Վերաքննիչ դատարանն այսօր քննել է «Մարտի 1-ի գործով» Զաքար Հովհաննիսյանի սպանության մեջ մեղադրվող Գեղամ Պետրոսյանի բողոքը
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Տիգրան Սահակյանի, այսօր տեղի է ունեցել «Մարտի 1-ի գործով» Զաքար Հովհաննիսյանի սպանության մեջ մեղադրվող Գեղամ Պետրոսյանի բողոքի քննությունը: Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Պետրոսյանի պաշտպան Վաղարշակ Գևորգյանը:
Հիշեցնենք, որ Գեղամ Պետրոսյանը 2008-ին եղել է ոստիկանության զորքերի հրամանատարի տեղակալ, նրան հունիսի 5-ին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, ապա դատարանը կալանավորումն ընտրել է որպես նրա նկատմամբ խափանման միջոց:
Այս որոշման դեմ պաշտպան Վաղարշակ Գևորգյանը բողոք է ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան: Այսօրվա նիստին պաշտպանը մասամբ է ներկայացրել բողոքը, և նիստը հետաձգվել է: Գեղամ Պետրոսյանը բողոքի քննությանը չի մասնակցել:
Նշենք, որ Պետրոսյանը մի քանի անգամ «Մարտի 1-ի գործի» շրջանակներում հարցաքննվել է, սակայն նրան մեղադրանք է առաջադրվել այն բանից հետո, երբ վկաներից մեկը` ոստիկանության սպան, ցուցմունք է տվել այն մասին, թե ականատես է եղել Զաքար Հովհաննիսյանի՝ հրազենային վիրավորում ստանալու դեպքին: Մասնավորապես, այս վկան, ըստ Վաղարշակ Գևորգյանի, ասել է, թե Զաքար Հովհաննիսյանը փորձել է երկաթյա ձողով հարվածել Պետրոսյանին, վերջինս էլ կրակել է: Սպանություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվելու օրը Պետրոսյանին ցանկացել են առերես հարցաքննել իր վերաբերյալ ցուցմունք տված վկայի հետ, սակայն Պետրոսյանը հրաժարվել է հարցաքննությունից ու հայտարարել, որ մինչև այդ պահը հրաժարվում է որևէ ցուցմունք, պարզաբանում տալուց, փաստաթղթերի տակ ստորագրելուց, չի ցանկանում նաև հակընդդեմ հարցման իրավունքն իրացնել, քանի որ չի վստահում վարույթն իրականացնող մարմնին:
Վաղարշակ Գևորգյանի խոսքով` արարքում, որը վերագրվում է Գեղամ Պետրոսյանին, առկա չէ հիմնավոր կասկած, առհասարակ տեղի չի ունեցել այն դեպքը, որի համար մեղադրանք է առաջադրվել նրան: Փաստաբանը, հղում կատարելով Վճռաբեկ դատարանի հայտնած իրավական դիրքորոշմանը, նշեց, որ եթե հիմնավոր կասկած չկա, ապա կալանքի հարցի քննարկումն անիմաստ է դառնում:
Պաշտպանը նշեց, որ Գեղամ Պետրոսյանը կալանավորումից հետո որևէ անձի հետ չի առերեսվել:
«Ես չեմ կարծում, որ կհայտնվի որևէ մեկը, որը կասի, թե նման դեպք եղել է Գրիգոր Լուսավորիչ-Պարոնյան փողոցների խաչմերուկում»,- ասաց Վաղարշակ Գևորգյանը: Վերջինս նշեց նաև, որ գործով մի շարք փորձաքննություններ են նշանակվել, որոնց մի մասի պատասխաններն արդեն ստացվել են ու դրանք, Գևորգյանի գնահատմամբ, որևէ աղերս չունեն Գեղամ Պետրոսյանի հետ:

Апелляционный суд сегодня рассмотрел жалобу Гегама Петросяна, обвиняемого в убийстве участника акции протеста 1 марта 2008 года
В Апелляционном суде под председательством судьи Тиграна Саакяна сегодня состоялось рассмотрение желобы Гегама Петросяна, обвиняемого в убийстве участника акции протеста 1 марта 2008 г. Закара Ованнисяна. Об этом Hetq.am сообщил защитник Петросяна Вагаршак Геворкян.
Напомним, что в 2008 г. Г.Петросян занимал должность заместитель командующего войсками Полиции. 5 июня ему было предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.104 УК. Петросян был взят под арест.
Вагаршак Геворкян подал жалобу в Апелляционный суд на это решение, Сегодняшнее заседание было отложено. Сам Гегам Петросян на рассмотрении жалобы не присутствовал.
Отметим, что Петросян несколько раз допрашивался в рамках дела о событиях 1 марта, однако обвинение ему было предъявлено после того, как один из свидетелей, офицер полиции, дал показания о том, что стал свидетелем получения огнестрельного раненеия Закаром Ованнисяном. Свидетель, в частности, рассказал, что Закар Ованнисян пытался ударить металлическом прутом Петросяна, и последний выстрелил в него. В день задержания предусматривалось провести очную ставку с указанным свидетелем, однако Петросян отказался в ней участвовать, заявив, что не будет давать какие-либо показания и подписывать доументы, так как не доверяет следственному органу.
По словам Вагаршака Геворкяна, обвинение предъявлено по случаю, которого не было. Ссылаясь на правовую позицию Кассационного суда, защитник отметил, что в условиях отсутствия обоснованных подозрений обсуждение вопроса об аресте его подзащитного лишено смысла.
“Если Закар Ованнисян с 23:00 до 00:00 находился по адресу своего дома, а войска полиции оставались на улице Лео до 22.00, то случай с участием Закара Ованнисяна и Гегама Петросяна не мог произойти на перекрестке улиц Лусаворича-Пароняна. Имеется доказательство, что Ованнисян получил огнестрельное ранение в районе Крытого рынка на проспекте Маштоца и был доставлен в 3-ю больницу”,- сказал Вагаршак Геворкян.
“Не думаю, что объявится кто-то, кто скажет, что на перекрестке улиц Лусаворича-Пароняна произошел такой случай”,- отметил защитник. По его словам, в рамках данного дела был назначен ряд экспертиз, заключения по некоторым из них уже получены, и они не подтверждают причастность Гегама Петросяна.