Պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը հրաժարվել է հէկերի բիզնեսից. նոր տերերից է Քոքոբելյանի եղբայրը
«Ծառուկյան» դաշինքի պատգամավոր, Վայոց ձորի նախկին մարզպետ Սերգեյ Բագրատյանը վաճառել է հէկերը: Նրա հէկերի նոր տերերից մեկը «Ազատ դեմոկրատներ»-ի հիմնադիր, նախկին պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանի եղբայրն է` Վաչիկ Քոքոբելյանը: Քոքոբելյան եղբայրները, հիշեցնենք, հէկերի բիզնեսում նոր չեն: Տավուշի մարզում նրանք ունեն արդեն կառուցած հէկեր:
Այս ամենը պարզ է դառնում, երբ ուսումնասիրում ենք Բնապահպանության նախարարության տարածած հայտարարությունը, համաձայն որի` մշակվում է «Ֆերա» ՍՊԸ-ի՝ Վայոց ձորի մարզի Եղեգիս համայնքի վարչական տարածքում Արփա գետի Եղեգիս վտակի վրա «Խաչի Քար», «Խաչի Քար-2» և «Խաչի Քար-3» փհէկերի կառուցման նպատակով ջրօգտագործման թույլտվության նախագիծը:
«Ֆերա» ՍՊԸ-ն գրանցվել է այս տարվա մարտին: Հիմնադիրներից մեկը նախկին պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանի եղբայրն է` Վաչիկ Քոքոբելյանը: Նրա գործընկերը 27-ամյա Լևոն Քոչարովն է:
Ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի տեղեկությունների համաձայն` «Ֆերա» ՍՊԸ-ի իրավանախորդը «ԲիԷսԲի» ՍՊԸ-ն է: Վերջինի բաժնետերերից էր հենց ինքը` Սերգեյ Բագրատյանը, որի կառուցած ու կառուցվող հէկերին «Հետք»-ն արդեն անդրադարձել է: Բագրատյանն արդեն գործարկել էր երկու հէկը, ևս մեկն էլ կառուցում էր:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի տվյալներով` «Ֆերա» ՍՊԸ-ն այս տարվա սեպտեմբերից արդեն իսկ շահագործում է «Գնդեվանք» հէկը` Արփա գետի Անկան վտակի վրա: Այն 1500 Կվտ հզորություն ունի: Դա Բագրատյանի` կառուցվող հէկերից մեկն էր: Դրանից առաջ էլ Բագրատյանն արդեն գործողն ուներ, որը կառուցել էր դեռևս Վայոց ձորի մարզպետ լինելու ժամանակահատվածում:
ԲՆ հայտարարությունը վերաբերում է կառուցվող երեք հէկերին, սակայն ելնելով արդեն իսկ գործող ու նախատեսվողների ցանկից, Քոքոբելյանին մնում է կառուցել վերջինը: Եվ ըստ այդմ` կլինի երեք հէկ, ինչի մասին հայտարարել է ԲՆ-ն:
Հիշեցնենք, որ Արփա գետի Եղեգիս վտակը ամենածանրաբեռնվածներից մեկն է Հայաստանում: Այնտեղ կառուցված հէկերին և դրանց տերերին ևս անդրադարձել ենք: Առավելապես պաշտոնյաներն ու նրանց հարազատներն են «օկուպացրել» Եղեգիսը:
Սերգեյ Բագրատյանից հետաքրքրեցինք, թե ինչու է որոշել ազատվել հէկերից: «Այլևս ոչ մի գործարարություն»,- ասաց Սերգեյ Բագրատյանն ու նշեց, որ պատգամավոր լինելով` բիզնեսով այլևս չի զբաղվում, դրա համար իր հէկերը փոխանցել է իր գործընկերոջը` բաժնետեր Լևոն Քոչարովին: Թե հետո ինչպես է տնօրինել գործընկերը, տեղյակ չէ: Այդուհանդերձ, Սերգեյ Բագրատյանի խոսքով` նպատակահարմար չէր այդ հէկերը պահելը, դրանք նաև շահավետ չէին:
Պետռեգիստրի տվյալներով` պատգամավորի ընկերությունը` «ԲիԷսԲի» ՍՊԸ-ն 2015 թվականից սկսած պետական բյուջեին 900 հազար դրամի չափով պարտքեր ունի, ինչի պատճառով ԴԱՀԿ-ում բազմիցս կատարողական վարույթներ են հարուցվել:
Վերջին վարույթը հարուցվել է այս տարվա սեպտեմբերին, և ընկերության նկատմամբ սահմանափակումներ է կիրառվել 775 hազար դրամ պետբյուջեին ունեցած պարտքի համար:
Բացի դրանից` Սերգեյ Բագրատյանի նկատմամբ սահմանափակումներ են կիրառվել ընկերությունը սնանկ ճանաչելու դիմումի վարույթի շրջանակներում, որը վերացվել է հաշտության համաձայնության հիմքով:
Սերգեյ Բագրատյանն, այդուհանդերձ, բիզնեսի որոշ տեսակներից դեռևս չի ձերբազատվել և շարունակում է բաժնեմաս ունենալ այլ ընկերություններում:
Պետռեգիստրի տվյալներով` նա միանձնյա բաժնետեր է «Սերգեյ գրուպ» ՍՊԸ-ում, որը զբաղվել է վառքի մազութի մեծածախ առևտրով: Այս ընկերության գործերը ևս լավ չեն ընթանում: Ընկերության նկատմամբ ևս սնանկության վարույթներ կան, և այստեղ էլ սահմանափակումներ են կիրառվել բաժնետիրոջ` Սերգեյ Բագրատյանի նկատմամբ: Ըստ պետեկամուտների կոմիտեի` ընկերության գործունեությունը ժամանակավոր դադարեցված է:
50 % մասնակցություն ունի նաև հեղուկացված վառելիքի մեծածախ առևտրով զբաղվող «Եվրո օյլ» ՍՊԸ-ում: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2016 թվականի մարտին:
Սերգեյ Բագրատյանը 50% բաժնեմաս ունի նաև «Բազե հէկ» ՍՊԸ-ում, որի նկատմամբ ևս սահմանափակումներ կան` սնանկության հայցի շրջանակներում:

Депутат парламента Сергей Багратян отказался от своих ГЭС. В числе новых владельцев – брат Хачатура Кокобеляна
Депутат фракции “Царукян” Национального Собрания Армении, бывший губернатор области Вайоц дзор Сергей Багратян продал свои ГЭС. Одним из новых владельцев стал брат учредителя партии “Свободные демократы”, бывшего депутата парламента Хачатура Кокобеляна Вачик Кокобелян. Напомним, что братья не новички в бизнесе гидроэлектростанций. У них уже есть ГЭС в Тавушской области.
Обо всем этом становится известно из заявления Министерства охраны природы, согласно которому разрабатывается проект разрешения на водопользование для ООО “Фера” с целью строительства малых ГЭС “Хачи Кар”, “Хачи Кар-2” и “Хачи кар-3” на реке Арпа в общине Ехегис Вайоцдзорской области.
ООО “Фера” было зарегистрировано в марте этого года. Одним из учредителей компании является брат бывшего депутата НС Хачатура Кокобеляна Вачик Кокобелян. У него есть партнер – 27-летний Левон Кочаров.
По данным госреестра компаний, правопреемником ООО “Фера” было ООО “БиЭсБи”, одним из учредителей которого был Сергей Багратян. В свое время Hetq.am писал о ГЭС, которые построил и продолжает строить Багратян. Депутат уже запустил две ГЭС, еще одна находится в процессе строительства.
По данным Комиссии по регулированию общественных услуг, в сентябре этого года ООО “Фера” уже эксплуатирует ГЭС “Гндеванк” на притоке Анкан реки Арпа. Это одна из ГЭС, которые строит Багратян. До этого депутат уже имел действующую гидроэлектростанцию, которая была построена в период его губернаторства.
Заявление Министерства охраны природы касается трех строящихся ГЭС, однако из списка уже действующих и запланированных ГЭС следует, что Кокобеляну осталось построить последнюю, третью.
Напомним, что в Армении приток Ехегис реки Арпа – самый загруженный гидроэлектростанциями. О построенных здесь ГЭС и их владельцах мы уже писали. Отметим, что Ехегис “оккупировали” в основном должностные лица и их родственники.
Мы поинтересовались у Сергея Багратяна, почему он решил избавиться от ГЭС. “Больше никакого бизнеса”,- заявил Багратян, отметив, что, будучи депутатом, больше не будет заниматься предпринимательством, поэтому передал свои ГЭС партнеру – акционеру Левону Кочарову, а уж как потом поступил партнер, он не знает. Тем не менее, по словам нашего собеседника, оставлять эти ГЭС было невыгодно.
По данным госреестра, начиная с 2015 г. компания депутата накопила задолженности перед госбюджетом в размере 900 тысяч драмов, из-за чего Служба принудительного исполнения судебного актов неоднократно возбуждала производства.
Кроме того, в рамках производства по иску о признании компании банкротом против Сергея Багратяна были применены ограничения, отмененные потом на основании мирового соглашения.
Тем не менее, депутату все еще принадлежат доли других компаний. В частности, он является единоличным акционером ООО “Сергей групп”, которое занимается оптовой торговлей мазутом. Дела этой компании тоже идут неважно. В отношении “Сергей групп” также возбуждено производство по иску о банкротстве, а против акционера введены ограничения. Согласно данным Комитета госдоходов, деятельность этой компании временно прекращена.
Багратяну принадлежат 50% ООО “Евро ойл”, которое было создано в марте 2016 года, и 50% ООО “Базе ГЭС”, в отношении которого также введены ограничения в рамках иска о банкротстве.