Յուրի Խաչատուրովն ազատվել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից
Յուրի Խաչատուրովն ազատվել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից: Այս մասին հաղորդում է ՀԱՊԿ պաշտոնական կայքը:
ՀԱՊԿ կայքը նշում է, որ հաստատված կարգի համաձայն՝ հայկական կողմի նախաձեռնությամբ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից Յուրի Խաչատուրովի վաղաժամկետ հետկանչման գործընթացն ավարտվել է:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարը կլինի Վալերի Սեմերիկովը:
Հիշեցնենք, որ Յուրի Խաչատուրովին «Մարտի 1-ի գործով» մեղադրանք առաջադրելուց հետո Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել էր ՀԱՊԿ-ին՝ սկսելու Յուրի Խաչատուրովին գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից հետ կանչելու գործընթաց։
Յուրի Խաչատուրովին հուլիսի 26-ին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը: Խաչատուրովը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել էր 5 մլն դրամ գրավը:
Յուրի Խաչատուրովը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնում էր 2017 թվականի մայիսի 2-ից: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վալերի Սեմերիկովը չի բացառել, որ կազմակերպության նոր գլխավոր քարտուղարի հարցը կարող է քննարկվել նոյեմբերի 8-ին Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի ժամանակ:

Юрий Хачатуров освобожден от должности генерального секретаря ОДКБ
Юрий Хачатуров освобожден от должности генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом сообщает официальный сайт ОДКБ.
Процесс отзыва Юрия Хачатурова с поста генсека ОДКБ по инициативе армянской стороны завершен. Эти обязанности временно возложены на Валерия Семерикова.
Напомним, что после того, как Ю.Хачатурову было выдвинуто обвинение по делу о событиях 1 марта 2008 г., наша страна обратилась к ОДКБ с предложением начать процесс замены генсека Организации Юрия Хачатурова другим лицом.
26 июля Юрию Хачатурову было выдвинуто обвинение по ч.1 ст. 300.1 УК РА. Согласно обввинению, Хачатуров по предварительному сговору с другими лицами участвовал в свержении конституционного строя в Республике Армения. Хачатуров не признал предъявленное ему обвинение. В качестве меры пресечения к нему было применено освобождение под залог в 5 млн драмов.
Ю.Хачатуров занял должность генсека ОДКБ 2 мая 2017 г. И.о.генсека Организации Валерий Семериков не исключил, что вопрос нового генерального секретаря ОДКБ может быть обсужден на саммите Организации, который пройдет 8 ноября в столице Казахстана Астане.