Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հորդորել է հայկական «Ֆլայթ Թրավել» ՍՊԸ-ին դադարեցնել գործունեությունը
«Ֆլայթ Թրավել» ՍՊԸ-ի գործունեության մեկնարկից (2018թ. սեպտեմբեր) մեկ ամիս հետո Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչները պարբերաբար հանդիպումներ են ունեցել ընկերության տնօրենի հետ և հորդորել դադարեցնել գործունեությունը: Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց «Ֆլայթ Թրավել» ընկերության տնօրեն Բելլա Գևորգյանը:
Հիշեցնենք՝ նախօրեին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցների ցանկում էր ներառել Հայաստանում իրանական Mahan Air ավիաընկերության ներկայացուցիչ «Ֆլայթ Թրավել» ՍՊԸ-ին: Ըստ ԱՄՆ ֆիննախի՝ իրանական այս ավիաընկերությունը ապահովում է մարդկանց և զինամթերքի տեղափոխումը Սիրիայի տարածք:
«Հանդիպումների ընթացքում ես պնդել եմ, որ համարվում եմ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, և երբ իմ պետությունը կորոշի, որ այդ ավիաընկերության հետ չի կարելի աշխատել, այդ դեպքում մենք կդադարեցնենք մեր գործունեությունը: Առայժմ մենք մեր երկրում խնդիրներ չենք ունեցել աշխատանքը սկսելու օրվանից»,- նշեց Բելլա Գևորգյանը:
«Ֆլայթ Թրավել»-ի տնօրենը նշեց, որ եթե իրենք այլևս չհամագործակցեն Mahan Air-ի հետ, ապա ստիպված կլինեն ընդհանրապես դադարեցնել ընկերության գործունեությունը, քանի որ «Ֆլայթ Թրավել»-ը զբաղվում է բացառապես Երևան-Թեհրան չվերթների ավիատոմսերի վաճառքով:
Ըստ սահմանված պատժամիջոցների՝ ԱՄՆ-ում ունեցած սեփականություններն ու հաշիվները սառեցվելու են: Այս առնչությամբ Բելլա Գևորգյանն ասաց, որ իրենք մտահոգվելու խնդիր չունեն, քանի որ ԱՄՆ-ում ո՛չ սեփականություն ունեն, ո՛չ էլ բանկային հաշիվներ:
Պարզաբանում ստանալու համար կապվեցինք նաև Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի հարցերով պատասխանատու Թագուհի Ջահուկյանի հետ, սակայն վերջինս հայտնեց, որ դեսպանատունը չի կարող մեկնաբանություն տալ կամ հարցումների պատասխանել, քանի որ ԱՄՆ կառավարությունը այս պահին գտնվում է հարկադիր պարապուրդում՝ պայմանավորված ԱՄՆ ներքաղաքական հարցերով:
Նախօրեին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել էր, որ «Ֆլայթ Թրավել» ՍՊԸ-ի նկատմամբ պատժամիջոցներ են սահմանվել, քանի որ ընկերությունը հրաժարվել է տրված նախազգուշացումներն ընդունելուց։
«Ֆլայթ Թրավել»-ը արդարադատության նախարարության պետական ռեգիստրում գրանցվել է 2018 թվականի օգոստոսի 13-ին, սակայն ինչպես այսօր «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց Բելլա Գևորգյանը, ընկերությունը իր գործունեությունը սկսել է սեպտեմբերի 1-ից: Բելլա Գևորգյանը նաև ընկերության 100 % բաժնեմասի սեփականատերն է: Բացի նրանից, ընկերությունում աշխատում է ընդամենը 1 հոգի, ով զբաղվում է բանկային փոխանցումներով:

Посольство США в Армении призвало армянскую компанию “Флайт Травел” прекратить деятельность
Через месяц после создания ООО “Флайт Травел” (сентябрь 2018 г.) представители посольства США в Армении периодически встречались с директором компании, рекомендуя прекратить деятельность. Об этом Hetq.am сообщила директор “Флайт Травел” Белла Геворкян.
Напомним, что накануне Министерство финансов США включило в санкционный список представителя иранской авиакомпании “Mahan Air” в Армении ООО “Флайт Травел”. Согласно Минфину США, эта авиакомпания обеспечивает перевозку людей и оружия на территорию Сирии.
“В ходе встреч я отметила, что являюсь гражданкой Республики Армения, и когда мое государство решит, что с этой авиакомпанией нельзя работать, тогда мы и прекратим нашу деятельность Пока же мы никаких проблем в нашей стране не имеем”,- сказала Белла Геворкян.
По словам директора “Флайт Травел”, если они перестанут сотрудничать с “Mahan Air”, то вообще прекратят свою деятельность, поскольку компания занимается продажей билетов исключительно на авиарейс Ереван-Тегеран.
В соответствии с установленными США санкциями американские счета и собственность попавших в санкционный список компаний замораживаются. В связи с этим Белла Геворкян сказала, что им не о чем беспокоиться, поскольку они не имеют в США ни собственности, ни банковских счетов.
Для получения разъяснений мы связались с координатором по вопросам прессы посольства США в Армении Тагуи Джаукян, которая, однако, сказала, что посольство не может давать комментари или ответы на запросы, так как в настоящее время правительство Соединенных Штатов находится в вынужденном простое, что обусловлено внутриполитическими проблемами страны.
Накануне Министерство финансов США заявило о введении санкций против ООО “Флайт Травел”, поскольку компания отказывается учитывать сделанные ей предупреждения.
В госреестре Министерства юстиции Армении ООО “Флайт Травел” было зарегистрировано 13 августа 2018 г., но, как сообщила сегодня Hetq.am Белла Геворкян, компания приступила к работе 1 сентября. Б.Геворкян является также 100-процентным собственником компании. Последняя имеет лишь одного работника, который занимается банковскими переводами.