«Ջրաձոր» փոքր հէկ-ի արտադրության լիցենզիան դադարեցնելու պահանջը հասել է դատարան
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը դիմել է Վարչական դատարան «ԱՆԻ» ԲԲԸ-ին տրամադրված «Ջրաձոր» փոքր հիդրոէլեկտրակայանում էլեկտրական էներգիայի արտադրության լիցենզիայի գործողությունը դադարեցնելու պահանջով:
Նշենք, որ հանձնաժողովն ընկերությանը էլեկտրական էներգիայի արտադրության լիցենզիա է տրամադրել 2009 թվականի հուլիսի 15-ին:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հայցադիմումը դատարան է մուտքագրվել երեկ:
«Հետք»-ը «ԱՆԻ» ԲԲԸ-ի և իրավապահ մարմինների միջև ծագած մեկ այլ վեճին անդրադարձել էր դեռևս մարտին: Այն վերաբերում էր 2017 թվականի ապրիլի 13-ի որոշմանը: Դրանով Կառավարությունը որոշել էր 30 միլիոն դրամով «ԱՆԻ» ԲԲԸ-ին օտարել Ջրաձոր ջրանցքը, դրա օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ հողամասը, 7060 քառ. մետր թունելը, ինչպես նաև ջրանցքը սպասարկող կառուցվածքները։
Սակայն Հայաստանում կատարված իշխանափոխությունից հետո Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի աշխատակազմը ուսումնասիրել էր գործարքը և պարզել, որ գույքի իրական արժեքը վաճառված գնից մոտ տասն անգամ ավելի է. դրա շուկայական արժեքը ոչ թե 30 միլիոն դրամ է, այլ մոտ 245 միլիոն դրամ, և որ ընկերությունը Պետական գույքի կառավարման կոմիտե կեղծ փաստաթղթեր է ներկայացրել:
Ընկերության խորհրդատու, սեփականատիրոջ որդի Մեսրոպ Մանուկյանը հակադարձել էր կոմիտեի այս դիտարկումներին և մեզ հետ զրույցում պնդել, որ կոմիտեն ամբողջությամբ չի ուսումնասիրել օտարման գործարքի պայմանները, գույքը վերագնահատողները չեն եկել տարածք, վերագնահատում կատարել և այդ գործընթացը շոու դարձրել:
Ընկերությունը հավաստիացրել էր, որ «ԱՆԻ» ԲԲԸ-ն պատրաստ չէ Ջրաձորի ջրանցքի օտարման համար հավելյալ վճարել, և եթե գործարքը վերանայվի և ուժը կորցրած ճանաչվի, պետությունը տարեկան մոտ 280 միլիոն դրամի վնաս կկրի։ Իսկ եթե քննության ավարտից հետո որոշվի, որ ընկերությունը վերագնահատված արժեքի համար պետք է լրացուցիչ վճար կատարի, Մեսրոպ Մանուկյանը հավաստիացրել էր՝ չեն վճարելու և պահանջելու են իրենց ներդրած 88 միլիոն դրամը՝ գույքը պետությանը հետ վերադարձնելով։
Մեսրոպ Մանուկյանը հակադարձել էր նաև այն մեղադրանքներին, թե Կառավարության 2017 թվականի որոշմանը միջնորդել էր ԱԺ նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանը, ում մոտ 2012-2017 թվականներին աշխատել է որպես օգնական։ Վերջինս պնդել էր, որ գործարքում Գրիգորյանը որևէ միջնորդություն չի ունեցել։
Մանուկյանը հայտնել էր, որ Կառավարության 2017 թվականի որոշման շրջանակներում պետք է 15 տարվա ընթացքում ջրանցքի բարեկարգման համար 540 միլիոն դրամ ներդնել, որից հետո ջրի կորուստը նվազելու էր, իրենց հէկ-ը առավել շատ հոսանք արտադրելու՝ մեծացնելով վճարվող հարկերը:

Суд рассмотрит требование КРОУ о прекращении действия лицензии малой ГЭС “Джрадзор”
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) обратилась в Административный суд с иском о прекращении действия лицензии ОАО “АНИ” на выработку электроэнергии  малой ГЭС “Джрадзор”.
Отметим, что компания получила лицензию 15 июля 2009 г.
Еще в марте Hetq,am рассказал о другом споре между ОАО “АНИ” и правоохранительными органами, который был вызван решением правительства от 13 апреля 2017 г. об отчуждении компании за 30 млн драмов Джрадзорского канала, необходимого для его использования и обслуживания земельного участка, туннеля площадью 7060 кв.м, а также обслуживающих канал инфраструктур.
Однако после смены власти в Армении Комитет управления госимуществом, изучив эту сделку, выяснил, что реальная стоимость имущества примерно в десять раз выше стоимости продажи; Это значит, что  рыночная цена канала составляла не 30 млн, а около 245 млн драмов, и что компания представила в Комитет управления госимуществом фальшивые документы.
В беседе с Hetq.am советник компании и сын ее владельца Месроп Манукян, касаясь выводов Комитета, заявил, что условия сделки отчуждения не были изучены полностью, переоценщики имущества не пришли на территорию канала, но переоценку провели, что больше напоминало шоу.
Компания отметила, что ОАО “АНИ” не готово заплатить дополнительную сумму за отчуждение Джрадзорского канала, а если сделка будет пересмотрена и признана утратившей силу, то государство каждый год будет нести убытки на сумму 280 млн драмов. Если же по завершении изучения будет принято решение о том, что компания должна заплатить дополнительную сумму, то, как заявил Месроп Манукян, они откажутся платить и потребуют вернуть инвестированные ими 88 млн драмов в обмен на возврат имущества государству.
Советник компании высказал возражения и на обвинения в том, что о принятии правительством решения в 2017 г. ходатайствовал бывший депутат Национального Собрания Манвел Григорян. По словам нашего собеседника, Григорян не играл роль посредника.
Манукян также сообщил, что, согласно решению правительства от 2017 г., в течение 15 лет нужно было инвестировать 540 млн драмов с целью благоустройства канала, после чего потери воды должны были сократиться, а ГЭС могла вырабатывать больше электроэнергии, что привело бы к увеличению уплачиваемых компанией налогов.