Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Լևոն Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված կալանքի որոշումը մնացել է անփոփոխ
Վերաքննիչ քրեական դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի, հրապարկել է Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Լյովա Սարգսյանի (հայտնի է որպես Լևոն Սարգսյան) խափանման միջոցի գործով դատական ակտ, ըստ որի՝ Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված կալանավորման որոշումը մնացել է օրինական ուժի մեջ:
Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից` միաժամանակ նշելով, որ դատարանը մերժել է մեղադրանքներից մեկով խափանման միջոցի վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի կողմից կայացված որոշման դեմ Դատախազության ներկայացրած վերաքննիչ բողոքը: Մեր հարցին՝ արդյոք այդ մասով վճռաբեկ բողոք ներկայացվելու է, դատախազությունից ասացին, որ որոշում կկայացվի դատական ակտի հիմքերին ծանոթանալուց հետո: Դատախազությունը դատական ակտի վերաբերյալ այլ մանրամասներ չի հայտնում:
Ավելի վաղ գրել էինք որ Վերաքննիչ դատարանում Լյովա Սարգսյանի խափանման միջոցի գործով բողոք են տարել և՛ դատախազությունը, և՛ պաշտպանական կողմը. առաջին ատյանի դատարանը, քննելով Սարգսյանի խափանման միջոցի հարցը, հիմնավոր է համարել նրա նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորումը, սակայն նրան առաջադրված մեղադրանքներից մեկով կալանք խափանման միջոցի կիրառման պայմանի առկայության խնդիր է տեսել:
Մեզ հայտնի է դարձել, որ «կալանքի խափանման միջոցի կիրառման պայմանի առկայության նկատմամբ խնդիրն» այն է, որ ըստ առաջին ատյանի դատարանի՝ Լյովա Սարգսյանին մեղսագրվող հոդվածներից մեկի դեպքում առկա չէ հիմնավոր կասկած առ այն, որ նա կատարել է իրեն վերագրող արարքը: Այս մասով է, որ դատախազությունը բողոք էր ներկայացրել: Նկատի ունենալով, որ Դատախազության բողոքը մերժվել է, ստացվում է, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը ևս գտել է, որ Սարգսյանին վերագրվող արարքներից մեկում առկա չէ հիմնավոր կասկած:
Նշենք, որ Լյովա Սարգսյանը մեղադրվում է ապօրինի հարստացման և հայտարարագրման ենթակա գույքը թաքցնելու մեջ: Դատարաններն ամռանից քննում են նրա խափանման միջոցի հարցը:
Ըստ ՀՔԾ-ի կողմից տարածված հաղորդագրության՝ «ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի» ՍՊԸ բաժնետեր Նարեկ Սարգսյանի բնակության վայրում կատարված խուզարկության ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են նրա, իր հետ համատեղ բնակվող հոր՝ Լյովա Սարգսյանի և քրոջ՝ Անի Սարգսյանի անվամբ 2017թ.-ի 2-րդ կիսամյակի ընթացքում որպես ավանդ ՀՀ-ում գործող բանկերից մեկում ներդրված շուրջ 6 միլիոն 800 հազար ԱՄՆ դոլար գումարով ավանդի պայմանագրեր:
Սարգսյանի նկատմամբ այս գործի շրջանակներում հայտարարվել է հետախուզում ու առաջին ատյանի դատարանը հուլիսի 7-ին նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրել կալանավորումը: Այդ ժամանակահատվածից առ այսօր, փաստորեն, քննվում են խափանման միջոցի վերաբերյալ բողոքներ:
Մասնավորապես՝ Սարգսյանի նկատմամբ կալանքը խափանմմանբ միջոց ընտրելու վերաբերյալ հուլիսի 7-ի որոշումը Սարգսյանի պաշտպանական կողմը բողոքարկվել է Վերաքննիչ դատարան, որտեղ գործը բեկանվել ու ուղարկվել է առաջին ատյան՝ նոր քննության:
Առաջին ատյանի դատարանը նորից հիմնավոր է համարել Սարգսյանի կալանքը, սակայն, ինչպես արդեն նշեցինք, կալանքի պայմանի հետ կապված խնդիր տեսել, և այս դատական ակտը նորից բողոքարվել է Վերաքննիչ դատարանում: Առաջին ատյանի այս դատական ակտի դեմ տարված բողոքներն են, որ Վերաքննիչ դատարանում դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի նախագահությամբ քննվել են:
Նշենք, որ Լյովա Սարգսյանը մինչև այժմ գտնվում է հետախուզման մեջ: ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանն օրեր առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ նրա գտնվելու վայրը, անգամ հասցեն իրավապահներին հայտնի է, սակայն նրան Հայաստան բերելու կապակցությամբ դժվարություններ կան:

Решение об аресте брата Сержа Саргсяна осталось в силе
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Рузанны Барсегян принял судебный акт по делу об избрании меры пресечения брату бывшего президента РА Сержа Саргсяна, Лёве Саргсяну (известен как Левон Саргсян). Согласно судебному акту, решение о его аресте останется в силе.
Об этом Hetq.am сообщили в отделе общественных связей Генпрокуратуры, отметив, что суд отклонил апелляционную жалобу прокуратуры на решение суда первой инстанции о мере пресечения по одному из обвинений. На вопрос, будет ли подана кассационная жалоба по этой части, в прокуратуре сказали, что решение будет принято после ознакомления с основаниями принятия судебного акта.
Ранее мы писали о том, что по делу об избрании меры пресечения Лёве Саргсяну с жалобами в Апелляционный суд обратились и прокуратура, и сторона защиты. Суд первой инстанции посчитал обоснованным избрание в отношении Л.Саргсяна меры пресечения в виде ареста, однако по одному из предъявленных ему обвинений была усмотрена проблема, связанная с условием применения ареста.
Отметим, что Лёва Саргсян обвиняется в незаконном обогащении и сокрытии подлежащего декларированию имущества. Вопрос о мере пресечения Л.Саргсяну рассматривается в судах с лета.
В рамках этого дела статус обвиняемого имеют также сын и дочь Лёвы Саргсяна – Нарек и Ани Саргсяны.
В ходе обыска в квартире акционера ООО “Джи Эл Джи Проект Компани” Нарека Саргсяна были найдены и изъяты договоры банковского вклада на сумму около 6 млн 800 тыс. долларов, которые были оформлены на Н.Саргсяна, его отца, Лёву Саргсяна, и сестру, Ани Саргсян.
Следствием было установлено, что посол по особым поручениям РА Лёва Саргсян и его дочь в своих декларациях 2017 г. не указали банковские вклады в особо крупных размерах. Кроме того, увеличение их имущества значительно превышало их законные доходы, что свидетельство об их незаконном обогащении.
В рамках возбужднного уголовного дела Лёва Саргсян был объявлен в розыск, а 7 июля суд первой инстанции принял решение о его аресте. Жалобы на меру пресечения в отношении Л.Саргсяна рассматриваются по сей день.
Отметим, что Лёва Саргсян до сих пор находится в розыске. На днях директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян сообщил журналистоам, что правоохранителям известно не только местонахождение Л.Саргсяна, но и адрес его проживания, однако имеются трудности с его экстрадицией в Армению.