Էդմոն Մարուքյան. «Դեկտեմբերի 9-ին քաղաքացիները ընդդիմություն են ընտրելու, որովհետև իշխանության հարցը լուծված է»
Դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին քաղաքացիներն ընտրելու են ընդդիմություն, քանի որ իշխանության հարցը լուծված է: Նման կարծիք հայտնեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության (ԼՀԿ) նախագահ Էդմոն Մարուքյանը՝ նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկից առաջ կազմակերպված մամուլի ասուլիսին:
Ըստ Մարուքյանի՝ «Լուսավոր Հայաստան»-ն ընտրությունների արդյունքներով ակնկալում է լինել երկրորդ քաղաքական միավորը.
«Հեղափոխություն իրականացրած ուժը դոմինանտ աջակցություն է ունենում ընտրություններում հեղափոխություններից հետո և բնականաբար ձևավորելու է քաղաքական մեծամասնություն: Շատ կարևոր է, որ քաղաքական համակարգի առողջացման առումով մեր կուսակցությունը իր հավակնած տեղը զբաղեցնի և իր մոտեցումներով, պրոֆեսիոնալ կադրերով պետական շինարարության, նոր համակարգի կառուցման մեջ իր ներդրումն ունենա, որը կլինի ի շահ և ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության զարգացման»,- ընդգծեց Էդմոն Մարուքյանը:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն ընտրություններին կմասնակցի «Լուսավորիր Հայաստանը» կարգախոսով: Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ համամասնական քարոզոչություն իրականացնող մի խումբը՝ իր գլխավորությամբ, լինելու է Հայաստանի 47 համայնքներում, իսկ քարոզարշավը մեկնարկելու են հարավից՝ Սյունիքի մարզի Ագարակ համայնքից: Քարոզչական մյուս խումբը՝ Մանե Թանդիլյանի գլխավորությամբ, լինելու է Երևան քաղաքում:
Հարցին, թե ինչպես է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը կազմակերպելու իր քարոզարշավը՝ որպես ընդդիմությու՞ն, թե՞ այլընտրանք, և հիշատակմանը, թե կուսակցությունը սովորույթի ուժով շարունակել է քննադատել Հանրապետական կուսակցությանը՝ անտեսելով ներկայումս իշխող քաղաքական ուժին, Էդմոն Մարուքյանը պատասխանեց, որ եթե իրենց Հանրապետական կուսակցության մասին հարց չուղղեն, իրենք այլևս չեն խոսի այդ թեմայից.
«Երբ ասում ենք, որ դեկտեմբերի 9-ին քաղաքացիները ընդդիմություն են ընտրելու, նկատի ունենք, որ ընտրելու են 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի ընդդիմություն: Ինչ վերաբերում է նախորդ 6 ամիսներին, մենք թույլ չենք տվել, որ խորհրդարանում սաբոտաժներ արվեն: Իսկ այն փաստը, որ Հանրապետականը ասում է՝ միայն մենք ենք քննադատել, միայն մենք կարող ենք լինել ընդդիմություն, կարող եմ ասել, որ քննադատելով Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ մեկը ընդդիմություն չի դարձել»,- ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջնորդը»:
Էդմոն Մարուքյանի խոսքով՝ եթե Հանրապետական կուսակցությունը ցանկանում է լինել ընդդիմություն, պետք է այրեն կամուրջներն անցյալի հետ և ընդունեն սխալները: Ըստ Էդմոն Մարուքյանի ընդդիմությունն ապագա իշխանությունն է, և ինքը չի կարծում, որ ՀՀ քաղաքացիները ՀՀԿ-ին տեսնում են որպես ապագա իշխանություն:
Անդրադառնալով Մանե Թանդիլյանի՝ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնից հրաժարական տալու մասին թեմային՝ Էդմոն Մարուքյանն ասաց, որ պատասխանատվություն ստանձնող քաղաքական միավորը կոալիցիայի կարիք չունի, և ԼՀԿ-ն չի պատրաստվում արհեստական կոալիցիաների մաս կազմել:
Հարց հնչեց նաև ՀՀԿ-ի և «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության միջև կապերի վերաբերյալ խոսակցությունների մասին, ինչին ի պատասխան՝ Մանե Թանդիլյանն ընդգծեց, որ ոչ մեկին երբեք չի հաջողվել ապացուցել այդ ամենը: Թանդիլյանի կարծիքով՝ քաղաքացիները չեն հավատում այդ խոսակցություններին, քանի որ նրանց գիտակցության մակարդակը վեր է բամբասանքների մակարդակից: Նա վստահություն հայտնեց, որ սև փիառն ու հակաքարոզչությունը այլևս ոչ մի արդյունք չեն տալու: Նույն կարծիքը հայտնեց նաև ԼՀԿ նախագահ Էդմոն Մարուքյանը:

Эдмон Марукян: “9 декабря граждане будут выбирать оппозицию, потому что вопрос власти решен”
На предстоящих 9 декабря парламентских выборах граждане будут выбирать оппозицию, потому что вопрос власти решен. Такое мнение высказал председатель партии “Светлая Армения” Эдмон Марукян на пресс-конференции, посвященной началу предвыборной кампании.
Марукян выразил надежду, что в результате выборов партия “Светлая Армения” станет второй по величине политической едницей.
“Осуществившая революцию сила получает на выборах доминантную поддержку и, естественно, сформирует политическое большинство. Очень важно, чтобы в плане оздоровления политической системы наша партия заняла то место, на которое она претендует, и благодаря своим подходам и профессиональным кадрам внесла свой вклад в государственное строительство, создание новой системы во благо Республики Армения”,- сказал Эдмон Марукян.
На парламентских выборах партия “Светлая Армения” будет участвовать под девизом “Освети Армению”. Одна группа “СА” во главе с Марукяном побывает в 47 общинах Армении. Предвыборная кампания стартует с общины Агарак Сюникской области. Вторая группа во главе с Мане Тандилян будет проводить агитацию в Ереване.
На вопрос, в качестве кого партия“Светлая Армения” собирается организовать свою предвыборную кампанию – оппозиции или альтернативы, особенно с учетом того, что она по инерции продолжает критиковать Республканскую партию, хотя та уже не является правяющей политической силой, Э.Марукян сказал, что если им не будут задавать вопросы о Республиканской партии, то они не будут говорить на эту тему.
“Когда мы говорим, что 9 декабря граждане будут выбирать оппозицию, то имеем в виду то, что будем выбрить огппозхцию Национального Собрания 7-го созыва. Что касается предыдущих шести месяцев, то мы не позволили, чтобы в парламенте проводили саботаж.
По словам Эдмона Марукяна, если Республикканская партия хочет быть оппозицией, то она должна сжечь мосты с прошлым и признать свои ошибки. Лидер “СА” также считает, что граждане Армении не видят Республиканскую партию в качестве будущей власти.
Касаясь отставки Мане Тандилян с поста министра труда и по социальным вопросам, то, как отметил Э.Марукян, берущая на себя ответственность политическая единица не нуждается в коалиции, так что “Светлая Армения” не собирается входить в искусственную коалицию.
Прозвучал также вопрос о разговорах касательно связей между Республиканской партией и партией “Светлая Армения”. МанеТандилян отметила, что граждане не верят этим разговорам, поскольку они выше всяких сплетен. По словам Тандилян, черный пиар и антипропаганда больше не будут давать результатов. Такое же мнение высказал председатель “Светлой Армении” Эдмон Марукян.