«Հաց բերողը» մահացել է
Քիչ առաջ «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում մահացել է Արթուր Սարգսյանը, որը 2016թ-ի հուլիսյան իրադարձություններից հետո հայտնի էր «հաց բերող» անունով: Տեղեկությունը «Հետք»-ի հետ զրույցում հաստատեց Արթուրի եղբայրը` Արսենը:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա հուլիսին ՊՊԾ գնդում «Սասնա Ծռերին» հաց հասցրած Արթուր Սարգսյանը առաջին անգամ ձերբակալվել էր հուլիսի 31-ին, ապա կալանավորվել: 6 ամիս անց՝ դեկտեմբերի 31-ին դատախազի որոշմամբ փոխվել էր նրա խափանման միջոցը. կիրառվել էր ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Սակայն 40 օր անց՝ փետրվարի 9-ին նրան կրկին ձերբակալել ու կալանավորել էին՝ նախաքննության մարմնի կանչով չներկայանալու հիմքով ու տեղափոխել «Դատապարտյալների հիվանդանոց», որտեղ մեկ օր անց՝ ի նշան կալանավորման դեմ բողոքի, Սարգսյանը հայտարարել էր հացադուլ: 25 օր անց նրա խափանման միջոցը կրկին փոխվել էր, և նա տեղափոխվել էր «Արմենիա» բժշկական կենտրոն: 3 օր անց հիվանդանոցից դուրս էր գրվել, սակայն երեկ նրա ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել էր: Արթուր Սարգսյանը դարձյալ տեղափոխվել էր «Արմենիա» ԲԿ, որտեղ վիրահատվել էր: Բժշկական կենտրոնի ինտենսիվ թերապիայի և վերակենդանացման բաժանմունքի վարիչ Սուրեն Մակարյանը «Հետք»-ին առավոտյան հայտնել էր, որ Սարգսյանին քնեցրել են, որպեսզի հարմարվի արհեստական շնչառության ապարատին: Նրա վիճակը գնահատվում էր ծանր:
49-ամյա Արթուր Սարգսյանը մեղադրվում էր պատանդներ պահելուն և զենք-զինամթերք տեղափոխելուն ու պահելուն օժանդակելու մեջ: Արթուր Սարգսյանի մոտ առկա էր զինծառայության ընթացքում ստացած Բեխտերևի հիվանդություն, նա տարել էր նաեւ ողնաշարի վիրահատություն՝ C1 և C2 մասնահատումով և պրոթեզավորմամբ, ուներ որովայնային գծային ճողվածք՝ բավականին մեծ չափի: 2-րդ խմբի հաշմանդամ էր: Արցախյան պատերազմի ժամանակ սնունդ էր մատակարարել ազատամարտիկներին ու ստացել վիրավորում: Ուներ ֆիզիկական գործունեության սահմանափակումներ, հատուկ պայմանների կարիք: Նշենք, որ Բեխտերևի հիվանդությունը ներառված է պատժի կրման հետ անհամատեղելի հիվանդությունների ցանկում (Կառավարության 2006թ. 825-Ն որոշմամբ):
Առաջին ձերբակալումից ազատվելուց հետո «Հետք»-ը զրուցել էր Արթուր Սարգսյանի հետ: Նա պատմել էր 2016թ-ի հուլիսի 26-ին ՊՊԾ գնդում գտնվող «Սասնա Ծռեր» խմբի անդամներին հաց հասցնելու, իր ձերբակալման, կալանավորման, բանտային օրերի մասին: «Այնտեղ այդ հացի պետքությունը կար, դա մի էդպիսի մի մեծ գործ չի եղել»,- ասել էր «հաց բերողը»:

Умер Приносящий хлеб
Сегодня в медицинском центре “Армения” скончался Артур Саркисян, который после июльских событий 2016 г. стал известен общественности как Приносящий хлеб. В беседе с Hetq.am эту информацию подтвердил брат Артура Арсен.
Напомним, что Артур Саркисян, который в июле прошлого года доставил еду членам группы “Сасна црер”, захватившей территорию Патрульно-постового полка в Ереване, 31 июля был задержан, а затем арестован. Спустя шесть месяцев, 31 декабря, решением прокурора арест был заменен на подписку о невыезде.
Однако спустя 40 дней, 9 февраля, Артура Саркисяна вновь задержали, а затем и арестовали на основании неявки по вызову следственного органа. Он был помещен в “Больницу для осужденных”, где через день в знак протеста против ареста объявил голодовку. Через 25 дней Артуру вновь изменили меру пресечения, после чего он был доставлен в медцентр “Армения”. Через три дня Доставщик еды выписался из больницы, но вчера его состояние резко ухудшилось. Артур вновь был доставлен в МЦ “Армения”, где ему сделали операцию. Заведующий отделением интенсивной терапии и реанимации Сурен Макарян сообщил Hetq.am, что утром Артуру Саркисяну дали снотворное, чтобы он приспособился к аппарату искусственного дыхания. Его состояние оценивалорсь как тяжелое.
49-летний Артур Саркисян обвинялся в содействии удержанию заложников, перевозке и хранению оружия и боеприпасов. Артур страдал болезнью Бехтерева, перенес операцию на позвоночнике с протезирование двух позвонков, имел грыжу белой линии живота. Во время войны он доставлял продовольствие ополченцам и получил ранение. Имел ограничение физической деятельности, нуждался в специальных условиях. Отметим, что болезнь Бехтерева включена в список болезней, несовместимых с отбыванием наказания (решение правительства РА 825-Ն от 2006 г.).
После первого задержания Hetq.am побеседовал с Артуром Саркисяном, который рассказал о том, как доставил хлеб членам группы “Сасна црер”, о своем задержании, аресте, днях, проведенных в тюрьме. “Там нуждались в еде, ничего особенного я не сделал”,- сказал Приносящий хлеб.