«Ես ինչ-որ բան չեմ կատարել, որ ներում խնդրեմ»
Դատարանների արխիվում «Հետքը» ուսումնասիրել էր 11 տարի բանտում ցմահ դատապարտյալի կարգավիճակում գտնվող, նախկին շարքային զինվոր, երկկողմանի ծնողազուրկ Ցոլակ Պողոսյանի քրեական գործը: ԱՆ ՔԿՎ պետի թույլտվությամբ մենք եղանք «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում, որտեղ ծառայողական սենյակում հանդիպեցինք ու հարցազրույց վարեցինք Ցոլակի հետ, ով մինչ օրս պնդում է, որ չի կատարել համածառայակից Կարեն Պետրոսյանի սպանությունը, պայքարում է գործի վերաբացման համար:
-Ցոլա՛կ, մի քիչ պատմեք Ձեր մասին, որտե՞ղ եք ապրել, ո՞ւմ հետ…
-Ես երկկողմանի ծնողազուրկ եմ, Ռուսաստանում էի ապրում, եկա Հայաստան, մինչև բանակ գնալս ապրում էի եղբորս հետ՝ Բանգլադեշ թաղամասում: Ինքն ինձնից 10 տարի մեծ է, մեր մայրերը տարբեր են, հիմա ինքը Հայաստանում չի: Որպես ծնողազուրկ՝ ինձ մոտիկ տեղ զորակոչեցին՝ Սովետաշենի զորամաս:
-Ովքե՞ր են գալիս Ձեզ այցի:
-Քեռիս ա գալիս: Մի քանի տարի ա, որ իրար հետ կապ կա: Երկու անգամ իր հետ եմ իջել սվիդանի (տեսակցության-հեղ.):
-Քրեական գործում կան ցուցմուքներ, որ Դուք հանգուցյալ Կարեն Պետրոսյանի հետ եղել եք մտերիմ ընկերներ: Ի՞նչ տեղի ունեցավ դեպքի օրը:
-Կարենի հետ նույն վաշտից ենք եղել, հետո իրեն տեղափոխեցին ուրիշ վաշտ: Մենք գնացել էինք զանգելու, երբ եկանք, բոլորը խառնված էին, ասացին, որ ինչ-որ մեկը կախվել ա, բարձրացանք տանիք, տեսանք, որ Կարենն ա: Շոկի մեջ էինք, չէինք պատկերացնում, թե ինչ է կատարվել ու ինչու...
-Կան դատավարության ժամանակ տրված ցուցմունքներ, երբ Դուք նշում եք, որ ծեծի-ջարդի միջոցով է կորզվել նախկին ինքնախոստովանական ցուցմունքը:
-Քննիչը գրել ա հայերեն, ես էլ քանի որ հայերեն չեմ տիրապետում, Ռուսաստանում ապրելով՝ ռուսական կրթություն եմ ստացել, ասել եմ, որ չեմ հասկանում իր գրածը, պահանջել եմ թարգմանիչ, հետո փաստաբան, բայց ոչ փաստաբան էր գալիս, ոչ թարգմանիչ: Ծեծի ազդեցության տակ ստիպել են, որ ստորագրեմ ցուցմունքի տակ՝ չգիտակցելով, թե ինչ ա գրված, ստորագրել եմ: Շոկի մեջ, իրենցից պրծնելու համար եմ ստորագրել:
-Քանի՞ օր մնացիք ռազմական ոստիկանությունում:
-Չորս օր պահեցին:
-Ցոլա՛կ, դատարանում Ձեր ասած բառերն են, որ ոչ թե ծեծում, այլ «սամասուդ» էին անում: Ի՞նչպես եք ընդունվել մեկուսարան, զննե՞լ է բժիշկը:
-Ցանկացած մարդու էլ պարզ ա, թե ինչ կարող են անել ոստիկանությունում, թե ինչի են ընդունակ, որպեսզի կարողանան նորմալ, գիտակցող մարդուն էնպես հեղափոխեն, որ նա տա իրենց ուզած ցուցմունքը: Ինչ վերաբերում ա ծեծին, բոլորն էլ գիտեն, թե ոստիկանությունում ոնց կարող են ծեծել, բառերով բացատրելու բան չի: Երբ բերդ բերեցին, կապտուկներ կային իմ վրա, արձանագրեցին ամեն ինչ, երևի կցված ա գործիս: Էստեղ ես փոխեցի իմ ցուցմունքը, քանի որ ինձ ապահով զգացի. իրենց խոշտանգումների մեջ չէի: Մի ադվակատ բերեցին պետպատվերով (Ցոլակ Պողոսյանը միջոցներ չի ունեցել փաստաբան վարձելու-հեղ.), իբր նա պիտի իմ շահերը ներկայացներ, բայց մի երկու անգամ նրա հետ խոսելուց հետո հասկացա, որ նա վստահելի չի, ոչ թե իմ շահերն էր պաշտպանում, այլ դատախազության: Ասում էր՝ ինչի վիզ չես վերցնում, որ դու ես…Կարենը եղել էր կուբախտում, թե ինչի էր նա մահից մի քանի օր առաջ էնտեղ հայտնվել, ինչի՞ էր նրան ծեծել աֆիցերը, ինչի՞ նրան չէին հարցաքննել: Էդ հարցերը չէր բարձրացնում պաշտպանը: Մենակ հիմնվել էին նրա վրա, որ ես տվել եմ խոստովանական ցուցմունք, բայց իրենց հարց չեն տվել, թե էդ ցուցմունքը իմ հոժար կամքով եմ տվել, թե խոշտանգումների հետևանքով: Լոգիկայի մեջ էլ չի տեղավորվում. ինչ անխիղճ պիտի լինես, ինչ սատանայական նստվածք պիտի ունենաս, որ չգիտակցես, թե ինչ ես անում: Մոտիկ տղա էր ինձ Կարենը: Ոստիկանության վրա եմ զարմացած. ո՞նց կարող ա գործը չկարողանան բացահայտել ու բարդեն մեկի վրա, հետո էլ նստացնեն ցմահ, մարդու կյանքը փչացնեն: Մինչև կախվելը Կարենի վրա վնասվածքներ են եղել՝ գլխի սալջարդ, կապտուկներ, մեջքի հարվածներ: Բայց դա եղել ա երեք օր առաջ Երկրապահի տղաների հետ կռվի ժամանակ, որը կա դատաբժշկական փորձաքննության մեջ: Փորձաքննության մեջ նշված ա նաև, որ դեպքի օրն էլ են եղել հարվածներ, որ համոզիչ լինի, որ ես, իբր, Կարենին ծեծել եմ, հետո կախել: Պատկերացում չունեի, որ ինձ կարող ա ցմահ դատապարտեն: Մտածում էի, որ մարդիկ կհայտնվեն, որ կկարողանան ապացուցել, որ անմեղ եմ: Հետո երբ կարդացին ցմահ, չէի էլ պատկերացնում, թե դա ինչ ա: Ցմահ, այսինքն, մինչ կյանքիդ վերջը պիտի մնաս բանտում: Բայց դեռ չէի գիտակցում: Բարձրացրին 5-րդ հարկ: Նորմալ մարդիկ էին, որտեղ ինձ բերեցին: Խցում ինձնից մեծ էին, ամենափոքրը ես էի:
-Դուք ինքնուրույն վերաքննիչ բողոք եք գրել, թղթի վրա ձեռագիր ռուսերենով ներկայացրել եք նաև Վճռաբեկ բողոք՝ չունենալով փաստաբան:
-Հիասթափություն ապրեցի, գալադովկա էի անում, բողոքում էի քրեական գործիցս, բայց ոչինչ չէր փոխվում: Իսկ Եվրոպական դատարան դիմելու համար առաջնահերթ պիտի փաստաբան ունենաս, որ կարողանաս կարգով դիմել: Ես մենակ եմ, ի՞նչ կարող եմ անել:
-Երբ եկաք բանտ, 21 տարեկան չկայիք, հիմա 32 տարեկան եք: Ո՞նց ապրեցիք այս 11 տարիներին: Ինչո՞վ եք զբաղվում: Կուզեի՞ք աշխատել, ընտանիք կազմել…
-Զբաղմունք գտնում ենք, հեռուստացույց… Բերդի գրադարանի բոլոր գրքերը կարդացել եմ, հիմա, որ գիրք եմ ուզում, նորից իմ կարդացածներն են բերում:
-Ռուսերե՞ն եք կարդում, թե՞ հայերեն:
-Հայերեն չեմ կարողանում, ռուսերեն եմ կարդում:
-Անգամ երբ հարազատ մարդիկ երկար փակ տարածքում մնան հաստատ կլինեն անհամաձայնություններ…
-Դե՛, որ ընտանիքում վեճեր չեն լինում, լինում են, բայց էնպես չի, որ, ինչպես ասում են, դառը արցունքների բերեն: Նորմալ ա… Չորս հոգով ենք խցում, բոլորս էլ նույն տարիքի տղերք ենք, հիմնականում զինվորական գործերով ցմահ նստած:
-Կա՞ սպորտով զբաղվելու հնարավորություն:
-Սպորտզալ չկա, բայց կարող ես ինքնուրույն խցում զբաղվել, մարզանք անել առավոտները:
-Զբոսանքը, եթե չեմ սխալվում, դարձյալ նույնն խուցն է, ուղղակի վերևում ճաղեր:
-Նույն չորս պատն ա, ուղղակի վերևում բաց ա: Եթե մեզ մնա, լավ կլինի խցում ճաղերի տեղը լուսամուտ լինի, զբոսանքին դուրս գանք, ման գանք մաքուր օդին: Բայց էն, ինչ օրենքով տրվում է, բողոքելու տեղիք չի տալիս:
-Նշեցիք հացադուլների մասին: Ինչ-որ արդյունք տվե՞լ են այդ հացադուլները:
-Ոչ մի արդյունքի չեմ հասել: Շատ անգամ եմ արել, մի անգամ 28 օր մնացել եմ հացադուլի մեջ:
-Շատ են քրեական գործերց բողոքները: Բայց որևէ տեղաշարժ չկա: Եթե Ձեզնից կախված լիներ ինչ-որ լուծում, ի՞նչ կանեիք:
-Երբ ասում են ցմահ բանտարկյալ, դրսի մարդիկ ուրիշ ձև են պատկերացում: Մտածում են՝ երևի մարդակեր են: Չէ՛, ուզում եմ ասեմ, որ էդպես չի: Նույն մարդն ա, ուղղակի հայտնվել ա ճաղերի հետևում: Կարելի ա տալ հնարավորություն ուղղվելու միջոցով վերադառնալ: Ոչ թե ես ցմահ բանտարկյալ եմ դրա համար եմ ասում, այլ էդպես ա: Ես էլ, որ ազատության մեջ էի էդպես էի պատկերացնում, որ ցմահ բանտարկյալները սարսափելի են: Մարդուն պետք ա հույս տան, որ երկարաժամկետ ուղղվելու դեպքում կարողանա դուրս գալ ազատություն:
-Ցոլա՛կ, իսկ ի՞նչ է անում համակարգը, որպեսզի բանտից մարդ դուրս գա մտքով, հոգով, մարմնով առողջ քաղաքացի, որպեսզի բանտում անցկացրած ամեն օրվա տառապանքի համար մեկին չվնասի դրսում:
-Ամենասարսափելին այն է, որ էստեղի մարդկանց ներշնչում են, որ իրենք մեկուսացված են հասարակությունից: Իրենք են սարքում գազան, հետո էլ դժգոհում են, ասում են՝ ինչու էս մարդը գազան դարձավ: Դուք եք դարձնում նրան գազան: Եթե մարդն անմեղ ա, բայց ընկնում ա ճաղերից էս կողմ, դուք իրեն դրդում եք, որ ինքը դառնա էն, ինչ դուք եք ուզում տեսնել: Բայց եթե մարդը կամքից ուժեղ եղավ, չի փոխվի:
-Ճաղերից դուրս ո՞նց եք պատկերացնում Ձեր ապագան:
-Մարդուն թող հույս տան, որ մարդ էստեղից դուրս գալու հնարավորութուն կունենա, էդ ժամանակ արդեն կպատկերացնենք մեր ապագան, կմտածենք, որ լքված չենք: Թե ով, ինչ կանի հետո, արդեն կոնկրետ մարդուց ա գալիս:
-Հետո կմտածե՞ք արդարացման դատավճռի հասնելու մասին: Կպաքարե՞ք, որպեսզի ապացուցվի Ձեր անմեղությունը:
-Մենակ պայքարելը քիչ ա: Պայքարելու հետ մեկտեղ, պիտի միջոցներ ունենաս, որ կարողանաս քո պայքարը առաջ տանել:
-Ինչի՞ն եք հավատում:
-Հավատում եմ Աստծուն, կարող ա մի օր դուռ բացվի:
-Ներման խնդրագիր երբևէ գրե՞լ եք նախագահին:
-Չեմ գրել, դրա կարիքն էլ չեմ զգացել, ես ինչ-որ բան չեմ կատարել, որ ներում խնդրեմ: Բայց շատ բողոքել եմ, որ անարդարացի եմ հայտնվել բանտում:
-Շա՞տ կան մարդիկ, ովքեր Ձեր պես պնդում են, որ սխալի հետևանքով են հայտնվել այստեղ:
-Կամեռում երկու հոգի կան, զինվորներ, ովքեր պնդում են, որ իրենք մեղավոր չեն, բայց մեր ձայնը ոչ մի տեղ չի հասնում: Մեր գործերի գլխավոր սարքոցին Ջհանգիրյանի կողմից է եղել: Ջհանգիրյանին էլ ո՞վ չգիտի, բոլորը գիտեն, որ երեք տղաների էլ ցմահ դատավճիռ տվեցին, բայց հետո ազատվեցին: Ջհանգիրյանը սխալվել էր փաստորեն:
-Պարոն Ջհանգիրյանի հետ հարցազրույց եմ վարել, խոսել նաև Ձեր գործի մասին, լավ հիշում էր, գտնում էր, որ ամեն ինչ արդարացի է եղել, համոզված էր, որ Դուք եք կատարել սպանությունը: Իսկ Ձեր կարծիքով Կարենի դեպքը զուտ ինքնասպանությո՞ւն էր:
-Կոնկրետ վարկած չունեմ, բայց ավելի շուտ ինքնասպանություն էր: Չեմ կասկածում մեկին, ով կարող էր սպանել Կարենին:
-Կա՞ մի բան որի մասին ես չհարցրեցի…
-Եթե կարող է իմ խոսքը հասնել ազդեցիկ մարդկանց, թեկուզ վերաքննություն անեն գործով, հաստատ ինչ-որ մի բան կգտնեն, որը կկարողանա ապացուցել իմ անմեղությունը: Ես միջոցներ չունեմ, որ փաստաբան վարձեմ… Շատ ցավալի ա, որ հայտնվել եմ ցմահ դատապարտյալի կարգավիճակում, կուզեի էս իրավիճակից դուրս գալու միջոց գտնեինք: Էստեղ շատ կան մարդիկ, որ դրա կարիքը ունեն: Մի տրուպով (մեկ մարդու սպանությամբ-հեղ.) մարդիկ շատ կան, բանակի գործեր կան, անարդարացի դատավճիռներ: Եթե օրենք փոխվի կամ հետքննություն արվեն էդ գործերը...Մի տրուպով, առաջին դատվածությամբ մարդկանց տվել են ցմահ ազատազրկում: Էդպես ցմա՞հ են պատժում մարդուն: Կարող ա անգամ ինքն էլ մեղավոր չի: 18 տարեկանից, 20 տարեկանից ռեալ չի մարդուն ցմահ փակել, կարող ա էդ մարդը փոխվելու ընդունկություն ունի: Իսկ փակելով ցմահ՝ մարդուն չես տալիս հնարավորություն, որ ներկայացնի հանրությանը, որ ինքը էդ մարդը չի:

“Я не совершал ничего такого, за что должен просить о помиловании”
В архиве судов “Hetq” изучил уголовное дело бывшего солдата, не имеющего обоих родителей Цолака Погосяна, который уже 11 лет находится в тюрьме в статусе пожизненно осужденного. С разрешения управления по уголовно-исполнительным учреждениям Министерства юстиции мы побывали в УИУ “Нубарашен”, где в одной из комнат встретились и побеседовали с Цолаком. Он до сих пор утверждает, что не убивал своего сослуживца Карена Петросяна, добивается повторного рассмотрения своего дела.
Цолак, расскажите немного о себе – где ты жил, с кем…
Я круглый сирота, жил в России, потом приехал в Армению. До призыва в армию жил с братом в квартале Бангладеш. Брат старше меня на 10 лет, у нас разные матери. Сейчас он живет не в Армении. Как не имеющего обоих родителей меня призвали в воинскую часть, расположенную недалеко от Еревана, в Советашене.
Кто приезжает к Вам на свидания?
Дядя с материнской стороны. Мы с ним виделись дважды.
В уголовном деле есть показания о том, что с покойным Кареном Петросяном вы были близкими друзьями. Что произошло в тот день?
С Кареном мы были из одной роты, потом его перевели в другую роту. Мы пошли звонить, а когда вернулись, все были взбудоражены, сказали, что кто-то повесился. Когда поднялись на крышу, то увидели, что это Карен. Мы были в шоке, не понимали, что произошло, почему…
В суде Вы сказали, что самопризнательные показания были получены в результате избиения.
Следователь написал показания на армянском языке, а поскольку я жил в России и армянским не владею, то сказал, что не понимаю, что он написал, потребовал переводчика, потом адвоката. Но не приходил ни адвокат, ни переводчик. В результате избиения меня заставили подписать показания, но я не знал, что там написано. Я подписал, находясь в состоянии шока и желая поскорее избавиться от них.
Сколько дней Вы оставались в Военной полиции?
Четыре дня.
Цолак, в суде Вы сказали, что это было не избиение, а “самосуд”. Как Вас доставили в изолятор? Врач Вас осматривал?
Любому человеку понятно, что могут сделать в полиции, на что там способны, чтобы заставить нормального, сознательного человека измениться до такой степени, чтобы дать нужные им показания. Что касается избиения, то все знают, как могут избивать в полиции. Словами это не описать. Когда меня привезли в тюрьму, на мне были синяки, это все запротоколировано, в деле, наверное, имеются соответствующие бумаги. Здесь я изменил свои показания, поскольку почувствовал себя более защищенно. В рамках госзаказа привели адвоката (у Цолака не было средств на то, чтобы нанять адвоката. – Авт.), который якобы должен был представлять мои интересы. Но вскоре я понял, что он человек ненадежный и защищает не мои интересы, а интересы прокуратуры. Карен был на гауптвахте. Почему он там оказался за несколько дней до смерти, почему его избил офицер, почему его не допросили… Эти вопросы защитник не поднимал. Они основывались только на том, что я дал самопризнательные показания, но никто не спросил, как я дал эти показания – добровольно или вследствие пыток. Карен был близким для меня человеком. Я удивляюсь, как полиция не раскрыла это дело и свалила все на меня, как меня посадила пожизненно, искалечили мне жизнь… Перед смертью Карен получил телесные повреждения – ушиб головы, синяки, на спине были следы от ударов. Но это было за три дня до драки с ребятами еркрапа, что зафиксировано в заключении судмедэкспертизы. Там также указано, что удары были нанесены и в день происшествия, чтобы было убедительно, что якобы я избил Карена, потом повесил. Я не мог представить, что меня могут приговорить к пожизненному заключению. Думал, появятся люди, которые докажут, что я невиновен. Пожизненное заключение – это значит, что до конца жизни ты должен сидеть в тюрьме. Но тда я еще не осознавал этого. Меня привели на пятый этаж, в камере были нормальные люди, все старше меня, я был самым младшим.
Вы, не имея адвоката, самостоятельно написали апелляционную жалобу, а потом и кассационную жалобу на русском языке.
Я пережил разочарование, объявил голодовку, жаловался на рассмотрение своего уголовного дела, но ничего не менялось. А для обращения в Европейский суд в первую очередь нужно иметь адвоката. Я был один, что я мог сделать.
Когда Вас доставили в тюрьму, Вам не было еще 21 года. Сейчас Вам уже 32. Как Вы прожили эти 11 лет? Чем занимались? Хотели бы работать, создать семью…?
Занятие находим – телевизор… Я перечитал все книги из тюремной библиотеки. Сейчас, когда я прошу книгу, мне приносят те, что я уже читал.
Даже между близкими людьми, которые длительное время находятся в небольшом помещении, возникают разногласия…
В какой семье не бывает ссор… Но здесь не так, чтобы мы начинали плакать горючими слезами. Нормально… Нас в камере четверо, все одногодки, сидим пожизненно в основном по военным делам…
Есть возможность заниматься спортом?
Спортзала нет, но в камере можно самостоятельно заниматься, делать по утрам физзарядку.
Прогулка, если не ошибаюсь, тоже проходит в такой же камере, только вместо потолка решетка…
Те же четыре стены, только наверху открыто. Было бы хорошо, если бы мы выходили на прогулку на свежий воздух, но раз по закону предусмотрено так, значит жаловаться не приходится.
Вы сказали о голодовках. Они дали какой-нибудь результат?
Никакого результата. Я часто объявлял голодовку. Однажды голодал 28 дней.
Жалоб на уголовные дела много, но никаких сдвигов нет. Если бы это зависело от Вас, что бы Вы сделали?
Когда говорят “пожизненно заключенный”, людям на воле кажется, что это какие-то каннибалы. Но это не так. Это те же люди, которые просто оказались за решеткой. Им нужно дать возможность вернуться через исправление. Человеку нужно давать надежду, чтобы он после длительного исправления смог выйти на свободу.
Цолак, а что делает система, чтобы человек выходил из тюрьмы гражданином со здоровыми мыслями, здоровой душой и телом, чтобы за пережитые в тюрьме страдания он не пытался мстить на воле другим?
Самое страшное состоит в том, что здесь людям внушают, что они изолированы от общества. Они сами превращают людей в зверей, а потом жалуются, почему человек так меняется. Это вы делаете его таким. Если человек невиновен, но попадает за решетку, вы заставляете его стать таким, каким вы хотите его видеть. Но если у человека сильная воля, он не изменится.
Как ты представляешь себе свое будущее по другую сторону решетки?
Пусть человеку дают надежду, чтобы он имел возможность выйти отсюда. Тогда уже мы представим, каким должно быть наше будущее, не будем чувствовать себя покинутыми.
Вы будете бороться за то, чтобы доказать Вашу невиновность?
Одной борьбы мало, надо иметь средства, которые помогут вести эту борьбу.
Во что Вы верите?
В Бога. Может, когда-нибудь откроется спасительная дверь…
Вы когда-нибудь обращались к президенту с просьбой о помиловании?
Не обращался и не чувствую в этом необходимости. Я не делал ничего такого, чтобы просить о помиловании. Но я много раз жаловался на то, что оказался в тюрьме несправедливо.
Здесь много людей, которые, как и Вы, утверждают, что попали в тюрьму вследствие ошибки?
В камере есть двое, солдаты, которые утверждают, что не виноваты, но нас никто не слышит. Наши дела фабриковал в основном Джангирян. Кто его не знает. Все знают, что трех ребят приговорили к пожизненному заключению, но потом освободили. Джангирян фактически ошибся.
Я брала интервью у г-на Джангиряна, спросила и о Вашем деле. Он его хорошо помнил, считает, что приговор справедливый, что убийство совершили Вы. А на Ваш взгляд, что произошло с Кареном? Это было самоубийство?
Конкретной версии у меня нет, но скорее всего это было самоубийство. Я никого не подозреваю в убийстве Карена.
Есть что-то, о чем я не спросила?
Если мои слова могут дойти до влиятельных лиц, даже если дело будет рассмотрено повторно, наверняка смогут найти что-то, что позволит доказать мою невиновность. У меня нет средств, чтобы нанять адвоката… Мне очень больно, что я оказался в статусе пожизненно осужденного, хотелось бы найти выход из этой ситуации. Здесь много людей, которые нуждаются в этом. Людей с одним трупом (совершивших убийство одного человека. – Авт.) много, есть дела по армии, несправедливые приговоры. Если закон изменится или эти дела будут заново расследованы… Людям, убившим одного человека, с первой судимостью давали пожизненное заключение. Возможно даже, что этот человек не был виноват. В 18, в 20 лет нельзя приговаривать к пожизненному заключению, может, человек в состоянии измениться. А сажая его на всю жизнь в тюрьму, ему не дают возможность доказать, что он другой.