РА участнику Карабахской войны, приговоренному к смертной казни, а с 2003 г. - к пожизненному заключению Согомону Кочаряну не будет отменен, новое расследование по данному делу не начнется. Такое решение приняла Генпрокуратура РА. Заместитель начальника управления по поддержке обвинения и обжалованию судебных актов той же структуры Г.Багдасарян принял решение отказать в возбуждении производства по пересмотру дела Согомона Кочаряна на основаниие сообщения общественной организации "Журналисты- расследователи" о вновь открывашихся обстоятельствах.
В опубликованной Hetq.am 6 мая 2014 г. статье под названием "Разведчик Согомон Кочарян был приговорен к смертной казни под политическим давлением: признание прокурора" мы коснулись новых фактов, представленных бывший прокурором Жирайром Харатяном, который в 1995 году поддерживал обвинение в Верховном суде.
В статье говорилось о том, что в документальной книге "Прокурор", которая вышла в свет в этом году, на 141-143 страницах помещено интервью, опубликованное в газете "Лорийская область" 14 марта 2014 г., в котором пркурор Харатян рассказал о событиях, предшествовавших вынесению участнику Карабахской войны, разведчику Согомону Кочаряну смертного приговора за убийство подданного Исламской Республики Иран, азербайджанца по национальности Ираджа Пура Мирзы Бека. Прокурор в частности отметил, что до вынесения смертного приговора он в 1995 году приходил на встречу с генпрокурором РА (в 1990-1997 гг. генпрокурором РА был Артавазд Геворкян).
"В приемной выяснилось, что мне придется подождать, так как у генпрокурора находится посол Ирана. Генпрокурор, который был моим преподавателем и сам назначил меня на этот пост, очень доверительно сообщил мне, что альтернативы нет, посол требует назначения максимальной меры наказания, в противнм случае грозится поднять большой скандал",- отметил в своем интервью прокурор Харатян.
Иными словами, прокурор сообщил об обстоятельстве, о котором 19 лет назад не было известно, а сейчс эта информация подтверждает, что на Генпрокуратуру РА было оказало политическое давление другим государством - Ираном (на автомагистрали Ереван-Мегри был убит гражданин Ирана, водитель-азербайджанец).
Проконсультировавшись со специалистами, мы выяснили, что 19 лет назад в деле приговоренного к смертной казни (с 2003 г. - указом президента РА к пожизненому заключению) Согомона Кочаряна открылось новое обстоятельство. В интервью Hetq.am юрист Ара Кзаарян отметил, что информация, о которй 19 лет спустя сообщил прокурор, может стать вновь открывшимся обстоятельством, и возможно, что на этой основе приговор, вынесенный Верховным судом в 1995 году, будет отменен.
Hetq.am обратился в Генпрокуратуру РА, чтобы на основании вновь открывшегося обстоятельства инициировать процесс повторного рассмотрения уголовного дела и тем самым дать возможность прошедшему Карабахскую войну, а сегодня потерявшему почти всю свою семью разведчику выйти на свободу.
Генпрокуратура отказала в возбуждении производства по пересмотру дела, сославшись на ч.1 ст.426.3 УК РА, согласно которой заявление прокурора Харатяна об оказании давления с иранской стороны не рассматривается как вновь открывшееся обстоятельство.
Право на установление вида и меры вынесенного подсудимому наказания как действующий кодекс, так и Кодекс уголовного производства оставляют суду в качестве исключительного полномочия органа, осуществляющего функцию решения дела. Суд не скован позицией обвинителя ни в вопросе вины подсудимого, ни в вопросе вынесения ему наказания",- говорится в решении Генпрокуратуры РА.
По этому вопросу Hetq.am попытался узнать также мнение вынесшего приговор Согомону Кочаряну судьи Мгера Хачатряна, который в настоящее время находится на заслуженном отдыхе. Однако в телефонном разговоре с нами судья, сославшись на плохое самочувствие, отказался дать интервью.
На нашу публикацию о возможном возобновлении производства дела Согомона Кочаряна отреагировал также Хельсинкский комитет Армении. В настоящее время адвокаты изучают материалы дела. Не исключено, что ОО "Журналисты-расследователи" обжалует решение Генпрокуратуры в суде.