«Կարծում եմ՝ դուք տեսել եք՝ ո՛չ օրենք կա, ո՛չ էլ իրականություն». ՔԿՀ տեղափոխվելուց առաջ ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն արդեն կալանքի տակ է:
«Կարծում եմ՝ դուք տեսել եք՝ ո՛չ օրենք կա, ո՛չ էլ իրականություն»,- «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխվելուց առաջ լրագրողներին ասաց Քոչարյանը։
Վերաքննիչ քրեական դատարանը, հիշեցնենք, այսօր բեկանել է Քոչարյանի կալանքը Արցախի Հանրապետության ներկա և նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի անձնական երաշխավորությամբ փոխելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումը ու Քոչարյանին կալանավորելու որոշում կայացրել: Դատարանը բեկանել է նաև Մարտի 1-ից անջատված մասով գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը:
Հայաստանի երկրորդ նախագահն արդեն երրորդ անգամ է Մարտի 1-ի գործի շրջանակներում կալանավորվում:
Այսպես, 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող նախագահին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:
Դատարանը նրան կալանավորելու որոշում էր կայացրել, որը Քոչարյանի պաշտպանական թիմը բողոքարկել էր Վերաքննիչ դատարան, և դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը օգոստոսի 13-ին որոշել էր Քոչարյանին ազատ արձակել անձեռնմխելիության հիմքով:
Նշենք, որ ՀՀ Սահմանադրությամբ նախագահն իր լիազորությունների ժամկետում և դրանից հետո չի կարող հետապնդվել և պատասխանատվության ենթարկվել իր կարգավիճակից բխող գործողությունների համար: Դատախազությունը, սակայն չի կարծում, որ Ռոբերտ Քոչարյանը իր կարգավիճակից բխող գործողություներ է կատարել 2008-ին: Քոչարյանին ազատ արձակելու Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ գործի նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող դատախազը բողոք էր ներկայացրել Վճռաբեկ դատարան:
2018-ի նոյեմբերի 15-ին Վճռաբեկ դատարանը, որոշել էի բեկանել Քոչարյանին ազատ արձակելու որոշումն ու գործը նորից ուղարկել Վերաքննիչ դատարան՝ նոր քննության: Այս անգամ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի որոշմամբ Քոչարյանը դեկտեմբերի 7-ին նորից կալանավորել էր: Կալանքի որոշման դեմ Քոչարյանի պաշտպանները բողոք էին ներկայացրել Վճռաբեկ դատարան, սակայն Վճռաբեկը գործը վարույթ չի ընդունել:
Ռուբիկ Մխիթարյանի որոշմամբ կալանավորելուց հետո մի քանի անգամ Քոչարյանի կալանքի ժամկետը երկարացվել է: Նա անազատության մեջ էր գտնվում ընդհուպ այն ժամանակ, երբ նրա, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի, ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի և նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործն անջատվեց Մարտի 1-ի գործից և ուղարկվեց դատարան:
Վերը նշված 4 մեղադրյալների գործը մակագրվեց դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին, և վերջինս գործը դատաքննության նախապատրաստելիս, անդրադառնալով մեղադրյալների խափանման միջոցի հարցին, մայիսի 18-ին որոշեց կալանքի տակ գտնվող միակ մեղադրյալին՝ Ռոբերտ Քոչարյանին, ազատ արձակել Արցախի ներկա և նախկին նախագահների անձնական երաշխավորությամբ:
Դրանից երկու օր անց՝ մայիսի 20-ին, դատավոր Գրիգորյանը Քոչարյանին վերագրվող 300.1 հոդվածի սահմանադրականության և նրա անձեռմխելիության հարցում կասկածներ ունենալու հիմքով կասեցրեց քրեական գործի վարույթն ու գործն ուղարկեց Սահմանադրական դատարան:
Վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօրվա որոշմամբ, ինչպես արդեն նշել ենք, բեկանել է առաջին ատյանի դատարանի և՛ մայիսի 18-ի, և՛ մայիսի 20-ի որոշումները:
Որոշումներից մեկը՝ Քոչարյանի կալանավորումը, փաստորեն, արդեն ի կատար է ածվել, իսկ թե ինչ ՝ հետևելու գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը բեկանելուն, դեռևս պարզ չէ: Ստացվում է, որ Սահմանադրական դատարանը պետք է որոշի՝ առաջին ատյանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումը վարույթ ընդունել կամ չընդունելու վերաբերյալ, իսկ Վերաքննիչ դատարանը բեկանել է Դավիթ Գրիգորյանի որոշումը:

“Думаю, вы видели: нет ни закона, ни реальности”,- заявил Роберт Кочарян, направляясь в УИУ
Второй президент Армении Роберт Кочарян уже находится под арестом. “Думаю, вы видели: нет ни закона, ни реальности”,- заявил Кочарян, направляясь в уголовно-исполнительное учреждение.
Напомним, что Апелляционный уголовный суд отменил решение суда первой инстанции об освобождении находившегося под арестом Р.Кочаряна под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна и принял решение вновь заключить его под стражу. Суд также отменил решения о прекращении производства эпизода, выделенного из дела о событиях 1 марта 2008 г., и обращении в Конституционный суд.
Являющийся фигурантом дела “1 марта” экс-президент РА уже второй раз заключается под стражу.
Так, 26 июля 2018 г. в рамках рассматриваемого в Специальной следственной службе уголовного дела о событиях 1-2 марта 2008 г. в Ереване Кочаряну было предъявлено обвинение в свержении конституционного строя по предварительному сговору с другими лицами. Суд принял решение арестовать экс-президента, которое его защитники обжаловали в Апелляционном суде. 13 августа судья Апелляционного суда Александр Азарян освободил Роберта Кочаряна на основании его неприкосновенности.
Отметим, что в соответствии с Конституцией РА президент страны в период выполнения им своих полномочий и после этого не может подвергаться преследованиям и привлекаться в к ответственности за действия, вытекающие из его статуса. Прокуратура, однако, считает, что в 2008 г. Роберт Кочарян не осуществлял действия, вытекавшие из его полномочий.
Прокуратура представила кассационную жалобу, и 15 ноября 2018 г. Кассационный суд отменил решение об освобождении Р.Кочаряна и повторном направлении дела в Апелляционный суд для проведения нового следствия. На этот раз решением судьи Рубика Мхитаряна 7 декабря Кочарян вновь был заключен под стражу. Защитники обратились в Кассационный суд, который, однако, не принял жалобу в производство.
После этого срок пребывания под арестом Кочаряна несколько раз продлевался. Экс-президент оставался в заключении вплоть до того момента, когда дело бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова, бывшего министра обороны Сейрана Оганяна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна было выделено в отдельное производство и направлено в суд. 18 мая судья Давид Григорян принял решение освободить находившегося под арестом единственного обвиняемого – Роберта Кочаряна – под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха. Спустя два дня, 20 мая, судья Григорян прекратил производство уголовного дела в связи с сомнениями в конституционности приписываемой Р.Кочаряну ст.301.1 УК (свержение конституционного строя) и направил дело в Конституционный суд.
Как уже отмечалось, сегодня Апелляционный уголовный суд решил отменить постановления суда первой инстанции от 18 и 20 мая.
Одно из принятых решений уже выполнено – Кочарян арестован. Что касается отмены постановлений о прекращении производства дела и обращении в Конституционный суд, то пока неясно, что будет сделано в этом направлении.