«Ոսկե ծիրանը» ներկայացնում է արտամրցութային նոր ծրագրեր
Այս տարի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի արտամրցութային ծրագրերում ընդգրկված է 100 ֆիլմ: Փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սուսաննա Հարությունյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրեց փառատոնի արտամրցութային ծրագրերը:
Առաջին անգամ ներկայացվելու է «Սոցիալական փոփոխությունների կինո» ծրագիրը: Այստեղ ընդգրկված են տարբեր տարիների տարբեր երկրներում արտադրված թե́ խաղարկային, թե́ վավերագրական ֆիլմեր: Դրանք ներկայացնում են սոցիալական և քաղաքական պայմանների փոփոխություններն ու դրանց ազդեցությունը տվյալ երկրում, ինչպես նաև` քաղաքացիական ակտիվության դրսևորումները: Բացի ֆիլմերի ցուցադրությունները, նախատեսված են նաև սեմինարներ և քննարկումներ: Ծրագիրը ղեկավարում են լեհ հասարակական գործիչ և լրագրող Ադամ Միխնիկը և Նյու Յորքի կինոփառատոնի նախկին տնօրեն, կինոգետ Ռիչարդ Պենյան: Ծրագիրը բացելու է լեհ ռեժիսոր Վալդեմար Քշիստեկի «80 միլիոն» ֆիլմը, որը 2013թ. Լեհաստանն առաջադրել է «Օսկարի»: Փառատոնի ընթացքում Ռիչարդ Պենյան նաև անց է կացնելու երկու սեմինար:
«Ոսկե ծիրանի» ընթացքում առաջին անգամ ներկայացվելու է նաև «Ուկրաինական պոետիկ կինո» ծրագիրը, որը Փարաջանովի հոբելյանական ծրագրի մի մասն է: Ծրագրում ընդգրկված է 10 ֆիլմ:
«Գերմանական նոր կինո» արտամրցութային ծրագրի շրջանակներում ներկայացվելու է 3 ֆիլմ` ցուցադրված Բեռլինի կինոփառատոնում: «Ֆիլմեր առանց սահմանների» ծրագրում ավանդաբար ներկայացվելու են Արևելյան գործընկերության երկրների արտադրության ֆիլմերը: Այս տարի ծրագրում ընդգրկված է 16 ֆիլմ: ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող ծրագիրը «Ռեժիսորներ առանց սահմանների» նախագծի մասն է:

“Золотой абрикос” представляет новые внеконкурсные программы
В этом году во внеконкурсные программы Ереванского международного кинофестиваля “Золотой абрикос” включено 100 фильмов. Художественный руководитель кинофестиваля Сусанна Артуюнян на сегодняшней пресс-конференции представила внеконкурсные программы.
Впервые будет представлена программа “Кино социальных изменений”, в которую вошли игровые и документальные фильмы, созданные в разные годы в разных странах. Они рассказывают об изменении социальных и политических условий и их влиянии на данную страну, а также о проявлениях политической активности. Помимо показа фильмов предусмотрены также семинары и обсуждения.
Руководители программы польский общественный деятель и журналист Адам Михник и быший директор Нью-Йоркского кинофестиваля, киновед Ричард Пенья. Программу откроет фильм польского режиссера Вальдемара Кшистека “80 миллионов”, который в 2013 г. был выдвинут Польшей на “Оскар”. В ходе кинофестиваля Ричард Пенья проведет два семинара.
Впервые на “Золотом абрикосе” будет представлена программа “Украинское поэтическое кино”, которая станет частью юбилейной программы Параджанова. В эту программу включены 10 фильмов.
В рамках внеконкурсной программы “Новое немецкое кино” зрители смогут увидеть три ленты, которые были представлены на Берлинском кинофестивале.
В программу “Фильмы без границ” по традиции войдут картины, созданные в странах Восточного партнерства. В этом году будет представлено 16 фильмов. Программа финансируется СЕ и является частью проекта “Режиссеры без границ”.