Սողոմոն Քոչարյանին դարձյալ տեղափոխել են քաղաքացիական հիվանդանոց
Երեկ երեկոյան «Դատապարտյալների հիվանդանոցից» զանգահարել են ցմահ բանտարկյալ Սողոմոն Քոչարյանի մորն ու հայտնել, որ տղային տեղափոխել են քաղաքացիական հիվանդանոց՝ «Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն: «Շատ ուրախացա, որ Սողոմոնիս տեղափոխել են քաղաքացիական հիվանդանոց, ապրեն վարչության ու «Դատապարտյալների հիվանդանոցի» ղեկավարները, որ հասան Սողոմոնիս»,- ասաց տիկին Զինան, ում այսօր հանդիպեցինք «Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում` վերակենդանացման բաժանմունքի դիմաց:
Քրեակատարողական վարչության արձագանքը
Քրեակատարողական վարչությունից «Հետքին» տեղեկացրեցին, որ Սողոմոն Քոչարյանին տեղափոխել են քաղաքացիական հիվանդանոց հետագա բուժման ու հավելյալ հետազոտություններ անելու նպատակով:
Սողոմոն Քոչարյանի փաստաբան Գրիշա Բալասանյանը նշեց, որ իր ու պաշտպանյալի մոր անունից երեկ գրավոր դիմել են ՔԿՎ պետ Արթուր Օսիկյանին՝ բարձրացնելով երկու հարց՝ Քոչարյանին տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց և հնարավորիս արագացնել պատժի հետագա կրումից ազատելու գործընթացը:
«Ուրախությամբ եմ նշում, որ ՔԿ վարչությունն արագ արձագանքեց և մի քանի ժամ անց Սողոմոնը տեղափոխվեց քաղաքացիական հիվանդանոց: Սրտի իշեմիկ հիվանդություն, անբավարարություն ունեցող Սողոմոն Քոչարյանի համար «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» պայմանները բավարար չէին: Հաշվի առնելով այն, որ Սողոմոն Քոչարյանը ցմահ դատապարտյալ է, և ըստ գործող կարգի` նրան պահում էին փակ ռեժիմում, այդ պայմաններում հնարավոր չէր կազմակերպել նրա բուժումը: Գրության մեջ նույնպես նշեցինք, որ նրա հիվանդությունն ու պայմանները, որտեղ գտնվում էր, անհամատեղելի էին, և նրա կյանքին վտանգ էր սպառնում»,- ասաց փաստաբանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի արձագանքը
Գրիշա Բալասանյանն ու Զինա Քոչարյանը երեկ գրավոր դիմել էին նաև Մարդու իրավունքների (ՄԻ) պաշտպան Կարեն Անդրեասյանին: ՄԻ գրասենյակի ներկայացուցիչը երեկ առավոտյան «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» տեսակցել էր Սողոմոն Քոչարյանին: Այս մասին «Հետքին» տեղեկացրեց օմբուդսմենի խոսնակ Շուշան Դանիելյանը` նշելով, որ հրատապ գրություն են արդեն ուղարկել ԱՆ: «Ցմահ դատապարտյալի մայրն ու փաստաբանը բարձրացրել էին երկու խնդիր, սակայն այսօր փաստաբանից տեղեկացանք, որ քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխելու հարցը լուծվել է: Ուստի խնդրել ենք հայտնել` արդյոք ցմահ դատապարտյալի մոտ ախտորոշված հիվանդությամբ պատժի կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների ցանկին համապատասխանելիության հարցը ներկայացվել է միջգերատեսչական հանձնաժողովին, եթե այո, ապա խնդրել ենք տրամադրել համապատասխան եզրակացությունները, եթե ոչ, ապա հանձնարարել ապահովել գործընթացի պատշաճ կատարումը»,- նշեց Շուշան Դանիելյանը՝ տեղեկացնելով, որ հնգօրյա ժամկետում կստացվի պատասխան արդարադատության նախարարությունից:
Քրեակատարողական հիմնարկներում դիտորդական խմբի արձագանքը
Նման հրատապ գրություն ԱՆ-ին ուղարկել է նաև ՔԿՀ-ներում հասարակական դիտորդական խումբը: Խմբի ղեկավար Ռուբեն Սարգսյանն այսօր մեզ հետ զրույցում նշեց, որ երեկ այցելել են Սողոմոն Քոչարյանին «Դատապարտյալների հիվանդանոցում», խոսել նաև բժշկական անձնակազմի ու ադիմինիստրացիայի հետ:
«Գրությամբ նշել ենք, որ Սողոմոն Քոչարյանի ախտորոշումները համապատասխանում են Կառավարության 825-Ն որոշմամբ հաստատված պատժի կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների ցանկին մի քանի կետերով: Առաջարկել ենք պատժի հետագա կրումից ազատելու գործընթաց սկսել և տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց: Բարեբախտաբար, նրան ավելի շուտ են տեղափոխել հիվանդանոց»,- նշեց Ռուբեն Սարգսյանը:
Օրվա երկրորդ կեսին Սողոմոն Քոչարյանին «Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ վերակենդանացման բաժանմունքից տեղափոխեցին սրտաբանական բաժանմունք, որտեղ նա անցավ անհրաժեշտ բոլոր ստուգումներն ու հետազոտությունները: Նրա վիճակը շարունակում է մնալ կայուն ծանր:
«Հուսով եմ, որ Սողոմոնը լիարժեք բուժում կստանա բազմապրոֆիլ քաղաքացիական հիվանդանոցում, այլ պայմաններում անհնար է այն իրականացնել»,- ընդգծեց Սողոմոնի փաստաբանը:
Զինա Քոչարյանը հատուկ շեշտեց, որ թե՛ տղան, թե՛ ինքը գոհ են բուժանձնակազմի ու ՔԿՎ աշխատակիցների վերաբերմունքի: «Սողոմոնս հատուկ ինձ ասել ա, որ քրեակատարողականի տղերքը, որ նստած են կողքին գիշեր-ցերեկ, լավ են նայում, գիտեն, որ պատերազմով ա անցել, դարձել պատերազմի հաշմանդամ, գիտեն, որ հետախույզ տղա ա, ափսոս տղա ա: Աստված իրանց առողջություն տա»,- ասաց Զինա Քոչարյանը:
Վերջին 9 օրերին ցմահ բանտարկյալ Սողոմոն Քոչարյանը 3 տարբեր հիվանդանոցներում է բուժում ստացել՝ «Էրեբունի» ԲԿ-ում, «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» և այժմ «Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ում:

Согомона Кочаряна вновь перевели в гражданскую больницу
Вчера вечером из “Больницы для осужденных” позвонили матери пожизненно осужденного Согомона Кочаряна и сообщили, что ее сына перевели в гражданскую больницу – медицинский центр “Григор Лусаворич”. “Я обрадовалась, что Согомона перевели в гражданскую больницу. Спасибо руководителям управления и “Больницы для осужденных” за то, что они пришли на помощь моему Согомону”,- сказала Зина Кочарян. Сегодня мы встретились с ней у реанимационного отделения медцентра “Григор Лусаворич”.
Реакция УУИУ
Из управления уголовно-исполнительных учреждений Hetq.am сообщили, что Согомон Кочарян переведен в гражданскую больницу с целью дальнейшего лечения и проведения дополнительного обследования.
Адвокат Кочаряна Гриша Баласанян рассказал, что вчера от своего имени и от имени матери своего подзащитного обратился к начальнику УУИУ Артуру Осикяну с письменным заявлением, в котором были затронуты два вопроса – о переводе С.Кочаряна в гражданскую больницу и об ускорении процесса его освобождения от дальнейшего несения наказания.
“С радостью должен отметить, что УУИУ отреагировало очень быстро, и через несколько часов Согомона перевели в гражданскую больницу. Для Согомона Кочаряна, который страдает ишемической болезнью сердца и сердечной недостаточностью условия в “Больнице для осужденных” были недостаточными. Учитывая то обстоятельство, что Согомон Кочарян является пожизненно осужденным и, согласно действующему порядку, должен содержаться в условиях закрытого режима, организовать его лечение в этих условиях было невозможно. В заявлении мы также отметили, что его болезнь и условия, в которых он содержится, несовместимы и что существует угроза его жизни”,- сказал Г.Баласанян.
Реакция офиса Защитника прав человека
Гриша Баласанян и Зина Кочарян вчера обратились с письменным заявлением также к Защитнику прав человека Карену Андреасяну. Представитель офиса ЗПЧ вчера утром встретился в “Больнице для осужденных” с Согомоном Кочаряном. Об этом Hetq.am сообщила пресс-секретарь омбудсмена Шушан Даниелян, отметив, что они уже направили срочное письмо в Министерство юстиции. “Мать и адвокат пожизненно осужденного поставили два вопроса, однако сегодня адвокат сообщил, что вопрос перевода в гражданскую больницу уже решен. Поэтому мы попросили сообщить, представлен ли в межведомственную комиссию вопрос о соответствии диагноза, поставленного пожизненно осужденному, списку тяжелых заболеваний, препятствующих несению наказания. Если да, то мы попросили предоставить соответствующие заключения, а если нет, то поручить обеспечить надлежащее осуществление процесса”,- сказала Шушан Даниелян, добавив, что ответ Министерства юстиции должен быть получен в 5-дневный срок.
Реакция наблюдательской группы в УИУ
Письмо аналогичного содержания в срочном порядке направила в Минюст и общественная наблюдательская группа по осуществлению контроля в уголовно-исполнительных учреждениях. Руководитель группы Рубен Саркисян сегодня в беседе с нами отметил, что вчера они посетили Согомона Кочаряна в “Больнице для осужденных”, поговорили с медперсоналом и администрацией.
“В письме мы отметили, что поставленный Согомону Кочаряну диагноз соответствует нескольким пунктам утвержденного решением правительства списка тяжелых заболеваний, препятствующих несению наказания. Мы предложили начать процесса освобождения Согомона Кочаряна от дальнейшего несения наказания и перевести его в гражданскую больницу. К счастью, в больницу его перевели гораздо раньше”,- сказал Рубен Саркисян.
Во второй половине дня Согомона Кочаряна перевели из реанимационного отделения медцентра “Григор Лусаворич” в кардиологическое отделение, где он прошел необходимое обследование. Его состояние продолжает оставаться стабильно тяжелым.
“Надеюсь, что в многопрофильной гражданской больнице Согомон получит полноценное лечение, что в других условиях невозможно”,- сказал адвокат Баласанян.
Зина Кочарян подчеркнула, что ее сын и она сама довольны отношением медперсонала и сотрудников управления УИУ. “Согомон особо отметил, что ребята из управления уголовно-исполнительных учреждений днем и ночью находятся рядом с ним, заботятся о нем, знают, что он прошел войну, стал на войне инвалидом, знают, что был разведчиком, жалеют его… Дай Бог им здоровья”,- сказала Зина Кочарян.
За последние 9 дней пожизненно осужденный Согомон Кочарян прошел лечение в нескольких медучреждениях: медцентре “Эребуни”, “Больнице для осужденных”, а сейчас находится в медцентре “Григор Лусаворич”.