Արմեն Մարտիրոսյանը կալանավորվեց․ նրա դեմ ցուցմունք են տվել ոստիկաններ
Հատուկ քննչական կոմիտեն մեղադրանք է առաջադրել «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանին: Մարտիրոսյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի առաջին մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգությունների կազմակերպում։
Հուլիսի 29-ին՝ ժամը 22։30-ին, Սարի թաղում ցույցի ժամանակ ոստիկանները զրուցելու պատրվակով Մարտիրոսյանին տարել էին ոստիկանական «պատնեշից» այն կողմ ու բերման ենթարկել Նոր Նորքի ոստիկանական բաժանմունք, այնուհետ՝ Էրեբունու ՁՊՎ։
Փաստաբան Գիվի Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ այս գիշեր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը Մարտիրոսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրել երկամսյա կալանքը։
Դատավարության ընթացքում Մարտիրոսյանի ինքնազգացողությունը վատացել է և շտապ օգնություն է ժամանել։
Առաջադրված մեղադրանքում Մարտիրոսյանը իրեն մեղավոր չի ճանաչել, այս որոշումը համարում է ապօրինի։ Նա վստահեցրել է՝ ապօրինի գործողություն չի կատարել, հակառակը՝ բախումներից խուսափելու համար միջոցներ է ձեռնարկել։ Փաստաբանին Մարտիրոսյանը հայտնել է, որ նման քննության պայմաններում ակնկալում է, որ իրեն անգամ կարող են սպանության մեջ մեղադրել։
Փաստաբանն ասում է՝ փաստական ապացույցներ, որոնք կապացուցեն նրա մեղքը, չկան, սակայն Մարտիրոսյանի դեմ ցուցմունք են տվել որոշ ոստիկաններ։ Հովհաննիսյանը պատրաստվում է բողոքարկել կալանքի որոշումը։

Армен Мартиросян арестован: показания против него дали полицейские
Специальная следственная служба выдвинула обвинение заместителю председателя партии “Наследие” Армену Мартиросяну. Он обвиняется в организации массовых беспорядков (ч.1 ст.225 УК РА).
29 июля в 22։30 полицейские под предлогом беседы завели Армена Мартиросяна за металлические ограждения и подвергли приводу сперва в отделение полиции столичного округа Нор Норк, а затем в изолятор временного содержания в округе Эребуни.
Адвокат Гиви Ованнисян сообщил, что минувшей ночью суд общей юрисдикции административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун в качестве меры пресечения в отношении А.Мартиросяна избрал 2-месячный арест.
В ходе судебного заседания Мартиросяну стало плохо, была вызвана скорая помощь.
Заместитель председателя “Наследия” не признал себя виновным и назвал принятое решение незаконным. Он заверил, что не совершал противозаконных действий, наоборот делал все, чтобы избежать столкновений. Своему адвокату Мартиросян сообщил, что в условиях проведения подобного следствия его могут обвинить даже в убийстве.
По словам Гиви Ованнисяна, фактических доказательств вины его подзащитного нет, однако показания против Армена Мартиросяна дали полицейские. Адвокат собирается обжаловать решение об аресте.