Ամերիկյան պատժամիջոցներից մինչև քարտերի խարդախություն. «Հետքի» հարցերին պատասխանել է «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» գլխավոր տնօրենը
«Հետքի» հարցերին պատասխանել է «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» գլխավոր տնօրեն-տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսևը:
Ամերիկյան պատժամիջոցներն ինչպե՞ս են անդրադառնում «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» վրա:
Անհրաժեշտ է շատ հստակ հասկանալ, որ գոյություն ունեն պատժամիջոցների մի քանի տեսակներ։ Մասնավորապես, այն պատժամիջոցները, որոնք կիրառվել են ամերիկյան կառավարության կողմից ՎՏԲ ողջ Խմբի և այդ թվում «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» նկատմամբ, արգելում են վարկային փոխառությունների երկարաժամկետ՝ ավելի քան 30 օր ներգրավումը ամերիկյան աղբյուրներից: Ճիշտ նույն կամ մասնակի արգելքները կիրառվել են նրանց միացած եվրոպական երկրներում։ Այսպիսով, այս համատեքստում ՎՏԲ Խմբի համար փակ է մուտքը դեպի որոշ հարթակներ: Այո, դա ստեղծում է որոշակի դժվարություններ և բարդություններ, սակայն դրանք միակ հարթակները չեն, և ՎՏԲ Խումբը ունի բավարար հնարավորություններ, որպեսզի տվյալ արգելքներն ամենօրյա գործունեության և հաճախորդների վրա անմիջական ազդեցություն չունենան կամ վնաս հասցնեն: Այսպիսով, եթե խոսենք այն մասին, թե ինչպես են ԱՄՆ պատժամիջոցներն ազդում «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» վրա, ապա, եթե բացառվեն այս հարցի PR և հանրային քննարկումները, այլ ուղղակի ազդեցություն չկա, կամ այն ունի համապատասխան հակազդման բաղադրամիջոցներ, որոնք հավասարակշռում են իրավիճակը:
Պատժամիջոցների կիրառումն արդյոք ազդե՞լ է հաճախորդների թվի և ֆինանսական հոսքերի վրա:
Մենք չենք կարծում, թե ազդել են: Շատ ավելի մեծ ազդեցություն է ունենում ընդհանուր տնտեսական վիճակը հաճախորդների սեգմենտի աճի և ֆինանսական հոսքերի մեծացման վրա: Դրա ազդեցությունը շատ ավելի ուժեղ է և արագ: Ուստի, այն արդյունքները, այն առանձնահատկությունները, որոնք մենք այժմ նշում ենք, ոչ այնքան տնտեսական պատժամիջոցների, այլ այն տնտեսական իրավիճակի արդյունքն են, որում մենք բոլորս միասին հայտնվել ենք, և որից դուրս գալ պետք է նույնպես միասին: Համապատասխանաբար, հնարավոր է, որ կան հաճախորդներ, որոնք, լսելով պատժամիջոցների մասին, նախընտրել են հավասար պայմաններում մեկ այլ բանկ։ Բայց, հաշվի առնելով նույնիսկ բոլոր ոլորտային կամ այլ սահմանափակումների առկայությունը, «ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» հստակ, պլանային ռեժիմում, առանց որևէ հետաձգումների կատարել, կատարում է և կատարելու է հաճախորդների առջև ունեցած պարտավորությունները, իսկ հաշվի առնելով ՎՏԲ Խմբի համբավը և հաճախորդների սեգմենտի կարևորությունը Խմբի համար՝ մենք ստեղծել ենք հաճախորդների կայուն բազա, որը մշտապես ավելանում է, քանզի բանկն իր գոյության ընթացքում բազմիցս ապացուցել է իր կայունությունը և հավատարմությունը հաճախորդներին և կշարունակի անել դա ապագայում:
Ի՞նչ կարծիքի եք ՀՀ կենտրոնական բանկի՝ 30 մլրդ դրամ նվազագույն կապիտալի պահանջի մասին:
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» մինչև ՀՀ ԿԲ-ի նոր նորմատիվ պահանջը՝ մինչև 2017թ. հունվարի 1 ընդհանուր կապիտալը 30 միլիարդ դրամի հասցնելու վերաբերյալ, արդեն գերազանցել է այդ սահմանը՝ հասցնելով իր կապիտալը մինչեւ 41.7 մլրդ դրամի: Իհարկե, նոր պայմաններում մրցակցությունը բանկային շուկայում մնացած խաղացողների համար ավելի խիստ կլինի, ինչը ես դրական եմ գնահատում։ Լրացուցիչ կապիտալի ներհոսքը համակարգ էապես կբարելավի բանկերում իրացվելիության իրավիճակը, կհայտնվեն մեծ ռեսուրսներ վարկավորման համար, հնարավոր կլինի իրականացնել նոր նախագծեր, ինչը լուրջ դրական ազդեցություն կունենա երկրի տնտեսության ընդհանուր վիճակի վրա: Աճող կապիտալի շնորհիվ բանկերն ավելի տեխնոլոգիական կդառնան, մեծ գումարներ կներդրվեն նորագույն համակարգչային միջոցների և տեխնիկական հագեցվածության զարգացման վրա: Այս ամենը կնպաստի մեր հաճախորդներին մատուցվող ծառայությունների մակարդակի բարձրացմանը:
Ռուսական ռուբլու արժեզրկումն ինչպե՞ս է անդրադառնում բանկի վրա՝ հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ բանկի մայր ընկերությունը ռուսական է:
Ռուբլու արժեզրկումն ուղղակիորեն բանկի վրա չի ազդում, քանի որ բանկի ակտիվների և պասիվների արժութային կառուցվածքում ռուբլին կազմում է ոչ էական մաս: 2015 թվականին Բանկի միակ բաժնետեր «Բանկ ՎՏԲ»-ն (ՀԲԸ) ավելացրել է կանոնադրական կապիտալը, և, համապատասխան ազգային օրենսդրության պահանջներին, այդ միջոցները ներկայացված են ազգային արժույթով` ՀՀ դրամով:
Հիմնական հաշվարկային արժույթը ազգային արժույթն է, և Բանկը շեշտը դնում է հենց դրամով վարկավորման վրա։
Տրանսֆերտների կրճատումն ինչպիսի՞ ազդեցություն է ունեցել բանկի վրա:
Իհարկե, գաղտնիք չէ, որ 2015թ. ՀՀ-ում տրանսֆերտների շուկան անկում է ապրել դոլարային համարժեքով մոտավորապես 30%-ով 2014թ. ցուցանիշների համեմատ, սակայն վերջին մի քանի ամիսների դինամիկան ցույց է տալիս դրական միտումներ: Բանկի ցուցանիշների վրա տրանսֆերտների շուկայի անկման ազդեցությունը մեղմելու նպատակով «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» կողմից ամբողջ 2015թ. ընթացքում ձեռնարկվել են հետևյալ քայլերը.
• Միացում արագ դրամական փոխանցումների 2 նոր համակարգերի՝ «Բեստ» և «Կոնվերս Տրանսֆեր», դրանով իսկ ավելացնելով հաճախորդների համար առաջարկները:
• «Բեստ» և «Անելիք» համակարգերի միջոցով փոխանցումների անմիջապես քարտի վրա ստանալու հնարավորություն, ինչը բարձրացրել է սպասարկման հարմարավետությունը:
• Unistream համակարգի հետ համատեղ երկկողմանի փոխանցումները խթանող ակցիայի անցկացում:
Նշված բոլոր քայլերն օգնեցին բանկին ոչ միայն պահպանել իր չափաբաժինը տրանսֆերտների շուկայում, այլև ավելացնել այն: Դրամական փոխանցումների ուղղությունը միշտ եղել է գերակա «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» համար, ինչի մասին վկայում են բանկում սպասարկվող համակարգերի քանակը, փոխանցումների սպասարկումը հեռահար կապի միջոցով (փոխանցման վճարումը Սպասարկման կենտրոն զանգի միջոցով, փոխանցված գումարի քարտի վրա միանգամից ստացում և այլն), ինչպես նաև բանկի հետագա զարգացման նախագծերը տվյալ ուղղություններով:
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» քարտերի պատմությունը կարելի՞ է բնորոշել որպես հակերային հարձակում: Ըստ մամուլի տեղեկությունների՝ մեծ չափի գումար են հափշտակել: Որքա՞ն է կազմել վնասը:
Քարտերի հետ կատարվածը չի կարելի բնութագրել որպես հակերային հարձակում: Հաքերային հարձակումը ենթադրում է իրական ժամանակում կամ ինչ-որ ներդրված ծրագրային կոդերի օգնությամբ հարձակում այս կամ այն տեղեկատվական զանգվածի վրա: Այն, ինչ կատարվել է մեր քարտերով, ինչպես նաև այլ բանկերի քարտերով, աշխարհում հայտնի բանկային քարտերի խարդախության տեսակ է, որը կոչվում է «սքիմինգ»: «Սքիմինգի» արդյունքում տեղի ունեցավ այն, որ մի շարք տարբեր բանկերի բանկոմատների (այդ թվում և մեր) զեղծարարների կողմից տեղադրվել են լրացուցիչ արտաքին սարքեր, որոնք հավաքում են հաճախորդի քարտի մասին որոշակի տեղեկություններ:
Սա ընդհանուր խնդիր է, բավական հայտնի է աշխարհում, և գոյություն ունեն դրա դեմ պայքարի մեթոդներ: Ամբողջ բանկային հասարակությունը և մենք՝ որպես բանկ, մշակում ենք համապատասխան հակազդելու, պայքարելու համապատասխան մեթոդներ, ինչպես նաև աշխատում ենք իրավապահ մարմինների հետ: Նաև փոխհատուցել ենք քարտապաններին վնասը՝ մենք մեր հաճախորդներին, մնացած բանկերը՝ իրենց: Նշանակություն չունի, թե որ բանկի կամ բանկոմատների հետ դու գործ ունես, նման սարքեր, ցավոք սրտի, կարող են տեղադրվել հիմնականում ցանկացած բանկոմատի վրա: Բանկերը մշտապես կատարում են նոր ներդրումներ` իրենց քարտերի և բանկոմատների անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու համար:
Վնասի գումարի վերաբերյալ այժմ չէի ցանկանա խոսել, լիարժեք տեղեկատվությունը փոխանցվել է իրավապահ մարմիններին: Նրանց կողմից իրականացվում են համապատասխան միջոցառումներ, բոլոր քննչական ընթացակարգերի ավարտից հետո հնարավոր կլինի ավելի բաց քննարկում: Ինչպես նաև՝ դեռ ավարտված չեն այն բոլոր գործողությունները, որոնք հնարավոր է ապահովեն միջոցների մի մասի վերադարձը: Այսօրվա դրությամբ ամենակարևորն այն է, որ մեր բանկը բոլոր այն հաճախորդներին, որոնք այդ օրը հաշվից կորցրել էին գումարներ, ամբողջությամբ արդեն փոխհատուցել է կորուստը:
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» մեծ վարկեր է տալիս հայաստանյան խոշոր ձեռնարկություններին: Օրինակ՝ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն դրանցից է: Սակայն, պղնձի գների անկմամբ պայմանավորված, ընկերությունը վնասներ է կրում: «Վալլեքս»-ը կրճատել է իր աշխատակիցներին, դադարեցրել է բարեգործական ծրագրերը: Կարելի է ենթադրել, որ խնդիրներ կարող են լինել վարկային պարտավորությունները կատարելու առումով նույնպես: Բանկը ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում նման իրավիճակում հայտնված տնտեսվարողների վիճակը մեղմացնելու համար:
Վարկային միջոցները «Թեղուտ» ՓԲԸ-ին տրամադրվել են «ՎՏԲ բանկ»-ի (ՀԲԸ) կողմից: Էկոնոմիկայի բացասական փոփոխությունները և պղնձի գների նվազումը անդրադարձել են «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի ֆինանսական դիրքորոշման, այդ թվում և ընկերության վարկային պարտականությունների սպասարկման վրա:
Բանկի հաճախորդների մոտ օբյեկտիվ պատճառներով վարկային պարտավորությունները կատարելու դժվարությունների առաջացման դեպքում Բանկը պատրաստ է քննարկել վարկերի վերակազմավորման հնարավորությունը: Մենք պատրաստ ենք աջակցել, ընդառաջ գնալ դժվար իրավիճակի մեջ հայտնված հաճախորդներին: Ներկա պահին մենք «Թեղուտ» ՓԲԸ հետ միասին դիտարկում ենք բոլոր հնարավոր տարբերակաները տվյալ իրավիճակից դուրս գալու համար, ինչպես նաև ընկերության վարկային պարտավորությունների վերակազմավորման հարցը:
Բանկերի թիվը համեմատաբար շատ է Հայաստանում, ինչպե՞ս եք գրավում հաճախորդներին, ի՞նչ նորամուծություններ եք ներդնում նրանց դեպի ձեզ գրավելու համար:
Հաճախորդների ներգրավման նպատակով Բանկը պարբերաբար թողարկում է նոր ապրանքներ և ակցիաներ է անցկացնում: Մասնավորապես, վերջերս MasterCard միջազգային վճարային համակարգի և «Էքվիլիբրիա» ակումբի հետ համատեղ գործարկվել է աննախադեպ պրոդուկտ՝ VTB-Air Miles MasterCard կոբրենդ քարտը` մասսայական զանգվածի համար: Հաճախորդները, որոնք ձեռք կբերեն վերը նշված «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» քարտերը, իրականացնելով իրենց ամենօրյա անկանխիկ գնումները խանութներում և ինտերնետ միջավայրում (Հայաստանում և արտասահմանում), ավտոմատ կերպով կկուտակեն բոնուսային մղոններ և հետագայում դրանք կփոխանակեն անվճար ավիատոմսերի և այլ ծառայություններ հետ: Այլ կերպ ասած, հաճախորդները, ովքեր կանցնեն սպասարկման ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում, կստանան զգալի առավելություն՝ անվճար ավիատոմսեր ստանալու հնարավորություն անկանխիկ գործարքների դիմաց ստացած բոնուսների փոխանակման արդյունքում: Բանկը նաև գործարկել է նոր լոմբարդային վարկ 5 տարի ժամկետով, որը հնարավորություն է տվել հաճախորդներին, նվազագույնի հասցնելով իրենց ամսական ծանրաբեռնվածությունը (վճարվում է հիմնական պարտքը և տոկոսները), ստանալ սպառողական վարկ ցանկացած նպատակների համար: Այս պրոդուկտը նույնպես դարձել է պահանջված և ներգրավել է նոր հաճախորդներ:
Ինչ վերաբերում է պարբերական ակցիաներին, ապա «ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» վերջին մի քանի տարիների ընթացքում VISA և MasterCard միջազգային վճարային համակարգերի, ինչպես նաև արագ դրամական փոխանցումների համակարգերի հետ համատեղ ակցիաներ է անցկացնում, որոնք խթանում են նոր հաճախորդների ներգրավումը՝ տրամադրելով առավելություններ այս կամ այն ապրանքի օգտագործման դեպքում (քարտեր, արագ դրամական փոխանցումներ եւ այլն): Դա նշանակում է, որ կոնկրետ ժամանակահատվածում, երբ հաճախորդին անհրաժեշտ է ինչ-որ ապրանք կամ ծառայություն, նա ընտրում է այն բանկը, որը տրամադրում է լավագույն պայմանները շուկայում: Եվ «ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» մշտապես ձգտում է պահպանել հաճախորդների հետաքրքրությունը ապրանքների և ծառայությունների նկատմամբ ակցիաների և խթանող արշավների անցկացման միջոցով:

От американских санкций до махинаций с пластиковыми картами. На вопросы Hetq ответил Генеральный директор ВТБ (Армения)
На вопросы Hetq ответил Генеральный директор-Председатель Директората Банка ВТБ (Армения) Юрий Гусев
Как влияют американские санкции на Банк ВТБ (Армения)?
Следует очень четко понимать, что есть несколько уровней санкций.В частности, те санкции, которые применены американским правительством ко всей Группе ВТБ и в том числе к Банку ВТБ (Армения), заключаются в запрете привлечения на длительные сроки – свыше 30 дней – кредитных займов из американских источников. Точно такие же запреты или частичные применили к ним присоединившиеся европейские страны. Таким образом, в данном контексте для Группы ВТБ закрыт доступ к некоторым площадкам. Да, они создают определенные трудности и сложности, но это не единственные площадки, и Группа ВТБ имеет достаточно возможностей, чтобы на каждодневную деятельность и на клиентов данные санкции прямого воздействия или ущербане наносили. Таким образом, если говорить о том, как американские санкции влияют на Банк ВТБ (Армения), то если исключить PR и публичные обсуждения этого вопроса, иного прямого влияния нет или оно имеет соответствующие рецепты противодействия, которые уравновешивают ситуацию.
Повлияло ли применение санкций на количество клиентов и финансовых потоков?
Мы не думаем, что повлияло. Намного большее влияние на рост клиентского сегмента, на увеличение финансовых потоков оказывает общая экономическая ситуация. Она намного сильнее и быстрее оказывает свое влияние. Поэтому те результаты, те особенности, которые мы сейчас отмечаем, не столько результат экономических санкций, а в принципе той экономической ситуации, в которой мы все вместе оказались, и выходить из которой должны тоже все вместе. Соответственно, возможно, есть клиенты, которые услышав о санкциях, предпочли при равных условиях другой банк. Но учитывая даже наличие всех секторальных или иных ограничений, Банк ВТБ (Армения) четко, планово, без каких-либо задержек выполнял, выполняет и будет выполнять абсолютно все свои обязательства перед клиентами, а учитывая репутацию Группы ВТБ и важность для Группы клиентского сегмента,мы создали устойчивую клиентскую базу, которая постоянно расширяется, т.к. Банк в процессе своего существования не раз доказывал свою стабильность и верность клиентам Банка и продолжит это делать в будущем.
Что вы думаете о требовании Центрального банка РА о минимальном капитале в 30 млрд драмов?
Банк ВТБ (Армения) еще до требования ЦБ РА по новому нормативу общего капитала к 1 января 2017 года в размере 30 млрд драмов уже превзошел этот рубеж, доведя свой капитал до 41.7 млрд драмов. Конечно, в новых условиях и конкуренция между оставшимися на банковском рынке игроками станет жестче, что я оцениваю положительно. Дополнительный приток капитала в систему существенно улучшит ситуацию с ликвидностью в банках, появятся большие ресурсы для кредитования, возможность осуществлять новые проекты в Армении, что окажет серьезное положительное влияние на состояние экономики страны в целом. С увеличением капитала банки станут более технологичными, большие суммы будут вложены в развитие новейших средств компьютерного и технического оснащения. Все это будет способствовать еще лучшему уровню предоставляемых услуг нашим клиентам.
Как влияет на банк девальвация российского рубля, учитывая то обстоятельство, что материнская компания банка является российской?
Девальвация рубля прямого воздействия на Банк не оказывает, так как в валютной структуре активов и пассивов Банка рубли составляют несущественную часть. В 2015 году единственный акционер Банка – «Банк ВТБ» (ПАО) увеличил уставныйкапитал, и, в соответствии с требованиями национального законодательства, эти средства были номинированы в национальной валюте – драмах РА. Основной расчетной валютой является национальная, и Банк делает акцент на увеличение кредитования именно в драмах.
Какое влияние оказало на банк сокращение числа трансфертов?
Конечно, не секрет, что в течение 2015 г. рынок трансфертов в РА потерпел спад примерно на 30% в долларовом эквиваленте по сравнению с показателями 2014 г., однако динамика за последние несколько месяцев показывает положительную тенденцию. С целью смягчения влияния на показатели Банка спада рынка трансфертов, Банком ВТБ (Армения) в течение всего 2015 г. были предприняты следующие шаги:
Подключение к 2-м новым системам быстрых денежных переводов – Бэст и Конверс Трансфер, тем самым увеличивая предложение для клиентов.
Запуск возможности получения переводов системы Бэст и Анелик сразу на карту, повышая удобство обслуживания.
Проведение акции совместно с системой Юнистрим по стимулированию двусторонних переводов.
Все указанные шаги помогли Банку не только поддержать долю на рынке трансфертов, но даже увеличить ее. Направление денежных переводов всегда было приоритетным для Банка ВТБ (Армения), о чем свидетельствует количество систем, обслуживаемых в Банке, дистанционные каналы по обслуживанию переводов (выплата перевода по звонку в Колл центр, получение перевода сразу на карту и т.д.), а также дальнейшие планы Банка по развитию данного направления.
Произошедшую историю с картами Банка ВТБ (Армения) можно ли охарактеризовать как хакерскую атаку? Согласно сообщениям в прессе, были похищены большие суммы. Какую сумму составил ущерб?
Произошедшую историю с картами нельзя охарактеризовать как хакерскую атаку. Хакерская атака предполагает в реальном режиме времени или же с помощью внедренных каких-то программных кодов нападение на те или иные информационные массивы. То, что было сделано с нашими картами наряду с картами других банков – это известный в мире тип мошенничества с банковскими картами – скимминг.Результатом такого скимминга стало то, что на ряде банкоматов различных банков (в том числе и нашего) были установлены мошенникамивнешние добавочные устройства, которые собирают часть информации о карте клиента. Это общая проблема, она достаточно известна в мире, есть свои методы борьбы против нее. Вся банковская общественность Армении и мы, как банк, выстраиваем соответствующие методы противодействия, методы борьбы, работаем с правоохранительными органами. Так же возместили ущерб картодержателям: мы своим клиентам, остальные банки – своим. Не имеет значения, с каким банком или банкоматом ты имеешь дело, подобные устройства, к сожалению, могут быть установлены на любые банкоматы. При этом банки постоянно делают новые внедрения, повышая уровень безопасности своих карт и банковатов.
Относительно суммы ущерба сейчас говорить не хочется, полноценная информация передана в правоохранительные органы. С их стороны проводятся соответствующие мероприятия, после завершения всех следственных процедур возможно более открытое обсуждение. Также еще не завершены все процедуры, которые, возможно, обеспечат возврат части средств. На сегодняшний день самое важное то, что наш банк всем своим клиентам,потерявшим в этот день деньги со счета, уже возместил ущерб.
Банк ВТБ (Армения) предоставляет большие кредиты крупным предприятиям. Например, ЗАО «Техут» одно из них. Однако в связи со спадом цен на медь компания несет убытки. «Валлекс» сократил своих сотрудников, прекратил благотворительные программы. Можно предположить, что могут возникнуть проблемы также в отношении кредитных обязательств. Какие шаги предпринимает банк для облегчения состояния хозяйствующих субъектов, оказавшихся в такой ситуации?
Кредитные средства ЗАО “Техут” были предоставлены «Банк ВТБ» (ПАО).Негативные явления в экономике и снижение цен на медь отразились на финансовой позиции ЗАО «Техут», в том числе на обслуживании компанией кредитных обязательств.
В случае появления сложностей с обслуживанием кредитных обязательств у клиентов Банка, которые возникли по объективным причинам, Банк готов рассмотреть возможность реструктуризации кредитных задолженностей. Мы готовы поддержать, пойти навстречу клиентам, оказавшимся в затруднительном положении. На данный момент мы совместно с ЗАО “Техут” изучаем все возможные варианты для выхода из данной ситуации, а также возможность реструктуризации кредитных обязательств компании.
В Армении достаточно большое количество банков. Как вы привлекаете клиентов, какие нововведения вы вносите для их привлечения?
С целью привлечения клиентов, Банк периодически запускает новые продукты и проводит акции. В частности, недавно был запущен беспрецедентный на рынке продукт для массового сегмента – кобренд карта VTB-Air Miles MasterCard совместно с клубом Эквилибрия и международной платежной системой MasterCard. Клиенты, которые приобретут вышеуказанные карты Банка ВТБ (Армения), при осуществления своих повседневных безналичных покупок в магазинах (в Армении и за рубежом) и интернет среде будут автоматически накапливать бонусные мили и в дальнейшем обменивать их на бесплатные авиабилеты и иные услуги. Другими словами,клиенты, переходящие на обслуживание в Банк ВТБ (Армения), получают значительное преимущество – получение бесплатных авиабилетов в обмен на бонусы от осуществленныхбезналичные транзакций.
Банк также запустил новый ломбардный кредит сроком на 5 лет, что предоставило возможность клиентам,минимизируя свою ежемесячную нагрузку (выплата основного долга и процентов), получить потребительский кредит на любые нужды. Данный продукт также стал востребованным и привлек новых клиентов.
Что касается периодических акций, то Банк ВТБ (Армения) на протяжении последних нескольких лет совместно с международными платежными системами VISA и MasterCard, а также системами быстрых денежных переводов проводит акции, стимулирующие привлечение новых клиентов из рынка, предоставляя преимущества при использовании того или иного продукта (карта, быстрый денежный перевод и т.д.). Это означает, что в конкретный промежуток времени, нуждаясь в каком-то продукте или какой-то услуге, клиент выбирает тот банк, который предоставляет наилучшие условия на рынке. И Банк ВТБ (Армения) постоянно стремится поддерживать интерес клиентов к продуктам и услугам посредством проведения акций и стимулирующих кампаний.