Մարդասիրական «դեպորտ». Եվրոպայից Հայաստան արտաքսվածների թիվը եռապատկվել է
«Գիշերվա ժամը 5-ին տան դուռը ջարդել են, մեծ աղջիկս, լսելով ձայները, դուրս է եկել միջանցք ու վախից ուշագնաց եղել։ Չորս ամսական հղի կնոջս, անչափահաս երեխաներիս ու առաջին կարգի հաշմանդամ տղայիս ծեծելով, քաշելով տնից դուրս են հանել՝ չթողնելով անգամ կոշիկներն ու շորերը հագնեն»,- այսպես է Համլետ Սադոյանը նկարագրում Գերմանիայից 2018 թ․ հունիսին իր ընտանիքի արտաքսման պատմությունը։
Համլետ Սադոյանն այդ գիշեր տանը չի եղել, մեկնել էր Քյոլն (Cologne)՝ հաշմանդամություն ունեցող որդու՝ Գոռի կացության իրավունքի հարցերով։
Սադոյանների ընտանիքի ճակատագիրը հիմնովին փոխվել է 2014թ.-ի մարտի 29-ին, երբ 17-ամյա Գոռ Սադոյանը ավտովթարի ենթարկվելու հետևանքով ողնաշարի կոտրվածք է ստացել։ Գոռը սովորում էր Առնո Բաբաջանյանի անվան երաժշտամանկավարժական քոլեջի ժողովրդական գործիքներ բաժնում՝ որպես դուդուկահար։ Նա այժմ նվագել չի կարող՝ մատների շարժունակության պակասի պատճառով։
Համլետ և Գոռ Սադոյանները
Մինչ ավտովթարը, Գոռի ընտանիքը երբևէ չի մտածել Հայաստանից դուրս ապրելու մասին, սակայն նրա վերականգնողական բուժումն ավելի արդյունավետ կազմակերպելու համար «հանձնվել» են Գերմանիայում։ Այնտեղ հասնելու համար Գոռի հայրը՝ Համլետ Սադոյանը, ընկերոջից պարտքով գումար է վերցրել, որը մինչ այժմ չի կարողացել վերադարձնել:
Ընտանիքը մեկուկես ամիս անցկացրել է փախստականների համար նախատեսված ճամբարում, որից հետո տեղափոխվել Նոյվիդ (Neuwied) քաղաքում իրենց հատկացված բնակարան: Գերմանիայում հաստատվելուց 3,5 տարի անց արտաքսվել են։
Ընտանիքի անդամներից ոչ մեկն առանց հուզմունքի չի կարողանում վերհիշել արտաքսման օրը:
«Իրենք մեզ շատ են օգնել, ինչի համար մենք շնորհակալ ենք, բայց այն վայրագությունը, որ արել են ընտանիքիս նկատմամբ, ոչ մեկի գլխում չի տեղավորվի»,- ասում է Համլետ Սադոյանը և ցույց տալիս կնոջ մարմնի կապտուկների լուսանկարները, որոնք առաջացել են գերմանացի ոստիկանների բռնության հետևանքով:
«Հետքը» դիմել է Գերմանիայի միգրացիոն ծառայությանը՝ հարցնելով, թե ինչու է բռնություն կիրառվել հղի կնոջ և անչափահաս երեխաների նկատմամբ՝ նրանց արտաքսման ընթացքում։ Նրանց պատասխանը՝ այստեղ։
Սադոյաններն արտաքսվել են այն հիմնավորմամբ, որ Հայաստանում հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար բոլոր պայմանները ստեղծված են։
«Դատավորին Հայաստանից հայտնել էին, որ հաշմանդամություն ունեցող անձինք ապահովված են, քանի որ թոշակ են ստանում, բայց չէին ասել, թե որքան: Դատավորը քմծիծաղեց, երբ ասացի, որ առաջին կարգի հաշմանդամը ամսական մոտ 30 եվրո թոշակ է ստանում»,- պատմում է Համլետ Սադոյանը:
Սադոյանների՝ Չարենցավանի բակը
«Խնդրում եմ՝ մեր բակը ցուցադրեք, թող ասեն՝ ինչպես է ամեն ինչ ապահովված։ Այստեղով առանց սայլակի մարդը չի կարող քայլել, Գոռն անվասայլակով ինչպե՞ս տեղաշարժվի: Որդիս ամիսներով տնից դուրս գալ չի կարող»,- ասում է Համլետ Սադոյանը։
Գերմանիայում Գոռն անցել է վերականգնողական բուժում, որի շնորհիվ սկսել է փոքր-ինչ շարժել վերջույթները: Հայաստան տեղափոխվելուց հետո տղայի բուժումը դադարեցվել է՝ ֆինանսական միջոցների սղության պատճառով:
Հարկադիր վերադարձից հետո Սադոյանների ընտանիքը Հայաստանում որևէ պետական աջակցություն չի ստացել: Միայն «Հայկական Կարիտաս» ՀԿ-ն խոստացել է Համլետի համար ավտոմեքենա գնել, որ վարորդի աշխատանք կատարելով՝ կարողանա ընտանիքը կերակրել։ Մեքենայի առկայությունը կհեշտացնի նաև Գոռի տեղաշարժը:
Համլետ Սադոյանը երբեմն կրկին գնալու մասին է մտածում, քանի որ որդու ապագան Հայաստանում չի պատկերացնում:
«Տնից դուրս չգալու հետևանքով երեխայի հոգեբանությունն էլ է խաթարվում, մերն էլ: Չարենցավանում ապրելով՝ Գոռը ո՞րտեղ կրթություն պետք է ստանա, ո՞րտեղ պիտի աշխատի։ Որպեսզի երեխայիս ապագան չկործանվի, ես երբեմն մտածում եմ կրկին գնալու մասին»,- եզրափակում է Համլետ Սադոյանը։
Նախորդ տարի 3 անգամ ավելի շատ հայաստանցի է արտաքսվել Եվրոպայից, քան 2017թ-ին։ Այս տվյալներն արտացոլում են «Հայկական Կարիտաս» հասարակական կազմակերպությանն աջակցություն ստանալու նպատակով դիմած անձանց թիվը: Արտաքսված հայաստանցիների վերաբերյալ պաշտոնական վիճակագրություն չի վարվում:
«Հայկական Կարիտաս»-ի «Միգրացիա և զարգացում» ծրագրի ղեկավար Լուսինե Ստեփանյանը նշում է, որ Հայաստանի քաղաքացիներին հետ ուղարկելու հարցը սրվել է 2015 թ.-ն, երբ Եվրոպան բացել է սահմանները Սիրիայի փախստականների առջև:
«Հայաստանից գնում են ավելի լավ կյանքի համար, իսկ Եվրոպան ընդունում է նրանց, ովքեր գնացել են՝ իրենց կյանքը փրկելու համար։ Երբ կշեռքի մյուս կողմում դնում ես Սուդանը, Սոմալին, Աֆղանստանը, Իրաքը, Սիրիան, բնականաբար, այդ երկրներից գնացածների դրությունն ավելի ծանր է»,- պարզաբանում է Լուսինե Ստեփանյանը։
Մարդուն արտաքսելուց առաջ ԵՄ միգրացիոն ծառայությունները նախ պետք է նույնականացնեն, թե որ երկրի քաղաքացի է տվյալ անձը։ ՀՀ քաղաքացիներին նույնականացնելու հարցում նրանց օգնում է Հայաստանի միգրացիոն ծառայությունը՝ ըստ 2014թ-ին ուժի մեջ մտած ՀՀ-ԵՄ հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին համաձայնագրի։
Վերջին 2 տարիներին քառակի աճել է նաև ԵՄ երկրներից Հայաստանի միգրացիոն ծառայություն ուղղված նույնականացման հայցերի քանակը:
Միգրացիոն ծառայությունից հայտնում են, որ վերոնշյալ տվյալները չեն արտացոլում Հայաստան արտաքսված քաղաքացիների ամբողջական թիվը, քանի որ քաղաքացիության հաստատումը դեռ չի նշանակում, որ նրանք փաստացի վերադարձվել են:
Հայաստանի միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը «Հետք»_ին հայտնեց, որ այժմ ներդրվում է ռեադմիսիոն գործերի ուսումնասիրման էլեկտրոնային համակարգ, որը կօգնի Հայաստանի կառավարությանը՝ հասկանալ, թե նույնականացված անձը փաստացի վերադարձվել է, թե ոչ։ Համակարգի ներդրումը ֆինանսավորում է Եվրամիությունը և Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնը (ICMPD):
Վերաինտեգրման բեռը հասարակական կազմակերպությունների ուսերին է
Միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը նշում է, որ Հայաստան վերադարձվածների ինտեգրման հիմնական բեռը հասարակական կազմակերպությունների ուսերին է։ Նրանք են ֆինանսական կամ այլ թիրախային աջակցություն տրամադրում վերադարձվածներին։
Ծառայությունն այս պահին իրականացնում է վերաինտեգրման երկու ծրագիր՝ «Մեկ պատուհան» ծառայությունը, որն ընդամենը խորհրդատվական բնույթ ունի և «Վերադարձի և վերաինտեգրման եվրոպական ցանց»-ի (ERIN) ծրագիրը, որը պետք է թիրախային աջակցություն ցուցաբերի վերադարձողներին:
Ըստ Արմեն Ղազարյանի՝ Միգրացիոն ծառայությունն այժմ համալիր կերպով վերանայում է ինտեգրման ռազմավարությունը Հայաստանում, ինչը ենթադրում է գործողությունների ծրագրի և իրավական ակտերի մշակում: Վերադարձողներին հատկացվող ֆինանսական աջակցության մասին Ղազարյանը համարում է, որ դեռ շուտ է խոսել։ Այդ մասին ծառայության պետը կխոսի գործողությունների ծրագրի մշակումից հետո։
«Հայկական Կարիտաս» ՀԿ ծրագրի ղեկավար Լուսինե Ստեփանյանը կարծում է, որ վերաինտեգրման հիմնական խոչընդոտը արտաքսվածներին Հայաստանում որպես առանձին խոցելի խումբ չհաշվառելն է։
Ըստ «Հայկական Կարիտաս»-ի տվյալների՝ հատկապես մեծ է Գերմանիայից արտաքսվածների թիվը. 2018թ-ին այն 7 անգամ աճել է՝ 2017-ի համեմատ։
Արտաքսված անձանց զգալի մասը առողջական խնդիրներ ունեցողներն ու ծերերն են
«Մինչև այս տարի միջին տարիքի մարդկանց էին վերադարձնում, իսկ հիմա շատ-շատ են ծերերն ու հիվանդները։ Իմ տպավորությամբ՝ ԵՄ երկրները հետ են ուղարկում մարդկանց, որոնք իրենց երկրին պետք չեն՝ հիվանդ են, չունեն գիտելիք, հմտություններ, այդ երկրին օգուտ չեն կարող տալ»,- ասում է Լուսինե Ստեփանյանը:
Անդրանիկ Մամիկոնյանը հենաշարժողական խնդիր ունի։ Գերմանիա է մեկնել 2012թ-ին, «հանձնվելուց» 4 ամիս անց կացության իրավունք է ստացել։ Ըստ նրան՝ իր Գերմանիա մեկնելու տարիներին հատկապես հաշմանդամություն ունեցողներին կացության իրավունք ավելի հեշտ էր տրվում, քան հիմա։
Անդրանիկը Սադոյանների ընտանիքի ընկերն է Գերմանիայում: Նա պետության կողմից անվճար ստացվող բժշկական պարագաները խնայողությամբ է օգտագործում՝ Գոռին ամեն ամիս օգնություն ուղարկելու համար։ Անդրանիկը բողոքում է, որ ցանկություն ունի էլեկտրական անվասայլակ ուղարկել Հայաստան, բայց չի կարող, քանի որ մաքսազերծումը թանկ է, ասում է՝ մի «Օպել»-ի գին է:
Անդրանիկ Մամիկոնյանը «Հետք»-ին պատմեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Քյոլն այցելության ժամանակ, Գերմանիա արտագաղթած հաշմանդամություն ունեցող անձինք վարչապետին հարցրել են արտաքսվածների՝ Հայաստանում վերաինտեգրման ծրագրերի մասին, ինչին ի պատասխան Փաշինյանը հայտնել է, որ այդ հարցերն օրակարգում են:
«Մենք էլ ենք մարդ, մենք էլ նորմալ պայմաններով ապրելու իրավունք ունենք: Ես Քյոլնից սայլակովս միայնակ հասնում եմ Բեռլին: Իսկ Հայաստանում սայլակով մարդու համար ամեն ինչը խնդիր է»,- ասում է Մամիկոնյանը։
Արտաքսվածների աճին համընթաց ապաստան հայցողների թիվը նվազում է
2018թ-ին Եվրոպայում ապաստան հայցող հայաստանցիների թիվը եռակի նվազել է՝ 2017-ի համեմատությամբ։ Ըստ Եվրոստատի տվյալների՝ վերջին 10 տարիներին ԵՄ երկրներում ապաստան ստանալու համար Հայաստանից դիմել է միջինը 6489 մարդ, որոնց կեսը մերժվել է։ Նախորդ տարի՝ ապաստան հայցողների թվի նվազման հետ մեկտեղ, նվազել է նաև մերժումների քանակը՝ հասնելով 155-ի։
Արտաքսվածների հետընդունումը՝ ԵՄ վիզայի ազատականացման երաշխիք
Արմեն Ղազարյանը կարևորում է Հայաստանի կողմից հետընդունման համաձայնագրի անխափան իրականացումը, քանի որ այն խթանում է ԵՄ վիզայի ազատականացման գործընթացը։
«Մենք ցանկանում ենք ունենալ կանոնավոր, օրինական միգրացիա: Մեր քաղաքացիները նույնպես պետք է գիտակցեն, որ ավելի լավ է ճամփորդել կանոնավոր և օրինական կերպով, այլապես մենք դժվար թե ունենանք վիզայի ազատականացման ռեժիմ»,- եզրափակում է Միգրացիոն ծառայության պետը։

“Гуманитарная” депортация: число депортированных из Европы в Армению утроилось
“В пять часов ночи вдруг начали вламываться к нам в дом. Услышав голоса, моя старшая дочь вышла в коридор и от страха потеряла сознание. Мою жену, находившуюся на четвертом месяце беременности, моих несовершннолетних детей и сына, инвалида первой группы, стали насильно выгонять из дома, не разрешив даже одеться и надеть обувь”,- рассказал Гамлет Садоян, описывая депортацию своей семьи из Германии в 2018 году.
Той злополучной ночью Гамлета дома не было. Он уехал в Кельн (Cologne) по вопросу получения вида на жительства для своего сына-инвалида.
Судьба этой семьи кардинально изменилась 29 марта 2014 г., когда 17-летний Гор Садоян вследствие автомобильной аварии получил перелом позвоночника. Гор учился на отделении народных инструментов Ереванского музыкального колледжа имени Арно Бабаджаняна, играл на дудуке. Сейчас он уже не может играть, так как частично утратил подвижность пальцев.
Гамлет и Гор Садояны
До аварии Садояны и не думали об отъезде из Армении. Однако после настигшей их беды они решили “сдаться” властям Германии ради сына, чтобы его реабилитация проходила более успешно. Для переезда в эту страну Гамлет Садоян одолжил у друга деньги, которые до сих пор не может вернуть.
Полтора месяца семья жила в лагере для беженцев. Потом им выделили квартиру в городе Нойвид (Neuwied). Через 3,5 года проживания в Германии Садоянов депортировали.
Никто из членов семьи не может без волнения вспоминать тот день.
“Они нам очень помогли, за что мы благодарны. Но та дикость, которая была проявлена по отношению к моей семьи, просто не укладывается в голове”,- сказал Гамлет, показав фото синяков на теле жены, которые появились вследствия насилия со стороны немецких полицейских.
Hetq.am обратился в Миграционную службу Германии с просьбой пояснить, почему в процессе депортации к беременной женщине и ее несовершеннолетним детям было применено насилие. Ответ мы представим читателям сразу по его получении.
Садоянов депортировали на том основании, что в Армении созданы все условия для лиц с инвалидностью.
“Из Армении судье сообщили, что инвалиды здесь обеспечены, так как получают пенсию, но не сказали, сколько она составляет. Когда я сказал судье, что инвалид первой группы получает пособие в размере около 30 евро в месяц, он усмехнулся”,- рассказал Гамлет Садоян.
Двор дома Садоянов в Чаренцаване
“Прошу вас, покажите наш двор, пусть нам объяснят, что здесь обеспечено. Здесь даже здоровый человек не может ходить. А как передвигаться Гору в инвалидной коляске? Мой сын месяцами не выходит из дома”,- сказал Гамлет Садоян.
В Германии его сын прошел реабилитационное лечение, благодаря чему уже может немного двигать конечностями. После переезда в Армению лечение Гора из-за нехватки денег было прекращено.
Государственные структуры не оказали содействия семье, подвергшейся принудительной депортации. Только общественная организация “Армянский Каритас” пообещала купить для Гамлета автомобиль, который позволит ему работать водителем и содержать семью. Наличие машины облегчит также перемещение Гора.
Гамлет Садоян подумывает о возвращении в Германию, так как не видит будущее сына в Армении.
“Из-за невозможности выходить из дома сын страдает также психологически. Где Гор может получить образование и работать, живя в Чаренцаване? Ради будущего сына я иногда вновь думаю об отъезде”,- признался Гамлет.
В прошлом году по сравнению с 2017 годом число депортированных из Европы в Армению выросло в три раза. Эти данные подтверждает также число лиц, обратившихся за помощью в общественную организацию “Армянский Каритас”. Официальная статистика депортированных не ведется.
По словам руководителя программы “Миграция и развитие” ОО “Армянский Каритас” Лусине Степанян, вопрос депортации граждан Армении обострился в 2015 году, когда Европа открыла границы для беженцев из Сирии.
“Из Армении уезжают в поисках лучшей жизни, а Европаа принимает тех, кто прибывает туда, чтобы спасти свою жизнь. Когда на чашу весов ставишь Судан, Сомали, Афганистан, Ирак, Сирию, то становится понятно, что положение уехавших из этих стран намного тяжелее”,- сказала Лусине Степанян.
Перед тем, как приступить к депортации, миграционные службы ЕС сперва устанавливают, гражданином какой страны является данное лицо, В вопросе идентификации граждан Армении помощь им оказывает Миграционная служба нашей страны на основании вступившего в силу в 2014 г. соглашения РА-ЕС о реадмиссии.
За последние два года в четыре раза увеличилось также количество направленных в Миграционную службу Армении заявок на идентификацию.
В Миграционной службе сообщили, что эти данные не отражают реальное число депортированных в Армению граждан, поскольку установление гражданства еще не означает, что эти люди действительно вернулись.
Начальник Миграционной службы Армении Армен Казарян сообщил Hetq.am, что в настоящее время внедряется электронная система изучения дел о реадмиссии. Внедрение системы финансируют Евросоюз и Международный центр разработки миграционной политики (ICMPD).
Бремя реинтеграции лежит на общесственных организациях
По словам руководителя Миграционной службы Армена Казаряна, основное бремя реинтеграции вернувшихся в Армению лиц лежит на общественных организациях. Именно они оказывают финансовую и иного рода помощь вернувшимся гражданам.
В настоящее время организация осуществляет две реинтеграционные программы: одна из них представляет собой службу “Одно окно”, которая носит консультативный характер, другая - программу “Европейская сеть возвращения и реинтеграции” (ERIN), которая должна оказывать помощь вернувшимся в Армению гражданам.
В настоящее время Миграционная служба пересматривает стратегию реинтеграции в Армении, что предполагает разработку программы действий и правовых актов.
По мнению руководителя ОО “Армянский Каритас” Лусине Степанян, основным препятствием для реинтеграции является то, что в Армении депортированные не квалифицируются как отдельная уязвимая группа. Согласно данным “Армянского Каритаса”, особенно много депортированных из Германии – в 2018-ом по сравнению с 2017-м их число выросло в семь раз.
“До этого года возвращали людей среднего возраста, а сейчас - в основном пожилых и больных. На мой взгляд, страны ЕС высылают тех лиц, которые им не нужны. Это больные, люди без знаний и навыков, которые не могут принести пользу данной стране”,- отметила Лусине Степанян.
У Андраника Мамиконяна заболевание опорно-двигательной системы. В Германию он уехал в 2012 г. Через четыре месяца после того, как он сдался властям страны, Андраник получил вид на жительство. По его словам, в тот период лицам с инвалидностью получить вид на жительство было легче, чем сейчас.
В Германии Андраник подружился с Садоянами. Получаемые от государстве бесплатные медицинские принадлежности он использует очень экономно, чтобы каждый месяц посылать их Гору. Андраник также хочет отправить в Армению электроколяску, но не может это сделать, так как ее растаможка обходится очень дорого – примерно в стоимость одного “Опеля”.
В беседе с Hetq.am Андраник Мамиконян рассказал, что во время приезда Никола Пашиняна в Кельн эмигрировавшие в Германию лица с инвалидностью спросили премьер-министра о реализуемых в Армении реинтеграционных программах. Премьер ответил, что эти вопросы находятся на повестке дня.
“Мы тоже люди, мы тоже имеем право жить в нормальных условиях. В Германии я один добираюсь из Кельна в Берлин. А в Армении для человека в коляске всё представляет проблему”,- отметил Андраник Мамиконян.
Одновременно с увеличением числа депортированных сокращается число просящих убежище лиц
В 2018 году. по сравнению с 2017 годом число лиц, попросивших убежище в Европе, сократилось в три раза. По данным Евростата, за последние десять лет для получения убежища в странах ЕС обратилось 6489 граждан Армении, половина которых получила отказ. В прошлшом году наряду с сокращением числа просящих убежища граждан сократилось число получивших отказ, которое составило 155.
Реадмиссия депортированных – гарантия либерализации визового режима с ЕС
Армен Казарян придает важное значение добросовестному выполнению Арменией соглашения о реадмиссии, поскольку оно стимулирует процесс введения безвизового режима с ЕС.
“Мы хотим иметь упорядоченную законную миграцию. Наши граждане тоже должны осознавать, что лучше путешествовать законно, в противном случае мы вряд ли добьемся либерализации визового режима”,- отметил начальник Миграционной службы.