Ապամոնտաժման աշխատանքները վերսկսվեցին. սրճարանների աշխատակիցները փակել են Մաշտոցի պողոտան
Երևանի քաղաքապետարանն Օպերայի հարակից տարածքում այսօր վերսկսել է նախօրեին կիսատ թողած՝ սրճարանների ապամոնտաժման աշխատանքները, ի պատասխան դրա՝ սրճարանի աշխատակիցները փակել են Մաշտոցի պողոտան, ոստիկանները փորձում են քաղաքացիներին տանել ճանապարհից և բացել փողոցը: Ոստիկանների և սրճարանների աշխատակիցների միջև քաշքշուկ է սկսվել: Տարածքում է նաև Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Վիկտոր Մնացականյանը:
Հիշեցնենք, որ քաղաքապետարանը երեկ էր սկսել ապամոնտաժման գործընթացը, սակայն սրճարանատերերը և աշխատակիցները բողոքի ակցիա էին կազմակերպել՝ թույլ չտալով կատարել ապամոնտաժումը: Բանակցությունների արդյունքում որոշվեց սրճարանատերերի հետ հարցը քննարկել քաղաքապետարանում: Քննարկման ավարտից հետո Վիկտոր Մնացականյանը հայտնեց, որ ինքը ապամոնտաժմանն այլընտրանք չի տեսնում, սակայն որոշում կայացնողը քաղաքապետն է:
Առաջին փուլով նախատեսվում է ապամոնտաժել «Ջազվե», «Ատլանտիկ», «Շոկոլադնիցա», «Ռիչ» և «Մոնտալ» սրճարանները: Նշված հատվածներում քաղաքապետարանը կանաչապատում է իրականացնելու, իսկ հաջորդ տարի բաց մրցույթ է հայտարարվելու:

Возобновлены работы по демонтажу кафе на территории оперного театра
Мэрия Еревана сегодня возобновила начатые вчера работы по демонтажу кафе на территории Национального театра оперы и балета имени Спендиаряна. В ответ на эти действия работники кафе перекрыли проспект Маштоца. Полицейские пытаются разблокировать улицу. В ходе этих действий произошли стычки между сотрудниками полиции и работниками кафе. На месте событий находится руководитель административного округа Кентрон Виктор Мнацаканян.
Напомним, что вчера мэрия приступила к демонтажу кафе вокруг оперного театра, однако работники заведений провели акцию протеста, не разрешив представителям мэрии довести работу до конца. В результате переговоров было решено обсудить этот вопрос с владельцами кафе в здании мэрии. По завершении обсуждения Виктор Мнацаканян заявил, что не видит альтернативы демонтажу, однако окончательное решение должен принять мэр.
На первом этапе предусмотрено демонтировать кафе “Джазве”, “Атлантик”, “Шоколадница”, “Рич” и “Монтал”. На этих территориях мэрия планирует выполнить работы по озеленению, а в следующем году будет объявлен открытый конкурс на проект архитектурного облика этой части площади перед оперным театром.