Երկու ընկերություն Ծավում ոսկի է ցանկանում որոնել
Առաջիկա 2-3 տարիներին Կապան խոշորացված համայնքի Ծավ գյուղի տարածքը կրկին հանքարդյունաբերության թիրախում է լինելու: Այստեղ ոսկի է ցանկանում որոնել 2 ընկերություն՝ «Նիգ Մայնինգ» եւ «Չուդո մետալ» ՍՊԸ-ները:
Ծավի տարածքում ոսկի որոնել են նաեւ նախկինում, խոսքը Մազրայի հանքի մասին է, սակայն բանը հետազոտությունից այն կողմ չի անցել:
Եթե Մազրայի ոսկու հանքը շահագործվի, Ծավի գյուղապետը «կփոխի ազգությունը» |
Ոսկի՞ն, թե՞ Շիկահողի արգելոցը. պետությունն ընտրում է ոսկին, շիկահողցիները՝ արգելոցը |
Առաջին ընկերությունը նախատեսում է 2018-2020 թթ. երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ իրականացնել Մեղրու Շվանիձոր գյուղից 7 կմ դեպի հյուսիս եւ Լիճք գյուղից 20 կմ դեպի արեւելք:
Փետրվարին Ծավում անցկացված հանրային քննարկման ժամանակ «Նիգ Մայնինգի» գլխավոր երկրաբան, ծրագրի հեղինակ Ալեքսան Բաղդասարյանը հայտնել է, որ ոսկու հեռանկարային հանքայնացումներ հայտնաբերելու, դրանց հնարավոր արդյունաբերական նշանակության պարզաբանման եւ գնահատման համար 50-100 մետր խորությամբ հորատանցքեր են փորվելու: Սակայն «Նիգ Մայնինգի» հետաքրքրության տիրույթն ընդգրկում է նաեւ Ծավ գյուղի տարածքը (ըստ Ծավի վարչական ներկայացուցիչ Սեյրան Զաքարյանի՝ հանքերեւակումների 70 տոկոսը Մեղրու, մոտ 30 տոկոսը՝ Ծավի տարածքում են):
Երկրորդ ընկերությունը «Չուդո մետալն» է: Երկու շաբաթ առաջ այս ՍՊԸ-ն Կապանի համայնքապետարանում առաջին հանրային քննարկումն է անցկացրել: Ընդ որում՝ փետրվարին ընկերության կազմակերպած քննարկումը չեղարկվել էր. պատճառն, ըստ համայնքապետարանի, ծրագիրը ոչ պատճաշ ներկայացնելն էր:
«Չուդո մետալը» ծրագրում է 2018-2021 թթ. Ծավի Արջիձորի տեղանքում ոսկի եւ բազմամետաղային հանածոներ որոնել: Ընկերության բնապահպանական մասնագետ Վռամ Թեւոսյանը քննարկման ժամանակ հայտնել է, որ երկրաբանահետախուզական աշխատանքների համար նախատեսվում է փորել 5 մ խորությամբ 25 հոր եւ 50-100 մ խորությամբ 4 հորատանցք:
Բնությո՞ւն, թե՞ աշխատատեղ
«Չուդո մետալ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2016 թ. մարտի 11-ին: Միակ հիմնադիրն ու տնօրենն Արա Ավետիքի Դավթյանն է, ով հաշվառված է Արարատի մարզի Նոր Ուղի գյուղում: Ընկերությունն էլ գրանցված է Դավթյանի հասցեում: Ըստ ՊԵԿ-ի հարկ վճարողների համակարգի՝ «Չուդո մետալ» ընկերության գործունեությունը ժամանակավոր դադարեցված է, բայց դա, փաստորեն, չի խանգարել վերջինիս ոսկի եւ այլ մետաղներ փնտրելու ծրագիր մշակել, համապատասխան փաստաթղթեր կազմել ու հանրային քննարկում հրավիրել:
Սեյրան Զաքարյանը, ով ներկայում Ծավի վարչական ներկայացուցիչն է, մինչեւ անցյալ տարի դրա գյուղապետն էր: «Հետքի» հետ զրույցում նա պատմում է, որ 2017-ի ամռան-աշնան ամիսներին «Հրաշք մետաղ» ՍՊԸ-ն երկրաբանական աշխատանքներ է իրականացրել Ծավի վարչական տարածքում: «Ինչքանով մեզ հայտնի է, աշխատանքների արդյունքներն այդքան գոհացուցիչ չեն եղել»,- ասում է Ս. Զաքարյանը:
«Հրաշք մետաղը» ընկերությունը հիմնադրվել է նույն Արա Դավթյանի կողմից 2015-ի փետրվարին, սակայն «Չուդո մետալի» պես դրա գործունեությունն էլ ժամանակավոր դադարեցված է:
Սեյրան Զաքարյանն ասում է, որ «Հրաշք մետաղի» նախորդ աշխատանքների ընթացքում 5-6 աշխատատեղ էր բացվել Ծավի բնակիչների համար, մյուս կողմից՝ եթե ընդերքօգտագործման աշխատանքներ սկսվեն, պարզ է, որ արդյունաբերողները վնասակար հետեւանքները պետք է հասցնեն նվազագույնի: Գյուղի վարչական ներկայացուցիչը նշում է, որ այս անգամ հետախուզական աշխատանքների տարածքն ավելի են ընդլայնելու, իսկ այդ դեպքում գուցեեւ հարուստ պաշարներ հայտնաբերվեն: Նախորդ տարի, ըստ մեր զրուցակցի, աշխատանքներն իրականացվել են Մազրայից ներքեւ գտնվող Բոմբու ձորում: Այս անգամ նոր տարածքներ են ընդգրկվելու:
Ծավ. կանաչ դրախտ՝ լեռների մեջ | Անտա՞ռը պահեն, թե՞ ժողովրդին. գյուղն առաջարկում է իր լուծումը |
Որպես Ծավի բնակիչ Սեյրան Զաքարյանն ասում է, որ եթե այդտեղ հանք շահագործվի, ու ընդերքի օգտագործման նորմերը չպահպանվեն, վնասը մեծ է լինելու: Ըստ նրա՝ հանքարդյունաբերական գործունեության դրական կողմն աշխատատեղն է, քանի որ գյուղի երիտասարդության մեծ մասը Կապանի եւ Քաջարանի կոմբինատներում է աշխատում, ու, ըստ Զաքարյանի, շատ դեպքերում նրանք ասում են, որ եթե Ծավում նման հնարավորություն լինի, կաշխատեն հենց այդտեղ: Գյուղի ներկայացուցիչը հավելում է, որ պոչամբարի մասին խոսք չկա, քանի որ հանքաքարը տեղափոխվելու է:

Две компании намерены искать золото в Цаве
В ближайшие 2-3 года село Цав вновь окажется в центре внимания горнодобывающих компаний. Здесь собираются искать золото два ООО – “Ниг Майнинг” и “Чудо металл”.
На территории Цава золото искали и раньше, но дальше исследований дело не пошло.
Если золотое месторождение в Мазре будет эксплуатироваться, староста Цава “изменит национальность” |
“Ниг Майнинг” предусматривает в 2018-2020 гг. провести геолого-разведочные работы в 7 км к северу от села Шванидзор и в 20 км к востоку от села Личк.
В ходе проведенных в феврале публичных обсуждений главный геолог “Ник Майнинг”, руководитель программы Алексан Багдасарян сообщил, что с целью поисков перспективных залежей золота будут пробурены скважины глубиной 50-100 метров. В сферу интересов компании входит также территория села Цав (70% рудопроявлений находятся на территории Мегри, около 30% - на территории Цава).
ООО “Чудо металл” провело публичное обсуждение две недели назад в мэрии Капана. Компания планирует в 2018-21 гг. заняться поисками золота и полиметаллических ископаемых в местности Арджидзор недалеко от Цава. В ходе обсуждения эколог компании Врам Тевосян сообщил, что предусматривается пробурить 25 скважин глубиной 5 метров и 4 скажины глубиной 50-100 метров.
Природа или рабочие места?
ООО “Чудо металл” было основано 11 марта 2016 г. Единственным учредителем и директором является Ара Давтян, который зарегистрирован в селе Нор Уги Араратской области. По данным системы налоплательщиков Комитета госдоходов, деятельность компании временно приостановлена , но это не помешало ей разработать программу поиска золота и других металлов, составить документы и провести общественное обсуждение.
Административный представитель Цава Сейран Закарян рассказал Hetq.am, что летом-осенью 2017 г. ООО “Грашк метах” провело геологические работы на административной территории села. “Насколько нам известно, полученные в ходе этих работ результаты оказались неудовлетворительными”,- сказал С.Закарян.
Компания “Грашк метах” была основана в феврале 2015 г. все тем же Ара Давтяном. Как и в случае с компанией “Чудо металл”, деятельность “Граш метах” тоже временно прекращена.
По словам административного представителя Цава, на этот раз территория разведочных работ будет расширена, поэтому не исключено, что будут обнаружены более богатые запасы золота.
Цав: зеленый рай в горах (фотоистория)
Как житель общины Сейран Закарян говорит, что если находящееся на их территории месторождение будет эксплуатироваться без соблюдения норм недропользования, то окружающей среде будет причинен значительный ущерб. С другой стороны эксплуатация месторождения позволит создать рабочие места, и тогда местная молодежь останется в селе. Что касается хвостохранилища, то, как отметил административный представитель, об этом речи быть не может, так как руду планируется перевозить.