Ամերիկյան պատժամիջոցներից մինչև քարտերի խարդախություն. «Հետքի» հարցերին պատասխանել է «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» գլխավոր տնօրենը
«Հետքի» հարցերին պատասխանել է «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» գլխավոր տնօրեն-տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսևը:
Ամերիկյան պատժամիջոցներն ինչպե՞ս են անդրադառնում «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» վրա:
Անհրաժեշտ է շատ հստակ հասկանալ, որ գոյություն ունեն պատժամիջոցների մի քանի տեսակներ։ Մասնավորապես, այն պատժամիջոցները, որոնք կիրառվել են ամերիկյան կառավարության կողմից ՎՏԲ ողջ Խմբի և այդ թվում «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» նկատմամբ, արգելում են վարկային փոխառությունների երկարաժամկետ՝ ավելի քան 30 օր ներգրավումը ամերիկյան աղբյուրներից: Ճիշտ նույն կամ մասնակի արգելքները կիրառվել են նրանց միացած եվրոպական երկրներում։ Այսպիսով, այս համատեքստում ՎՏԲ Խմբի համար փակ է մուտքը դեպի որոշ հարթակներ: Այո, դա ստեղծում է որոշակի դժվարություններ և բարդություններ, սակայն դրանք միակ հարթակները չեն, և ՎՏԲ Խումբը ունի բավարար հնարավորություններ, որպեսզի տվյալ արգելքներն ամենօրյա գործունեության և հաճախորդների վրա անմիջական ազդեցություն չունենան կամ վնաս հասցնեն: Այսպիսով, եթե խոսենք այն մասին, թե ինչպես են ԱՄՆ պատժամիջոցներն ազդում «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» վրա, ապա, եթե բացառվեն այս հարցի PR և հանրային քննարկումները, այլ ուղղակի ազդեցություն չկա, կամ այն ունի համապատասխան հակազդման բաղադրամիջոցներ, որոնք հավասարակշռում են իրավիճակը:
Պատժամիջոցների կիրառումն արդյոք ազդե՞լ է հաճախորդների թվի և ֆինանսական հոսքերի վրա:
Մենք չենք կարծում, թե ազդել են: Շատ ավելի մեծ ազդեցություն է ունենում ընդհանուր տնտեսական վիճակը հաճախորդների սեգմենտի աճի և ֆինանսական հոսքերի մեծացման վրա: Դրա ազդեցությունը շատ ավելի ուժեղ է և արագ: Ուստի, այն արդյունքները, այն առանձնահատկությունները, որոնք մենք այժմ նշում ենք, ոչ այնքան տնտեսական պատժամիջոցների, այլ այն տնտեսական իրավիճակի արդյունքն են, որում մենք բոլորս միասին հայտնվել ենք, և որից դուրս գալ պետք է նույնպես միասին: Համապատասխանաբար, հնարավոր է, որ կան հաճախորդներ, որոնք, լսելով պատժամիջոցների մասին, նախընտրել են հավասար պայմաններում մեկ այլ բանկ։ Բայց, հաշվի առնելով նույնիսկ բոլոր ոլորտային կամ այլ սահմանափակումների առկայությունը, «ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» հստակ, պլանային ռեժիմում, առանց որևէ հետաձգումների կատարել, կատարում է և կատարելու է հաճախորդների առջև ունեցած պարտավորությունները, իսկ հաշվի առնելով ՎՏԲ Խմբի համբավը և հաճախորդների սեգմենտի կարևորությունը Խմբի համար՝ մենք ստեղծել ենք հաճախորդների կայուն բազա, որը մշտապես ավելանում է, քանզի բանկն իր գոյության ընթացքում բազմիցս ապացուցել է իր կայունությունը և հավատարմությունը հաճախորդներին և կշարունակի անել դա ապագայում:
Ի՞նչ կարծիքի եք ՀՀ կենտրոնական բանկի՝ 30 մլրդ դրամ նվազագույն կապիտալի պահանջի մասին:
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» մինչև ՀՀ ԿԲ-ի նոր նորմատիվ պահանջը՝ մինչև 2017թ. հունվարի 1 ընդհանուր կապիտալը 30 միլիարդ դրամի հասցնելու վերաբերյալ, արդեն գերազանցել է այդ սահմանը՝ հասցնելով իր կապիտալը մինչեւ 41.7 մլրդ դրամի: Իհարկե, նոր պայմաններում մրցակցությունը բանկային շուկայում մնացած խաղացողների համար ավելի խիստ կլինի, ինչը ես դրական եմ գնահատում։ Լրացուցիչ կապիտալի ներհոսքը համակարգ էապես կբարելավի բանկերում իրացվելիության իրավիճակը, կհայտնվեն մեծ ռեսուրսներ վարկավորման համար, հնարավոր կլինի իրականացնել նոր նախագծեր, ինչը լուրջ դրական ազդեցություն կունենա երկրի տնտեսության ընդհանուր վիճակի վրա: Աճող կապիտալի շնորհիվ բանկերն ավելի տեխնոլոգիական կդառնան, մեծ գումարներ կներդրվեն նորագույն համակարգչային միջոցների և տեխնիկական հագեցվածության զարգացման վրա: Այս ամենը կնպաստի մեր հաճախորդներին մատուցվող ծառայությունների մակարդակի բարձրացմանը:
Ռուսական ռուբլու արժեզրկումն ինչպե՞ս է անդրադառնում բանկի վրա՝ հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ բանկի մայր ընկերությունը ռուսական է:
Ռուբլու արժեզրկումն ուղղակիորեն բանկի վրա չի ազդում, քանի որ բանկի ակտիվների և պասիվների արժութային կառուցվածքում ռուբլին կազմում է ոչ էական մաս: 2015 թվականին Բանկի միակ բաժնետեր «Բանկ ՎՏԲ»-ն (ՀԲԸ) ավելացրել է կանոնադրական կապիտալը, և, համապատասխան ազգային օրենսդրության պահանջներին, այդ միջոցները ներկայացված են ազգային արժույթով` ՀՀ դրամով:
Հիմնական հաշվարկային արժույթը ազգային արժույթն է, և Բանկը շեշտը դնում է հենց դրամով վարկավորման վրա։
Տրանսֆերտների կրճատումն ինչպիսի՞ ազդեցություն է ունեցել բանկի վրա:
Իհարկե, գաղտնիք չէ, որ 2015թ. ՀՀ-ում տրանսֆերտների շուկան անկում է ապրել դոլարային համարժեքով մոտավորապես 30%-ով 2014թ. ցուցանիշների համեմատ, սակայն վերջին մի քանի ամիսների դինամիկան ցույց է տալիս դրական միտումներ: Բանկի ցուցանիշների վրա տրանսֆերտների շուկայի անկման ազդեցությունը մեղմելու նպատակով «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» կողմից ամբողջ 2015թ. ընթացքում ձեռնարկվել են հետևյալ քայլերը.
• Միացում արագ դրամական փոխանցումների 2 նոր համակարգերի՝ «Բեստ» և «Կոնվերս Տրանսֆեր», դրանով իսկ ավելացնելով հաճախորդների համար առաջարկները:
• «Բեստ» և «Անելիք» համակարգերի միջոցով փոխանցումների անմիջապես քարտի վրա ստանալու հնարավորություն, ինչը բարձրացրել է սպասարկման հարմարավետությունը:
• Unistream համակարգի հետ համատեղ երկկողմանի փոխանցումները խթանող ակցիայի անցկացում:
Նշված բոլոր քայլերն օգնեցին բանկին ոչ միայն պահպանել իր չափաբաժինը տրանսֆերտների շուկայում, այլև ավելացնել այն: Դրամական փոխանցումների ուղղությունը միշտ եղել է գերակա «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» համար, ինչի մասին վկայում են բանկում սպասարկվող համակարգերի քանակը, փոխանցումների սպասարկումը հեռահար կապի միջոցով (փոխանցման վճարումը Սպասարկման կենտրոն զանգի միջոցով, փոխանցված գումարի քարտի վրա միանգամից ստացում և այլն), ինչպես նաև բանկի հետագա զարգացման նախագծերը տվյալ ուղղություններով:
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» քարտերի պատմությունը կարելի՞ է բնորոշել որպես հակերային հարձակում: Ըստ մամուլի տեղեկությունների՝ մեծ չափի գումար են հափշտակել: Որքա՞ն է կազմել վնասը:
Քարտերի հետ կատարվածը չի կարելի բնութագրել որպես հակերային հարձակում: Հաքերային հարձակումը ենթադրում է իրական ժամանակում կամ ինչ-որ ներդրված ծրագրային կոդերի օգնությամբ հարձակում այս կամ այն տեղեկատվական զանգվածի վրա: Այն, ինչ կատարվել է մեր քարտերով, ինչպես նաև այլ բանկերի քարտերով, աշխարհում հայտնի բանկային քարտերի խարդախության տեսակ է, որը կոչվում է «սքիմինգ»: «Սքիմինգի» արդյունքում տեղի ունեցավ այն, որ մի շարք տարբեր բանկերի բանկոմատների (այդ թվում և մեր) զեղծարարների կողմից տեղադրվել են լրացուցիչ արտաքին սարքեր, որոնք հավաքում են հաճախորդի քարտի մասին որոշակի տեղեկություններ:
Սա ընդհանուր խնդիր է, բավական հայտնի է աշխարհում, և գոյություն ունեն դրա դեմ պայքարի մեթոդներ: Ամբողջ բանկային հասարակությունը և մենք՝ որպես բանկ, մշակում ենք համապատասխան հակազդելու, պայքարելու համապատասխան մեթոդներ, ինչպես նաև աշխատում ենք իրավապահ մարմինների հետ: Նաև փոխհատուցել ենք քարտապաններին վնասը՝ մենք մեր հաճախորդներին, մնացած բանկերը՝ իրենց: Նշանակություն չունի, թե որ բանկի կամ բանկոմատների հետ դու գործ ունես, նման սարքեր, ցավոք սրտի, կարող են տեղադրվել հիմնականում ցանկացած բանկոմատի վրա: Բանկերը մշտապես կատարում են նոր ներդրումներ` իրենց քարտերի և բանկոմատների անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու համար:
Վնասի գումարի վերաբերյալ այժմ չէի ցանկանա խոսել, լիարժեք տեղեկատվությունը փոխանցվել է իրավապահ մարմիններին: Նրանց կողմից իրականացվում են համապատասխան միջոցառումներ, բոլոր քննչական ընթացակարգերի ավարտից հետո հնարավոր կլինի ավելի բաց քննարկում: Ինչպես նաև՝ դեռ ավարտված չեն այն բոլոր գործողությունները, որոնք հնարավոր է ապահովեն միջոցների մի մասի վերադարձը: Այսօրվա դրությամբ ամենակարևորն այն է, որ մեր բանկը բոլոր այն հաճախորդներին, որոնք այդ օրը հաշվից կորցրել էին գումարներ, ամբողջությամբ արդեն փոխհատուցել է կորուստը:
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» մեծ վարկեր է տալիս հայաստանյան խոշոր ձեռնարկություններին: Օրինակ՝ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն դրանցից է: Սակայն, պղնձի գների անկմամբ պայմանավորված, ընկերությունը վնասներ է կրում: «Վալլեքս»-ը կրճատել է իր աշխատակիցներին, դադարեցրել է բարեգործական ծրագրերը: Կարելի է ենթադրել, որ խնդիրներ կարող են լինել վարկային պարտավորությունները կատարելու առումով նույնպես: Բանկը ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում նման իրավիճակում հայտնված տնտեսվարողների վիճակը մեղմացնելու համար:
Վարկային միջոցները «Թեղուտ» ՓԲԸ-ին տրամադրվել են «ՎՏԲ բանկ»-ի (ՀԲԸ) կողմից: Էկոնոմիկայի բացասական փոփոխությունները և պղնձի գների նվազումը անդրադարձել են «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի ֆինանսական դիրքորոշման, այդ թվում և ընկերության վարկային պարտականությունների սպասարկման վրա:
Բանկի հաճախորդների մոտ օբյեկտիվ պատճառներով վարկային պարտավորությունները կատարելու դժվարությունների առաջացման դեպքում Բանկը պատրաստ է քննարկել վարկերի վերակազմավորման հնարավորությունը: Մենք պատրաստ ենք աջակցել, ընդառաջ գնալ դժվար իրավիճակի մեջ հայտնված հաճախորդներին: Ներկա պահին մենք «Թեղուտ» ՓԲԸ հետ միասին դիտարկում ենք բոլոր հնարավոր տարբերակաները տվյալ իրավիճակից դուրս գալու համար, ինչպես նաև ընկերության վարկային պարտավորությունների վերակազմավորման հարցը:
Բանկերի թիվը համեմատաբար շատ է Հայաստանում, ինչպե՞ս եք գրավում հաճախորդներին, ի՞նչ նորամուծություններ եք ներդնում նրանց դեպի ձեզ գրավելու համար:
Հաճախորդների ներգրավման նպատակով Բանկը պարբերաբար թողարկում է նոր ապրանքներ և ակցիաներ է անցկացնում: Մասնավորապես, վերջերս MasterCard միջազգային վճարային համակարգի և «Էքվիլիբրիա» ակումբի հետ համատեղ գործարկվել է աննախադեպ պրոդուկտ՝ VTB-Air Miles MasterCard կոբրենդ քարտը` մասսայական զանգվածի համար: Հաճախորդները, որոնք ձեռք կբերեն վերը նշված «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» քարտերը, իրականացնելով իրենց ամենօրյա անկանխիկ գնումները խանութներում և ինտերնետ միջավայրում (Հայաստանում և արտասահմանում), ավտոմատ կերպով կկուտակեն բոնուսային մղոններ և հետագայում դրանք կփոխանակեն անվճար ավիատոմսերի և այլ ծառայություններ հետ: Այլ կերպ ասած, հաճախորդները, ովքեր կանցնեն սպասարկման ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում, կստանան զգալի առավելություն՝ անվճար ավիատոմսեր ստանալու հնարավորություն անկանխիկ գործարքների դիմաց ստացած բոնուսների փոխանակման արդյունքում: Բանկը նաև գործարկել է նոր լոմբարդային վարկ 5 տարի ժամկետով, որը հնարավորություն է տվել հաճախորդներին, նվազագույնի հասցնելով իրենց ամսական ծանրաբեռնվածությունը (վճարվում է հիմնական պարտքը և տոկոսները), ստանալ սպառողական վարկ ցանկացած նպատակների համար: Այս պրոդուկտը նույնպես դարձել է պահանջված և ներգրավել է նոր հաճախորդներ:
Ինչ վերաբերում է պարբերական ակցիաներին, ապա «ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» վերջին մի քանի տարիների ընթացքում VISA և MasterCard միջազգային վճարային համակարգերի, ինչպես նաև արագ դրամական փոխանցումների համակարգերի հետ համատեղ ակցիաներ է անցկացնում, որոնք խթանում են նոր հաճախորդների ներգրավումը՝ տրամադրելով առավելություններ այս կամ այն ապրանքի օգտագործման դեպքում (քարտեր, արագ դրամական փոխանցումներ եւ այլն): Դա նշանակում է, որ կոնկրետ ժամանակահատվածում, երբ հաճախորդին անհրաժեշտ է ինչ-որ ապրանք կամ ծառայություն, նա ընտրում է այն բանկը, որը տրամադրում է լավագույն պայմանները շուկայում: Եվ «ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» մշտապես ձգտում է պահպանել հաճախորդների հետաքրքրությունը ապրանքների և ծառայությունների նկատմամբ ակցիաների և խթանող արշավների անցկացման միջոցով:

How is VTB Bank (Armenia) being affected by recently imposed American sanctions?
It’s necessary to understand that there are several types of sanctions. In particular, those sanctions implemented by the American government towards the entire VTB Group and VTB Bank (Armenia) prohibit the drawing of long-term, more than 30 days, credit loans from American sources. In this way, in this context, the entry of the VTB Group is closed to certain areas. Yes, this creates certain difficulties and complexities, however they aren’t the only areas, and the VTB Group has ample means so that these restrictions do not directly affect or harm the daily operation or customers. Thus, if we are discussing how the American sanctions affect VTB Bank (Armenia), if we exclude this issue’s public relations and public hearings, then there is no direct impact, or it has corresponding reaction components that balance out the situation.
Have the sanctions impacted customer numbers or financial flows?
We don’t think so. It has a greater impact on the increase of financial flows and the growth of the customer segment given the overall economic situation. Its impact is much stronger and quicker. Thus, those results, those peculiarities, that we now note, are less results of economic sanctions as that of the economic situation in which we have all found ourselves and from which we must exit together. Correspondingly, there may be customers who, hearing about the sanctions, have preferred another bank in the same conditions. But even taking into account the existence of all sectoral or other sanctions, VTB Bank (Armenia) has performed, performs, and will perform its obligations towards its clients in a clear and planned manner without any delays. Taking into account the reputation of the VTB Group and the importance of a segment of customers for the Group, we have created a stable client base that is constantly growing given that the bank, over the years, have often proved its stability and loyalty to customers and will continue to do so in the future.
What is your opinion regarding the demand put forth by Armenia’s Central Bank that all banks have a minimum capital of 30 billion AMD?
Prior to the new standard demand of Armenia’s Central Bankthat banks must raise their total capital to 30 billion AMD before January 1, 2017, VTB Bank (Armenia) has already surpassed this minimum, increasing its capital to 41.7 billion AMD. Naturally, competition in the banking sector for the other players will be harder given these new conditions, and I view this as positive. The inflow of additional capital will greatly improve the liquidity situation, will increase credit resources, will facilitate the implementation of new projects, all of which will have a serious positive impact on the overall economic state of the country. Due to growing capital, banks will become more technology savvy and large amounts will be invested into new computer systems and general technological advances. This will raise our customer service level.
How is the devaluation of the Russian ruble affecting the bank, given that it’s part of the Russian VTB Group?
The ruble’s devaluation isn’t directly impacting the bank since the ruble doesn’t make up an essential part of the bank’s cash assets or liabilities. In 2015, the bank’s only shareholder, Bank VTB, added charter capital and, according to national legislative requirements, those funds are represented in AMD. The primary accounting currency is the national currency and the Bank stresses AMD-based loans.
How have decreased money transfers affected the bank?
Of course it’s no secret that the transfer market in Armenia has dropped around 30% in terms of the dollar when compared to 2014. However, positive trends have surfaced in the past few months. To soften the impact of decreased transfers, VTB Bank (Armenia) carried out the following measures in 2015: 1) installed two new systems for fast money transfers, 2) transfers via these systems (Beso, Converse Transfer) will immediately appear on bank cards, 3) conducted a promo campaign to spur two-way transfers with Unistream.
These measures helped the bank to not only maintain its share of the transfer market but to increase it. The direction of cash transfers has always been a priority for VTB Bank (Armenia), as evidenced by the number of serving computers in the bank, the servicing of transfers via long distance links, as well as future development projects in these areas.
What do you have to say regarding the story in the press that large amounts of money have been embezzled via VTB Bank (Armenia) bank cards. Was this a case of hacking? How much was stolen?
Yes, this was a case of the cards being hacked. It’s called skimming and it happened to our bank cards and is a known way of breaking codes throughout the world. Additional equipment is used by embezzlers to collect bank card information of customers, and it happened at our bank ATMs and those of other banks as well.
It’s a problem throughout the world and there are various ways to prevent it. The banking public and we, as a bank, come up with various measures to fight against it, and we also work with law enforcement. We compensate our customers for their losses. Banks are constantly investing resources to raise the security levels for their cards and ATMs.
I would prefer not to talk about the scope of the losses right now. All valid information has been forwarded to law enforcement agencies. They are conducting investigations and once they are completed it will be able to discuss the matter more openly. Most important to note is that our bank has fully compensated its customers who suffered losses on that day.
VTB Bank (Armenia) loans huge amounts to various Armenian ventures. One is Teghout CJSC. However, due to the fall in copper prices, that company has experienced losses. Vallex Group has made job cuts and has halted its charitable programs. Is there a possibility that it will have trouble meeting its loan obligations? What steps will your bank take if clients encounter difficulties meeting their loan obligations?
It was VTB Bank that lent money to Teghout CJSC. Negative economic developments and the decrease in copper prices have impacted the financial position of Teghout CJSC, including servicing its loan obligations.
If bank clients have difficulties meeting their loan obligations for objective reasons, our bank is ready to examine the possibility of restructuring loans. We are ready to assist our clients facing such difficulties. Currently, we are studying all possible options with Teghout CJSC to alleviate the issue, including restructuring the company’s loan obligations.
Relatively speaking, Armenia has many banks. Given the competition, how do you attract customers?
To attract new clients, we periodically run various promotions and launch new services. In particular, we recently launched the corporate VTB-Air Miles Master Card. Using this card for their daily cash purchases in Armenia and overseas, customers will collect bonus miles that can be used to buy airplane tickets and other services.
The bank has also launched a new collateral loan with a five-year term, allowing customers to lighten their monthly payments to a minimum and receive a consumer loan for any purpose at all.
During the past few years, the bank has also run promotions in conjunction with the international VISA and Master Card debit systems in order to attract new customers.