«Ո՞րբ էիք ման գալիս, որ կորցնեիք ցմահ»
13-րդ տարին անազատության մեջ գտնվող Ցոլակ Պողոսյանը տարեվերջին դիմել է «Հետաքննող լրագրողներ» կազմակերպության նախագահ Էդիկ Բաղդասարյանին` խնդրանքով, որպեսզի իրավական աջակցություն ցուցաբերվի իրեն 12 տարվա վաղեմության քրեական գործի վերանայման համար: Դատաքննությունից ի վեր Ցոլակը շարունակում է պնդել, որ անմեղ է, պայքարում է գործի վերաբացման համար:
Նա մեկն է այն 14 նախկին զինվորներից, ովքեր դատապարտված են ցմահ ազատազրկման (ցմահ ազատազրկվածների թիվը վերջին տվյալներով մեր երկրում 99 է):
Դատարանների արխիվում «Հետքը» ծանոթացել է համածառայակցի, իր մտերիմ ընկերոջ` Կարեն Պետրոսյանի սպանության մեղադրանքով ցմահ ազատազրկման դատապարտված, նախկին շարքային, երկկողմանի ծնողազուրկ Ցոլակ Պողոսյանի քրեական գործի նյութերին, ապա «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում հարցազրույց ունեցել դատապարտյալի հետ:
Նույն գործով որպես մեղադրյալներ ներգրավված երեք զինվորներից Մանվել Բոյաջյանն ու Սուրեն Պետրոսյանը դատապարտվել են 6.5-ական տարվա, իսկ Սայաթ Արշակյանը՝ 5 տարվա ազատազրկման Ցոլակին օժանդակելու մեղադրանքով: Հենց վերջինի` 6-7 անգամ լրացվող ու փոփոխվող ցուցմունքներից վերջինն էլ դրվել է դատավճռի հիմքում:
Դատավճռի հիմքում դրվել է նաև Ցոլակի ինքնախոստովանական ցուցմունքը` տրված սպառնալիքների, ծեծի հետևանքով՝ 5 օր գտնվելով Ռազմական ոստիկանությունում և բռնության ենթարկվելով, ինչի մասին նա հայտարարել է դատարանում, սակայն որևէ իրավական հետևանք այն չի ստացել: ՌՈ-ում տեղի ունեցած ծեծ ու ջարդի մասին քրեական գործի նյութերում բազմաթիվ են զինվորների հայտարարությունները: Հատուկ կարևորության գործերով քննիչ Փիլոսյանը հանձնարարել է բժշկական փորձաքննություն նշանակել զինվորների հայտարարությունների հիման վրա, սակայն 4 հատորանոց քրեական գործի նյութերում որևէ տեղ այդպես էլ չգտանք այդ փորձաքննության արդյունքները: Ապացույց չի ճանաչվել տուժողի զինվորական հագուստը: Թեև քրեական գործի լուսանկարներում Կարեն Պետրոսյանը զինվորական համազգեստով է, այնինչ դատաբժշկական փորձաքննության մեջ գրված է, որ դին ստացվել է մերկ վիճակում:
Ինչպե՞ս է ստացվել, որ ծառայակցի 6-7 անգամ անընդմեջ լրացվող ցուցմունքներով Կարեն Պետրոսյանի սպանության մեղքն ընկել է երկկողմանի ծնողազուրկ, ՌԴ-ում դպրոց գնացած, ռուսերեն գրել, կարդալ իմացող 21-ամյա Ցոլակ Պողոսյանի վրա, որը նախ որպես վկա, ապա որպես կասկածյալ հարցաքննվելիս չի ունեցել թարգմանիչ: Իսկ գործի քննության 3 տարիներին ֆինանսական վատ վիճակի պատճառով չի կարողացել վարձել փաստաբան:
«Հետքը» հանդիպեց Ցոլակ Պողոսյանի խնամակալ Անահիտ Մաթոսյանի հետ, ով նախկին զինվորի քեռակինն է: Նա պատմեց, որ Ցոլակի ծնողները ապրելիս են եղել Սպիտակում, երկուսն էլ 1988թ. երկրաշարժի զոհ են դարձել: Այդ ժամանակ Ցոլակը եղել է երկուսուկես տարեկան: Տիկին Անահիտը պատմեց, որ իր երեք երեխաներից մեկն էլ է երկրաշարժի ժամանակ զոհվել: «Աղջիկս մնաց փլատակների տակ, ասեցի՝ Ցոլակին էլ կպահեմ, հենց իմանամ իմ աղջիկն ա: Երանի չի գաք, տենաք Ցոլակը որտեղ ա մեծացել: Երկրաշարժից հետո էրեխեքին որբանոցներն էին տանում, բայց ես պահեցի դոմիկի մեջ: Մինչև հիմա էլ դոմիկի մեջ ենք»:
Ցոլակին խնամող քեռու ընտանիքը նույնիսկ տեղյակ չի եղել, թե ինչ է պատահել նրան: Անահիտի մյուս տղան երբ բանակից զորացրվել է ու վերադարձել Սպիտակ, նրան ուղարկել է, որ գնա-տեսնի Ցոլակին զորամասում: «Էկել ա ու իմացել, որ Ցոլակին ցմահ են դատել: Հետո եկել ենք բերդում տեսակցության, ասում էինք՝ գոնե խաբար անեիր, որ քեզ դատում են, ասեց՝ ո՞նց խաբար անեի, շորերն էլ են հանել հագներիցս,- ասաց տիկին Անահիտը,- մի անտեր էրեխա գտան, բարդեցին վրեն: Մենք էլ ուժ չունեինք, հազիվ էինք ապրում… ո՞րբ էիք ման գալիս, որ կորցնեիք ցմահ»:

“Нашли сироту и решили сгноить его пожизненно в тюрьме...”
Находящийся 13 лет в тюрьме Цолак Погосян в конце года обратился к председателю организации «Журналисты-расследователи» Эдику Багдасаряну с просьбой оказать помощь в вопросе пересмотра его уголовного дела 12-летней давности. Начиная с судебного процесса и по сей день Цолак утверждает, что невиновен, и ведет борьбу за пересмотр своего уголовного дела.
Цолак Погосян является одним из 14 бывших солдат, которые были осуждены к пожизненному заключению (по последним данным в нашей стране имеется 99 пожизненно осужденных).
В архиву судов Hetq.am ознакомился с материалами уголовного дела бывшего рядового, круглого сироты Цолака Погосяна, осужденного по обвинению в убийстве своего сослуживца и близкого друга Карена Петросян. Мы также побывали в уголовно-исполнительном учреждении «Нубарашен», где побеседовали с Цолаком.
Проходившие по тому же делу бывшие солдаты Манвел Бояджян и Сурен Петросян были приговорены к 6,5, а Саят Аршакян – к 5 годам лишения свободы. Аршакян менял и дополнял свои показания раз 6 или 7, однако именно эти показания были положены в основу судебного приговора. Кроме того, основанием для вынесения приговора послужили и самопризнательные показания Цолака Погосяна, который в течение пяти дней находился в Военной полиции, где подвергался избиениям и угрозам. В суде он сообщил об этом, но никаких правовых последствий его заявление не имело. Об избиении и применении насилия в Военной полиции говорили и другие солдаты. В связи с этими заявлениями следователь по особо важным делам Пилосян поручил назначить медицинскую экспертизу, однако в материалах 4-томного уголовного дела мы не нашли соответствующего заключения. В качестве доказательства не была признана и военная форма потерпевшего. Несмотря на то, что на имевшихся в уголовном деле фотографиях на Карене Петросяне была военная форма, в заключении судмедэкспертизы отмечается, что тело поступило к ним в обнаженном виде.
Почему обвинение в убийстве Карена Петросяна, основанное на менявшихся 6-7 раз показаниях, было выдвинуто круглому сироте Цолаку Погосяну, который окончил школу в России, который писал и читал только на русском языке и которому в ходе допросов не был предоставлен переводчик? Отметим также, что все три года, что велось расследование уголовного дела, Цолак из-за тяжелого финансового положения не имел адвоката.
Hetq.am встретился с женой дяди Цолака Погосяна по материнской линии Анаит Матосян, которая была также его опекуном. Анаит рассказала, что родители Цолака жили в Спитаке и погибли во время землетрясения 1988 года. В то время Цолаку было два с половиной года. Во время землетрясения погибла и дочка Анаит. «Я решила взять Цолака к себе и растить его как собственного ребенка. Если б вы видели, в каких условиях он рос... После землетрясения многие отдавали детей в детские дома, но я вырастила их в домике-вагончике. Мы до сих пор там живем…»
Вырастившие Цолака родственники не знали, что с ним произошло. Когда сын Анаит демобилизовался из армии, она попросила его поехать в воинскую часть и повидаться с братом. «Он поехал и узнал, что Цолака осудили к пожизненному заключению. Потом мы навестили его в тюрьме, спросили, почему он не сообщил нам, что его судят. Цолак сказал, что не мог сообщить, так как у них отобрали одежду,- рассказала Анаит. – Защитников у Цолака не оказалось, поэтому все свалили на него. А у нас не было возможностей, мы жили очень трудно... Вот они и нашли сироту и решили сгноить его пожизненно в тюрьме...»