«Կոնվերս Բանկ»-ը դադարեցրել է համագործակցությունը ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ հայտնված հայկական ընկերության հետ
«Կոնվերս Բանկ»-ը դադարեցրել է համագործակցությունը ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության պատժամիջոցների ցանկում հայտնված հայկական «Ֆլայթ Թրավել» ընկերության հետ: Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասել է «Ֆլայթ Թրավել» ընկերության տնօրեն Բելլա Գևորգյանը:
Տնօրենի խոսքով՝ բանկի նմանատիպ որոշումը կապված է հենց պատժամիջոցների հետ: «Մենք հիմա նորմալ, հանգիստ աշխատում ենք: «Կոնվերս»-ում մեր հաշիվը փակել ենք, ու մեր բոլոր հարցերը կարգավորել»,- նշեց Բելլա Գևորգյանը:
Պարզաբանում ստանալու համար զանգահարեցինք նաև «Կոնվերս Բանկ»-ի գլխամասային գրասենյակ, որտեղից մեզ ասացին, որ հարցերին բանավոր պատասխանել չեն կարող, անհրաժեշտ է գրավոր հարցում ուղարկել: Մեր գրավոր հարցման մեջ, բանկից հետաքրքրվել էինք, թե ինչու է «Կոնվերս Բանկ»-ը հրաժարվել շարունակել համագործակցությունը «Ֆլայթ Թրավել»-ի հետ և կարո՞ղ էր արդյոք այդ ընկերության հետ համագործակցությունը բացասական ազդեցություն ունենալ բանկի գործունեության վրա: Սակայն մեր գրավոր հարցումից անցել է 10 օր, և բանկը անպատասխան է թողել այն: Հետագայում, եթե բանկը այնուամենայնիվ որոշի պատասխանել մեր հարցմանը, ապա այն ևս կհրապարակենք:
«Հետք»-ը գրավոր հարցում էր ուղարկել նաև Հայաստանի արտգործնախարարություն՝ պարզելու արդյոք հայկական կողմը պաշտոնապես տեղեկացվե՞լ է հայկական ընկերության նկատմամբ նախատեսվող պատժամիջոցների մասին, ինչին ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը դրական պատասխան է տվել՝ ընգծելով՝ «արտգործնախարարությունը սերտորեն համագործակցում է գործընթացում ներգրավված բոլոր գործընկերների հետ»:
«Ֆլայթ Թրավել»-ի տնօրեն Բելլա Գևորգյանի խոսքով՝ այս պահին ընկերությունը շարունակում է իր բնականոն աշխատանքը: Նա ասաց նաև, որ Հայաստանի արտգործնախարարությունը կապ է հաստատել իր հետ՝ հետաքրքրվելով ընկերության գործունեությանն առնչվող հարցերով:
Հիշեցնենք, որ «Ֆլայթ Թրավել» ընկերությունը հանդիսանում է Հայաստանում իրանական Mahan Air ավիաընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչը: Mahan Air-ը ավելի վաղ էր հայտնվել ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ, և հենց Mahan Air-ի հետ համագործակցության պատճառով է «Ֆլայթ Թրավել»-ը հայտնվել պատժամիջոցների ցանկում: Մինչև ցանկում ներառելը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հորդորել էր հայկական ընկերությանը դադարեցնել գործունեությունը, սակայն «Ֆլայթ Թրավելը» մերժել էր ամերիկյան կողմի հորդորները:
«Ֆլայթ Թրավել»-ը զբաղվում է բացառապես Երևան-Թեհրան չվերթների ավիատոմսերի վաճառքով:
Լրացված, 18:40. Հոդվածի հրապարակումից ժամեր անց «Կոնվերս Բանկ»-ը պատասխանեց մեր գրավոր հարցմանը: Բանկը պնդում է, որ «Ֆլայթ Թրավել» ընկերության հետ համագործակցությունը դադարեցվել է հենց ընկերության պահանջով: «Կոնվերս Բանկ»-ը շեշտել է, որ «Ֆլայթ Թրավել» ՍՊԸ-ն հանդիսանում է իրանական Mahan Air ավիաընկերության վաճառքների գործակալը Հայաստանում.
«Կոնվերս Բանկը փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի տեսանկյունից ավելի համապարփակ տեղեկատվություն ստանալու, ինչպես նաև հետագա անվտանգ ու պատշաճ համագործակցության նպատակով դիմել է «Ֆլայթ Թրավել» ՍՊԸ տնօրենին: Ի պատասխան Բանկի գրության՝ վերջինս 04.02.2019թ. գրավոր դիմել է Բանկին՝ հաշվում առկա դրամական մնացորդները կանխիկացնելու և հաշվի սպասարկման վերաբերյալ պայմանագիրը դադարեցնելու պահանջով, ինչը և կատարվել է Բանկի կողմից»,- նշված է «Կոնվերս Բանկ»-ի կողմից «Հետք»-ին ուղղված պատասխանում:
Բացի այդ «Կոնվերս Բանկ»-ը, հղում անելով ԱՄՆ գանձապետարանի (Ֆիննախի) օտարերկրա ակտիվների վերահսկողության գրասենյակին, նշել է, որ «Հատուկ անձանց ցուցակում» ներառված ընկերությունների հետ գործարքներ իրականացրած օտարերկրյա ֆինանսական կազմակերպությունները կարող են ենթարկվել խիստ սահմանափակումների:

“Конверс Банк” прекратил сотрудничество с подпавшей под американские санкции компанией
“Конверс Банк” прекратил сотрудничество с армянской компанией “Флайт Травел”, подпавшей под санкции Министерства финансов США. Об этом Hetq.am сообщила директор “Флайт Травел” Белла Геворкян.
По ее словам, решение банка связано с введенными США санкциями. “Сейчас мы нормально работаем. Закрыли наши счета в “Конверс Банке” и урегулировали все вопросы”,- отметила Белла Геворкян.
Для получения объяснений мы позвонили в головной офиса “Конверс Банка”, где нам сказали, что ответят только на письменный запрос. Мы последовали этой рекомендации и отправили запрос, в котором интересовались тем, почему “Конверс Банк” отказался продолжать сотрудничество с “Флайт Травел” и могло ли сотрудничество с этой компанией оказать негативное воздействие на деятельность банка. Со дня отправки нашего запроса прошло десять дней, но ответ мы до сих пор не получили.
Hetq.am направил запрос также в МИД Армении с целью выяснить, была ли армянская сторона официально проинформирована о санкциях в отношении армянской компании. МИД ответил положительно, подчеркнув, что они “тесно сотрудничают со всеми вовлеченными в процесс партнерами”.
По словам директора “Флайт Травел” Беллы Геворкян, на данный момент компания продолжает нормально работать. Кроме того, с г-жой Геворкян связались представители Министерства иностранных дел Армении, которые поинтересовались вопросами, связанными с деятельностью компании.
Напомним, что “Флайт Травел” является официальным представителем иранской авиакомпании “Mahan Air” в Армении. Ранее иранская компания уже подпадала под санкции США, и именно из-за сотрудничества с ней “Флайт Травел” оказалась в санкционном списке. До включения компании в этот список посольство США в Армении призвало “Флайт Травел” прекратить свою деятельность, однако армянская компания не прислушалась к призывам американской стороны.
Компания “Флайт Травел” занимается продажей билетов исключительно на авиарейс Ереван-Тегеран.
18:40. [Спустя несколько часов после публикации статьи “Конверс Банк” прислал ответ на наш письменный запрос. Банк утверждает, что сотрудничество с “Флайт Травел” прекращено по требованию компании. “Конверс Банк” подчеркнул, что ООО “Флайт Травел” является агентом по продаже авиабилетов иранской компании “Mahan Air” в Армении.
С целью получения всеобъемлющей информации о борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма, а также с целью дальнейшего безопасного и надлежащего сотрудничества “Конверс Банк” обратился к директору ООО “Флайт Травел”. В ответ на письмо банка директор ООО 04.02.2019 г. в письменной форме обратилась к Банку с требованием обналичить имеющиеся на счете денежные средства и прекратить договор об обслуживании счета, что и было сделано Банком”,- говорится в ответе “Конверс Банка” на запрос Hetq.am..
Кроме того, “Конверс Банк”, ссылаясь на Офис по контролю за иностранными активами Казначейства (Минфина) США, отметил, что “иностранные финансовые организации, осуществившие сделки с компаниями, включенными в Список граждан особых категорий, могут подпасть под строгие ограничения].