Փոխհատուցման տարբերակները դեռ քննարկվո՞ւմ են
Աբովյան փողոցում նախկինում տեղակայված խանութ-կրպակներից այսօր ոչ մի հետք չկա: Երկու օր առաջ ավարտվեցին ապամոնտաժման աշխատանքները, երբ հողին հավասարվեց վերջին խանութ-կրպակը: Խանութների ապամոնտաժման աշխատանքների վերջին օրերին փորձեցինք Երևանի քաղաքապետարանի հասարակայնության և լրատվության վարչությունից ճշտել, թե ինչքան փոխհատուցում է տրվել խանութ-կրպակների սեփականատերերին: Նշենք, որ ապամոնտաժման աշխատանքների սկսվելուն պես մամուլում տարածվել էին տեղեկություններ, թե Աբովյան փողոցի խանութների սեփականատերերին, որպես փոխհատուցում, տարածքներ են առաջարկվել Արամի փողոցում: Ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը լրատվամիջոցներում հերքել էր այդ տեղեկությունը:
Քաղաքապետարանի հասարակայնության և լրատվության վարչության` փոխհատուցման վերաբերյալ հարցման պատասխանը ներկայացվում է ամբողջությամբ. «Ի պատասխան Երևանի քաղաքապետարանին ուղղված Աբովյան փողոցի մայթերին տեղակայված ժամանակավոր կառույցների ապամոնտաժմանն առնչվող Ձեր հարցերի` տեղեկացնում ենք, որ Աբովյան փողոցի մայթերին տեղակայված ժամանակավոր կառույցների ապամոնտաժման գործընթացի շուրջ սկսվել և ներկայում շարունակվում են տնտեսվարողների հետ բանակցությունները: Այդ բանակցություններից ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն էլ նախ ապամոնտաժվում են ժամանակավոր կառույցները: Կողմերի համաձայնությամբ փոխհատուցման տարբերակները կքննարկվեն ապամոնտաժման գործընթացի ավարտից հետո»:
Քաղաքապետարանի այս պատասխանը կզարմացներ նույնիսկ ամենաանփորձ գործարարին: Փաստորեն տնտեսվարողները համաձայնել են, որ իրենց օբյեկտները ապամոնտաժվեն այն դեպքում, երբ չգիտե՞ն, թե ինչքան փոխհատուցում են ստանալու:
«Փոխհատուցման տարբերակները» մեր հարցման ժամանակ պետք է որ քննարկված լինեին, քանի որ այդ ընթացքում Մաշտոցի պուրակում գցվում էին նմանակ-կրպակների հիմքերը: Այսինքն` խանութների` Աբովյան փողոցից ապամոնտաժման և Մաշտոցի պուրակում դրանց վերակառուցման աշխատանքները զուգահեռ էին կատարվում, և «փոխհատուցման տարբերակները» քննարկելու տարբերակ արդեն սկսված շինարարության ընթացքում չէր կարող լինել:
Մնում է ենթադրել, որ Մաշտոցի պուրակում «բուտիկների» վերակառուցման թույլտվությունը քաղաքապետարանի կողմից սեփականատերերին տրված միակ փոխհատուցումը չէր. միայն այդ դեպքում խելամիտ կարելի է համարել փոխհատուցման տարբերակները շինարարությանը զուգընթաց քննարկելը:
«Մենք ենք այս քաղաքի տերերը» նախաձեռնության անդամները այսօր ցույց էին կազմակերպել Մաշտոցի պուրակում` ընդդեմ հանրային կանաչ գոտում խանութ-կրպակներ վերակառուցման: Ակտիվիստները առաջիկա օրերին դիմելու են քաղաքապետարան և փորձելու են կասեցնել այգում իրականացվող շինարարությունը:
Այն, որ պուրակում կառուցվող խանութ-կրպակների նախնիները հանգուցյալ «բուտիկներն» են, փաստում են կիսակառույցների շրջակայքում տեղադրված ցուցանակները` օրինակ` «Բրավո» գրությամբ:
Հ.Գ. Քիչ առաջ քաղաքապետարանի հասարակայնության և լրատվության վարչությունը հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ մասնավորապես ասվում է. «Նոր փողոցների կառուցման արդյունքում անհրաժեշտություն է առաջացել վերակառուցել գործող վարձակալների կողմից տնօրինվող տարածքները և դրանց սպասարկող տաղավարները՝ ըստ քաղաքապետարանի կողմից տրված սխեմայի: Տեղեկացնենք նաև, որ բանակցությունների արդյունքում Աբովյան փողոցի որոշ կառուցապատողների ևս որպես փոխհատուցում առաջարկվել է այդ հատվածում տաղավարներ տեղադրել, բնականաբար, ոչ կանաչ գոտու և ընդհանուր օգտագործման տարածքների հաշվին»:

Обсуждение вариантов компенсации продолжается?
Сегодня от размещенных на тротуарах улицы Абовяна торговых павильонов не осталось и следа. В последние дни, когда демонтаж временных строений уже завершался, мы попытались уточнить в мэрии Еревана, какая компенсация выплачена владельцам этих объектов. Отметим, что сразу после начала работ по демонтажу появились сведения о том, что в качестве компенсации владельцам магазинов на улице Абовяна предложены территории на улице Арами. Однако главный архитектор столицы Нарек Саркисян опроверг в СМИ эти сведения.
А вот что говорится в письме, полученном из мэрии Еревана в ответ на наш запрос: “В настоящее время переговоры с хозяйствующими субъектами вокруг процесса демонтажа временных строений на тротуарах улицы Абовяна продолжаются. Согласно договоренностям, достигнутым в ходе этих переговоров, сперва должен быть осуществлен демонтаж временных строений. С согласия сторон варианты компенсации будут обсуждены по завершении процесса демонтажа”.
Этот ответ удивил бы самого опытного предпринимателя. Фактически хозяйствующие субъекты согласились на демонтаж своих объектов, не зная, какую компенсацию получат?
В момент подачи нашего запроса “варианты компенсации” должны были быть уже обсуждены, поскольку именно в это время в сквере на проспекте Маштоца закладывались фундаменты демонтированных павильонов. То есть демонтаж магазинов на улице Абовяна и строительные работы по их восстановлению в сквере на проспекте Маштоца велись параллельно, и “варианты компенсации“ не могли обсуждаться в ходе уже начатого строительства.
Остается предположить, что разрешение на перенос бутиков в сквер на проспекте Маштоца не единственная компенсация, предоставленная мэрией владельцам объектов. Только в этом случае можно считать разумным обсуждение вариантов получения компенсации в процессе строительства.
Сегодня члены инициативы “Мы – хозяева этого города” организовали акцию протеста против сооружения торговых павильонов в общественной зеленой зоне. В ближайшие дни активисты обратятся в мэрию, чтобы попытаться прекратить осуществляющееся в парке строительство.
P.S. Сегодня управление по связям с общественностью и информации столичной мэрии распространило сообщение, в котором, в частности, говорится: “В результате строительства новых улиц возникла необходимость в реконструкции территорий, находящихся в распоряжении арендующих их хозяйствующих субъектов, и их павильонов в соответствии в предоставленной мэрией схемой. Сообщаем также, что в результате переговоров некоторым застройщикам улицы Абовяна в качестве компенсации было предложено разместить павильоны на данном участке, разумеется, не за счет зеленой зоны и мест общественного пользования”.