Արթուր Դավթյանը՝ Միհրան Պողոսյանի արտահանձնման, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հետ հարաբերությունների, Ռոբերտ Քոչարյանի գործի մասին
ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանի արտահանձնման գործընթացում «անհանգստացնող որևէ ազդակ չունենք»: Այս մասին Դատախազության կազմավորման 101-րդ տարեդարձի և Դատախազության աշխատակցի օրվա առթիվ միջոցառման ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ նշելով, որ ռուս գործընկերների հետ համագործակցությունը շարունակվում է: Նշենք, որ Միհրան Պողոսյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով գույք յուրացնելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ, տևական ժամանակ գտնվել է հետախուզման մեջ, ապա հայտնաբերվել ՌԴ-ում:
Գլխավոր դատախազն այսօր խոսեց նաև Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դատավարության, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հետ ունեցած հարաբերությունների մասին: Դավթյանի խոսքով՝ իր և Տիգրան Ավինյանի մտերմության մասին շահարկումները սկսվել են միասին արված մի լուսանկարից:
«Կողքից կարող են մեզ էլ լուսանկարել և շահարկման առիթ դարձնել: Ես բազում մարդկանց հետ կարող եմ մտերիմ հարաբերություններ ունենալ, բայց ցանկացած մտերիմ լավ գիտի, որ աշխատանքից դուրս է Դավթյան Արթուրի մտերիմը»,- ասաց Դավթյանը՝ շեշտելով, որ աշխատանքում մտերիմներ չկան:
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը իր կալանավորման որոշումից հետո՝ ԱԱԾ մեկուսարան գնալուց առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասել է, թե օրենք և օրինականություն չկա: Այս հայտարարությանն անդրադառնալով՝ Արթուր Դավթյանը հիշեցրեց, որ մեղադրյալները հազվադեպ են համաձայն լինում իրենց վերաբերյալ որոշումների հետ:
«Շատ քիչ եմ հանդիպել դատավարական այնպիսի կարգավիճակ ունեցող մարդկանց, ովքեր ասում են՝ «Կեցցե արդար դատարանը»,- ասաց գլխավոր դատախազը:
Անդրադառնալով Քոչարյանի գործով վերաքննիչ բողոքները քննող դատավոր Արմեն Դանիելյանի՝ խորհրդակցական սենյակ հեռանալու որոշմանը՝ առանց նրա պաշտպանների դիրքորոշումը լսելու, Արթուր Դավթյանն ասաց, որ դատավարական իրավունքները տրված չեն՝ դրանք չարաշահելու համար՝ նկատի ունենալով, որ Քոչարյանի պաշտպանները դատավարության ժամանակ չարաշահել են իրենց դատավարական իրավունքը: Դավթյանը հիշեցրեց, որ արդարադատության շահն ամենաբարձր շահն է, որ պետք է պաշտպանել:
Հարցին՝ եթե առանց Ձեզ լսելու դատարանը հեռանար խորհրդակցական սենյակ, ինչպե՞ս կվերաբերեիք դատարանի որոշմանը, Դավթյանը պատասխանեց՝ շատ լավ կանեին:
Հարցին, թե ըստ դատախազի՝ արդարադատության շահը ավելի շատ կտուժեր, եթե Քոչարյանի գործով դատական նիստը ձգձգվե՞ր, թե՞ եթե նրա պաշտպանները զրկվեին Դատախազության և տուժող կողմի բողոքների վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնելուց, Արթուր Դավթյանը պատասխանեց. «Երբ պրոցեսները հունից դուրս գան, կարող են ոչ թե ձգձգման, այլ արդարադատության իրականացման անհնարինության հանգեցնել»:
Դավթյանը նաև հայտեց, որ Դատախազությունն ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին, ում մակագրվել է Մարտի 1-ից անջատված մասով անցնող մեղադրյալներ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Արմեն Գևորգյանի և Սեյրան Օհանյանի գործը:
Նշենք, որ Դավիթ Գրիգորյանի որոշմամբ է Ռոբերտ Քոչարյանն Արցախի ներկա և նախկին նախագահների անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակվել, նրա որոշմամբ նաև գործի վարույթը կասեցվել և այն ուղարկվել էր Սահմանադրական դատարան, և Գրիգորյանի այս երկու որոշումները Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը բեկանել է:

Генпрокурор об экстрадиции Миграна Погосяна, отношениях с вице-премьером Тиграном Авиняном и деле Роберта Кочаряна
В процессе экстрадиции бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов Миграна Погосяна “никаких вызывающих беспокойство сигналов нет”, заявил по завершении сегодня торжественного мероприятия по случаю 101-ой годовщины создания прокуратуры и Дня работника прокуратуры генеральный прокурор РА Артур Давтян. По его словам, сотрудничество с российскими коллегами продолжается. Отметим, что Мигран Погосян, который обвиняется в хищении имущества в особо крупном размере, долгое время находился в розыске, но потом был обнаружен в Российской Федерации.
Сегодня генпрокурор коснулся также судебного процесса по делу второго президента РА Роберта Кочаряна и своих отношений с вице-премьером Тиграном Авиняном.
По словам А.Давтяна, поводом для разговоров о его близких отношениях с аице-премьером послужила фотография. “Нас можно сфоторографровать со стороны, а потом сделать этот снимок предметом спекуляций. Я могу иметь близкие отношения со многими людьми, но все они знают, что являются таковыми только вне моей работы”,- сказал генпрокурор, подчеркнув, что в работе близких людей у него нет.
Экс-президент Роберт Кочарян до прибытия в изолятор СНБ после того, как было принято решение о его аресте, заявил журналистам, что нет ни закона, ни законности. Комментируя эти слова, генпрогкурор напомнил о том, что обвиняемые редко соглашаются с решениями по своим уголовным делам.
Касаясь решения судьи Армена Даниеляна удалиться в совещательную комнату, не выслушав позицию защитников экс-президента, Артур Давтян сказал, что процессуальные права предоставлены не для того, чтобы злоупотреблять ими, имея в виду, что в ходе рассмотрения жалоб защитники Р. Кочаряна злоуоптребляли своими процессуальными правами.
Генпрокурор также сообщил, что прокуратура представила ходатайтство о самоотводе судьи Давида Григоряна, которому передан на рассмотрение выделенный в отдельное производство эпизод дела о событиях 1 марта 2008 г., в рамках которого обвинения предъявлены Роберту Кочаряну, Юрию Хачатурову, Армену Геворкяну и Сейрану Оганяну.
Отметим, что по решению Д.Григоряна Роберт Кочарян был освобожден из-под ареста под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха. Кроме того, Григорян решил прекратить производство дела и передать его в Конституционный суд. Последние два решения были отменены судьей Апелляционного суда Арменом Даниеляном.