Երկու սփյուռքահայ հայտնվել են դատարանում. պատճառը գինու «կարաս» բառն է
«Երբեք չէի կարող մտածել, որ Հայաստանում ուրիշ մի սփյուռքահայի հետ պետք է երթամ դատարան, որ ինքն էլ գինեգործ է և պետք է փորձի խոչընդոտել ինձ: Աբսուրդ է»,- ասում է գինեգործ Զորիկ Ղարիբյանը:
2012 թ. ամերիկյան «Բլումբերգ բիզնեսուիկլի» (Bloomberg Businessweekly) պարբերականի կողմից աշխարհի լավագույն գինիների տասնյակում ընդգրկված հայկական «Զորահ» գինու հիմնադիր Զորիկ Ղարիբյանը հայտնվել է դատարանում:
Նախորդ տարվա մայիսին «Տիեռաս դե Արմենիա» ՓԲԸ-ն վարչական դատարանում հայց էր ներկայացրել ՀՀ էկոնոմիկայի (այժմ՝ տնտեսական զարգացման և ներդրումների) նախարարության մտավոր սեփականության գործակալության դեմ: Որպես երրորդ կողմ ներգրավվել է «Սակի ընդ Սանս» ՓԲԸ-ն: Առաջին ընկերությունը հայտնի է «Կարաս» ապրանքանիշով, երկրորդը՝ «Զորահ կարասի»: «Տիեռաս դե Արմենիա» ՓԲԸ-ի հիմնադիրն արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանն է:
Հայցվորը պահանջել է վերացնել պետական գործակալության՝ «Զ KARASi ZORAH» ապրանքային նշանը գրանցելու մասին 03.02.2012 թ. որոշումը և գրանցումն անվավեր ճանաչել: 2016-ի մայիսին վարչական դատարանի դատավոր Հրաչ Այվազյանը մերժել է հայցի ընդունումը՝ նշելով, որ, ըստ Վարչական դատավարության օրենսգրքի, հայցվորը բաց է թողել վարչական ակտը վիճարկելու 2-ամսյա ժամկետը: Սրանից հետո «Տիեռաս դե Արմենիան» կրկին դիմել է դատարան՝ նշելով, որ իրենք հիմք են ընդունել «Ապրանքային նշանների մասին» օրենքը, որով վիճարկման ժամկետը 5 տարի է: Դատավոր Այվազյանը չի փոխել իր նախկին որոշումը, և գինեգործական ընկերությունը դիմել է վերաքննիչ ատյան: Վերջինս, ընդունելով, որ առկա է օրենսդրական հակասություն, բավարարել է բողոքն ու գործը կրկին ուղարկել ստորին ատյան: 2016-ի սեպտեմբերին հայցը նորից ընդունվել է Հ. Այվազյանի վարույթ:
Գինեգործն ընդդեմ գինեգործի
«Տիեռաս դե Արմենիա» ՓԲԸ-ն հայցադիմումի մեջ նշել է, որ ընկերությունը 2011 թ. սեպտեմբերի 17-ին «KARAS» ապրանքային նշանի գրանցման հայտ է ներկայացրել ԷՆ մտավոր սեփականության գործակալություն:
«Սակի ընդ Սանսը» «Զ KARASi ZORAH» ապրանքային նշանը գրանցելու համար նույն գործակալություն է դիմել օրեր անց՝ հոկտեմբերի 4-ին: Արդեն դեկտեմբերին «Տիեռաս դե Արմենիան» գրավոր առարկություն է ներկայացրել «Սակի ընդ Սանսի» հայտի դեմ՝ նշելով, որ այն օրենքով ենթակա է մերժման, քանի որ «Զ KARASi ZORAH» ապրանքային նշանը շփոթության աստիճան նման է իր «KARAS» ապրանքային նշանին: Գործակալությունը մերժել է բողոքը և 2012-ի մարտին գրանցել «Զ KARASi ZORAH» ապրանքային նշանը, հունիսին էլ գրանցվել է «KARAS»-ը: Փաստորեն, գրանցումից 4 տարի անց Էռնեկյանի թիմը որոշել է դատի տալ պետական գերատեսչությանն ու Զորիկ Ղարիբյանի գինեգործական ընկերությանը:
Դատարանում «Տիեռաս դե Արմենիայի» ներկայացուցիչը հայտնել է, որ իրենք ավելի շուտ են ներկայացրել նշանը գրանցելու հայտը, հենց իրենք են «KARAS»-ի իրավատերը ու պնդել, որ «Զ KARASi ZORAH»-ը շփոթության աստիճան նման է իրենց ապրանքային նշանին, երկուսն էլ գինիներ են, բացի դրանից՝ «Զ KARASi ZORAH»-ի մեջ «KARASi» բառը գրավում է կենտրոնական և գերիշխող դիրք, հանդիսանում է հիմնական, առաջնային ընկալման տարր ու տեսողական, ձայնային և հնչողության առումով, գրաֆիկական գրելաձևով, տառերի դասավորությամբ ու այբուբենով շփոթության աստիճան նման է իրենց «KARAS»-ին:
Պատասխանողի դերում հայտնված ԷՆ մտավոր սեփականության գործակալությունը չի ընդունել պահանջը: Հայտնել է, որ համեմատվողները համակցված ապրանքային նշաններ են. «Հայցվորի ապրանքային նշանը բաղկացած է կարասի խոշոր պատկերից, որից ներքև խոշոր լատինատառ տառատեսակով գրված է «KARAS»:
Վիճարկվող ապրանքային նշանը բաղկացած է շշի պատկերից, որի վերևում՝ շշի բերանից վերև, պատկերված է շրջանակ, ինչի մեջ զետեղված է «Զ» մեծատառը, շշի պատկերի վրա առկա է ուղղանկյուն, որում ուղղանկյան մոտ մեկ երրորդը զբաղեցնող հատվածում պատկերված է նախշերով ոճավորված «Զ» մեծատառը: «Զ» մեծատառից ներքև լատինատառ մեծատառ տառատեսակով, փոքր չափերով գրված է «KARASi», որից ներքև ավելի փոքր չափերով գրված է «2010», իսկ ուղղանկյան ներքևի հատվածում լատինատառ տառատեսակով, այլ գրվածքների համեմատ ավելի խոշոր չափերով, գրված է «ZORAH»: Ինչպես տեսնում ենք, պատկերային մասերով ապրանքային նշանները բացարձակապես տարբեր ապրանքային նշաններ են»:
Հայցվոր «Տիեռաս դե Արմենիայի» մոտեցումներից առանձնացնենք նաև այս հատվածը. ««Զ KARASi ZORAH» ապրանքային նշանը գրանցելիս որպես «KARASi» բառի բացատրություն ներկայացվել է այն, որ գինին պահված է եղել կարասում, իսկ որպես «ZORAH» բառի՝ այն, որ վերջինս հանդիսանում է Զորիկ անձնանվան կրճատ տարբերակը: Սակայն «KARASi ZORAH» միասնական արտահայտությունը լրիվ այլ բան է նշանակում՝ Զորահ, որ պատկանում է կարասին կամ կարասի միջից է: Միջին սպառողի համար, իհարկե, իմաստով իրենից ոչինչ չներկայացնող արտահայտությունը չի կարող միասին գործածվել, և օգտագործվում է միայն հիմնական ընկալման տարր հանդիսացող «KARASi» բառը, որի հնարավոր շփոթությունը «KARAS»-ի հետ ակնհայտ է. իմաստային առումով զուտ մեկը մյուսի սեռական հոլովն է, ոչ մի այլ տարբերություն առկա չէ»:
Սրան գործակալությունն ունի իր պատասխանը. «Հայցվորի ապրանքային նշանի միակ բառային տարրը «KARAS» տարրն է, իսկ վիճարկվող ապրանքային նշանի բառային տարրերն են՝ «Զ», «KARASi», «ZORAH», «2010»: Վիճարկվող ապրանքային նշանում առաջնային ընկալման կամ հիմնական ընկալման տարրը հանդիսանում է «Զ» տարրը, քանի որ այն զբաղեցնում է ուղղանկյան մոտ մեկ երրորդը, և «ZORAH» տարրը, քանի որ իմաստային շեշտը ընկնում է այս տարրի վրա, որի առաջին տառի արտացոլումն է նաև առանձին «Զ» մեծատառը: Ինչ վերաբերում է հայցվորի այն պնդմանը, որ առաջնային ընկալման տարրը «KARASi» տարրն է, ապա այն անհիմն է, քանի որ «KARASi» տարրը և՛ ավելի փոքր չափերով է գրված, և՛ ավելի քիչ նկատելի է, քան «Զ» մեծատառը և «ZORAH» բառը: Բացի այդ, «KARASi» տարրը ապրանքային նշանում հանդիսանում է չպահպանվող տարր, քանի որ այն նշում է, որ գինին կարասում հնեցման մեթոդի կիրառմամբ է արտադրվել: Սակայն հայցվորը համեմատությունն անցկացրել է միայն հայցվորի ապրանքային նշանի «KARAS» և վիճարկվող ապրանքային նշանի «KARASi» տարրերի միջև և եկել սխալ եզրահանգման՝ իբր ապրանքային նշանները շփոթելու աստիճան նման են, ավելին՝ համարելով այն փաստ»: Գործակալությունը նաև հայտնել է, որ սպառողների կողմից ընդունված պրակտիկա է խմիչք ձեռք բերելուց առաջ դրա մանրազնին ուսումնասիրությունը:
«Տիեռաս դե Արմենիան» դատարան մտնելուց առաջ հետազոտություն է պատվիրել մի ընկերության, ըստ որի՝ սպառողների ու վաճառակետերի աշխատողների շրջանում մեծ մասը պատասխանել են, որ «նույն արտադրողն է», կամ «նույն գինու տարբեր կլասերն են»: Պետական գործակալությունն ի պատասխան նշել է, որ ինքն առաջնորդվում է օրենսդրությամբ, որի մեջ այդ հետազոտությունը չի մտնում. «Այն որևէ կերպ չի կարող հիմնավորել վարչական մարմնի կողմից օրենքի որևէ դրույթի խախտման կամ սխալ մեկնաբանման հայցվորի որևէ պնդում, բացի այդ, այն վարչական վարույթի ընթացքում նույնիսկ ներկայացված չի եղել»:
Գերատեսչությունից շատ չտարբերվող դիրքորոշում է հայտնել նաև «Սակի ընդ Սանս» ՓԲԸ-ն:
Դատարանի վճռից հետո հայցվորը մեկ ուրիշին էլ է դատի տվել
Այս տարվա սեպտեմբերի 13-ին՝ գործի մեկնարկից մեկ տարի անց, դատավոր Հրաչ Այվազյանը վճիռ է կայացրել հօգուտ Էդուարդո Էռնեկյանի ընկերության: Այն է՝ «Զ KARASi ZORAH» ապրանքային նշանը անվավեր ճանաչելու պահանջը բավարարել: Հոկտեմբերին Զորիկ Ղարիբյանի ընկերությունը բողոքարկել է վճիռն, ու գործն այժմ գտնվում է վարչական վերաքննիչ դատարանի վարույթում (նախագահող՝ Աշոտ Սարգսյան):
Վերը նշված գործն առաջին ատյանում շահելուց հետո «Տիեռաս դե Արմենիան» անցել է հաջորդ քայլին՝ հոկտեմբերի 18-ին նորից դատի է տվել նույն գործակալությանն ու արդեն «Ոսկեվազի գինու գործարան» ՍՊԸ-ին: Պահանջը նույնն է՝ ապրանքային նշանի գրանցումն անվավեր ճանաչել: Գործը գտնվում է նախագահող Լիանա Հակոբյանի վարույթում:
«Կարասներն իմ հպարտությունն են եղել»
Զորիկ Ղարիբյանն ասում է, որ գինեգործությամբ զբաղվելու կարևոր պայմաններից մեկն իր համար եղել և մնում է կարասագործության զարգացումը, և սկզբից էլ որոշել էր, որ իր արտադրած գինին բացառապես պահվելու է կարասների մեջ: Հիշում է, որ նախքան արտադրությունը սկսելը գյուղեգյուղ էր գնացել՝ հին կարասներ հավաքելու համար:
«Իմ կարասներն իմ գինեգործարանի հիմքն են, ով եղել է իմ գործարանում, գիտի: Ակնհայտ է, որ ես առաջինն եմ եղել Հայաստանում, որ կարասների մեջ սկսել եմ հնեցնել, փորձեր անել: Կարասներն իմ հպարտությունն են եղել: Ամեն երկրում ներկայանում ենք «Զորահ կարասի» և աշխատում ենք, որ կարասները վերածնունդ ապրեն Հայաստանում»,- ասում է գինեգործն ու հավելում, որ վերջերս «Ֆայն Վայն» ամսագիրը 8-էջանոց հոդված է պատրաստել իր կարասների մասին:
Այսօր արդեն Ռինդ գյուղի դպրոցում, որտեղ գործունեություն է ծավալել Զ. Ղարիբյանը, կարասագործության դասարան է բացվել: Արհեստավորը Սիսիանից է գնում Ռինդ: Դպրոցականները վարպետի օգնությամբ առաջին կարասներն են սկսել պատրաստել:
«Արդեն սկզբունքի հարց է ինձ համար»
Զորիկ Ղարիբյանն ասում է, որ ամիսներ շարունակ չի ցանկացել բարձրաձայնել դատական գործի մասին, քանի որ Հայաստան գալու նպատակը դատարան գնալը չէր: «Մինչև հիմա պայքարել եմ, որ կարողանամ լեզու գտնել, ծածկել հարցը, որպեսզի չհանրայնացվի, բայց ինչպես տեսաք, առաջին ատյանի դատարանը մեզ հակառակ է արձագանքել, եզրակացության մեջ նշվում է, որ «Զորահ կարասի» պիտակը նայելուց առաջին բանը, որ աչքի է ընկնում, «կարասին» է»,- նշում է գինեգործը:
Ասում է, թե 30 տարի բիզնեսում է, բայց կյանքի մեջ որևէ դատական գործ չի ունեցել: «Եվ զավեշտալին այն է, որ պիտի գայի Հայաստան, որ մի ուրիշ սփյուռքահայ ինձ տաներ դատարան: Այս դատական գործն ինձ 100-ից 100 հիասթափեցրեց: Ինձ առաջին օրվանից ասել են, որ Հայաստանում զգույշ լինեմ՝ հայաստանցիները, հայ կառավարությունը... Ամենը զգուշացնում են, գաղտնիք չեմ ասում, սփյուռքը սա է, որ Հայաստանում պետք է մի բան պատահի... Պետք է ասեմ, որ մինչ օրս ինձ համար ոչ մի խոչընդոտ չեն ստեղծել ո´չ հայաստանցիները, ո´չ էլ Հայաստանի կառավարությունը»,- նշում է Զորիկ Ղարիբյանը:
Ըստ գինեգործի՝ եթե մինչ այս մտածում էր, թե լեզու կգտնեն, հիմա արդեն հեղինակության հարց է: «Ես կցանկանայի, որ այս թեման փակվեր Հայաստանում, բայց, իհարկե, որևէ խնդիր չեմ տեսնում, դրսում հանգիստ եմ զգում ինձ: Պատրաստված իրավաբաններ ունեմ թե՛ Լոնդոնում, թե՛ Միլանում, թե՛ Դուբլինում: Նրանք պատրաստ են դիմել Եվրոպական դատարան: Բայց նորից եմ ասում՝ Հայաստան գալու իմ նպատակն այն չէր, որ դատարան գնայինք»,- ասում է նա ու ավելացնում, որ իր իրավաբանները համոզված են՝ դրսի դատարաններում ինքը հաղթելու է:
Խնդիրն, ըստ Զ. Ղարիբյանի, այն է, որ եթե «Տիեռաս դե Արմենիան» հաղթի, ապա «կարաս» բառը որևէ գինի արտադրող ընկերություն չի կարող նշել պիտակի վրա: Մինչդեռ, ըստ նրա, կարասն այսօր համաշխարհային թրենդ է դառնում, հետաքրքրում է աշխարհին: Հայաստանում ևս կարասները վերածնունդ են ապրում:
«Հիմա Հայաստանում ալիք կա, արդեն 3-4 գինեգործներ կան, որ կարասներում սկսել են փորձեր անել: Այդ ալիքը գնալով մեծանալու է: Կարաս անունը մոնոպոլ անելու պատճառով մեր ապագա սերունդներն էլ չեն կարողանալու օգտագործել այն: Վերջը պետք է գնանք դուրս, ասենք, թե ինչի մեջ ենք հնեցնում գինին, ի՞նչ բառ պիտի դնենք կարասի փոխարեն: Եթե պաշտպանվում է այդ բառը, նշանակում է՝ ուրիշ ոչ ոք չի կարող օգտագործել»,- ասում է Զորիկ Ղարիբյանը:
Գինեգործը զարմանում է, որ գինու ապրանքային նշանը գրանցելուց տարիներ անց Էռնեկյանի ՓԲԸ-ն դիմել է դատարան: Ասում է՝ այստեղ խնդիրը միայն իր ընկերությունը չէ, այլ այն, որ մի մեծ ընկերություն, ինչպես ներկայանում է, ցանկանում է սեփականություն դարձնել հայկական մշակույթի մասը:
«Մեր գինեգործներից մեկը «Կարասի քոլեքշն» է դրել գինու անունը, բայց երբեք մտքովս չանցավ դատի տալ նրան, որովհետև կարասն իմ սեփականությունը չէ, դա մեր մշակույթն է»,- նկատում է Զորիկ Ղարիբյանը: Ապա օրինակ է բերում Վրաստանը, որը, ըստ նրա, Համաշխարհային բանկից 1 միլիոն դոլար է ստացել կարասագործության դպրոցի համար: Պատմում է, որ երբ որևէ երկրում ներկայացնում է հայկական գինին և նշում, որ հնեցվում է կարասներում, ասում են՝ ահ, վրացական քվեվրին...
«Վրացիներն այնքան խելացի են, որ մարքեթինգի այդ գործիքից օգտվում են: Վաղը գնալու եմ Ֆրանսիա իմ գինին ներկայացնեմ ու հիմա մտածում եմ՝ եթե այդ բառը չօգտագործեմ, ի՞նչ պետք է ասեմ՝ քվեվրի՞... Այս պայքարը պատրաստ եմ մինչև վերջ տանել, արդեն սկզբունքի հարց է ինձ համար»,- ասում է Զորիկ Ղարիբյանը:

Eurnekian’s Winery Wants to Monopolize the Word “Karas”; Zorah Wines Fights Back
The dispute pits Tierras de Armenia (the company founded by Argentine tycoon Eduardo Eurnekian which produces the Karas line of wines) against Zorik Gharibyan, who produces the Zorah line of wines.
It’s the labelling on the Zorah bottle (top photo, left), that prompted Eurnekian’s company to go to court. The company argues that Gharibyan is using the main element of its “KARAS” trademark, (the word KARAS) to sell his wine, and that this is a trademark infringement.
(Readers will note that the Zorah bottle and box display the words “Z KARASi ZORAH”)
Eurnekian’s company won the first round in a lower court, but Gharibyan is fighting back. This is what happened.
In May 2016, Tierras de Armenia filed a lawsuit against the Intellectual Property Agency of the Armenia’s Ministry of Economy (presently, the Ministry of Economic Development and Investment).
Saki and Sons CJSC, which produces Karasi Zorah, is a third-party litigant.
"I could never think that I would go to court against another diaspora Armenian. He’s a winemaker himself and he tries to hinder me. It's absurd,” says winemaker Zorik Gharibyan, whose 2010 Zorah “Karasi Areni Noir”, a dry red, made it to Bloomberg Business Weekly’s top ten of the world's best wines.
Tierras de Armenia is demanding the cancellation of a February 2, 2012 state registration agency decision registering the "Z KARASi ZORAH" trademark.
In May 2016, Administrative Court Judge Hrach Ayvazyan rejected the claim, noting that according to the Administrative Procedure Code, the plaintiff missed the two-month deadline to challenge the administrative act. (Ayvazyan has since found in favor of Tierras de Armenia).
Tierras de Armenia then applied again to the court, noting that they based their claim on the Law on Trademarks, under which the disputation deadline was five years. Judge Ayvazyan didn’t change his previous decision, and the winemaking company applied to the Court of Appeals. The latter, recognizing that there was a legislative contradiction, satisfied the complaint and sent the case back to the lower court. In September 2016, the suit was reinstated to Ayvazyan.
One diasporan winemaker sues another
Tierras de Armenia CJSC has stated in its claim that the company filed an application to the Intellectual Property Agency for registering the KARAS trademark on September 17, 2011.
Saki and Sons filed an application with the same agency on October 4, 2011, to register the Z KARASi ZORAH trademark. In December, Tierras de Armenia filed a written complaint against Saki and Sons application, arguing it was subject to refusal since the Z KARASi ZORAH trademark was similar to its KARAS trademark. The agency rejected the complaint and registered the “Z KARASi ZORAH” trademark in March 2012, and KARAS was registered in June same year. Four years after the registration, Eurnekian's team decided to sue the state department and Zorik Gharibyan’s winemaking company.
The representative of Tierras de Armenia stated in the court that they had submitted the application for the registration of the trademark earlier, so they were the legal owners of the KARAS trademark, insisting that “Z KARASi ZORAH” is extremely similar to their trademark. In addition, in the “Z KARASi ZORAH” the word “KARASi” occupies a central and dominant position, and it resembles their “KARAS” in all senses.
The Intellectual Property Agency (IPA) rejected the claim, saying that the plaintiff's trademark consists of a large picture of a karas (amphora/clay vessel), below which “KARAS” is written in big Latin letters. The disputed trademark is composed of Armenian letter “Z”, followed by “KARASi” (written in a smaller size), below which is written “2010”. In the lower part of the label, “ZORAH” is written in Latin letters. Thus, argued the IPA, the trademarks are completely different.
Tierras de Armenia claims that “KARASi”, the main visual element, can be easily confused with their “KARAS”.
The IPA replied that the only written word in the plaintiff's trademark is “KARAS”, while the readable elements of the disputed trademark are “Z, KARASi, ZORAH, 2010”.
The IPA argued that the main visual item in the disputed trademark is the letter “Z”, since it occupies one third of the label, and the word “ZORAH”, which is stressed by the size. As to the plaintiff's claim that the main visual element is the word “KARASi”, the IPA found the claim groundless, since “KARASi” is written in a smaller size and is less noticeable than the “Z” and “ZORAH”. The IPA added that the word “KARASi” is only there to indicate that the wine was produced in a karas (amphora). The agency noted that consumers usually thoroughly study beverage labels before buying them.
Before going to court, Tierras de Armenia ordered a marketing study to bolster its claim. The study placed presented the names of the two wines (“KARAS” and “Z KARASi ZORAH”) before consumers for a side-by-side comparison. Allegedly, most respondents said that both wines were "produced by the same producer" or "they were different classes of the same wine". In response, the IPA noted that it was guided by legislation, not such studies.
Lower court finds in favor of KARAS; Gharibyan appeals
On September 13 of this year, Judge Hrach Ayvazyan found in favor of Eduardo Eurnekian, recognizing the “Z KARASi ZORAH” trademark invalid. In October, Zorik Gharibyan's company appealed the verdict, and the case is now being heard by the Court of Appeals.
After winning the above case in the lower court, Tierras de Armenia proceeded to the next step. On October 18, it again sued the IPA, as well as Voskevaz Wine Factory LLC. The claim is the same- to recognize the disputed trademark registration invalid.
The importance of the “karas” (amphora) tradition
Zorik Gharibyan says he decided that he would produce wine exclusively stored in amphorae. He recalls going to villages and collecting old clay vessels before starting the production.
"My karases are the basis of my winemaking factory, and my visitors know that. Obviously, I was the first in Armenia to start experimenting with karases; they were my pride. We sell Zorah Karasi in every country, and we try to revive the karas tradition in Armenia,” says the winemaker, adding that Fine Wine magazine recently published an eight-page article about his clay vessels.
In the village of Rind in Armenia, where Gharibyan operates, there’s a class about making the clay vessels. A craftsman goes from Sisian to Rind (77 km) to teach the children. With the help of the master, the schoolchildren have started preparing their first amphorae.
“A matter of principle”, says a defiant Gharibyan
Zorik Gharibyan says he didn’t want to go public with the dispute.
“Up till now, I have struggled to find a common language with them, not to make it public. But, as we saw, the lower court decided against us, concluding that the first thing a person sees when looking at the Zorah Karasi label is KARASi,” says the winemaker.
Gharibyan says this is his first legal dispute during his thirty years of making wine.
"The funniest thing is that another diaspora Armenian took me to court. I was very disappointed. From the very first day, I was told that I should be careful in Armenia, careful with Armenians, the Armenian government. Everybody in diaspora says so. I must say that so far neither local Armenians nor the Armenian government have created any obstacles for me," says Zorik Gharibyan.
The winemaker says his reputation is at stake.
"I would like this topic to be concluded in Armenia, but I have no problem going abroad. I feel self-assured abroad. I have lawyers in London, Milan and Dublin. They are ready to petition the European Court of Human Rights," he says, adding that his lawyers are convinced he will win in the foreign courts.
Gharibyan says if Tierras de Armenia wins, the word "karas" cannot be on any other label apart from theirs. Meanwhile, he believes, using amphorae is becoming a global trend. Armenia is also experiencing a rebirth of amphora usage in winemaking.
"There’s a new wave in Armenia. There’s already 3-4 winemakers who have started experimenting with amphorae. This wave will gradually increase. Because of the monopoly of the name Karas, our future generations will not be able to use it. When we go abroad and are asked where we store our wine, what word should we use instead? If this word is monopolized, it means no one else can use it,” says Zorik Gharibyan.
The winemaker is surprised to see that after years of registering the wine’s trademark, Eurnekian's company went to court. He says the crux of the matter is that a big company wants to appropriate a part of Armenian culture.
"One of our winemakers named his wine Karasi Collection, but I never thought of suing him. It’s not my property - it's our culture," says Zorik Gharibyan. He cites the example of Georgia, which received $ 1 million from the World Bank for a karas-making school.
"The Georgians are so clever that they use this as a marketing tool. Tomorrow I will go to France to promote my wine. I’m now thinking, if I do not use that word, what else should I say, the Georgian word? I'm ready to finish this fight. It's a matter of principle for me,” says Gharibyan.