Կպատժվեն, արդյոք, դատավոր Նախշուն Տավարացյանը և մյուսները
2011 թ. դեկտեմբերի 22-ին դատաիրավական համակարգի խնդիրների վերաբերյալ խորհրդակցության ընթացքում նախագահ Սերժ Սարգսյանն առաջարկել է անօրինական որոշումներ կայացրած կամ հաստատած քննիչների, դատախազների, դատավորների նկատմամբ նախաձեռնել ծառայողական քննություն` նրանց կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը լուծելու համար, իսկ քրեորեն պատժելի արարքի հատկանիշներ հայտնաբերելու դեպքում` համապատասխան նյութերն ուղարկել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն:
Աժմ ներկայացնում ենք նման մի դատական ակտ, որը կայացրել են դատավորներ Նախշուն Տավարացյանը, Ս.Միքայելյանը և նախագահող դատավոր Դ. Խաչատրյանը: Ակնկալում ենք, որ նրանց նկատմամբ կհարուցվի կագապահական վարույթ եւ Հատուկ քննչական ծառայությունը կպարզի, թե ինչի՞ արդյունքում են դատավորները կայացրել ակնհայտ ապօրինի որոշում, ի՞նչ են ստացել նրանք նման որոշում կայացնելու փոխարեն:
2005 թվականին ամերիկահայ Օշին Փիրումյանը Նորք-Մարաշ համայնքի Հովսեփյան փողոցին հարող տարածքում 2500 քմ հողատարածք է գնել տուն կառուցելու նպատակով: Վեց տարի առաջ Օշինը ընտանիքով Միացյալ Նահանգներից տեղափոխվել եւ հաստատվել է Հայաստանում:
Այդ հողատարածքը Օշինը ձեռք է բերել ՀՀ բնապահպանության նախարարության «Անտառային գիտափորձարարական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Անդրանիկ Ղուլիջանյանից` վճարելով 88 մլն դրամ (այն ժամանակ` 195 հազար դոլար):
Ղուլիջանյանին պատկանող ողջ տարածքը 5000 քմ է, սակայն Օշինը խնդրել է կիսել այն, քանի որ ամբողջը գնելու հնարավորություն չի ունեցել: Օշինը օրինական գրանցել է իր իրավունքները 2500 քմ հողամասի նկատմամբ եւ ձեռք բերել սեփականության իրավունքը հաստատող վկայական:
Ինչպե՞ս է ձեռք բերել այդ հողատարածքը բնապահպանության նախարարության այդ պաշտոնյան` Անդրանիկ Ղուլիջանյանը: Նորք-Մարաշի Հովսեփյան փողոցի հարող տարածքը անտառային ֆոնդի հողեր էին: Հետագայում հողի կատեգորիան փոխվել է: Նշենք, որ Երեւանի անտառտնտեսության քարտեզագրումը իրականացրել է Անդրանիկ Ղուլիջանյանը: Երեւանի քաղաքապետի որոշման հիման վրա Նորքի Գ. Հովսեփյան փողոցի հարակից 5000 քմ հողատարածքը վարձակալությամբ տրվել է Անդրանիկ Ղուլիջանյանին:
Ա. Ղուլիջանյանը վստահեցնում է, որ հողատարածքի հետ կապ չունի, վարձակալել էր տնկիներ մշակելու համար, սակայն չի հասցրել, իսկ երբ Երեւանի քաղաքապետարանը որոշել է սեփականաշնորհել նշյալ տարածքը, ընկերոջ` Ռուբեիկ Թադևոսյանի խնդրանքով իր անվամբ է սեփականաշնորհել: Հենց Ռ. Թադեւոսյանն էլ որպես լիազորված անձ զբաղվել է հողատարածքի վաճառքով: 5000 քմ-ի համար Ռ. Թադեւոսյանը վճարել է ավելի քան 66 մլն դրամ, որը, ինչպես պարզվել է, չի մուտքագրվել Երեւանի քաղաքապետարանի կենտրոնական գանձապետարանի արտաբյուջետային հաշվին (տես` հոդվածը):
Հողատարածքի սեփականության իրավունքի վկայականը այսօր էլ Օշինի ձեռքում է, սակայն հողատարածքը քաղաքապետարանը վերցրել է Օշինից, իսկ հողատարածքի համար վճարված 88 մլն դրամը սեփականատիրոջը ետ չի վերադարձվել, ոչ էլ որեւէ կերպ փոխհատուցվել է:
Պարզվել է, որ Անդրանիկ Ղուլիջանյանի եւ Երեւանի քաղաքապետարանի սեփականաշնորհման պայմանագրից բխող վճարումները քաղաքապետարանի հաշվին չեն նստել, ինչի պատճառով Երեւանի քաղաքապետարանը դիմել է դատարան` պահանջելով լուծել քաղաքապետարանի եւ Անդրանիկ Ղուլիջանյանի միջեւ կնքված պայմանագիրը, եւ որպես հետեւանք` անվավեր ճանաչել նաեւ Ղուլիջանյանի եւ Փիրումյանի միջեւ կնքված պայմանագիրը:
Հայաստանյան դատարանները կայացրել են ակնհայտ ապօրինի որոշումներ:
Օշինը որոշել է դիմել Եվրոպական դատարան:
Դատական համակարգն աշխատել է Օշինի դեմ
Երբ բացահայտվել է, որ հողերի սեփականաշնրոհման պայմանագրերցից վճարումներ չեն կատարվել եւ բոլորը կեղծ գործարքներ են եղել քաղաքապետարանը որոշել է վերականգնել վնասները: Դրա համար դիմել է դատարան` Ա. Ղուլիջանյանի հետ պայմանագիրը լուծելու եւ որպես հետեւանք` Ղուլիջանյանի եւ Փիրումյանի պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու հայցապահանջով:
Չնայած զուգահեռաբար ընթացել է քրեական գործի նախաքննությունը, եւ Օ. Փիրումյանի փաստաբանը միջնորդել է կասեցնել քաղաքապետարանի` ընդդեմ Ղուլիջանյանի եւ Փիրումյանի գործի քննությունը մինչեւ նախաքննության ավարտը, Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը, նախագայությամբ Վ. Լալայանի, այնուամենայնիվ, վճռել է լուծել Երեւանի քաղաքապետարանի եւ Ա. Ղուլիջանյանի միջեւ կնքված ուղղակի վաճառքի պայմանագիրը եւ անվավեր է ճանաչել Ղուլիջանյանի եւ Փիրումյանի միջեւ կնքված հողամասի առքուվաճառքի պայմանագիրը:
Օշինը բողոքարկել է վճիռը: Վերաքննիչում նիստերն ավելի հետաքրքիր են անցել: Նախ` դատարանը նշանակել է որոշման հրապարակման օր, սակայն այդ օրը, ինչպես պատճառաբանել է նիստի քարտուղարը, համակարգչի հետ կապված տեխնիկական խնդիրներ են առաջացել, որոշումը չի հրապարակվել, մինչդեռ նույն օրն ավելի վաղ նշանակված նիստերը կամ հրապարակվելիք որոշումներն առանց որեւէ խոչընդոտի տեղի են ունեցել եւ հրապարակվել են:
Ավելի ուշ նշանակված հրապարակման օրը դատարանը հայտարարել է, որ վերսկսում է նիստերը, քանի որ լրացուցիչ հարցեր են ծագել: Այդ նիստում դատավորները քաղաքապետարանի ներկայացուցչին բացահայտ ասել են, որ Օշինի հետ քաղաքապետարանը իրավահարաբերություններ չունի, հետեւաբար, քաղաքապետարանի կողմից Օշինից հողը հետ վերցնելը չի կարող պայմանագրի լուծման հետեւանք լինել:
«Ի վերջո, պարզված հանգամանք է այն, որ այդ հանցագործությունը կատարել են Կադաստրի աշխատակիցները, Օշին Փիրումյանի մեղքն ինչու՞մն է կայանում: Քաղաքապետարանը կաշկանդվա՞ծ է Անդրանիկ Ղուլիջանյանից այդ 2500 քմ-ի արժեքը բռնագանձելուց, ինչո՞վ եք կաշկանդված»,- հարցրել է դատավոր Նախշուն Տավարացյանը: Ավելին, դատավորը հետաքրքրվել է, թե ինչպես են Օշին Փիրումյանից հողատարածք վերցնելու հարց դրել, երբ նրան հող չեն վաճառել:
«Դուք Օշին Փիրումյանի հետ որեւէ գործարք չեք կատարել, այսօր ձեր ո՞ր իրավունքն է, որ Օ. Փիրումյանից իր սեփականությունը հանդիսացող հողամասը ետ եք պահանջում, ո՞ր օրենքով, որ կադաստրի աշխատակիցները հանցագործություն են կատարե՞լ»: Քաղաքապետարանի ներկայացուցչի պատասխանը մեկն է եղել. «Քաղաքապետարանին, կոպիտ ասած, այդ մասը չի հետաքրքրում, պետությունը վաճառել է հողամաս, որի արժեքը չի ստացել»:
Դատավոր Տավարացյանը նոր հարցադրում է արել. «Դուք չե՞ք գտնում, որ այն մասը, որ Անդրանիկ Ղուլիջանյանի մասով հողամասը փաստացի մնացել է նորից գրանցված, պետք է հողամասը պահանջեք, իսկ այն մասով, որ չկա` հողամասի արժեքը: Չե՞ք գտնում, որ սա է իրավական լուծումը այս հարցերի»:
Դատավոր Տավարացյանը քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներին առաջարկել է քաղաքապետարանում քննարկել այս հարցը: Ներկայացուցիչը հրաժարվել է: «Գործարքը լուծելու ինստիտուտը անվավերության հետեւանքի կիրառման իրավական հնարավորություն չի նախատեսում»,- հավելել է մյուս դատավորը` Ստեփան Միքայելյանը եւ փակված համարել դատաքննությունը: (Հատված` դատական նիստի ձայնագրությունից)
Սակայն այս ամենից հետո նշյալ դատավորները, նախագահող դատավոր Դ.Խաչատրյանի գլխավորությամբ, լրիվ այլ որոշում են կայացրել` մերժելով Օշին Փիրումյանի բողոքը եւ ուժի մեջ թողնելով ստորադաս ատյանի վճիռը:
Օշինը դիմել է Վճռաբեկ դատարան: Վճռաբեկը նույնիսկ չի քննել նրա բողոքը:
Օշինի փաստաբան Անդրանիկ Վահանյանը մեկ օրինական ճանապարհ է տեսնում այս իրավիճակում. քաղաքապետարանի գույքային վաճառքը պետք է փոխհատուցվեր փողի գումարի վերադարձով: Այսինքն` քաղաքապետարանը Ա. Ղուլիջանյանից պետք է գումարը պահանջեր: Օշին Փիրումյանը կարող է նաեւ Անդրանիկ Ղուլիջանյանին դատի տալ: Սակայն Օշինն ասում է, որ դա քաղաքապետարանի խնդիրն էր, քանի որ օրենքն իրեն պաշտպանում է որպես բարեխիղճ ձեռքբերողի:
Օշինի իրավունքները պետք է պաշտպանեին դատարանները: Սակայն դատարանները կայացրել են ակնհայտ ապօրինի որոշումներ: Դրանք կայացրել են կոնկրետ մարդիկ եւ նրանց պետք է հարցնել` ինչո՞ւ են այդպես արել` կաշառք են վերցրե՞լ, թե՞ ինչ-որ մարդիկ են զանգել:

Будут ли наказаны судья Нахшун Таварацян и другие?
На состоявшемся 22 декабря прошлого года совещании по вопросам судебно-правовой системы президент Серж Саргсян предложил провести служебное расследование в отношении принявших незаконные решения следователей, прокуроров и судей с целью привлечения их к дисциплинарной ответственности, а в случае выявления уголовно наказуемых поступков направить соответствующие материалы в Специальную следственную службу.
Ниже представляем судебный акт, принятый судьями Нахшун Таварацян, С.Микаеляном и председательствующим судьей Д.Хачатрян. Надеемся, что в отношении них будет возбуждено дисциплинарное производство, и Специальная следственная служба выяснит, в результате чего судьи вынесли явно незаконное решение, что они получили в обмен на его принятие.
В 2005 году армянин из Америки Ошин Пирумян приобрел под строительство дома 2500 кв.метров на участке, прилегающем к улице Овсепяна в ереванской общине Норк-Мараш. 6 лет назад Ошин вместе с семьей переехал из США в Армению.
Земельный участок Пирумян приобрел у директора ГНКО “Научно-экспериментальный лесной центр” Андраника Гулиджаняна за 88 млн драмов (на тот момент 195 тыс.долларов).
Принадлежавшая Гулиджаняну территория составляла 5000 кв.метров, однако Ошин попросил поделить ее, так как не имел возможности купить весь участок. Он оформил по закону свои права на 2500 кв.метров, получив свидетельство о праве на собственность.
А как приобрел этот участок чиновник Министерства экологии Андраник Гулиджанян? Территорию, прилегающую к улице Овсепяна в Норк-Мараше, составляли земли лесного фонда. В дальнейшем категория этих земель была изменена. Отметим, что именно Андраник Гулиджанян составил карту лесного хозяйства Еревана. Решением мэра столицы земельный участок в 5000 кв.м, прилегающий к улице Овсепяна, на правах аренды был передан Андранику Гулиджаняну. Последний уверяет, что не имеет отношения к этому участку, что арендовал его для разведения саженцев, но не успел. Когда же мэрия решила приватизировать эту территорию, то Гулиджанян по просьбе своего друга Рубика Тадевосяна приватизировал ее на свое имя. Именно Тадевосян как доверенное лицо занимался продажей земельного участка. За 5000 кв.метров он заплатил более 66 млн драмов, которые, как выяснилось, не были зафиксированы на внебюджетном счету центрального казначейства мэрии.
В руках Ошина до сих пор находится свидетельство о праве собственности на земельный участок, который мэрия у него отобрала, но при этом не только не вернула заплаченные им за землю 88 млн драмов, но и никак не компенсировала эту сумму.
Выяснилось, что платежи, вытекавшие из договора о приватизации, заключенного между Андраником Гулиджаняном и мэрией Еревана, не сели на счет мэрии, вследствие чего столичные власти обратились в суд, требуя расторгнуть договор между мэрией и Гулиджаняном и, как следствие, признать также недействительным договор между Гулиджаняном и Пирумяном.
Армянские суды вынесли явно незаконное решение. Ошин решил обратиться в Европейский суд.
Судебная систем работала против Ошина Пирумяна
Когда выяснилось, что платежи, предусмотренные договором о приватизации земель, не были осуществлены, а все сделки оказались поддельными, мэрия решила восстановить ущерб. С этой целью она обратилась в суд с иском о расторжении договора с Гулиджаняном и, как следствие, признании недействительным договора между Гулиджаняном и Пирумяном.
Несмотря на то, что параллельно шло следствие по уголовному делу и адвокат Ошина Пирумяна ходатайствовал до завершения предварительного следствия приостановить рассмотрение иска мэрии против Гулиджаняна и Пирумяна, суд первой инстанции столичных общин Кентрон и Норк-Мараш под председательством В.Лалаяна все же решил расторгнуть договор о продаже между мэрией Еревана и А.Гулиджаняном и признать недействительным договор о купле-продаже земельного участка, заключенный между Гулиджаняном и Пирумяном.
Ошин обжаловал это решение в Апелляционном суде. Здесь заседания проходили еще интереснее. В назначенный день оглашения решения секретарь судебного заседания сообщила, что это не может быть сделано из-за технических проблем с компьютером. Между тем упомянутые технические проблемы не помешали проведению в тот же день других судебных заседаний или оглашению других решений.
В назначенный для оглашения решения другой день суд заявил, что возобновляет заседания, поскольку возникли дополнительные вопросы. На этом заседании судьи открыто заявили представителю мэрии, что у мэрии нет правовых отношений с Ошином Пирумяном, следовательно отъем у него земельного участка не может быть следствием расторжения договора.
“В конечном счете установлено, что преступление совершили сотрудники кадастра. В чем состоит вина Ошина Пирумяна? Мэрия скована в вопросе взыскания с Андраника Гулиджаняна стоимости этих 2500 кв.метров? Что вам мешает?“,- поинтересовалась судья Таварацян. Более того, она спросила, почему был поставлен вопрос об отъеме земли у Ошина Пирумяна, если землю ему не продавали.
“Никакой сделки с Ошином Пирумяном вы не заключали. По какому праву вы сегодня требуете у него земельный участок, являющийся его собственностью? По какому закону? Потому что сотрудники кадастра совершили преступление?“,- продолжила судья. В ответ представитель мэрии заявил следующее: “Эта часть мэрию, грубо говоря, не интересует. Государство продало земельный участок, за который не получило деньги“.
Судья задала новый вопрос: “Вам не кажется, что в отношении той части участка, который зарегистрирован на Гулиджаняна, вы должны требовать землю, а в отношении той части, которой нет, - ее стоимость? Вам не кажется, что именно это и есть правовое решение данных вопросов?”
Нахшун Таварацян предложила представителю мэрии обсудить этот вопрос, но получила отказ.
И после всего этого судьи во главе с председательствующим судьей Д.Хачатряном приняли совершенно другое решение – отклонили жалобу Ошина Пирумяна и оставили в силе решение низшей судебной инстанции.
Ошин обратился в Кассационный суд, который, однако, даже не рассмотрел его жалобу.
В сложившейся ситуации адвокат Пирумяна Андраник Ваганян видит один законный путь: имущественная продажа мэрии должна быть компенсирована возвращением суммы. То есть мэрия должна была потребовать у Гулиджаняна вернуть деньги. Ошин Пирумян может подать в суд и на Андраника Гулиджаняна, но он говорит, что это проблема мэрии, поскольку закон защищает его как добросовестного покупателя.
Суды должны были защитить права Ошина, однако они вынесли явно незаконные решения. Эти решения приняли конкретные люди, которых и нужно спросить: почему они так поступили – получили взятку или им кто-то позвонил?