Գանձասարի պարսպի հարցն օդից կախված է
Գանձասարի վանքի պարսպի երեսպատումը դադարեցված է 2013-ից, սակայն առ այսօր հայտնի չէ, թե կիսատ սալիկապատված պարիսպն ինչ ճակատագիր է ունենալու: Մասնավորապես, կազմվելու՞ է վերականգնման նոր նախագիծ, թե՞ մասնագետները կբավարարվեն եղածով, շարված սալիկները հեռացվելու՞ են, թե՞ ոչ:
Հիշեցնենք, որ 2011-ի ամռանը արցախցի գործարար, բարերար Լեւոն Հայրապետյանի նախաձեռնությամբ սկսվել էր Գանձասարի վանքի պարսպի սալիկապատումը, ինչին դեմ էին արտահայտվել բազմաթիվ ճարտարապետներ, պատմաբաններ, ՀՀ մշակույթի նախարարությունն ու ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր զբոսաշրջության եւ պատմական միջավայրի պահպանության վարչությունը: Հայտնի էր դարձել, որ սալիկապատման մասնագիտական նախագիծ, որեւէ փաստաթուղթ չի եղել: Ճարտարապետները, մասնավորապես, շեշտում էին, որ սալիկապատումը ոչ միայն խաթարում է պարսպի պատմական տեսքը, այլեւ ծանրացնում պատը` ամրացնելու փոխարեն:
Հայրապետյանը երեսպատման անհրաժեշտությունը բացատրել էր պատի քանդվելով, ավելին՝ ըստ նրա՝ վանքի պարիսպը ոչ թե 13-րդ դարի կառույց է (վանքի Սբ. Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին ու գավիթը կառուցվել են հենց 13-րդ դարում), ինչպես նշում են մասնագետները, այլ 1980-ականների: Սակայն մասնագետները բերել էին փաստեր, որ 1910-ին արված լուսանկարում պարիսպ առկա է, ինչը խոսում է նվազագույնը այդքան հին լինելու մասին: Պատմական հուշարձանները վերականգնող ճարտարապետների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Գագիկ Սողոմոնյանն էլ նշել էր, որ իր գլխավորությամբ դեռեւս 1989-ին կազմվել է ամբողջ համալիրի վերականգնման նախագիծ, որը կյանքի չի կոչվել պատերազմի հետեւանքով:
Շատ չանցած՝ սալիկապատումը դադարեցվել էր, սակայն 2012-ի նոյեմբերի վերջին վերսկսվել էր եւ կրկին դադարեցվել էր 2013-ի գարնանը: Պատմական հուշարձանները վերականգնող ճարտարապետների հայկական ասոցիացիան բաց նամակով դիմել էր ՀՀ եւ ԼՂՀ նախագահներին, հետագայում երկու երկրների ղեկավարներին ու Գարեգին Բ կաթողիկոսին ուղղված բաց նամակով հանդես եկան 350 մտավորականներ:
Մտավորականների նամակին ի պատասխան՝ ԼՂՀ ԿԱ զբոսաշրջության եւ պատմական միջավայրի պահպանության վարչությունը 2013-ի հուլիսին հայտնել էր, որ «ըստ մասնագետների կողմից դեռեւս 2011 թ. կատարված ուսումնասիրությունների եւ եզրակացության, վանքի շրջապարիսպները եւ այլ շինությունները կարիք ունեն համալիր գիտավերականգնման աշխատանքների` համաձայն մշակված նախագծի: Ուստի, մինչ այժմ վանական համալիրի շրջապարիսպների վրա իրականացված երեսապատման աշխատանքները պետք է ընկալել որպես ժամանակավոր բնույթ կրող, որը, բնականաբար, չի կարող որեւէ ազդեցություն ունենալ գիտավերականգնման նախագծային լուծումների եւ ապագայում իրականացվելիք վերականգնողական աշխատանքների վերջնական արդյունքների վրա, որոնց ընթացքում բոլոր ի հայտ եկած թերությունները կվերացվեն: Հուշարձանի համալիր գիտավերականգնողական աշխատանքները կսկսվեն դրանց ֆինանսավորմանը առնչվող հարցերը լուծելուց հետո»: Այս պատասխանը վարչությունը դեռ 2012-ի դեկտեմբերին տվել էր «Հետքին»:
ՀՀ հանրային խորհուրդը 2013-ի օգոստոսին որոշում էր կայացրել սալիկները հեռացնելու առաջարկով դիմել երկու նախագահներին ու կաթողիկոսին, բացի դրանից՝ խորհուրդը վերոնշյալ վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանին քննադատել էր ձեւական պատասխան տալու մեջ:
Սալիկապատման կողմնակիցներ-հակառակորդներ հեռակա բանավեճի ընթացքում գումարի մասին խոսակցություններ էին հայտնվել:
Վերհիշելով այդ իրադարձությունները` Տեր Գրիգոր քահանա Մարկոսյանը, ով 2006-ից Գանձասարի հոգեւոր հովիվն է եւ 2011-ից ի վեր դրական է արտահայտվում Լեւոն Հայրապետյանի նախաձեռնության վերաբերյալ, ասում է, որ ինչ-որ ճարտարապետներ եկել, Հայրապետյանին ասել էին, թե պատը նորոգելու համար որոշակի գումար է պետք: «Լյովան ասել էր, որ նախագիծը կազմեն, ինքը գումարը կտա: Արեցին, բանից պարզվեց, որ չորս կողմը վերանորոգելու համար կես միլիոն դոլար է պետք: Լյովայի եղբայրը գտավ մեկին, որ կես գնով սարքում էր՝ քարն էլ Լյովայից,- պատմում է Տեր Գրիգորը, ապա հավելում,- կանգնեցրին, ինձ թվում է՝ ճարտապետների դուրը չեկավ»:
«Սուտ-սուտ խոսում են՝ իբր ճարտարապետները փողի անուն են լսել, ուզում են օգտվել առիթից»,- «Հետքի» հետ զրույցում դեռ 2011-ի ամռանը ասել էր ճարտարապետ Գագիկ Սողոմոնյանը` հավելելով, որ 1989-ին իրենց արած նախագծի մի օրինակը բերել են իրենց հետ եւ փոխանցելու են ԼՂՀ զբոսաշրջության եւ պատմական միջավայրի պահպանության վարչությանը: Կայքերում շրջանառվում էր, որ վերոնորոգման համար Լ. Հայրապետյանը 1,5 մլն դոլար էր նախատեսել: Մամուլի ասուլիսի ժամանակ Գ. Սողոմոնյանն էլ նշել էր, որ իրենց նախագծով կատարելու դեպքում այն կարժենա 5 անգամ քիչ, իսկ մնացածը կարելի կլինի ուղղել այլ բարեգործությունների:
Ըստ մեր տեղեկությունների` գումարային խնդիրը, սակայն, եղել է ոչ թե հայաստանցի, այլ արցախցի մասնագետների եւ համապատասխան մարմինների հետ, որոնք պատասխանատու են մշակութային կոթողի պահպանության համար: Այսինքն` անհամաձայնությունը եղել է հենց նրանց եւ Հայրապետյանի միջեւ:
Տեր Գրիգոր քահանա Մարկոսյանը կիսում է Լեւոն Հայրապետյանի տեսակետը, որ պարիսպը 20-րդ դարի կառույց է: Ըստ նրա` եկեղեցին երբ կառուցվել է, պարիսպ չի եղել: Առաջին անգամ այն կառուցվել է 17-րդ դարում, երբ Գանձասարում էր Աղվանից կաթողիկոսության նստավայրը, սակայն այն հետո քանդվել է, իսկ ներկայիս պատը 1980-ականների կառույց է: Հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի ասելով` կառուցման շրջանից (13-րդ դար) վանքն ունեցել է պարսիպներ, դրանք գուցե եւ ավելի վաղ են եղել, որովհետեւ, ըստ նրա, Գանձասարի տեղում պաշտամունքային կառույց կար ավելի վաղ:
«Որեւէ մեկը, որ եկավ էստեղ, չնայեց, որ պարսպի հիմքում ասբեստի խողովակ է դրած, որեւէ մեկը չասաց, որ շաղախով չի շարած պատը, այլ ցեմենտով: Որովհետեւ հատուկ պատվեր էր Լեւոն Հայրապետյանի դեմ,- ասում է Տեր Գրիգորը,- ես անգամ հարց տվեցի՝ էս ցեմենտը Հասան Ջալալ Դոլա իշխանը «Միկա-ցեմենտի՞ց» է գնել, թե՞ «Արարատ ցեմենտից»: Եթե ուզում ես մեկին «քցել», «կքցես»: Պարսպի հիմքում «բակինսկի կուբիկ» է դրած, ես ասում եմ՝ 17-րդ դարում էդ սպիտակ քարն ո՞վ է բերել Բաքվից: Հարավային պարսպի վրա որ նայում եք անցքերը, տեսնում եք, որ սրբատաշ քար է դրված, սալիկ: Այսինքն` դա էլ են նոր սարքել»:
Սամվել Կարապետյանը դեռ 2011-ին հայտարարել էր, որ 17-րդ դարում Գանձասարի պարիսպը հիմնանորոգվել է, իսկ 19-րդ եւ 20-րդ դարի սկզբներին մասնակի նորոգվել: «Վերջին նորից մասնակի նորոգությունները տեղի են ունեցել 1980-ականներին, բայց հավատարիմ` եղած շարվածքին: 80-ականներին Ադրբեջանի հուշարձանների պահպանության վարչության նախաձեռնությամբ կատարված այդ նորոգությունները աչքի չեն զարնում. այնքան հարազատ են կատարվել եղած հին շարվածքին»,- նշել էր հուշարձանագետը:
ԼՂՀ զբոսաշրջության եւ պատմական միջավայրի պահպանության վարչության հուշարձանների պահպանության եւ ուսումնասիրման բաժնի պետ Սլավա Սարգսյանը «Հետքին» հայտնեց, որ ինքը չի տեսել Գ. Սողոմոնյանի խմբի կողմից 1989-ին կազմված նախագիծը եւ չգիտի էլ՝ նոր նախագիծ կլինի, թե ոչ: Խոսելով կատարված սալիկապատման մասին՝ Սարգսյանը շեշտեց, որ կատարողներն իրենց աշխատանքները չեն համաձայնեցրել վարչության հետ, եւ գիտամեթոդական խորհրդի քննարկում չի եղել: Իսկ խորհուրդը վերանորոգումների դեպքում ուսումնասիրում է դրա նախագիծն ու տալիս եզրակացություն: Ինքը, լինելով խորհրդի նախագահ, վարչության պետի հանձնարարությամբ քննարկման է դնում ներկայացված նախագիծը, սակայն կոնկրետ Գանձասարի դեպքում նման բան դեռ չի եղել:
«Ես երկար ժամանակ ձայն չէի հանում, բայց հետո ասացի՝ եկեք գավիթի արձանագրությունները նայեք, դրանց կեսը չկա: Կորցրել ենք շատ արձանագրություններ: Ջարդել են, կիսել, կողքը ուրիշ քար են դրել»,- ասում է Տեր Գրիգոր քահանա Մարկոսյանը:
Նա շեշտում է, որ եթե ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն Գանձասարը չընդգրկի իր ցանկում, ապա առաջին հերթին պատճառը ոչ թե պարիսպը կլինի, այլ գավիթի պատի մասնատված-ջարդված արձանագրությունները, որն, ըստ նրա, հայի ձեռքի գործ է. «Առաջին հերթին ես կգնդակահարեի այդ բարբարոսությունն անողներին… Ես [Սերգեյ] Շահվերդյանին ասացի՝ պատից եք խոսում, իսկ արձանագրություններին ո՞վ է տեր կանգնելու, ասաց՝ դե, գրքեր կան, որ մեջը գրված է: Ասի՝ ամեն մեկը, որ գալիս է արձանագրություններ կարդալու, գիրքը պիտի հետը վերցնի, գա՞»:
Անավարտ մնացած երեսպատման մասին խոսելով` Տեր Գրիգորը հիասթափված ասում է. «Ոնց լինելու է, թող էդպես էլ լինի, թող էդպես էլ մնա»:
Ռուսաստանում կալանավորված Լեւոն Հայրապետյանի մասին Գանձասարի հոգեւոր հովիվը նշում է. «Ամեն ինչ պիտի անենք, որ ազատենք, որովհետեւ պետությունն զգում է, որ, կներես, կթու կովը ձեռքներից գնում է: Ինձ թվում է, որ ինչ-որ օլիգարխի պատվեր է մյուսի դեմ (ի նկատի ունի «Բաշնեֆտի» գործով ռուսաստանյան բիզնես-շրջանակների հակասությունները- հեղ.): Միայն ասում եմ՝ Աստված ոչ անի, որ հայի մատը խառը լինի»:
Հ.Գ. Հարցնում ենք վանքի հարեւանությամբ իրականացվող շինարարության մասին: Տեր Գրիգորն ասում է` Մատենադարանի մասնաճյուղն է կառուցվում ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանի նոր նախագծով:
2004-ին այստեղ ճեմարանի շենք կառուցվեց, որտեղ, ըստ քահանայի, 20 հոգի կարող էր տեղավորվել: Սակայն հավաքվեցին միայն 8-ը, որոնք հետո տեղափոխվեցին Էջմիածին` Գեւորգյան ճեմարան: Դրանից հետո ճեմարանի շենքը դարձավ ճամբար: «Երեխեքը գալիս էին ճամբար, բայց ավելի լավ էր չգային,- պատմում է Տեր Գրիգորը,- հենց մութն ընկնում էր, դիսկոտեկա էր էստեղ»:

Вопрос ограды Гандзасарского монастыря висит в воздухе
Работы по облицовке ограды Гандзасарского монастыря прекращены с 2013 года, однако до сих пор неясно, какая судьба ждет облицованную наполовину ограду – в частности, будет ли составлен новый проект реставрации или специалисты ограничатся старым проектом, будут ли демонтированы уложенные плитки.
Напомним, что работы по облицовке ограды Гандзасарского монастыря начались летом 2011 г. по инициативе уроженца Арцаха, предпринимателя и благотворителя Левона Айрапетяна. Против этих работ высказались многие архитекторы, историки, Министерство культуры РА, Управление по туризму и охране исторической среды при правительстве НКР. Стало известно, что никакого специального документа относительно облицовки ограды не было. Архитекторы, в частности, подчеркивали, что плитка не только нарушает исторический облик ограды, но и утяжеляет ее, вместо того, чтобы укреплять.
Необходимость облицовки Айрапетян объяснял опасностью обвала стены. Более того, по мнению предпринимателя, ограда монастыря является строением не 13-го века (входящая в монастырский комплекс церковь сурб Ованнес Мкртич построена как раз в 13-ом в.), как отмечают специалисты, а в 1980-х годах. Однако специалисты представили фотографии 1910-го года, на которых ограда присутствовала, что доказывало как минимум этот ее возраст. Председатель Армянской ассоциации архитекторов-реставраторов исторических памятников Гагик Согомонян отметил, что еще в 1989-ом под его руководством был составлен проект восстановления всего монастарского комплекса, который, однако, не был осуществлен из-за начавшейся Арцахской войны.
Вскоре работы по облицовке были прекращены, однако в конце ноября 2012 г. они возобновились, после чего вновь прекратились весной 2013-го. Армянская ассоциация архитекторов-реставраторов обратилась с открытым письмом к президентам РА и НКР. Затем с открытым письмом к главам двух республик и Католикосу Гарегину Второму обратились 350 представителей интеллигенции.
В ответ на последнее открытое письмо управление по туризму и охране исторической среды при правительстве НКР в июле 2013 г. сообщило, что, “согласно проведенным еще в 2011 г. изучениям специалистов, ограда вокруг монастыря и другие строения нуждаются в комплексных научно-реставрационных работах в соответствии с разработанным проектом. Поэтому проведенные до сих пор работы по облицовке ограды вокруг монастырского комплекса следует воспринимать как временное явление, которое, разумеется, не может оказать какого-либо влияния на научно-реставрационные проектные решения и окончательные результаты восстановительных работ, которые будут проведены в будущем. Научно-реставрационные работы комплекса-памятника начнутся после решения связанных с ними финансовых вопросов”. Этот ответ управление направило Hetq.am еще в декабре 2012 г.
В августе 2013-го Общественный совет РА принял решение обратиться к двум президентам и Католикосу с предложением демонтировать плитки.
Разговоры о финансах появились в ходе заочной полемики между сторонниками и противниками облицовки ограды.
Вспоминая эти события, священник Григор Маркосян, который с 2006 г. является духвным пастырем Гандзасара и с 2011 г. поддерживает инициативу Левона Айрапетяна, сказал, что пришли какие-то архитекторы и сказали Айрапетяну, что для восстановления стены нужна определенная сумма. “Лева предложил им составить проект, чтобы он выделил деньги. Они составили проект, и выяснилось, что для восстановления всей стены требуется полмиллиона долларов. Брат Левы нашел человека, который согласился выполнить эти работы за полцены, при этом камень для работ должен был предоставить Лева. Они выполнили эту работу, и мне кажется, что архитекторам не понравилось”,- рассказал священник.
“Это неправда, что архитекторы, услышав о деньгах, якобы захотели воспользоваться поводом”,- сказал в беседе с Hetq.am летом 2011 г. архитектор Гагик Согомонян, добавив, что принес с собой один экземпляр своего проекта, составленного еще в 1989 г., который будет передан в Управление по туризму и охране исторической среды НКР. Сайты сообщили о том, что на реставрационные работы Левон Айрапетян предусмотрел 1,5 млн долларов. На пресс-конференции Г.Согомонян отметил, что в случае выполнения работ в соответствии с их проектом потребовалось бы в пять раз меньше средств, а остальную сумму можно было направить на другие благотворительные цели.
По нашим сведениям, финансовая проблема возникла все же не у армянских, а у арцахских специалистов с соответствующими органами, ответственными за охрану культурного памятника. То есть несогласие возникло именно между ними и Айрапетяном.
Священник Григор Маркосян разделяет мнение Левона Айрапетяна о том, что ограда является строением 20-го века. По его словам, когда церковь была построена, ограды не было, впервые она была построена в 17-ом веке, но потом разрушена. Нынешняя же стена является строением 1980-х годов.
Специалист по памятникам Самвел Карапетян утверждает, что со времени строительства (13-й в.) монастырь имел ограду, возможно, она существовала и раньше, поскольку ранее на месте Гандзасара находилось культовое сооружение.
С.Карапетян еще в 2011 году заявил, что ограда Гандзасара была отреставрирована в 17-ом веке, а в 19-ом и начале 20-го вв. она была частично восстановлена. “Реставрация, осуществленная в 80-х годах по инициативе управления по охране памятников Азербайджана, не бросается в глаза, так как проведена в полном соответствии со старой кладкой”,- отметил специалист.
Сотрудник Управления по туризму и охране исторической среды Слава Саркисян сообщил Hetq.am, что он не видел проект, составленный в 1989 году группой архитектора Согомоняна, и не знает, будет разработан новый проект или нет. Говоря о новой облицовке, Саркисян подчеркнул, что эта работа не была согласована с их управлением, в научно-методическом совете не было проведено обсуждение. Между тем при проведении восстановительных работ совет изучает проект и дает свое заключение.
“Я долгое время молчал, но потом предложил посмотреть имеющиеся в притворе надписи. Половины их уже нет. Многие надписи мы потеряли – камни сломаны, рядом уложены другие камни...”,- говорит священник Маркосян.
По его словам, если ЮНЕСКО не включит Гандзасар в свой список объектов памятников Всемирного наследия, то причина в первую очередь будет состоять не в ограде, а в утраченных надписях на ограде притвора, что является делом рук армян.
О незавершенной облицовке стены вокруг монастыря отец Григор сказал: “Пусть останется так, как есть...” Касаясь арестованного в России Левона Айрапетяна, духовный пастырь Гандзасара отметил: “Мы должны сделать все, чтобы освободить его, потому что государство чувствует, что, извините за выраждение, дойная корова уплывает из его рук. Мне кажется, это заказ одного олигарха против другого (имеются в виду разногласия в российских бизнес-кругах по делу “Башнефти”). Я прошу Бога только о том, чтобы в этом деле не были замешаны армяне”.
Спрашиваем об осуществляемом рядом с монастырем строительстве. Отец Григор сообщил, что по проекту архитектора Артура Месчяна строится филиал Матенадарана. В 2004 году здесь было построено здание гимназии, где могли разместиться 20 человек. Набралось, однако, человек 8, которые потом перевелись в гимназию “Геворкян” в Эчмиадзине. После этого в здании стали размещать детский лагерь. “Отдыхать сюда приезжали дети, но было бы лучше, если бы они вообще не приезжали. С наступлением темноты здесь начиналась дискотека”,- рассказал священник.