19 տարի անց նախկին զինդատախազը օպերատիվ տվյալներ է հայտնել
Համածառայակիցների սպանության մեղադրանքով 19 տարեկանում մահապատժի (2003-ից՝ ցմահ ազատազրկում) դատապարտված նախկին զինվոր Արթուր Մկրտչյանի գործով կան նոր երևան եկած հանգամանքներ:
Այս մասին «Հետքին» տեղեկացրեց Արթուր Մկրտչյանի ներկայացուցիչ, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի իրավաբան, փաստաբանների պալատի անդամ Ռոբերտ Ռևազյանը: Նա արդեն դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին՝ նոր երևան եկած հանգամանքներով քրեական գործի վերանայման վարույթ հարուցելու խնդրանքով:
Դատարանների կենտրոնական արխիվում «Հետքը» ծանոթացել է 1997թ. Գերագույն դատարանի դատավճռով մահապատժի դատապարտված շարքային Արթուր Մկրտչյանի քրեական գործին, լուսաբանել, ապա «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում հարցազրույց վարել Արթուրի հետ:
Հիշեցնենք, որ ցմահ բանտարկյալը 1996-ին նախաքննության ժամանակ խոշտանգումների հետևանքով նախ տվել է ինքնախոստովանական ցուցմունքներ, ապա դատավարությունից սկսած՝ պնդել, որ անմեղ է, որ չի սպանել 5 համածառայակիցներին, որ նրանց սպանել են Կոթիի զորամասի դիրք եկած 3 անծանոթներ, ովքեր եկել էին զենք գնելու նպատակով:
Ո՞րն է Արթուր Մկրտչյանի գործով նոր երևան եկած հանգամանքը
ՀՀ գլխավոր դատախազին դիմելու հիմք է դարձել «Հետքի» այս տարվա փետրվարի 6-ի «Մահվան դատավճիռ` «միգուցե»-ով» վերնագրով հարցազրույցը նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի հետ: «Հետքին» տված հարցազրույցում նախկին զինդատախազը որոշ օպերատիվ տվյալներ է հայտնել: Մասնավորապես՝ այն, ինչ դատարանում ցուցմուք տալով հայտնել է շարքային Արթուր Մկրտչյանը: Ըստ նախկին զինվորի ցուցմունքի` 1996թ. հունիսի 10-ի լույս 11-ի գիշերը Կոթիի զորամասի 18 պահակակետում զինվորներին սպանել են երեք անծանոթներ: Նախաքննության ընթացքում Արթուրը ստիպված հորինել է ինքնախոստովանական ցուցմունքներ, քանի որ այդ երեքը հակառակ դեպքում կսպանեին նաև իր հարազատներին: Արթուր Մկրտչյանը դատական նիստում հայտնել է նաև, որ անծանոթների ավտոմեքենան ինքը տեսել է իրենից 2-3 մետր հեռավորության վրա և այն պահին, երբ նրանք սպանել են իր ընկերներին: Արթուրն ասել է, որ այդ գիշեր պահակակետում տեսել է «Նիվա» մակնիշի մեքենա՝ ՌՈ-ի պետական համարանիշներով, որտեղ եղել է երեք մարդ, որ եղել է զենքի առևտուր: Ասել է, որ անծանոթներից մեկն իրեն ստիպել է ծնկի իջնել և չշարժվել: Արթուրը նշել է, որ այդ ընթացքում լսել է կրակոցների ձայներ: Երբ մեքենան հեռացել է, Արթուրը քայլել է առաջ ու խրամատի մեջ դիակներ տեսել: Այդ պահին վախեցած փախել է: Հայտարարվել է հետախուզում: Արթուրին հայտնաբերել են միայն 15 օր անց՝ Սևանում:
Սակայն Գերագույն դատարանի զինվորական գործերով կոլեգիայի կայացրած դատավճռում նշված է. «Դատական նիստում ամբաստանյալ Ա. Մկրտչյանի կողմից տրված նման ցուցմունքները դատական կոլեգիան հերքում է արժանահավատ չլինելու պատճառով: Այդ ցուցմունքները հակասական են, իսկ իր բացատրությունները նախաքննության ընթացքում տրված ինքնախոստովանական ցուցմունքների կապակցությամբ ձևական են, իրարամերժ և նույնպես հակասական»: Դատարանը որոշել է, որ Արթուրն այդ կերպ փորձում է խուսափել պատասխանատվությունից:
Դեպքից գրեթե 19 տարի անց նախկին զինդատախազը հաստատել է Արթուր Մկրտչյանի ցուցմունքը, հաստատել է, որ դիրքերում այդ օրը անծանոթներ են եղել, ովքեր եկել են զենք գնելու:
Գագիկ Ջհանգիրյանը հարցազրույցում նշել է. «Իմ մասնակցությունն այդ գործին եղել է 1997-ին, երբ Արթուրն արդեն դատապարտված էր: Նոր Հաճնի բնակիչները՝ ստորագրություններով ու դատապարտված զինվորի հարազատները դիմել էին ինձ, որպեսզի նոր վարույթ սկսվի այդ գործով: Այո՛, 1997թ. հանդիպել եմ Արթուր Մկրտչյանի հետ: Նա լրիվ տեղյակ էր դեպքին և պատմում էր երեք զինվորների սպանության մասին: Չեմ ուզում Ձեզ օպերատիվ տեղեկատվություն հայտնել, բայց դիրք եկած մարդիկ, ըստ էության, եկել էին Արթուր Մկրտչյանից զենք գնելու համար: Չեմ բացառում, որ միգուցե երկուսին սպանել են ուրիշները: Բայց այն, որ Արթուրը մեղավոր է երեք զինվորների սպանության մեջ, ես դրանում ոչ մի վայրկյան չեմ կասկածում... Բարեբախտաբար, թե դժբախտաբար այդ դեպքի ժամանակ չեմ եղել զինվորական դատախազ, այդ դատավճռի հետ կապ չունեմ: Բայց վարույթ եմ հարուցել, օպերատիվ մարմիններին հանձնարարություններ տվել, գործի վերաբացման հիմքեր չենք գտել: Չեմ բացառում, որ հիմա կարող են դրանք ձեռքբերվել»:
Օպերատիվ տվյալները չեն դարձել քննության նյութ 1996թ.
Փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանը մեզ հետ զրույցում նշեց. «Նախկին զինդատախազի տված հարցազրույցով հաստատվում է, որ անծանոթներ են եղել դիրքերում, որ նրանք եկել էին զենք գնելու մտադրությամբ: Այս ամենը ապացուցում է, որ 1997թ. դատարանը կայացրել է չհիմնավորված դատավճիռ, ճիշտ վերլուծություններ չեն արվել 5 զինվորների սպանությունները կատարելու դրդապատճառների, կատարող անձանց և այլնի վերաբերյալ: Ձեռք բերված օպերատիվ տվյալները երբևէ դատական քննության առարկա չեն հանդիսացել և դրանց մասին պաշտպանական կողմին հայտնի չի եղել: Այո՛, զինդատախազի հայտնածը նոր երևան եկած հանգամանք է: Այն ապացուցում է Արթուր Մկրտչյանի անմեղությունը կամ առնվազն նրա կողմից կատարած հանցանքի նվազ ծանր լինելը, քան այն, որի համար նա դատապարտվել է»:

19 лет спустя бывший военный прокурор сообщил оперативные данные
По делу бывшего солдата Артура Мкртчяна, который в 19 лет был осужден к смертной казни (с 2003 г. – к пожизненному заключению) по обвинению в убийстве сослуживцев, появились вновь открывшиеся обстоятельства. Об этом Hetq.am сообщил представитель Артура Мкртчяна, юрист Хельсинкского комитета Армении, член Адвокатской палаты Роберт Ревазян. Он уже обратился к генпрокурору РА Геворку Костаняну с просьбой возбудить производство по пересмотру уголовного деле на основании вновь открывшихся обстоятельств.
В Центральном архиве судов Hetq.am ознакомился с уголовным делом рядового Артура Мкртчяна, который в 1997 г. был осужден Верховным судом к смертной казни, а также взял у него интервью в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”.
Напомним, что в ходе предварительного следствия в 1996 г. пожизненно осужденный вследствие пыток дал самопризнательные показания. Однако начиная с судебного процесса Мкртчян утверждал, что невиновен, что пятерых сослуживцев убил не он, а трое неизвестных, которые прибыли на позиции военной части в Коти с целью приобретения оружия.
Какое новое обстоятельство открылось по делу Артура Мкртчяна
Основанием для обращения к генпрокурору РА стало опубликованное Hetq.am 6 февраля с.г. интервью с бывшим военным прокурором РА Гагиком Джангиряном, озаглавленное “Смертный приговор, основанный на предположениях”. В своем интервью бывший военный прокурор сообщил некоторые оперативные данные, в частности то, о чем рассказал в суде Артур Мкртчян. Согласно его показаниям, в ночь с 10-го на 11-е июня 1996 г. солдат на контрольно-пропускном пункте убили трое неизвестных. В ходе предварительного следствия Артур был вынужден дать самопризнательные показания, поскольку в противном случае эти трое могли убить и его родных. На судебном заседании Мкртчян сообщил, что автомобиль неизвестных он видел на расстоянии двух-трех метров и в тот момент, когда они убивали  его друзей. Той ночью на КПП Артур видел “Ниву” с госномерами Военной полиции, в которой находились три человека, шла торговля оружием. Один из незнакомцев заставил его встать на колени и не двигаться. В это время он услышал звуки выстрелов. Когда машина отъехала, Артур пошел к окопам и увидел там тела солдат. Он испугался и убежал. Артура объявили в розыск, а нашли через 15 дней в Севане.
Однако в приговоре, вынесенном коллегией по военным делам Верховного суда, говорится: “Показания подсудимого А.Мкртчяна, данные им на судебном заседании, коллегия опровергает по причине их недостоверности. Эти показания противоречивы, а его объяснения по поводу самопризнательных показаний, данных им в ходе предварительного следствия, носят формальный характер и противоречат друг другу”. Суд решил, что Артур тем самым пытается избежать ответственности.
Спустя почти 19 лет бывший военный прокурор продтвердил показания Артура Мкртчяна: в тот день на позициях находились неизвестные лица, которые приехали покупать оружие.
В своем интервью Гагик Джангирян отметил: “Мое участие в этом деле пришлось на 1997 год, когда Артур уже был осужден. Жители Нор Ачна, собравшие подписи, и родители осужденного солдата обратились ко мне с просьбой начать новое производство по этому делу. Да, в 1997 г. я встречался с Артуром Мкртчяном. Он был полностью осведомлен об этом случае и рассказал об убийстве трех солдат. Не хочу сообщать вам оперативные данные, но прибывшие на позиции люди фактически приехали покупать оружие у Артура Мкртчяна. Не исключаю, что двоих, возможно, убили другие. Но то, что Артур виноват в убийстве трех солдат, я ни секунды не сомневаюсь… К счастью или несчастью, когда этот случай произошел, я не был военным прокурором, поэтому не имею отношения к приговору по этому делу. Но я возбудил производство, отдал поручения оперативным органам, которые не нашли оснований для повторного рассмотрения дела. Не исключаю, что сейчас они могут быть получены”.
В 1996 г. оперативные данные не стали предметом изучения
В беседе с нами адвокат Роберт Ревазян отметил: “В своем интервью бывший военный прокурор подтвердил, что на позициях находились неизвестные лица, которые приехали с целью покупки оружия. Все это доказывает, что в 1997 г. суд вынес необоснованный приговор, а вопросы, касающиеся мотивов убийства пятерых солдат, совершивших это преступление лица и других обстоятельств, были проанализированы неправильно. Полученные оперативные данные никогда не становились предметом судебного исследования, а защите ничего о них не было известно. Да, сообщение военного прокурора является вновь открывшимся обстоятельством, доказывающим невиновность Артура Мкртчяна или как минимум меньшую степень его вины по сравнению с той, на основании которой его осудили”.