Մեղրասար. վարչապետի խորհրդականի ոսկու հանքավայրը
Մեղրասարի ոսկու և արծաթի հանքավայրը շահագործող ընկերության սեփականատերերից մեկը ՀՀ վարչապետի խորհրդական Համլետ Հովսեփյանն է: Նա և իր որդիները մեծ բաժնեմաս ունեն «ԱՏ-Մետալս» ՍՊԸ-ում, որը նախատեսում է մետաղների բաց հանքավայր շահագործել Սյունիքի մարզի Մեղրասարի տարածքում:
«ԱՏ-Մետալս» ՍՊԸ-ն օրերս բնապահպանական փորձաքննության է ներկայացրել Սյունիքի մարզի Քարասար և Պրիխրեպտովոյի (Մեղրասար) ազնիվ մետաղների երևակումում հանքաքարի փորձնական հանույթի տեխնոլոգիական մշակման և Տաշտուն համայնքի վարչական տարածքում հանքաքարից ոսկու և բազմամետաղների կորզման փորձարարական գործարանի կառուցման նախագծերը:
Հանքավայրը Սյունքի մարզի Լիճք և Տաշտուն գյուղերից հեռու է ընդամենը 5 կմ: Այն նախատեսվում է շահագործել բաց եղանակով՝ 7.5 տարվա ընթացքում: Զբաղեցնելու է 73 հա տարածք, որից լցակույտի տարածքը կզբաղեցնի դրա համարյա կեսը՝ 33.5 հա-ն:
Այս ընկերությունը հանքավայրի շահագործման իր ծրագիրն բազմաթիվ խախտումներով է սկսել, որոնց «Հետքն» արդեն անդրադարձել է: Անցյալ տարվա հուլիսին ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը Սյունիքի տարածքային բաժնի կողմից հայտնաբերված ապօրինի շինարարության համար «ԱՏ-մետալս» ՍՊԸ-ի նկատմամբ կայացրել էր ընկերության գործունեության դադարեցման որոշում, քանի որ ընկերությունը սկսել էր փորձարարական համալիր կառուցել՝ չունենալով բնապահպանական փորձաքննության եզրակացություն: Սակայն որևէ այլ պատասխանատվության ՍՊԸ-ն չէր ենթարկվել:
Ավելին, չնայած «ԱՏ-մետալս»-ը չուներ փորձաքննության եզրակացության արդյունքները, դեռևս 2013թ. մայիսի 23-ին ՀՀ կառավարությունը որոշել էր արտոնել ընկերությանը. «ԱՏ-մետալս» ընկերության կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում՝ 2013 թվականի մայիսի 30-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ՀՀ ներմուծվող 300 միլիոն դրամը գերազանցող արժեքով ապրանքների՝ համաձայն հավելվածի, մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկվող ավելացված արժեքի հարկի վճարման ժամկետը հետաձգել էր մինչև 2016թ. մայիսի 30-ը: Ընկերությունը շուրջ 3 մլն դոլարի ներդրում է խոստացել և 270 հազար դրամ միջին աշխատավարձով 180 աշխատատեղ:
Ովքեր են շահույթ ստանալու հայկական ոսկուց և արծաթից
Այժմ տեսնենք, թե ինչու է այս ընկերությունն արտոնյալ և ովքեր են իրականում հայ-ռուսական «ԱՏ-Մետալս» ՍՊԸ-ի բաժնետերերը:
Համաձայն ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների՝ ռուսական բաժնեմասը «ԱՏ-մետալս»-ում 50.2 % է, մնացյալ 49,8-ը՝ հայկական է:
45 %-ի սեփականատերը հայկական «Վենտմայն» ՍՊԸ-ն է:
4,8 %-ն էլ պատկանում է Կարեն Համլետի Հովսեփայանին:
Մնացյալ 50.2-ը հավասարապես կիսում են նույն հասցեում գրանցված ռուսական երկու ընկերություն` «Ավիատեխնալոգիա գրուպ» ՍՊԸ-ն և «Ավիատեխնոլոգիա ԳԱՄ» ՓԲԸ-ն:
45 %-ի սեփականատեր «Վենտմայն» ընկերությունը գերազանցապես ՀՀ վարչապետի խորհրդական Համլետ Հովսեփյանի ընտանեկան բիզնեսն է: Այս ընկերությունում Համլետ Հովսեփյանն ու իր երկու որդիները՝ Վարդան և Կարեն Հովսեփյանները 30-ական տոկոսի բաժնետեր են, մնացյալ 10 %-ը քաղաք Աբովյանում գրանցված Հայկ Մեժլումյանինն է: Վերջինս Համլետ Հովսեփյանի ընկերն է և «ԱՏ-մետալս»-ի գործադիր տնօրենը:
«ԱՏ-մետալս» ՍՊԸ-ում 4.8 % բաժնեմասի սեփականատեր Կարեն Հովսեփյանը, ինչպես արդեն հասկանալի է, վարչապետի խորհրդականի որդին է, ինչը նշանակում է, որ ոսկու հանքավայրը շահագործող «ԱՏ-մետալս» ընկերության 49.8 %-ը (բացառությամբ «Վենտմայն»-ում 10 % Հայկ Մեժլումյանի բաժնեմասից) Համլետ Հովսեփյանի ընտանիքինն է:
Մոսկվայում 2007-ին գրանցված «Ավիատեխնալոգիա գրուպ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրները և մասնակիցները ռուսներ են՝ Սերգեյ Արոնով, Գենադի Մուլին, Սերգեյ Մուլին, Պավել Խանչին: ՌԴ ընկերությունների ռեգիստրի տվյալների համաձայն՝ այս ընկերությունը գիտահետազոտական գործունեություն է իրականացնում բնական և տեխնիկական գիտությունների ոլորտներում, արտադրում է տարաբնույթ մետաղյա իրեր, զբաղվում է արդյունաբերական նախագծերով, արդյունաբերական շինարարությամբ, բեռնափոխադրումներով, վարկերի տրամադրմամբ, մետաղյա թափոնների մշակմամբ, գեոդեզիական և քարտեզագրական և մի շարք այլ գործունեություններով: Խմբին են պատկանում ռուսական ավիացիայի համար սարքավորումներ արտադրող գործարաններ:
«Ավիատեխնոլոգիա ԳՀՄ» ՓԲԸ-ն նույն հասցեում է գրանցված և հանդիսանում է նույն՝ «ԱՏ» խմբի ընկերություն: Բաժնետերեն են՝ «Ավիատեխնոլոգիա ԳՀՄ» ՍՊԸ-ն (խոշոր բաժնետերը), «ՌՊՏ» ՍՊԸ-ն և «ՆՏ» ՍՊԸ-ն:
«Ավիատեխնոլոգիա ԳՀՄ» ՓԲԸ-ն, սակայն, 2002թ.-ից ներգրավված է քրեական գործերում՝ Նիժեգորոդյան մարզի նահանգապետի նախկին տեղակալ Վիկտոր Կլոչայի և Կուլեբանյանի մարզի նահագնապետ Նիկոլայ Ռյաբիկինի մասնակցությամբ, ովքեր փորձել են տիրանալ «Ավիատեխնոլոգիա ԳՀՄ» ՓԲԸ-ի որոշ բաժնեմասին: Վիկտոր Կլոչայն եւ Նիկոլայ Ռյաբիկինը տարբեր ժամանակներում եղել են «Ավիատեխնոլոգիա ԳՀՄ» ՓԲԸ-ին պատկանող Կուլեբանյան մետալուրգիական գործարանի գլխավոր տնօրեն: Գործարանը ունի ավիացիայի համար հատուկ արտադրանքներ թողարկելու մենաշնորհ: Այն ստրատեգիական նշանակություն ունի Ռուսաստանի թե ռազմական, թե քաղավիացիայի համար:
Սերգեյ Մուլինի մասին ռուսական մամուլում հրապարակումները հակասական են: Նա անցել է նաև Մերձմոսկովյան Ստուպինյան մետալուրգիական գործարանի 50 մլն դոլար վարկային պատմությանն առնչվող քրեական գործով, երկրից հեռացել է և ապրել Լիխտեյնշտեյնում: Հետախուզվել է ինտերպոլի կողմից:
Որտեղից հայտնվեցին ռուսները
Ռուս գործընկերը, ինչպես բացատրեց վարչապետի խորհրդական Հ.Հովսեփյանը, ՌԴ կառավարության՝ պետական բաժնեմասով «Ռոսավիա» ընկերությունն է ու մասնավոր անձինք: Ռուսների հետ Մեղրասարի հանքավայրի շահագործման նախաձեռնողն անձամբ վարչապետի խորհրդական Համլետ Հովսեփյանն է եղել: Այդ մասին խորհրդական Հովսեփյանը խոստովանեց «Հետքի» հետ զրույցում: Խարկովի իրավաբանական ինստիտուտն ավարտելուց հետո ուսանողական ընկերներ են մնացել, և երբ դժվարություններ է ունեցել ներդրումներ անելու հարցում, դիմել է նրանց օգնությանը: «Դրել եմ տուն, տեղ ամեն ինչ, վարկ եմ վերցրել, ռիսկի եմ գնացել, փող եմ դրել, հետո պարտնյորի խնդիր ունեի, կարողացա գտնել մարդիկ, որոնք վստահեցին, և եկան ներդրումներ արեցին Հայաստանում»,- պատմում է Համլետ Հովսեփյանը:
Սակայն պետական գրանցման փաստաթղթերում ընկերությունների հիմնադիր կամ մասնակից պետական բաժնեմաս ունեցող որևէ ընկերություն չկա: Թերևս, վարչապետի խորհրդականը ռուսական պետական բաժնեմասը շեշտում է իր գործընկերների լրջությունը ցույց տալու համար:
Իր գործընկերների քրեական պատմությունների մասին Հ. Հովսեփյանը տեղյակ է: Սակայն ՌԴ գլխավոր դատախազությունից ճշտել է, որ որոշում է կայացվել և «դրանց լրիվ մաքրել են»: «Մուլին եղբայրները արդարացվել են, իրենց գործընկերներն են սրիկաներ, ուզեցել են խլել գործարանները իրենցից, հիմա դրանք մաքրվել են: Նորմալ մարդիկ են և պատրաստակամ են տրամադրված Հայաստանի և ժողովրդի նկատմամբ, նույնիսկ իրենք են առաջարկել սոցիալական ծրագրեր իրականացնել»,- ասում է Հ.Հովսեփյանը:
Ինչպես նշում է խորհրդականը՝ ռուսական կողմն արդեն 12 մլն դոլարի ներդրում է կատարել, երկրորդ ծրագրով կրկնակի կամ եռակի պետք է արվի. դեռ պարզ չէ, քանի որ նախագծերը տակավին ավարտին չեն հասցրել: «Միայն ոսկու հանքավայր չէ, այնտեղ մենք բազմամետաղի լուրջ ծրագրեր ունենք՝ գործարան ենք կառուցել, արդեն ավարտին ենք հասցրել, կառուցելու ենք երկրորդ գործարանը, որը ռեգիոնում լինելու է միակը: Մեր հանրապետության համար շատ լուրջ ներդրում է, որը ռուսական կողմն անում է մեզ հետ միասին»,- ասում է խորհրդականը:
Համլետ Հովսեփյանը հավաստիացնում է, որ Հայաստանում առաջին անգամ այնպիսի տեխնոլոգիա է կիրառվելու, որը որևէ բնապահպանական վտանգ չի ստեղծի տարածքի համար: Պայթեցումներ չեն լինելու, քանի որ հողն այնպիսին է, որ պայթեցման անհրաժեշտություն չկա: «Ես այն մարդը չեմ, որ թույլ տամ այդպիսի բան, դուք գիտեք իմ անցած ճանապարհը, եթե մի քիչ իմ կենսագրության հետ ծանոթ լինեք, կիմանաք»,-արձագանքում է Հ. Հովսեփյանը՝ բնապահպանական ռիսկերի մասին մեր հարցադրմանը:
Հ. Հովսեփյանն ասում է, որ տարածքի գյուղերը քանդված ու ավերված էին: Իսկ Նախիջևանի սահմանակից Տաշտունում մարդ չէր մնացել, հիմա կամաց-կամաց վերադառնում են, գյուղը սկսել է շնչել: Լիճքում ու Տաշտունում նախատեսել են սոցիալական ծրագրեր իրականացնել. լուծել դպրոցի, գազի, ճանապարհների խնդիրները: «Եթե դա չանենք, բա ով անի, բա դրա մասին պետք է մտածենք, ոչ թե գոռգռանք, փորձենք խանգարել և այլն: Հիմա մենք նավթ չունենք, գազ չունենք, մենք էլ ունենք սա»,- հիմնավորում է Հ. Հովսեփյանը:
Այժմ գործարանի փորձարկման գործընթացներն են. չինացիներն են եկել՝ իրենց սարքավորումները տեղադրելու: Ըստ Հովսեփյանի՝ այս ամսվա վերջ նախատեսվում է ավարտել այդ աշխատանքները և սեպտեմբերի սկզբներին սկսել շահագործումը:
Հարցին, թե արդարացել են արդյոք ներդրողների հույսերը հանքաքարի մասով, Համլետ Հովսեփյանն ասում է. «Որոշ չափով ոչինչ, ինչ-որ մենք մտածում էինք, կա: Բացի դրանից, նոր նյութեր էլ ենք հայտնաբերել, հեղինակային իրավունքը ստացել ենք, դրա մասին էլ կհայտնենք լրացուցիչ»:
Բիզնես գործունեությունը չի՞ խանգարում վարչապետի օգնականի գործունեության հետ՝ մեր հարցին Համլետ Հովսեփյանը պատասխանում է. «Ոչ, դուք գիտեք՝ վարչապետի խորհրդականը ինչ է, բիզնեսը մասնավոր..., աշխարհում դուք գիտեք ընդունված է՝ մասնավոր մարդիկ աշխատում են երկրի նախագահներ, մասնավոր բանը ինչ է: Ես ներդրում ունեմ արած, ունեմ ակցիա (բաժնետոմս-հեղ), ես այնտեղ ոչ կառավարման եմ մասնակցում, ոչ էլ չգիտեմ ինչի, ընդհակառակը՝ օգնում եմ ինչ-որ բանով, որպեսզի ավելորդ խոչընդոտներ չառաջանան»:
Մեր դիտարկմանը, թե կառավարմանը չմասնակցելով տիրապետում է հանքավայրի հետ առնչվող բոլոր մանրուքներին, պատասխանում է. «Իհարկե ամեն ինչին տեղյակ եմ, ոնց կարող է տեղյակ չլինեմ, ինչ խաբե՞մ: Պարտավոր եմ տեղյակ լինելու, ինչ անօրեն բան եմ անում, որ տեղյակ էլ չլինեմ: Մեր երկրի համար այնքան բան է արվում այստեղ, բա ներդրումներ ենք ներգրավում, աշխատատեղեր ենք ստեղծում, ուզում ենք, որ մի քիչ մեր երկիրն էլ շնչի, ինչ է՝ վատ բան ենք անո՞ւմ»:

Меграсар: месторождение золота советника премьер-министра РА
Одним из владельцев компании, эксплуатирующей месторждение золота и серебра, является советник премьер-министра РА Гамлет Овсепян. Этому высокопоставленному чиновнику и его сыновьям принадлежит значительная доля акций ООО “АТ-Металс”, которая намерена эксплуатировать открытое полиметаллическое месторождение на территории Меграсара в Сюникской области. Месторождение расположено всего лишь в пяти километрах от сел Личк и Таштун. Его предусмотрено эксплуатировать открытым способом в течение 7,5 лет.
Площадь месторождения составляет 73 га. Свою программу эксплуатации месторождения компания “АТ-Металс” начала с многочисленными нарушениями, о которых hetq.am уже писал. В июле прошлого года Министерство экологии РА приняло решение о прекращении деятельности “АТ-Металс”, так как компания начала строить экспериментальный комплекс, не имея заключения экологической экспертизы. При этом компания не была привлечена к какой-либо ответственности.
Более того, хотя “АТ-Металс” не располагала результатами заключения экологической экспертизы, в мае 2013 г. правительство РА приняло решение о том, чтобы в рамках осуществляемой “АТ-Металс” инвестиционной программы отсрочить до 30 мая 2016 г. срок уплаты компанией НДС для товаров стоимостью свыше 300 миллионов драмов, которые будут импортироваться в Армению с 30 мая по 31 декабря 2013 года. Компания обещала осуществить инвестиции на сумму 30 млн долларов и создать180 рабочих мест со средней зарплатой 270 тыс. драмов.
Кто будет получать прибыль от армянског золота и серебра
А теперь посмотрим, почему эта компания оказалась в привилегированном положении и кто на самом деле акционеры армяно-российского ООО “АТ-Металс”. Согласно данным Госреестра юридических лиц Министерства юстиции РА, российская доля акций “АТ-Металс” составляет 50,2%, армянская -49,8%.Собственником 45% акций является армянское ООО “Вентмайн”, 4,8% которго принадлежат Карену Гамлетовичу Овсепяну. Остальные 50,2% поровну делят две российские компании – ООО “Авиатехнология Групп” и ЗАО “НПО “Авиатехнология”.
Владеющая 45% акций компания “Вентмайн” представляет собой семейный бизнес советника премьер-министра РА: Гамлету Овсепяну и двум его сыновьям – Вардану и Карену Овсепянам – принадлежат по 30% акций, владельцем остальных 10% является прописанный в городе Абовяне Айк Межлумян, друг Г.Овспеяна и исполнительный директор “АТ-Металс”.
Поскольку владелец 4,8% акций ООО “АТ-Металс” Карен Овсепян, как уже было отмечено, является сыном советника премьера, то следовательно 49,8% акций компании (за исключением 10-процентной доли Айка Межлумяна в компании “Вентмайн) принадлежат семье Гамлета Овепяна.
Учредителями и участниками зарегистрированного в 2007 году в Москве ООО “Авиатехнология Групп” являются Сергей Аронов, Геннадий Мулин, Сергей Мулин, Павел Ханчин. По данным реестра компаний Российской Федерации, эта компания осуществляет научно-исследовательскую деятельность в сферах естественных и технических наук, выпускает различные металлические изделия, занимается промышленными проектами, промышленным строительством, грузоперевозками, предоставлением кредитов, обработкой металлической отходов, геодезией, картографией и прочими работами. Группе принадлежат заводы по производству техники для российской авиации.
По тому же адресу зарегистрировано и ЗАО “НПО “Авиатехнология”, являющееся компаний той же группы “АТ”. Акционеры – ООО “НПО “Авиатехнология” (крупный акционер), ООО “РПТ” и ООО “НТ”.
Однако с 2002 г. ЗАО “НПО Авиатехнология” было вовлечено в уголовные дела, в которых фигурировали бывший вице-губернатор Нижегородской области Виктор Клочай и бывший директор Кулебакского металлургического завода Николай Рябыкин, пытавшиеся завладеть определеной долей акций ЗАО “НПО “Авиатехнология”. В разные периоды Клочай и Рябыкин были генеральными директорами Кулебакского металлургического завода, принадлежащего ЗАО “НПО “Авиатехнология” и имеющего монополию на производство специальной авиационной техники.
В российской прессе можно найти противоречивые публикации о Сергее Мулине. Он проходил по уголовному делу о кредитной истории подмосковного металлургического завода в Ступино на сумму 50 млн долларов, уехал из страны и жил в Лихтенштейне. Разыскивается Интерполом.
Откуда взялись русские
По словам советника премьер-министра РА Гамлета Овсепяна, российским партнером является компания “Росавиа”, акции которой принадлежат правительству РФ и частным лицам. Инициатором эксплуатации Меграсарского месторождения совместно с русскими был лично Г.Овсепян. Об этом в беседе с hetq.am сказал сам советник главы правительства РА. После окончания Харьковского юридического института они остались друзьями, и когда возникли трудности с инвестициями, Овсепян обратился к ним за помощью. “Я заложил дом, все имущество, взял кредит, пошел на риск, вложил деньги. Потом возникла проблема партнеров. Я нашел людей, которые мне поверили, приехали в Армению, осуществили инвестиции”,- сказал Гамлет Овсепян.
Однако в регистрационных документах нет ни одной компании, акции которой принадлежали бы государству. Советник премьер-министра РА подчеркнул наличие акций правительства РФ для того, чтобы показать, насколько авторитетны его партнеры.
Гамлет Овсепян осведомлен об уголовных делах, в которых вовлечены его партнеры. Однако он уточнил в Генпрокуратуре РФ, что, согласно принятому решению, они “полностью чисты”. “Братья Мулины оправданы. Их партнеры были мерзавцами, хотели отнять у них завод. Они нормальные люди, которые готовы оказать помощь Армении и армянскому народу вплоть до осуществления социальных программ”,- уверяет наш собеседник.
По его словам, российская сторона уже инвестировала 12 млн долларов, по второй программе предусматривается увеличить эту сумму в два-три раза. “Речь идет не только о золоторудном месторождении. Мы намерены осуществить серьезные программы, касающиеся полиметаллов. Уже закончили строительство завода, будем строить второй завод, который станет единственным в регионе. Для нашей страны это очень серьезные вложения, которые вместе с нами осуществляет российская сторона”,- отмечает советник премьер-министра.
Гамлет Овсепян заверил, что в Армении впервые будет применена технология, не представляющая экологической опасности для данной территории. “Я не тот человек, который может позволить такое”,- сказал г-н Овсепян в ответ на наш вопрос об экологических рисках.
По его словам, села в этом районе находились в запущенном состоянии, в приграничном с Нахиджеваном селе Таштун никого не осталось. Сейчас люди постепенно возвращаются, в селах возрождается жизнь. В Личке и Таштуне предусмотрено реализовать социальные программы – решить проблемы школы, газоснабжения, дорог.
В настоящее время идет подготовка к запуску завода, приехали китайцы, которые налаживают технику. В начале сентября завод начнет работать.
На вопрос, оправдались ли ожидания инвесторов в отношении месторождений, Гамлет Овсепян ответил: “В какой-то степени оправдались. Кроме того, мы нашли новые ископаемые, получили авторские права, о чем сообщим дополнительно”.
Мы также поинтересовались, не мешает ли бизнес деятельности советника премьер-министра. “Я не участвую ни в управлении компанией, ни в чем-то другом. Наоборот, я помогаю, чтобы излишние препятствия не возникали”,- ответил Гамлет Овсепян, добавив, что подробно осведомлен о деятельности компании. “Я обязан быть в курсе, ничего противозаконного я не делаю. Здесь для нашей страны делается очень многое. Мы привлекли столько инвестиций, создаем рабочие места, хотим, чтобы наша страна “задышала”. Что в этом плохого?”,- сказал в заключении советник премьер-министра РА.