Արցունքաբեր գազից առողջական խնդիր էին ունեցել Զավարյան փողոցի բնակիչները
Երեկ երեկոյան Խորենացի փողոցում կատարված բախումների ժամանակ ոստիկանների կողմից արցունքաբեր գազ օգտագործվեց: Արդյունքում Խորենացի փողոցին կից՝ Զավարյան փողոցում, բնակիչները առողջական խնդիր են ունեցել: Մասնավորապես Զավարյան 10 հասցեից «Սուրբ Աստվածամայր» հիվանդանոց էր տեղափոխվել երկու ամսական Ստեփանը:
«Բոլորս էլ վատ զգացինք էդ գազի հոտից, աչքներիցս արցունք եկավ, բայց ամենաշատը վախեցնաք նորածնի համար: Ճիշտ է, կարծես երեխան չէր տուժել այդ գազից, սակայն ապահովության համար տեղափոխեցինք հիվանդանոց: Թթվածինն էին ստուգել, ասել էին՝ արյան մեջ թթվածինը մի քիչ պակաս է, դրա համար թթվածին էին տվել, ստուգումներ արել: Անվտանգության համար ողջ գիշեր երեխային պահել էին հիվանդանոցում ու առավոտյան արդեն դուրս գրել: Հիմա արդեն երեխան տանն է, իրեն լավ է զգում»,- ասում է Ստեփանի մորաքույրը` Սոնա Փայտյանը:
Արցունքաբեր գազից նաև առողջական խնդիր էին ունեցել Զավարյան փողոցում բնակվող Կարինեի ընտանիքի անդամները:
«22:00-ից անց էր, երբ թոռնիկիս հետ դրսում էինք ու լսեցինք գմփոցի ձայներ: Մտածեցի՝ հաստատ սա ոչ թե հրավառության, այլ բաց թողված հրթիռների ձայներ են: Վախեցա,որ հեսա գլխներիս մի բան կընկնի ու երեխային վերցրեցի, բարձրացանք վերև: Մի հինգ րոպե էր անցել, աղջիկս երեխաներին ուզում էր լվացացներ, ասեցի՝ ես լավ չեմ. աչքերս մրմռաց, սիրտս խառնեց: Ահավոր վիճակ էր:
Հետո արագ երեխեքին մտցրեցինք բաղնիք, դուռը փակեցինք վրաները, պահուհանները արագ ծածկեցինք: Էդ ձեներից մեր 8 ամսական պուճուրն էլ վեր թռավ քնած տեղից: Խառնվեցինք իրար, մածուն, ձմերուկ կերանք, բայց միառժամանակ աչքներիս մրմռոցը չէր անցնում: 82 տարեկան մայր ունենք, ով էդ ընթացքում տան պատշգամբում էր նստած ու էդ գազի հոտից ինքն էլ էր վատացել, մինչ այս պահը սրտխառնոց ունի: Փառք Աստծո, հիմա արդեն լավ ենք: Լավ է, կարողացանք երեխաներին «փրկել»: Աղջիկս թոռներիս հետ Գերմանիայից երկորդ անգամ էր հյուր եկել, մի անգամ եկան, ապրիլյան պատերազմն էր, էս անգամ եկան, էս բախումներն են: Խեղճերը չկարողացանա նորմալ հագնստանալ. չեն կարողանում տանից դուրս գալ»,- պատմում է Կարինեն:

От слезоточивого газа у жителей улицы Заваряна возникли проблемы со здоровьем
В ходе вчерашних столкновений на улице Хоренаци полиция применила слезоточивый газ, в результате чего у жителей домов на соседней улице Заваряна возникли проблемы со здоровьем. В частности, в больницу “Сурб Аствацамайр” был доставлен 2-месячный Степан.
“От запаха газа нам всем стало плохо, из глаз потекли слезы. Но больше всего мы испугались за новорожденного. Правда, ребенок как будто не пострадал от газа, но мы все же решили повезти его в больницу. Ему сделали анализы, сказали, что в крови кислорода чуть меньше нормы, поэтому дали кислород. В профилактических целях ребенка ночью продержали в больнице, а утром выписали. Сейчас малышк дома, чувствует себя хорошо”,- рассказала нам тетя Степана Соня Пайтян.
От слезоточивого газа плохо себя почувствовали и члены семьи Карине.
“Было больше десяти часов вечера, мы с внуком находились на улице, когда послышались взрывы. Я подумала, что это звук выпущенной ракеты, и очень испугалась, схватила ребенка и поднялась домой. Минут через пять, когда дочка захотела помыть детей, я себя плохо почувствовала. У меня защипало в глазах, начало тошнить. Это было ужасно. Мы тут же завели детей в ванную комнату и закрыли дверь, потом закрыли все окна. От звуков на улице наш 8-месячный малыш проснулся. Мы переполошились, решили поесть мацони, арбуз, однако жжение в глазах не проходило. Моя 82-летняя мать в это время сидела на балконе, и от газа ей тоже стало плохо. У нее до сих тошнота не проходит. Слава богу, сейчас нам уже лучше. Моя дочь вместе с детьми второй раз приезжает из Германии. Во время первого приезда началась апрельская война, сейчас эти столкновения. Им никак не удается как следует отдохнуть, они не могут выйти из дома”,- рассказала Карине.