Հայաստանը պետք է միջազգայնացնի սահմանի խախտման եւ գերիների հետ կապված դեպքերը. Անն Լույո
Տիկին դեսպան, վերջին շաբաթներին ֆրանսիական մեդիայում եւ քաղաքական հարթակներում լրագրողները, մտավորականները, քաղաքական գործիչները ահազանգ են հնչեցնում հայերի բնաջնջման վտանգի, Հայաստանի՝ քարտեզից անհետանալու սպառնալիքի մասին՝ ասելով, որ պետք է գործել այսօր, վաղը կարող է ուշ լինել։ Մեր երկրի վիճակն օրհասակա՞ն է։
Կարծում եմ, որ իրավիճակն իսկապես մտահոգիչ է, արձանագրում եմ, որ 2020 թ.-ի պատերազմից հետո մի շարք ներխուժումներ են տեղի ունեցել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածք. 2021-ի մայիսին, 2021-ի նոյեմբերին և վերջերս՝ 2022-ի սեպտեմբերի 13-ին և 14-ին: Ինչ վերաբերում է մեզ, Ֆրանսիան միշտ դատապարտել է Հայաստանի սուվերեն տարածքում նման ներխուժումները, և կարծում եմ, որ մենք շատ ակտիվ ենք եղել միջազգային ատյաններում այս ծայրահեղ կարևոր թեմայի վրա ուշադրություն հրավիրելու գործում:
Ֆրանսիան, որը սեպտեմբերին նախագահում էր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդը, ԱԽ երկու նիստ գումարեց: Մենք մեր մտահոգությունն ենք հայտնել Անվտանգության խորհրդի մյուս անդամներին: Ընդգծեմ, որ այդ քայլին մեծապես աջակցել է նաև ԱՄՆ-ը, որը, բնականաբար, ևս ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի շատ կարևոր անդամ է: Բացի այդ, ինչպես գիտեք, նախագահ Մակրոնը հանդիպման հրավիրեց նախագահ Ալիևին, վարչապետ Փաշինյանին և, բնականաբար, ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին՝ Պրահայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում: Եվ այդ հանդիպման ընթացքում մի հայտարարություն ընդունվեց, որն ինձ շատ կարևոր է թվում Հայաստանի անվտանգության համար, քանի որ դրանում խոսք կա Ալմա Աթայի հռչակագրի ճանաչման մասին, որն, ի դեպ, միանգամայն պաշտոնական կերպով ճանաչում է երկու տարածքների սուվերենությունը՝ Հայաստանի տարածքի սուվերենությունը, Ադրբեջանի տարածքի սուվերենությունը, և երկու հանրապետությունների միջև սահմանի միջազգային բնույթը: Սա շատ կարևոր կետ է: Բացի այդ, Պրահայի հայտարարությունը հաստատում է ԵՄ առաքելության իրականացումը, որը շատ կարևոր քայլ է, ըստ իս, և որի իրականացումը ցանկալի էր համարվում և՛ Ֆրանսաիայի, և՛ ԵՄ կողմից: Առաքելությունն արդեն սկսել է ժամանել, նախապատրաստական աշխատանքներ տանող թիմի մի մասն արդեն այստեղ է: Ինչպես գիտեք, այդ նախապատրաստական առաքելության անդամներն արդեն հանդիպումներ են ունեցել հայկական իշխանությունների հետ, և, բնականաբար, մենք լիովին աջակցում ենք ԵՄ այդ առաքելությանը:
Վերջերս Ֆրանսիայի նախագահի խորհրդական տիկին Իզաբել Դյումոնը և Մինսկի խմբի համանախագահ և Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ բանագնաց պարոն Բրիս Ռոքֆոյը այցելեցին Երևան և Բաքու՝ նպաստելու Պրահայում ընդունված որոշումների իրականացմանը:
Այնպես որ, այո, կարծում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության խախտումը լուրջ թեմա է, և այո, մենք գործում ենք՝ երաշխավորելու համար Հայաստանի անվտանգությունը, միջազգային բոլոր հարթակներում, որոնց մաս ենք կազմում, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում և Եվրամիությունում:
Կարո՞ղ է այդ առաքելությունը կանխել ադրբեջանական ագրեսիան Հայաստանի նկատմամբ։ Որո՞նք են դրա գործառույթները, ինչպե՞ս կարող է այն աջակցել՝ երաշխավորելու եւ վերականգնելու Հայաստանի ինքնիշխանությունը:
Այս թեմայով ավելի շատ տեղեկատվություն ստանալու համար ձեզ խորհուրդ եմ տալիս դիմել ԵՄ պատվիրակությանը, քանի որ դա  ֆրանսիական առաքելություն չէ, այլ ԵՄ առաքելություն, որին մենք աջակցում ենք: Կարծում եմ, որ ԵՄ պատվիրակությունը Հայաստանում, ինչպես նաև Շառլ Միշելը և Ժոզեպ Բորելը շատ հստակ բացատրել են այդ առաքելության մանդատը: Հիշեցնեմ, որ համաձայն նրանց խոսքերի՝ առաքելությունը մի քանի նպատակ ունի: Առաջին հերթին՝ նպաստել երկու երկրների միջև վստահության ամրապնդմանը: Երկրորդ՝ նպաստել սահմանին անվտանգության վերականգնմանը: Եվ, վերջապես, աջակցել սահմանի դելիմիտացիայի հարցերովհանձնաժողովների աշխատանքներին: Այլ կերպ ասած, նպատակն է արձանագրել սահմանին տիրող իրավիճակը՝ տարածքային սուվերենության առումով: Իսկ թե կոնկրետ ինչպես են դա անելու, խորհուրդ եմ տալիս ճշտել ԵՄ ներկայացուցիչների հետ:
Նախորդ տարվա մայիսից, երբ Ադրբեջանը ներխուժեց Հայաստանի տարածք, Ֆրանսիան եւ ԵՄ-ն դատապարտում ու կոչ են անում Ադրբեջանին զորքերը հետ քաշել ելման դիրքեր։ Եթե Ադրբեջանը դուրս չբերի զորքերը, Ֆրանսիան եւ ԵՄ-ն պատժամիջոցներ կկիրառե՞ն Ադրբեջանի նկատմամբ, ինչպես Ուկրաինայի տարածք ներխուժած Ռուսաստանի պարագայում։
Կարծում եմ, որ արդեն իսկ շատ կարևոր քայլ են կատարել՝ վերոհիշյալ քաղաքացիական առաքելությունը կազմակերպելով: Այդ քաղաքացիական առաքելությունը թույլ կտա արձանագրել, թե ինչպիսին է կոնկրետ իրավիճակը սահմաններին, և կարծում եմ, որ սա կարևոր կետ է: Այդ իրավիճակի արձանագրումից հետո կտեսնենք, թե ինչ կերպ կարելի է օգտագործել ԵՄ առաքելության հավաքագրած տեղեկատվությունը՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում: Բայց պետք չէ առաջ ընկնել: Նախ և առաջ պետք է, որ այդ առաքելությունը կարողանա գործել, էական տեղեկություններ հավաքել սահմանին տիրող ճշգրիտ իրավիճակի մասին, և երբ մենք կունենանք այդ տարրերը, որոնք հավաքագրված կլինեն անկողմնակալ առաքելության կողմից, այդ տեղեկատվության հիման վրա կտեսնենք, թե որն է լինելու հաջորդ փուլը:
Նախագահ Մակրոնը բազմիցս հայտարարել է, որ ԼՂ հարցը լուծված չէ, բայց մյուս կողմից՝ ԱԳ նախարարների մակարդակով ասվել է, որ Ֆրանսիան չի ճանաչի Արցախի անկախությունը։ Արցախի հարցի ի՞նչ լուծում է առաջարկում կամ պատկերացնում 30 տարի Մինսկի խումբը համանախագահող Ֆրանսիան։
Ֆրանսիան մշտապես մնում է ներգրավված և պատրաստակամ՝ վերսկսելու Մինսկի խմբի շրջանակներում իր գործունեությունը: Ներկայում պայմանները նպաստավոր չեն, սակայն Ֆրանսիան շարունակում է հետաքրքրված մնալ իրավիճակով, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ և Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ բանագնաց Բրիս Ռոքֆոյը բոլորովին վերջերս՝ անցյալ շաբաթ, Երևանում էր, ինչը վկայում է այն մասին, որ մենք շարունակում ենք մտահոգ և հետաքրքրված մնալ այդ խնդրով: Մեր առաջնահերթությունը, բնականաբար, այդ տարածքի բնակիչների անվտանգությունն է, և մենք ցանկանում ենք, որ վերջիններս կարողանան իրականացնել իրենց իրավունքները և ունենան անվտանգության երաշխիքներ: Մենք մտածում ենք այդ ուղղությամբ այլ երկրների հետ միասին, որոնք ներգրավված են այս շատ կարևոր հարցում, և շարունակում ենք երկխոսել հայկական իշխանությունների հետ այդ թեմայով: Ավելին չեմ կարող ասել, որովհետև այդ հարցի պատասխանատուն ես չեմ, այլ դեսպան Բրիս Ռոքֆոյը:
Արդյոք տեսնու՞մ եք հնարավորություն՝ համագործակցելու Մինսկի խմբի մյուս անդամների հետ, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի, հաշվի առնելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ Ռուսաստանին ուղղված վերջին մեղադրանքները, համաձայն որոնց՝ Ռուսաստանը բացասական դեր է խաղացել 2020 թ.-ի պատերազմում։
Հենց նոր ասացի, որ Ֆրանսիան միշտ պատրաստ է երկխոսության, եթե խոսքը խաղաղության և կայունության մասին է: Իսկ այդ հարցը կարող եք Ռուսաստանին ուղղել:
Ի՞նչ լծակներ է գործադրում ԵՄ-ն Բաքվում գտնվող հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու համար։
Այս թեման բարձրացվել է ամեն անգամ, երբ մենք հանդիպումներ ենք կազմակերպել երկու երկրների ղեկավարների, այսինքն՝ նախագահ Ալիևի և վարչապետ Փաշինյանի հետ: Ի դեպ, որոշ ռազմագերիների ազատ արձակումներ են եղել այդ երկխոսությունների արդյունքում՝ կազմակերպված ԵՄ մակարդակով կամ Փարիզի կողմից: Անցյալ տարվա ընթացքում ռազմագերիներ են ազատ արձակվել պարբերաբար, այս տարի ևս՝ փետրվարին Փարիզում կայացած հանդիպման արդյունքում: Այսինքն՝ մենք շարունակում ենք երկխոսությունը և մեծ ուշադրություն ենք դարձնում դրան: Մենք հիրավի համարում ենք, որ Ադրբեջանը պետք է ազատ արձակի դեռևս Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիներին և այլ պահվող անձանց և շարունակում ենք մեր գործողություններն այդ ուղղությամբ, մյուս բոլոր դերակատարների հետ միասին, մասնավորապես ԵՄ-ի, որը նույնպես այդ նպատակն է հետապնդում, ինչպես նաև ԿԽՄԿ-ի հետ, որն ակտիվ գործունեություն է ծավալում ռազմագերիների վերադարձի նպատակով: Ուստի կարող եմ ասել, որ մենք շարունակում ենք շատ ակտիվ մնալ այս առումով:
Դուք լավատե՞ս եք այս հարցում:
Մենք շարունակում ենք երկխոսությունը: Ավելին չեմ կարող ասել: Այս առումով ևս, ես անմիջականորեն չեմ հետևում այս խնդրին, բայց կարող եմ ասել, որ մենք հույսը չենք կորցնում: Եվ արձանագրում ենք, որ բարի կամքի դրսևորումներ են եղել՝ ռամագերիների ազատ արձակումով: Բնականաբար, ցանկանում ենք, որ դրանք ավելի հաճախակի լինեն և ավելի բազմաքանակ, բայց արձանագրում ենք, որ գերիների վերադարձեր եղել են, ինչը նշանակում է, որ երկխոսությունը կարող է արդյունքներ տալ:
Ֆրանսիան ցնցվել էր հայ գերիների գնդակահարության տեսանյութից, որ հայտնվեց համացանցում հոկտեմբերի սկզբին։ Պաշտոնական Փարիզը պահանջեց հետաքննություն անցկացնել։ Ադրբեջանում հնարավո՞ր է անաչառ քննություն։
Ես չէ, որ պետք է իմ կարծիքն արտահայտեմ Ադրբեջանում տեղի ունեցողի վերաբերյալ: Ես Ֆրանսիայի դեսպանն եմ այստեղ՝ Երևանում, ուստի չեմ արտահայտվի Ադրբեջանի կառավարության կամ այդ երկրում տեղի ունեցողի մասին: Սակայն կարող եմ ասել, որ կարող է լինել միջազգային հետաքննություն, և ի դեպ, դա հայկական իշխանությունների և, մասնավորապես, Մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրությունն էր, որն այդ դեպքը ներկայացրեց միջազգային կազմակերպություններին, և մենք կարծում ենք, որ դա ճիշտ գործելակերպ է: Մենք համարում ենք, որ պետք է ներկայացնել այդ իրավիճակը անկախ հետաքննություն իրականացնող միջազգային ատյաններին, որոնք կպարզեն՝ արդյոք, իսկապես, այստեղ առկա է պատերազմական հանցագործություն, թե ոչ: Կարծում եմ, որ ընդհանուր առմամբ, սա վերաբերում է նաև սահմաններին և այլ հարցերին, պետք է միջազգայնացնել այս խնդիրները, որոնք, բնականաբար, շատ լուրջ խնդիրներ են, և դա լավագույն ձևն է՝ լուծումներ գտնելու:
Առաջընթաց կա՞ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելություն Արցախ ուղարկելու հարցում՝ Ադրբեջանի գրաված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգությունը պահպանելու համար միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով։ Հայտնի է, որ Ադրբեջանը շարունակում է խոչընդոտել նման առաքելության այցին:
Ֆրանսիան շարունակում է մեծապես ներգրավված և պատրաստակամ մնալ այդ հարցում: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն միջազգային կազմակերպություն է, ուստի առաքելությունը պետք է սահմանվի ըստ վերջինիս կանոնների: Մենք շատ դրական ենք տրամադրված այդ առաքելությանը, որը երկու երկրներ էլ կայցելեր, ինչն, անկասկած, գործելու լավագույն և ամենաարդար ձևը կլիներ: Սա այն ամենն է, ինչ կարող եմ ձեզ ասել: Ես չեմ կարող արտահայտվել ո’չ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի անունից, ո’չ էլ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մյուս անդամ պետությունների անունից: Այդ որոշումը պետք է կայացվի միջազգային կազմակերպության ներսում և անդամների միջև կոնսենսուսի հիման վրա: Բայց ինչ վերաբերում է Ֆրանսիային, բնականաբար, մենք մեծապես դրական ենք տրամադրված, որ նման առաքելություն կարողանա այցելել երկու երկրներ:
Հայաստան-Ֆրանսիա դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակն է այս տարի, ինչո՞վ այն նշանավորվեց, եւ ո՞ր ուղղությունները պիտի զարգանան գալիք տասնամյակներին։
Արդեն իսկ շատ լավ հարաբերություններ ունենք: Քաղաքական հարաբերությունները գերազանց են: Ինչպես ասացի, Ֆրանսիան աջակցում է Հայաստանին խաղաղության հաստատման, հարևանների հետ կապուղիների բացման և տնտեսական զարգացման ձգտումներին: Ֆրանսիան աջակցում է այդ նպատակով Հայաստանի կառավարության գործադրած ջանքերին: Մեր երկկողմանի հարաբերություններում ունենք լավ քաղաքական հարաբերություններ և ցանկանում ենք զարգացնել տնտեսական հարաբերությունները: Այդ իսկ նպատակով 2021 թ.-ի դեկտեմբերին ընդունել ենք տնտեսական բնագավառում ճանապարհային քարտեզ: Ֆրանսիայի նախագահը՝ Հայաստանի վարչապետի հետ միասին հանդես եկան «Հավակնություններ՝ Հայաստան-Ֆրանսիա» խորագրով մեծ համաժողովի շրջանակներում, այս տարվա մարտ ամսին, որի նպատակն էր համախմբել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերություններով հետաքրքրված բոլոր ֆրանսիացի դերակատարներին, այսինքն՝ տարբեր պետական մարմիններ, նախարարություններ, Ֆրանսիայի տեղական իշխանություններ, հասարակական կազմակերպություններ և ձեռնարկություններ: Նպատակն էր փորձել աշխուժացնել և ամրապնդել տնտեսական հարաբերությունները: Ես ինքս հստակ նպատակ ունեմ՝ շարունակել աշխատել այդ ուղղությամբ: Մենք աջակցելու ենք հայ-ֆրանսիական տնտեսական ֆորումի ծրագրին, որը տեղի կունենա հաջորդ տարի Փարիզում, և հուսով եմ, որ կկարողանանք մեծացնել Հայաստանում ներդրումներով հետաքրքրված ֆրանսիական ձեռնարկությունների թիվը, ինչպես նաև՝ նպաստել Հայաստանի զարգացմանը: Ի դեպ, Հայաստանի կառավարությանը խրախուսում ենք պատվիրակություններ ուղարկել Ֆրանսիա՝ ֆրանսիական կազմակերպություններին բացատրելու, թե ինչ հնարավորություններ են առկա Հայաստանում:
ԵՄ ներգրավվածությունը Հայաստանում՝ աջակցության հավակնոտ ծրագրի միջոցով, ևս մի բաղադրիչ է, որը կարող է նպաստել տնտեսական ոլորտում ֆրանս-հայկական երկկողմանի հարաբերությունների աշխուժացմանը: Այսպիսով, տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդումը շատ կարևոր նպատակ է:
Մեկ այլ նպատակ, որ ես հետապնդում եմ՝ ամրապնդել մեր համագործակցությունը կրթական և մշակութային բնագավառներում: Կրթական բնագավառում ցանկանում ենք զարկ տալ ֆրանկոֆոնիային: Դա իմ առաջնայնություններից մեկն է: Մենք արդեն իսկ աշխատում ենք ֆրանսերեն դասավանդողների ուսուցման շրջանակներում, սակայն ցանկանում ենք ընդլայնել մեր գործողությունները և մի շարք առաջարկություններ ենք ներկայացրել Կրթության նախարարությանը: Հուսով ենք, որ կկարողանանք աշխատել նախարարության հետ՝ ամրապնդելու համար ֆրանկոֆոնիան Հայաստանում: Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ է, նույնիսկ նախագահողն է այս պահին, ուստի ես շատ եմ կարևորում այս թեման և հուսով եմ, որ առաջընթաց կունենանք՝ Հայաստանի կառավարության, բայց նաև այլ ֆրանկոֆոն երկրների հետ համատեղ: Կրթության նախարարությունը վերջերս ֆրանկոֆոնիայի կոմիտե է ստեղծել, և կարծում եմ, որ սա շատ լավ որոշում է՝ միավորել ֆրանկոֆոնիայի բոլոր դերակատարներին, դեսպանություններին, բայց նաև ֆրանկոֆոնիայով հետաքրքրված տարբեր կազմակերպությունների: Կարծում եմ, որ սա շատ դրական քայլ է, և կցանկանայի, որ կարողանանք կոնկրետ գործողություններ մշակել այս տարի և հաջորդ տարվա ընթացքում, կոնկրետ արդյունքներ ունենալ առաջիկա ամիսներին: Կրթական ոլորտում մեկ այլ նպատակ է նաև հարաբերություններ զարգացնել հայկական և ֆրանսիական համալսարանների միջև, ինչպես նաև մասնագիտական կրթության ոլորտում համագործակցությունը, որը նույնպես շատ կարևոր ճյուղ է: Դրա համար մի հրաշալի գործիք ունենք, որը Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանն է, որն արդեն իսկ շատ կարևոր ծրագիր ունի և անկասկած է’լ ավելի կընդլայնի իր գործունեությունը առաջիկա ամսիներին։ Իհարկե, դեսպանությունը կաջակցի նրանց այդ հարցում: Ինչ վերաբերում է մշակույթին, սա ևս իմ առաջնայնություններից մեկն է, այսինքն՝ ամրապնդել երկու երկրների միջև մշակութային հարաբերությունները: Անկասկած գիտեք, որ Ֆրանսիայի նախագահի ցանկության համաձայն՝ Հայաստանում ստեղծվեց Ֆրանսիական ինստիտուտը, առայժմ միայն ֆորմալ առումով, այսինքն՝ գոյություն ունի միայն թղթի վրա, սակայն արդեն իսկ սկսել է թիմ ձևավորվել, և առաջիկա ամիսներին կմշակվի վերջինիս ծրագիրը՝ ֆրանսերենի դասավանդման և մշակությաին միջոցառումների իրականացման համար: 2023-ին պետք է որ արդեն ունենանք գործող ֆրանսիական ինստիտուտ Հայաստանում, և ես շատ ուրախ եմ այդ առիթով:
Երբ Ֆրանսիան ասում է, որ Հայաստանի կողքին է, հայ ժողովուրդը քաղաքական եւ դիվանագիտական աջակցությունից բացի ակնկալում է նաեւ ռազմական համագործակցություն։ Արդյոք նախանշվում է ռազմական օգնություն կամ համագործակցություն։
Պաշտպանության ոլորտում արդեն իսկ կա համագործակցություն Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ՝ մասնավորապես վերապատրաստումների առումով։ Կա Հայաստանի կառավարության խնդրանքը՝ խորացնել եւ ընդլայնել այդ համագործակցությունը, ինչի համար էլ Հայաստանի պաշտպանության նախարարն այցելեց Ֆրանսիա, եւ հուսով եմ դա կհանգեցնի երկու նախարարությունների միջև երկխոսության ընդլայնմանը։
Դուք Հայաստանում դեսպան նշանակվեցիք 2021-ի օգոստոսի վերջին։ Ինչպե՞ս կամփոփեք ձեր դիվանագիտական ծառայության մեկ տարին Հայաստանում։
Ֆրանսիացի դիվանագետի համար սա շատ առանձնահատուկ նշանակում է, նման չէ ոչ մի ուրիշ երկրի, որովհետեւ Ֆրանսիան շատ բարենպաստ կերպով է ընկալվում այստեղ, ինձ շատ լավ են ընդունել Հայաստանում՝ թե իշխանությունները՝ կենտրոնական եւ տեղական, թե հասարակ մարդիկ՝ դպրոցներում, մշակութային հաստատություններում, ձեռնարկություններում, Ամենուր ինձ շատ ջերմ են ընդունել՝ հայկական հյուրընկալությամբ։ Դա եւս մեկ անգամ նշանավորում է Հայաստանի հարաբերությունները Ֆրանսիայի հետ։ Այս մեկ տարին նշանավորվում է նաեւ դրանով՝ երկկողմ գերազանց հարաբերություններով։ Բայց տարին նաեւ լի էր Հայաստանի համար անվտանգային բազմաթիվ մարտահրավերներով, նաեւ՝ ուկրաինական պատերազմի հետեւանքներով, որոնք ակնայտորեն զգացվում են այստեղ եւ նպաստում են տարածաշրջանային իրավիճակի լարմանը։ Ես կենտրոնացած էի այդ անվտանգային մարտահրավերների վրա, չնայած Ֆրանսիայի նախագահն այնքան կարիք չունի այստեղ իր դեսպանի, քանի որ ինքն անձամբ շատ ուշադիր է եւ հետեւում է այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում այստեղ եւ միշտ ցանկանում է օգնել Հայաստանին խաղաղության հաստատմանն ուղղված իր ջանքերում։ Երրորդ բանը, որ կմտապահեմ իմ այս մեկ տարվա պաշտոնավարումից՝ հայ ժողովրդի կենսունակությունն է։ Այս ժողովրդին հաջողվել է վերապրել հազարամյակներ՝ չնայած այն տառապանքներին, որոնք նա կրել է պատմության ընթացքում։ Սա մի ժողովուրդ է, որն ունի այնպիսի լեզու, մշակույթ, անձնական հատկանիշներ, որոնք թույլ են տվել նրան հաղթահարել պատմության այդ մեծ դժվարությունները։ Եվ ես համոզված եմ, որ Հայաստանը կվերապրի, եւ կվերապրի որպես Ֆրանսիայի բարեկամ։
Ի դեպ, պատմաբանները զուգահեռներ են անցկացնում 20-րդ դարասկզբի եւ այսօր ստեղծված իրավիճակի միջեւ։
Հիրավի, մի տեսակ «ցնցում», երկրաշարժ է տեղի ունեցել։ Աշխարհաքաղաքական իրավիճակի վերանախագծում է տեղի ունենում, որը վտանգավոր է տարածաշրջանի եւ աշխարհի կայունության համար։ Ճիշտ է, որ այս տարածաշրջանի վրա առանձնահատուկ կերպով է ազդում այս մեծ աշխարհաքաղաքական ցնցումը։ Եվ դա, անշուշտ, կարող է հիշեցնել երեսունականների (1930-ական թթ.-խմբ) իրադարձությունները։ Հուսով եմ, որ պատասխանատու անձինք բավարար ողջամտություն կունենան, որպեսզի այս անկայունությունը չհատի այն սահմանները, որոնք աղետալի կլինեն աշխարհի եւ, մասնավորապես, այս տարածաշրջանի համար։
Ամփոփելու համար՝ «ռեալ պոլիտիկի» տեսանկյունից ինչ է նշանակում լինել Հայաստանի կողքին։
Այն ամենն, ինչ ասացի՝ ամրապնդել երկկողմ հարաբերությունները, նպաստել տարածաշրջանի կայունությանն ու զարգացմանը, ամենուր՝ ուր կարող ենք, նկատի ունեմ միջազգային կառույցներում, գործել՝ հանուն Հայաստանի անվտանգության բարելավման։

Армения должна интернационализировать случаи, связанные с нарушением границы и пленными – Анн Луйо
Госпожа посол, в последние недели во французских медиа и на политических платформах журналисты, представители интеллигенции, политические деятели выражают обеспокоенность угрозой уничтожения армян, исчезновения Армении с карты мира, говорят о необходимости действовать сегодня, поскольку завтра может быть поздно. Означает ли это, что ситуация для нашей страны катастрофическая?
Думаю, что ситуация действительно тревожная. Констатирую, что после войны 2020 года Азербайджан предпринял ряд вторжений на суверенную территорию Армении: в мае 2021 г., в ноябре 2021 г. и недавно – 13 и 14 сентября 2022 г. Что касается нас, то Франция всегда осуждала подобные вторжения на суверенную территорию Армении, и я думаю, что мы всегда проявляли активность в международных инстанциях, обращая внимание на эту крайне важную тему.
Франция, которая председательствовала в сентябре в Совете безопасности ООН, созвала два заседания СБ. Мы высказали нашу обеспокоенность остальным членам Совбеза. Подчеркну, что этому шагу в значительной степени содействовали и Соединенные Штаты, которые, разумеется, являются очень важным членом Совета безопасности ООН. Кроме того, как вы знаете, в рамках саммита Европейского политического сообщества президент Макрон пригласил на встречу президента Алиева, премьер-министра Пашиняна и, разумеется, председателя Совета ЕС Шарля Мишеля. В ходе этой встречи было принято заявление, которое представляется мне очень важным для безопасности Армении. В нем речь идет об Алма-Атинской декларации, которая, кстати, официально признает суверенитет территории Армении, суверенитет территории Азербайджана и международный характер границы между двумя республиками. Это очень важный пункт. Кроме того, Пражское заявление подтверждает осуществление миссии ЕС, что, на мой взгляд, является очень важным шагом, который считают желательным и Франция, и ЕС. Миссия начала прибывать, часть команды, которой предстоит выполнить подготовительную работу, уже находится здесь. Как вы знаете, члены этой подготовительной миссии уже провели встречи с армянскими властями, и мы, естественно, полностью поддерживаем миссию ЕС.
Недавно советник президента Франции госпожа Изабель Дюмон и сопредседатель Минской группы, специальный посланник по вопросам Южного Кавказа г-н Брис Рокфей посетили Ереван и Баку, чтобы содействовать выполнению принятых в Праге решений.
Так что мы считаем, что нарушение территориальной целостности Республики Армения – это серьезная тема, и мы, да, действуем, чтобы гарантировать безопасность Армении на всех международных платформах, частью которых являемся. Это, в частности, Совет безопасности ООН и Евросоюз.
Может ли эта миссия предотвратить азербайджанскую агрессию против Армении? Каковы ее функции? Как может миссия содействовать восстановлению суверенитета Армении?
Для получения более подробной информации по этим вопросам я советую обратиться в делегацию ЕС, поскольку это не французская миссия, а миссия ЕС, которую мы поддерживаем. Думаю, что делегация ЕС в Армении, а также Шарль Мишель и Жозеп Борель очень четко разъяснили ее мандат. Напомню, что миссия, по их словам, ставит перед собой несколько целей. Во-первых, способствовать укреплению доверия между двумя странами, во-вторых, способствовать восстановлению безопасности на границе и, наконец, оказывать содействие работе комиссии по вопросам делимитации границы. Иными словами, зафиксировать ситуацию на границе в плане территориального суверенитета. Что касается того, как конкретно будет выполняться эта работа, то я советую уточнить эти вопросы у представителей ЕС.
С мая прошлого года, когда Азербайджан вторгся на территорию Армении, Франция и ЕС выступили с осуждением и призвали Азербайджан отвести свои войска на исходные позиции. Если Азербайджан не отведет свои войска, введут ли Франция и ЕС санкции против этой страны, как это было сделано против вторгшейся на территорию Украины России?
Я думаю, что создание вышеуказанной миссии уже является очень важным шагом. Эта гражданская миссия позволит установить конкретную ситуацию на границах, что, на мой взгляд, является очень важным пунктом. После фиксирования этой ситуации мы посмотрим, как можно использовать информацию, собранную миссией ЕС, в отношениях с Азербайджаном. Но давайте не будем забегать вперед. Прежде всего необходимо, чтобы миссия могла действовать, собрать существенные сведения о реальной ситуации на границе. И когда мы получим сведения, собранные беспристрастной миссией, то уже на основе этой информации посмотрим, каким будет следующей этап.
Президент Макрон неоднократно заявлял, что вопрос Нагорного Карабаха не решен, но с другой стороны на уровне министров иностранных дел было сказано, что Франция не признает независимость Арцаха. Каким видит решение вопроса Арцаха Франция, которая на протяжении 30 лет была сопредседателем Минской группы?
Франция всегда осуществляла деятельность в рамках Минской группы и готова возобновить ее. В настоящее время условия неблагоприятны, однако Франция продолжает проявлять интерес к ситуации. Совсем недавно, на минувшей неделе, сопредседатель МГ ОБСЕ и спецпосланник по вопросам Южного Кавказа Брис Рокфей находился в Ереване, что свидетельствует о том, что мы продолжаем проявлять беспокойство и интерес к этой проблеме. Нашим приоритетом, разумеется, остается безопасность жителей этого региона, и мы хотим, чтобы они могли реализовать свои права и имели гарантии безопасности. Мы думаем над этим вместе с другими странами, которые привлечены к решению этого очень важного вопроса. И мы продолжаем вести диалог с армянскими властями по данному вопросу. Больше ничего не могу сказать, так как данный вопрос находится в сфере ответственности посла Бриса Рокфе.
Видите ли Вы возможность сотрудничества с остальными членами Минской группы, в частности с Россией, учитывая адресованные недавно этой стране обвинения президента Франции Эммануэля Макрона в том, что Россия сыграла отрицательную роль в войне 2020 года?
Я только что сказала, что если речь идет о мире и стабильности, то Франция всегда готова к диалогу. А этот вопрос Вы можете задать России.
Какие рычаги использует ЕС для возвращения находящихся в Баку армянских военнопленных?
Эта тема поднимается каждый раз, когда мы организуем встречи с руководителями двух стран, то есть с президентом Алиевым и премьер-министром Пашиняном. Кстати, освобождение некоторых военнопленных становилось возможным в результате диалога, организованного на уровне ЕС или Парижем. В прошлом году пленные периодически освобождались, в этом году также – в результате состоявшейся в Париже встречи. То есть мы продолжаем диалог, которому уделяем большое внимание. Мы действительно считаем, что Азербайджан должен освободить все еще находящихся в этой стране армянских военнопленных и других удерживаемых лиц и продолжаем наши шаги в этом направлении вместе со всеми другими акторами, в частности с Евросоюзом, который также преследует эту цель, как и Международный Комитет Красного Креста, осуществляющий активную деятельность по возвращению военнопленных. Поэтому могу сказать, что в этом плане мы продолжаем проявлять активность.
Вы оптимистично настроены в этом вопросе?
Мы продолжаем диалог, ничего больше сказать не могу. Я непосредственно не слежу за этим вопросом, но могу сказать, что мы не теряем надежды. И мы констатируем, что в плане освобождения военнопленных имели место проявления доброй воли. Естественно, мы хотим, чтобы это происходило чаще и касалось большего числа военнопленных. Однако нужно отметить, что пленные возвращались, а это значит, что диалог может давать результат.
Франция была потрясена видео расстрела армянских пленных, которое появилось в Сети в начале октября. Официальный Париж потребовал провести расследование. Возможно ли проведение беспристрастного расследования в Азербайджане?
Не мне высказывать мнение о том, что происходит в Азербайджане. Я посол Франции в Ереване, поэтому не стану высказывать мнение о правительстве Азербайджана или о том, что происходит в этой стране. Однако могу сказать, что возможно проведение международного расследования. Кстати, это был выбор властей Армении и в частности Защитника прав человека, представившего этот случай международным организациям, что мы считаем правильным шагом. Мы считаем, что эту ситуацию необходимо представить осуществляющим независимое расследование международным инстанциям, которые выяснят, имело ли место в этом случае военное преступление или нет. Думаю, в целом это касается также границ и других вопросов. Необходимо интернационализировать эти вопросы, которые, разумеется, являются очень серьезными. И это лучший способ найти решения.
Есть ли подвижки в вопросе отправки в Арцах миссии ЮНЕСКО с целью принятия мер по сохранению армянского культурного наследия на захваченных Азербайджаном территориях? Как известно, Азербайджан продолжает препятствовать визиту этой миссии.
Франция продолжает в значительной мере участвовать и проявлять готовность в этом вопросе. ЮНЕСКО – международная организация, а значит, миссия должна быть установлена по ее правилам. Мы очень положительно расцениваем эту миссию, которая посетит обе страны, что, несомненно, станет наиболее справедливой формой деятельности. Вот все, что я могу сказать. Это решение должно быть принято международной организацией и на основе консенсуса ее членов. Что касается Франции, то мы, разумеется, весьма положительно настроены в вопросе посещения этой миссией обеих стран.
Когда Франция заявляет, что она рядом с Арменией, то армянский народ, помимо политической и дипломатической помощи, ожидает также военного сотрудничества. Намечается ли оказание военной помощи или сотрудничество в этой сфере?
В оборонной сфере между Арменией и Францией уже установлено сотрудничество в частности в вопросе стажировки. От правительства Армении поступила просьба углубить и расширить это сотрудничество, в связи с чем министр обороны Армении посетил Францию. И я надеюсь, что это приведет к расширению диалога между двумя министерствами.
Вы были назначены послом в Армении в конце августа 2021 г. Что можете сказать о результатах Вашей дипломатической службы в нашей стране за этот год?
Для французского дипломата это особое назначение, не похожее на назначение ни в одну другую страну, поскольку здесь Франция всегда воспринимается очень доброжелательно. В Армении меня очень хорошо принимали как власти – и центральные, и местные, так и простые люди в школах, культурных заведениях, на предприятиях. Меня повсюду принимали очень тепло, с армянским гостеприимством, что лишний раз свидетельствует об отношениях Армении с Францией. Этот год ознаменовался также отличными двусторонними отношениями. Однако для Армении год был также полон вызовов в сфере безопасности, в частности в плане последствий украинской войны, которые явно чувствуются здесь и способствуют нагнетанию ситуации в регионе. Я сосредоточена на вызовах в сфере безопасности, хотя президент Франции не очень нуждается в присутствии здесь своего посла, поскольку лично внимательно следит за всем, что происходит здесь и всегда хочет помочь Армении в ее усилиях по установлению мира. Третье, что мне бросилось в глаза за год своей службы, это жизнеспособность армянского народа. Этому народу удалось выстоять тысячелетия, несмотря на те страдания, которые ему пришлось пережить за свою историю. Это тот народ, язык, культура и личные качества которого позволяют ему преодолевать огромные трудности в истории. И я убеждена, что Армения выстоит. И выстоит как друг Франции.
Кстати, историки проводят параллели с ситуацией в начале 20-го века и ситуацией, создавшейся сегодня.
Действительно, произошло своего рода землетрясение. Происходит новое проектирование геополитической ситуации, что представляет опасность для стабильности в регионе и мире. Правда, это большое геополитическое потрясение оказывает особое влияние на этот регион, что, несомненно, может напоминать ситуацию 30-х годов (1930-х гг. – Ред.). Надеюсь, ответственные лица проявят достаточно здравого смысла, чтобы эта нестабильность не перешла определенные границы, что может стать катастрофой для мира и в частности для этого региона.
И в заключение: что с точки зрения реальной политики означает быть рядом с Арменией?
Все то, о чем я уже сказала: укреплять двусторонние отношения, способствовать стабильности и развитию региона везде, где мы можем (имею в виду в международных структурах), действовать во имя улучшения безопасности Армении.