«Հաց բերողը» կրկին արյան փսխումներ է ունեցել
«Արթուր Սարգսյանի կերակրափողի ճաքը կրկին բացվածք է տվել, արյան փսխումներ է ունեցել փետրվարի 15-ին: Ողնաշարի ու ոտքի ցավերը սաստկացել են, դեղամիջոց չի ընդունում, քանի որ առանց սնունդ ընդունելու դեղ ընդունելը կքայքայի աղեստամոքսային համակարգը... զգալի հյուծված էր»,-մեզ փոխանցեց «Հաց բերող» Արթուր Սարգսյանի պաշտպաններից Դավիթ Գյուրջյանը:
Փաստաբանը երեկ գիշերն է կարողացել տեսնել արդեն 9-րդ օրը հացադուլի մեջ գտնվող իր պաշտպանյալին: «Հետքին» պատմեց, որ գիշերը 1-ին է դուրս եկել նրա մոտից: Իսկ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» կարողացել է մտնել մեկ ժամ քաշքշուկից հետո. «ՔԿՀ-ում պայուսակս էին փորձում խուզարկել, փաստաթղթերն էին ուզում խուզարկել, ստուգել թե որն է Արթուր Սարգսյանի գործին առնչվում, որը՝ ոչ»: Դավիթ Գյուրջյանը ստիպված առանց պայուսակի է ներս մտել:
Նա պատմեց, որ Արթուր Սարգսյանն առանձին է պահվում, բուժաշխատողներն հորդորում են նրան դուրս գալ հացադուլից, դեղերը ընդունել, գոնե ցավազրկողները: «Բայց դեղերի ընդունումն այս պահին կարող է ավելի վտանգավոր լինել»:
«Արթուր Սարգսյանի հանդեպ պետությունը դրսևորում է անմարդկային վերաբերմունք»,- հայտարարեց փաստաբանը:
Նա նշեց, որ նախ ապօրինի կալանավորումը, կրկնակի փորձագիտական եզրակացությունը՝ չգիտես որտեղից, պայմանների ապահովման անհնարինությունը փաստում են անմարդկային մոտեցման մասին. «Ոչ թե չեն ապահովում, այլ չեն էլ կարող ապահովել, քանի որ իր հիվանդությունների պատճառով մարդը կիսանստած վիճակում է քնում, հատուկ մահճակալ է պետք, մնացածի մասին էլ չեմ խոսում»:
Ինչ վերաբերում է Արթուր Սարգսյանի առողջության հետ կապված ՄԻ Եվրոպական դատարան ուղարկված միջանկյալ միջոցին (39 կանոնի համաձայն), ապա Դավիթ Գյուրջյանն ասաց, որ լուրեր մոտ օրերս կլինեն, պարզապես ավելի չմանրամասնեց՝ զուտ պաշտպանական մարտավարությունից ելնելով:
Արթուր Սարգսյանի հարազատները չեն կարող տեսակցել նրան, քանի որ տեսակցությունների արգելանք է դրված: Նրա մայրը՝ տիկին Դոնարան, հացադուլի օրերն էր հաշվում՝ ասելով, որ փետրվարի ոչ թե 10-ից, այլ 9-ից է տղան սոված. «Ամսի 9-ին եկան տանելու, նոր հաց էինք դրել, պիտի ուտեինք, ներս մտան, ձերբակալեցին տարան: Էրեխես 10-րդ օրն ա սոված»:
Դավիթ Գյուրջյանը փոխանցեց, որ Արթուրի դիրքորոշումը հստակ է՝ հացադուլով իր բողոքն է հայտնում ապօրինի կալանավորման առնչությամբ:
Գալով կալանավորման ապօրինությանը՝ Դավիթ Գյուրջյանն առանձնացրեց, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում կատարվել է երկու դատաբժշկական փորձաքննություն: Ոչ միայն բժշկական կոնսիլիումի եզրակացությունն է եղել, այլև հունվարին ստացվել է հանձնաժողովային միջգերատեսչական փորձագիտական եզրակացություն, որը կրկին անգամ հաստատել է, որ Արթուր Սարգսյանի մոտ առկա Բեխտերևի հիվանդության ընթացքը անհամատեղելի է պատժի կրման հետ:
Սակայն «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում կատարվել է կրկնակի դատաբժշկական փորձաքննություն, որը փաստել է հակառակի մասին, ինչի մասին վկայություն կա Գլխավոր դատախազության՝ օրերս արած պարզաբանման մեջ:
Ինչու է արվել կրկնակի փորձաքննություն հարցին, որևէ պատճառաբանություն չկա. ասում է Դավիթ Գյուրջյանը. «թերևս մեկ բառով նշված է որոշման մեջ՝ նախկին եզրակացությունը կասկած է հարուցում»:
Այժմ Արթուր Սարգսյանի պաշտպանները պատրաստվում են վիճարկել կրկնակի դատաբժշկական փորձաքննություն նշամնակելու մասին որոշումը: Ըստ փաստաբան Գյուրջյանի, կրկնակի փորձաքննությամբ պարզապես փորձ է արվել ավելի ձեռնտու ապացույց ունենալ Արթուր Սարգսյանին նորից կլանավորելու համար:
Մեր դիտարկմանը, թե որքան հապշտապ են տրվել եզրակացությունները, քանի որ դեպքեր կան, երբ անգամ 6 ամիս են տևում դատաբժշկական փորձաքննությունները, փաստաբանը նկատեց, որ «Սասնա Ծռերի» գործերով տարօրինակ կերպով արագ են ստացվում փորձաքննությունների եզրակացությունները. «Երևի պայմանավորվածությունների հետևանք է»:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա հուլիսին ՊՊԾ գնդում «Սասնա Ծռերին» հաց հասցրած Արթուր Սարգսյանը առաջին անգամ ձերբակալվել էր հուլիսի 31-ին, ապա կալանավորվել: 6 ամիս անց՝ դեկտեմբերի 31-ին դատախազի որոշմամբ փոխվել էր նրա խափանման միջոցը. կիրառվել էր ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին: Սակայն 40 օր անց՝ փետրվարի 9-ին նրան կրկին ձերբակալել ու կալանավորել են՝ նախաքննության մարմնի կանչով չներկայանալու հիմքով ու տեղափոխել «Դատապարտյալների հիվանդանոց», որտեղ մեկ օր անց՝ ի նշան կալանավորման դեմ բողոքի, հայտարարել է հացադուլ:
Արթուր Սարգսյանը մեղադրվում է պատանդներ պահելուն, զենք-զինամթերք տեղափոխելուն ու պահելուն օժանդակելու մեջ: Արթուր Սարգսյանի մոտ առկա է զինծառայության ընթացքում ստացած Բեխտերևի հիվանդություն, նա տարել է նաև ողնաշարի վիրահատություն՝ C1 և C2 մասնահատումով և պրոթեզավորմամբ, ունի որովայնային գծային ճողվածք՝ բավականին մեծ չափի: 2-րդ խմբի հաշմանդամ է: Արցախյան պատերազմի ժամանակ սնունդ է մատակարարել ազատամարտիկներին ու ստացել վիրավորում: Ունի ֆիզիկական գործունեության սահմանափակումներ, հատուկ պայմանների կարիք: Նշենք, որ Բեխտերևի հիվանդությունը ներառված է պատժի կրման հետ անհամատեղելի հիվանդությունների ցանկում (Կառավարության 2006թ. 825-Ն որոշմամբ):
Հ.Գ. Հրապարակումից հետո արձագանքեցին ԱՆ Քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնից` նշելով, որ Արթուր Սարգսյանը արյան փսխումներ չի ունեցել: Ինչ վերաբերում է մահճակալին, ապա այն ֆունկցիոնալ է:

Состояние Доставщика хлеба вновь ухудшилось
“У Артура Саркисяна снова открылась трещина пищевода, а 15 февраля началась кровавая рвота, усилились боли в позвоночнике и ноге. Лекарства принимать он не может, так как без приема пищи лекарства могут повредить желудочно-кишечный тракт… Он очень истощен…” – сообщил “” адвокат Доставщика хлеба Давид Гюрджян.
Вчера ночью Гюрджяну удалось встретиться с Артуром Саркисяном, которй уже девятый день проводит голодовку. От него адвокат ушел в час ночи. А в больницу для осужденных ему удалось зайти после часовой волокиты. “В уголовно-исполнительном учреждении пытались обыскать мою сумку, изучить документы, проверить, какие из них относятся к делу Артура Саркисяна”,- рассказал Давид Гюрджян, которому пришлось пройти в УИУ без сумки.
По словам адвоката, Артур содержится в отдельной палате, медработники уговаривают его прекратить голодовку, принимать лекарства, хотя бы обезболивающие. “Но в настоящий момент прием лекарств может быть опасен”,- отметил Гюрджян, добавив, что “к Артуру Саркисяну государство проявляет бесчеловечное отношение”.
Это выражается в его незаконном аресте, в невозможности обеспечить необходимые для Артура условия.
Что касается отправленных в Европейский суд промежуточных документов , то, по словам Давида Гюрджяна, информация об этом поступит в ближайшие дни.
Родственники Артура Саркисяна не могут видеться с ним, так как на свидания наложен запрет. Мать Артура Донара, считая дни голодовки, отметила, что сын голодает не с 10, а с 9 февраля: “9 февраля за ним пришли. Мы только собирались обедать, когда пришли и забрали его. Мой сын голодает уже десятый день”,- сказала Донара.
По словам адвоката, своей голодовкой Артур выражает протест против незаконного ареста.
Давид Гюрджян подчеркнул, что в течение месяца были проведены две судмедэкспертизы, и обе подтвердили, что Саркисян страдает болезнью Бехтерева, которая несовместима с отбыванием наказания.
Однако в медцентре “Измирлян” была проведена еще одна судмедэкспертиза, результаты которой свидетельствовали об обратном. Ссылка на это имеется в представленных на днях разъяснениях Генпрокуратуры.
На вопрос, почему была проведена повторная экспертиза, никакие причины не были представлены. “В решении есть такая фраза: предыдущее заключение вызывает сомнение”,- отметил адвокат.
В настоящее время защитники Артура Саркисяна собираются обжаловать решение о назначении повторной судмедэкспертизы. По словам Гюрджяна, это была попытка получить более выгодные основания для ареста Артура Саркисяна.
В ответ на наше замечание о том, что заключения были выданы чересчур быстро, если учесть, что в отдельных случаях приходилось ждать по шесть месяцев, адвокат сказал, что по делам членов группы “Сасна црер” заключения судмедэкспертиз выдаются подозрительно быстро. “Наверное, это результат договоренностей”,- отметил Давид Гюрджян.
Напомним, что Артур Саркисян, который в июле прошлого года доставил еду членам группы “Сасна црер”, захватившей территорию полка Патрульно-постовой службы в Ереване, 31 июля был задержан, а потом арестован. Спустя шесть месяцев, 31 декабря, избранная в отношении него мера пресечения решением прокурора была заменена на подписку о невыезде. Однако через 40 дней, 9 февраля, Артура вновь задержали, а затем и арестовали на основании неявки по вызову органа предварительного следствия. После этого он был переведен в УИУ “Больница для осужденных”, где через день объявил голодовку в знак протеста против незаконного ареста.
Артур Саркисян обвиняется в содействии удержанию заложников, транспортировке и хранении оружия. Он страдет болезнью Бехтерева, грыжей брюшной полости, перенес операцию на позвоночнике, имеет 2-ю группу инвалидности.
Во время Арцахской войны Артур доставлял продукты ополченцам и был ранен. Имеет ограничение физической деятельности, нуждается в особых условиях. Отметим, что болезнь Бехтерева включена в список заболеваний, несовместимых с несением наказания (решение Правительства РА 825-Ն, 2006 г.).
P.S. После появления публикации из отдела связей с общественностью управления уголовно-исполнительных учреждений Минюста РА сообщили, что у Артура Саркисяна не было кровавой рвоты, а кровать, на которой он лежит, функциональная.