Մարդասիրական «դեպորտ». Եվրոպայից Հայաստան արտաքսվածների թիվը եռապատկվել է
«Գիշերվա ժամը 5-ին տան դուռը ջարդել են, մեծ աղջիկս, լսելով ձայները, դուրս է եկել միջանցք ու վախից ուշագնաց եղել։ Չորս ամսական հղի կնոջս, անչափահաս երեխաներիս ու առաջին կարգի հաշմանդամ տղայիս ծեծելով, քաշելով տնից դուրս են հանել՝ չթողնելով անգամ կոշիկներն ու շորերը հագնեն»,- այսպես է Համլետ Սադոյանը նկարագրում Գերմանիայից 2018 թ․ հունիսին իր ընտանիքի արտաքսման պատմությունը։
Համլետ Սադոյանն այդ գիշեր տանը չի եղել, մեկնել էր Քյոլն (Cologne)՝ հաշմանդամություն ունեցող որդու՝ Գոռի կացության իրավունքի հարցերով։
Սադոյանների ընտանիքի ճակատագիրը հիմնովին փոխվել է 2014թ.-ի մարտի 29-ին, երբ 17-ամյա Գոռ Սադոյանը ավտովթարի ենթարկվելու հետևանքով ողնաշարի կոտրվածք է ստացել։ Գոռը սովորում էր Առնո Բաբաջանյանի անվան երաժշտամանկավարժական քոլեջի ժողովրդական գործիքներ բաժնում՝ որպես դուդուկահար։ Նա այժմ նվագել չի կարող՝ մատների շարժունակության պակասի պատճառով։
Համլետ և Գոռ Սադոյանները
Մինչ ավտովթարը, Գոռի ընտանիքը երբևէ չի մտածել Հայաստանից դուրս ապրելու մասին, սակայն նրա վերականգնողական բուժումն ավելի արդյունավետ կազմակերպելու համար «հանձնվել» են Գերմանիայում։ Այնտեղ հասնելու համար Գոռի հայրը՝ Համլետ Սադոյանը, ընկերոջից պարտքով գումար է վերցրել, որը մինչ այժմ չի կարողացել վերադարձնել:
Ընտանիքը մեկուկես ամիս անցկացրել է փախստականների համար նախատեսված ճամբարում, որից հետո տեղափոխվել Նոյվիդ (Neuwied) քաղաքում իրենց հատկացված բնակարան: Գերմանիայում հաստատվելուց 3,5 տարի անց արտաքսվել են։
Ընտանիքի անդամներից ոչ մեկն առանց հուզմունքի չի կարողանում վերհիշել արտաքսման օրը:
«Իրենք մեզ շատ են օգնել, ինչի համար մենք շնորհակալ ենք, բայց այն վայրագությունը, որ արել են ընտանիքիս նկատմամբ, ոչ մեկի գլխում չի տեղավորվի»,- ասում է Համլետ Սադոյանը և ցույց տալիս կնոջ մարմնի կապտուկների լուսանկարները, որոնք առաջացել են գերմանացի ոստիկանների բռնության հետևանքով:
«Հետքը» դիմել է Գերմանիայի միգրացիոն ծառայությանը՝ հարցնելով, թե ինչու է բռնություն կիրառվել հղի կնոջ և անչափահաս երեխաների նկատմամբ՝ նրանց արտաքսման ընթացքում։ Նրանց պատասխանը՝ այստեղ։
Սադոյաններն արտաքսվել են այն հիմնավորմամբ, որ Հայաստանում հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար բոլոր պայմանները ստեղծված են։
«Դատավորին Հայաստանից հայտնել էին, որ հաշմանդամություն ունեցող անձինք ապահովված են, քանի որ թոշակ են ստանում, բայց չէին ասել, թե որքան: Դատավորը քմծիծաղեց, երբ ասացի, որ առաջին կարգի հաշմանդամը ամսական մոտ 30 եվրո թոշակ է ստանում»,- պատմում է Համլետ Սադոյանը:
Սադոյանների՝ Չարենցավանի բակը
«Խնդրում եմ՝ մեր բակը ցուցադրեք, թող ասեն՝ ինչպես է ամեն ինչ ապահովված։ Այստեղով առանց սայլակի մարդը չի կարող քայլել, Գոռն անվասայլակով ինչպե՞ս տեղաշարժվի: Որդիս ամիսներով տնից դուրս գալ չի կարող»,- ասում է Համլետ Սադոյանը։
Գերմանիայում Գոռն անցել է վերականգնողական բուժում, որի շնորհիվ սկսել է փոքր-ինչ շարժել վերջույթները: Հայաստան տեղափոխվելուց հետո տղայի բուժումը դադարեցվել է՝ ֆինանսական միջոցների սղության պատճառով:
Հարկադիր վերադարձից հետո Սադոյանների ընտանիքը Հայաստանում որևէ պետական աջակցություն չի ստացել: Միայն «Հայկական Կարիտաս» ՀԿ-ն խոստացել է Համլետի համար ավտոմեքենա գնել, որ վարորդի աշխատանք կատարելով՝ կարողանա ընտանիքը կերակրել։ Մեքենայի առկայությունը կհեշտացնի նաև Գոռի տեղաշարժը:
Համլետ Սադոյանը երբեմն կրկին գնալու մասին է մտածում, քանի որ որդու ապագան Հայաստանում չի պատկերացնում:
«Տնից դուրս չգալու հետևանքով երեխայի հոգեբանությունն էլ է խաթարվում, մերն էլ: Չարենցավանում ապրելով՝ Գոռը ո՞րտեղ կրթություն պետք է ստանա, ո՞րտեղ պիտի աշխատի։ Որպեսզի երեխայիս ապագան չկործանվի, ես երբեմն մտածում եմ կրկին գնալու մասին»,- եզրափակում է Համլետ Սադոյանը։
Նախորդ տարի 3 անգամ ավելի շատ հայաստանցի է արտաքսվել Եվրոպայից, քան 2017թ-ին։ Այս տվյալներն արտացոլում են «Հայկական Կարիտաս» հասարակական կազմակերպությանն աջակցություն ստանալու նպատակով դիմած անձանց թիվը: Արտաքսված հայաստանցիների վերաբերյալ պաշտոնական վիճակագրություն չի վարվում:
«Հայկական Կարիտաս»-ի «Միգրացիա և զարգացում» ծրագրի ղեկավար Լուսինե Ստեփանյանը նշում է, որ Հայաստանի քաղաքացիներին հետ ուղարկելու հարցը սրվել է 2015 թ.-ն, երբ Եվրոպան բացել է սահմանները Սիրիայի փախստականների առջև:
«Հայաստանից գնում են ավելի լավ կյանքի համար, իսկ Եվրոպան ընդունում է նրանց, ովքեր գնացել են՝ իրենց կյանքը փրկելու համար։ Երբ կշեռքի մյուս կողմում դնում ես Սուդանը, Սոմալին, Աֆղանստանը, Իրաքը, Սիրիան, բնականաբար, այդ երկրներից գնացածների դրությունն ավելի ծանր է»,- պարզաբանում է Լուսինե Ստեփանյանը։
Մարդուն արտաքսելուց առաջ ԵՄ միգրացիոն ծառայությունները նախ պետք է նույնականացնեն, թե որ երկրի քաղաքացի է տվյալ անձը։ ՀՀ քաղաքացիներին նույնականացնելու հարցում նրանց օգնում է Հայաստանի միգրացիոն ծառայությունը՝ ըստ 2014թ-ին ուժի մեջ մտած ՀՀ-ԵՄ հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին համաձայնագրի։
Վերջին 2 տարիներին քառակի աճել է նաև ԵՄ երկրներից Հայաստանի միգրացիոն ծառայություն ուղղված նույնականացման հայցերի քանակը:
Միգրացիոն ծառայությունից հայտնում են, որ վերոնշյալ տվյալները չեն արտացոլում Հայաստան արտաքսված քաղաքացիների ամբողջական թիվը, քանի որ քաղաքացիության հաստատումը դեռ չի նշանակում, որ նրանք փաստացի վերադարձվել են:
Հայաստանի միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը «Հետք»_ին հայտնեց, որ այժմ ներդրվում է ռեադմիսիոն գործերի ուսումնասիրման էլեկտրոնային համակարգ, որը կօգնի Հայաստանի կառավարությանը՝ հասկանալ, թե նույնականացված անձը փաստացի վերադարձվել է, թե ոչ։ Համակարգի ներդրումը ֆինանսավորում է Եվրամիությունը և Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնը (ICMPD):
Վերաինտեգրման բեռը հասարակական կազմակերպությունների ուսերին է
Միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը նշում է, որ Հայաստան վերադարձվածների ինտեգրման հիմնական բեռը հասարակական կազմակերպությունների ուսերին է։ Նրանք են ֆինանսական կամ այլ թիրախային աջակցություն տրամադրում վերադարձվածներին։
Ծառայությունն այս պահին իրականացնում է վերաինտեգրման երկու ծրագիր՝ «Մեկ պատուհան» ծառայությունը, որն ընդամենը խորհրդատվական բնույթ ունի և «Վերադարձի և վերաինտեգրման եվրոպական ցանց»-ի (ERIN) ծրագիրը, որը պետք է թիրախային աջակցություն ցուցաբերի վերադարձողներին:
Ըստ Արմեն Ղազարյանի՝ Միգրացիոն ծառայությունն այժմ համալիր կերպով վերանայում է ինտեգրման ռազմավարությունը Հայաստանում, ինչը ենթադրում է գործողությունների ծրագրի և իրավական ակտերի մշակում: Վերադարձողներին հատկացվող ֆինանսական աջակցության մասին Ղազարյանը համարում է, որ դեռ շուտ է խոսել։ Այդ մասին ծառայության պետը կխոսի գործողությունների ծրագրի մշակումից հետո։
«Հայկական Կարիտաս» ՀԿ ծրագրի ղեկավար Լուսինե Ստեփանյանը կարծում է, որ վերաինտեգրման հիմնական խոչընդոտը արտաքսվածներին Հայաստանում որպես առանձին խոցելի խումբ չհաշվառելն է։
Ըստ «Հայկական Կարիտաս»-ի տվյալների՝ հատկապես մեծ է Գերմանիայից արտաքսվածների թիվը. 2018թ-ին այն 7 անգամ աճել է՝ 2017-ի համեմատ։
Արտաքսված անձանց զգալի մասը առողջական խնդիրներ ունեցողներն ու ծերերն են
«Մինչև այս տարի միջին տարիքի մարդկանց էին վերադարձնում, իսկ հիմա շատ-շատ են ծերերն ու հիվանդները։ Իմ տպավորությամբ՝ ԵՄ երկրները հետ են ուղարկում մարդկանց, որոնք իրենց երկրին պետք չեն՝ հիվանդ են, չունեն գիտելիք, հմտություններ, այդ երկրին օգուտ չեն կարող տալ»,- ասում է Լուսինե Ստեփանյանը:
Անդրանիկ Մամիկոնյանը հենաշարժողական խնդիր ունի։ Գերմանիա է մեկնել 2012թ-ին, «հանձնվելուց» 4 ամիս անց կացության իրավունք է ստացել։ Ըստ նրան՝ իր Գերմանիա մեկնելու տարիներին հատկապես հաշմանդամություն ունեցողներին կացության իրավունք ավելի հեշտ էր տրվում, քան հիմա։
Անդրանիկը Սադոյանների ընտանիքի ընկերն է Գերմանիայում: Նա պետության կողմից անվճար ստացվող բժշկական պարագաները խնայողությամբ է օգտագործում՝ Գոռին ամեն ամիս օգնություն ուղարկելու համար։ Անդրանիկը բողոքում է, որ ցանկություն ունի էլեկտրական անվասայլակ ուղարկել Հայաստան, բայց չի կարող, քանի որ մաքսազերծումը թանկ է, ասում է՝ մի «Օպել»-ի գին է:
Անդրանիկ Մամիկոնյանը «Հետք»-ին պատմեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Քյոլն այցելության ժամանակ, Գերմանիա արտագաղթած հաշմանդամություն ունեցող անձինք վարչապետին հարցրել են արտաքսվածների՝ Հայաստանում վերաինտեգրման ծրագրերի մասին, ինչին ի պատասխան Փաշինյանը հայտնել է, որ այդ հարցերն օրակարգում են:
«Մենք էլ ենք մարդ, մենք էլ նորմալ պայմաններով ապրելու իրավունք ունենք: Ես Քյոլնից սայլակովս միայնակ հասնում եմ Բեռլին: Իսկ Հայաստանում սայլակով մարդու համար ամեն ինչը խնդիր է»,- ասում է Մամիկոնյանը։
Արտաքսվածների աճին համընթաց ապաստան հայցողների թիվը նվազում է
2018թ-ին Եվրոպայում ապաստան հայցող հայաստանցիների թիվը եռակի նվազել է՝ 2017-ի համեմատությամբ։ Ըստ Եվրոստատի տվյալների՝ վերջին 10 տարիներին ԵՄ երկրներում ապաստան ստանալու համար Հայաստանից դիմել է միջինը 6489 մարդ, որոնց կեսը մերժվել է։ Նախորդ տարի՝ ապաստան հայցողների թվի նվազման հետ մեկտեղ, նվազել է նաև մերժումների քանակը՝ հասնելով 155-ի։
Արտաքսվածների հետընդունումը՝ ԵՄ վիզայի ազատականացման երաշխիք
Արմեն Ղազարյանը կարևորում է Հայաստանի կողմից հետընդունման համաձայնագրի անխափան իրականացումը, քանի որ այն խթանում է ԵՄ վիզայի ազատականացման գործընթացը։
«Մենք ցանկանում ենք ունենալ կանոնավոր, օրինական միգրացիա: Մեր քաղաքացիները նույնպես պետք է գիտակցեն, որ ավելի լավ է ճամփորդել կանոնավոր և օրինական կերպով, այլապես մենք դժվար թե ունենանք վիզայի ազատականացման ռեժիմ»,- եզրափակում է Միգրացիոն ծառայության պետը։

In 2018, three times more Armenians were deported from Europe than in 2017
“They broke down the doors at 5 in the morning. My eldest daughter heard the commotion and rushed out to the hallway. She passed out from fear. They beat my wife, four months pregnant, my young children, and my disabled son, and dragged them out. They didn’t even let them put on shoes or clothes.”
This is how Hamlet Sadoyan describes how German law enforcement officials deported his family from Germany on that fateful day in June of 2018, to send them back to Armenia.
Mr. Sadoyan, now back in Armenia, told Hetq that he wasn’t home on that fateful day, having gone to Cologne to inquire about his son Gor’s residency status.
Everything changed for the Sadoyans on March 29, 2014 when 17-year-old Gor was involved in an automobile accident in Armenia. Then studying at the Arno Babajanyan State Musical-Pedagogical College in Yerevan, Gor suffered a spinal fracture that restricted the movement of his hands and legs.
Hamlet Sadoyan and son Gor
Prior to the accident, Mr. Sadoyan says he never contemplated leaving Armenia. The family illegally made their way to Germany, to get Gor the best medical treatment available, and then turned themselves over to German authorities.
They spent six weeks in a refugee center and were later transferred to an apartment allocated them in the town of Neuwied. The Sadoyans spent 3.5 years in Germany before being sent back to Armenia.
Mr. Sadoyan told Hetq that while he’s grateful for the assistance provided by the German government, he cannot fathom the viciousness perpetrated by German law enforcement. He showed Hetq the following photos allegedly portraying the bruises his wife suffered at the hands of German police.
|  |  |  |
Hetq contacted Germany’s Federal Office for Migration and Refugees (BAMF) for clarification of the abuse charge. We’ll publish their response when received.
According to Hamlet Sadoyan, German authorities deported his family because they claimed that individuals with disabilities are protected in Armenia.
“People in the Armenian government told the German judge that the disabled are protected since they receive pensions. But they didn’t say how much. The judge grinned when I said that the disabled get around €30 a month.”
The Sadoyans’ yard in Charentsavan
“Please, publish a photo of our yard in Charentsavan. He hasn’t left the house in months. How can my son Gor get around in a wheelchair?” Mr. Sadoyan rhetorically asks.
Gor regained some mobility a bit after receiving physical therapy in Germany. Upon returning to Armenia, such treatment was halted. It costs too much.
The family hasn’t received any government assistance since returning last June. The Armenian Caritas Benevolent NGO has promised to purchase a car for Mr. Sadoyan so he can make money working as a cabbie.
Mr. Sadoyan says he’s seriously thinking of leaving yet again because he sees no future for Gor in Armenia.
“Not being able to leave the house has negatively impacted his psychological make-up. Where can he study or find work in Charentsavan?” asks Gor’s father.
More Armenians Deported from Europe
In 2018, three times more Armenians were deported from Europe than in 2017. This is the figure supplied by Armenian Caritas and is based on the number of people applying for assistance. There is no official Armenian government data on the number of Armenian citizens being evicted.
Lousineh Stepanyan, who runs the Migration and Development Program at Armenian Caritas, says the issue of sending back Armenian citizens intensified in 2015, when most of  Europe opened its doors to Syrian refugees.
“People leave Armenia for a better life, while Europe accepts those who flee their countries to save their lives. When you look at those leaving Sudan, Afghanistan, Iraq and Syria, well, their plight is much worse,” says Stepanyan.
Before deporting anyone, the European Union’s migration services must first verify an individual’s identity. To confirm the identity of Armenian citizens, Armenia’s Migration Service assists its EU counterparts, according to a 2014 EU-Armenia Readmission Agreement.
Applications filed by various EU countries with Armenia’s Migration Service, seeking to verify the identities of Armenian citizens in their midst, have quadrupled in the last two years.
Armenia’s Migration Service notes that the above data doesn’t reflect the total number of Armenian citizens evicted given that even if Armenian citizenship has been confirmed, this doesn’t mean that the individual in question has physically been returned.
Migration Service Head Armen Ghazaryan told Hetq that a new electronic system is being installed that will assist the government in knowing whether a person whose identity has been verified has actually been returned to Armenia or not. The system is financed by the European Union and the International Centre for Migration Policy Development (ICMPD).
In Armenia, NGO’s shoulder the burden of reintegrating those evicted from Europe
Ghazaryan admits that reintegrating individuals deported from Europe is mostly being carried out by civil sector organizations. They are the ones allocating financial assistance and other services.
The Migration Service only operates two reintegration programs at the moment - the “One Window” advice program and the European Reintegration Network’s (ERIN) Specific Action Program that offers socio-economic reintegration assistance in the form of counselling and referral and/or reintegration assistance to migrants who return voluntarily or non-voluntarily to their country of origin.
Head of Armenia’s Migration Service Armen Ghazaryan
Ghazaryan says his agency is reviewing Armenia’s integration policy and that a new program of action and new legal decisions are expected.
He says it’s too early to talk about possible government aid to those returning.
Lousineh Stepanyan, from Armenian Caritas, says the reintegration hurdle stems from the face that those evicted aren’t registered as a separate vulnerable group in Armenia.
Most of those being deported from Europe are the elderly or have health issues.
Stepanyan says that in the past mostly middle-aged people were being returned, but that more and more it’s the elderly or those with health issues.
“It seems to me EU countries are returning those whom are seen as non-essential individuals. The infirmed and the elderly. Those with no beneficial skills.”
Andranik Mamikonyan left Armenia for Germany in 2012. Restricted to getting around with crutches, he turned himself in to German authorities and was granted residency status four months later.
He says it was much easier getting residency status back then when compared to today.
Mamikonyan knew the Sadoyans when they resided in Germany. He sends some of the medical apparatuses he gets from the German government to Armenia, to Gor Sadoyan. Mamikonyan would like to send an electronic wheelchair to Gor as well, but the customs fee is too pricey.
Mamikonyan told Hetq that when Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan recently visited Cologne, those with disabilities who had left Armenia asked the prime minister about the government’s plan to reintegrate those evicted from Europe.
Mamikonyan says that Pashinyan responded that the government would be studying the matter.
“We are human beings as well who have the right to a normal life. I can travel from Cologne to Berlin, by myself, with a wheelchair. In Armenia, those using wheelchairs face obstacles everywhere.”
The number of Armenians seeking asylum in Europe has dropped
According to Eurostat data, the number of Armenian citizens applying for asylum in EU countries dropped threefold in 2018 when compared to 2017.
Over the last ten years, on average, 6,489 individuals from Armenia applied for asylum, of which half were rejected.
Armenian Migration Service Head Armen Ghazaryan believes the 2014 EU-Armenia Readmission Agreement facilitates a more liberalized EU visa policy for Armenian citizens.
“We want to have regulated and legal migration. Our citizens must understand that it’s better to travel legally, otherwise we can’t expect a more liberal visa regime,” Ghazaryan says.