Գերմանիայի դեսպանությունը վիզաների հարցում խոստանում է շտկել իրավիճակը, իսկ Լեհաստանի դեսպանությունը կարգավորման մասին չի խոսում
Հայաստանում օտարերկրյա դեսպանատների մուտքի արտոնագրեր տրամադրելու գործընթացը շարունակում է խնդրահարույց մնալ: Հուլիսի 1-ին Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանության մասին մեր հրապարակմանը բազմաթիվ արձագանքներ եղան, հիմնականում Հայաստանի քաղաքացիներից: Հուլիսի 2-ին «Հետք»-ի ֆեյսբուքյան էջում հայտարարութուն տեղադրեցինք՝ խնդրելով քաղաքացիներից՝ եթե Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանություններում մուտքի արտոնագրի տրամադրման դժվարությունների են հանդիպել, ապա մեզ ուղարկեն իրենց պատմությունները: Հիմնական դժգոհությունները կապված էին կրկին Լեհաստանի դեսպանության, ինչպես նաև Գերմանիայի դեսպանության հետ: Այս հրապարակման մեջ կներկայացնենք քաղաքացիների պատմություններից մի քանիսը, Հայաստանում Լեհաստանի և Գերմանիայի դեսպանությունների արձագանքը, ինչպես նաև Լեհաստանի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարություններին ուղարկված մեր պաշտոնական հարցման պատասխանները:
Ծրագրերի մասնակցության չեղարկումներ, ձախողված գործնական այցեր
«Սոցիոսկոպ» հասարակական կազմակերպության հետազոտող և խորհրդի անդամ Արփի Մանուսյանը հուլիսի 1-4-ը պետք է մասնակցեր Բեռլինի Freie համալսարանում կայանալիք Literature and Politics գիտաժողովին, որը նրա խոսքերով՝ կարևոր էր իր հետազոտական հետաքրքրությունների, ինչպես նաև անկախ հետազոտողների խումբ ներկայացնող իր կազմակերպության համար: Եվ քանի որ մինչև Արփիի Գերմանիա մեկնելը՝ մայիսի 19 -հունիսի 2-ը, նրա ամուսինը գործուղման հրավեր էր ստացել Պորտուգալիայից, ուստի որոշեցին միասին մեկնել, և Պորտուգալիայի մուտքի արտոնագիր ստանալու համար դիմեցին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն՝ հույս ունենալով, որ վերջինս, հաշվի առնելով Բեռլինի Freie համալսարանից և Friedrich Shlegel հիմնադրամից և Արփիի կազմակերպությունից մասնակցությունը հաստատող փաստաթուղթը, Պորտուգալիա այցից հետո Գերմանիա մեկնելու հանգամանքը, ինչպես նաև նրա ամուսնու հրավեր-նամակը, կտրամադրի բազմակի մուտքով արտոնագիր: Սակայն Ֆրանսիայի դեսպանատունը տրամադրեց ընդամենը մեկ մուտքով արտոնագիր և Արփին ստիպված եղավ դիմել Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատուն:
Վիզայի պայմանավորվածություն ձեռք բերելու համար Արփին իր փորձերը սկսել էր դեռևս Պորտուգալիայից՝ առցանց հերթագրման համակարգի միջոցով: Օր ամրագրելու բոլոր ջանքերը ապարդյուն անցան, նույնիսկ այն դեպքում, երբ նրան երկու անգամ հաջողվել է ամբողջությամբ լրացնել իր տվյալները, սակայն վերջին պահին համակարգը ներողություն է խնդրել՝ տեղեկացնելով, որ իր ընտրած և մյուս բոլոր օրերն արդեն զբաղված են: Տուրիստական գործակալություններին դիմելուց հետո էլ Արփիին չհաջողվեց մուտքի արտոնագիր ստանալու համար օր ամրագրել, ինչի հետևանքով նա բաց թողեց Բեռլինում կայանալիք գիտաժողովը:
«Նման վերաբերմունքը մարդու իրավունքների և արժանապատվության ոտնահարում է: Անհրաժեշտ է, որ Հայաստանում օտարերկրյա դեսպանությունները գործնականում դրսևորեն այն բարիդրացիական վերաբերմունքը, որի մասին հատկապես խոսում են նախորդ տարվա թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից հետո, իսկ Հայաստանի իշխանությունները, մասնավորապես՝ Արտաքին գործերի նախարարությունը, բացի նմանօրինակ խնդիրներին ֆորմալ արձագանքելուց, պարտավոր է դեսպանատների հետ բանակցել իրական լուծումների շուրջ՝ մինչև վիզաների ազատականացմանը հասնելը»,- ասում է «Սոցիոսկոպ» հասարակական կազմակերպության հետազոտող և խորհրդի անդամ Արփի Մանուսյանը:
ՏՏ կազմակերպությունում որպես HR մենեջեր աշխատող Մարինե Մելիքյանն էլ պատմում է, որ իրենց աշխատակիցները չեն կարողանում գործուղումների մեկնել, ինչի պատճառով տուժում է բիզնեսը.
«Եթե նախկինում հնարավոր էր նամակ գրել և խնդրել, որ գործուղում մեկնող աշխատակիցների համար հնարավորինս մոտ օր նշանակեն, ապա այս տարի ոչ մի կերպ հնարավոր չի համագործակցել։ Արդեն 3-րդ աշխատակցի մասով ստիպված ենք չեղարկել, քանի որ ամբողջ հունիս ամիսը փորձել ենք օնլայն օր վերցնել, ապարդյուն։ Անգամ ԻՏՁՄ տնօրենն է նամակ գրել՝ անպատասխան։ Ես անձնական գործերով 5 ամիս առաջ օր ունեի, անգամ խնդրել եմ նամակով, որ իմ օրերը չեղարկեն և տրամադրեն աշխատակիցներիս, ու էլի մերժել են՝ պատճառաբանելով, որ օնլայն պիտի արվի։ Ու այդպես ստիպված տուժեց բիզնեսը, քանի որ հնարավոր է՝ զրկվենք նոր հաճախորդի նոր նախագծից, իսկ եվրոպացիները նախընտրում են աշխատել այն երկրների հետ, որտեղ վիզաների խնդիր չկա։ Չափազանց լուրջ հարց է, որը լուծում է պահանջում։ էլ չեմ խոսում դեսպանատան աշխատակիցների արհամարհական վերաբերմունքի մասին»,- պատմեց Մարինեն։
Ռաֆիկ Ենգիբարյանը այս տարվա օգոստոսին պետք է մեկներ Գերմանիա կամավորական ծրագրին մասնակցելու նպատակով, և անհրաժեշտ էր D կարգի ազգային վիզա ստանալ, սակայն Գերմանիայի դեսպանությանը նամակ գրելուց հետո տեղեկացվել է, որ հերթագրվելու համար ազատ օրեր կան միայն օգոստոս ամսվա համար, և մինչև փորձել է գրանցվել այդ օրերը նույնպես զբաղեցվել են:
«Երբ օր փորձեցինք նշանակել, հունիսի և հուլիսի համար ազատ օր չկար, նամակ գրեցինք դեսպանատանը, որ մեր ծրագիրը պետք է սկսվի օգոստոսի 1-ին և մեզ հարկավոր է մինչ այդ ստանալ վիզա: Դեսպանատունը մեզ տեղեկացրեց, որ ազատ օրեր կան միայն օգոստոս ամսվա համար, որոնք հասանելի են իրենց համակարգում, մինչև փորձեցինք գրանցվել գոնե օգոստոսի սկզբին դեսպանատուն գնալու համար, արդեն այդ օրերի մեծ մասն էլ էին զբաղված: Ու հիմա մենք ստիպված ենք ուշ սկսել մեր ծրագիրը, քանի որ ավելի շուտ գործերը հանձնելը անհնար է գրեթե, չնայած հրավերը օգոստոսի 1-ով է, եթե տոմս գնած լինեինք ավելի վատ դրության մեջ էինք հայտնվելու»,- պատմեց Ռաֆիկը:
Նշենք, որ D տեսակի ազգային վիզան նախատեսված է մեկ մուտքի և շարունակական գտնվելու կամ բազմակի հաջորդական և ընդհանուր առմամբ 3 ամսից ավելի տևող մուտքերի համար: Ազգային վիզայի վավերականության ժամկետը չի կարող գերազանցել 1 տարի ժամանակահատվածը:
Լեհաստանի դեսպանատանն առնչվող նամակները ևս շատ էին, դրանք նույնությամբ կրկնում էին այն պատմությունը, որի միջով անցել էր «Հետք»-ի լրագրողը և որին անդրադարձել էր հուլիսի 1-ի հրապարակման մեջ:
Դժգոհությունները հիմնականում վերաբերում են առցանց հերթագրման համակարգին, ինչպես նաև դեսպանության աշխատակիցների անհարգալից և արհամարհական վերաբերմունքին:
Քաղաքացիներից մեկն էլ «Հետք»-ին ուղարկած նամակում նույնիսկ նշել էր, որ Հայաստանում Լեհաստանի դիվանագիտական ներկայությունը վերանայման կարիք ունի: Նշենք, Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանատունը մուտքի արտոնագրեր է տրամադրում նաև Շվեյցարիա, Սլովակիա և Սլովենիա այցելությունների համար:
Լեհաստանի դեսպանատան պատասխանը հակասում է իրականությանը
Ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով գրավոր հարցում ուղարկեցինք Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանություն՝ նշելով, առցանց հերթագրման համակարգի, պաշտոնական հրավերների և այլ հարցերի մասին:
Դեսպանությունը մեզ ուղարկեց անստորագիր մի պատասխան, որում ասվում էր, թե գրանցման համակարգը երբեք փակ չի եղել, սակայն ծանրաբեռնվածության պատճառով e-konsulat համակարգում խնդիրներ են առաջանում: Հարցումն ուղարկելուց առաջ e-konsulat համակարգում նշվում էր, որ հասանելի ժամկետներ կան հուլիսի 4-ից սկսած, սակայն դրանից հետո նույնպես հասանելի ժամկետներ չեն նշվել, իսկ այս պահին համակարգն ընդհանրապես հասանելի չէ: Եվ չնայած այս ամենին, դեսպանությունն ընդգծել է, որ շաբաթական 140-180 մարդ է գրանցվում, և Հայաստանի քաղաքացիներին շաբաթական տրամադրվում է մի քանի հարյուր արտոնագիր:
Լեհաստանի դեսպանությունն իր պատասխանում նշել է նաև, որ իրենք կանոնավոր կերպով տրամադրում են մուտքի արտոնագրեր Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, ովքեր ճանապարհորդում են Լեհաստան և այլ եվրոպական պետություններ տարբեր հրավերների` այդ թվում նաև միջազգային կազմակերպությունների տրամադրած հրավերների հիման վրա: Այստեղ հարկ է նշել, որ «Հետք»-ի լրագրողը Շվեյցարիայում կայանալիք գիտաժողովին մասնակցելու համար ունեցել է Եվրահանձնաժողովի Միացյալ հետազոտական կենտրոնի հրավերը, որի մասին տեղեկացրել են Լեհաստանի դեսպանությանը, սակայն մյուս փաստաթղթերի հետ մեկտեղ այն ևս չի դիտարկվել: Դեսպանությունն անտեսել էր նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության նոտան:
Լեհաստանի դեսպանությունը չի պատասխանել մեր այն հարցին, թե Հայաստանի քաղաքացիները այսուհետ ինչպես կարող են դեսպանության միջոցով մուտքի արտոնագիր ստանալ, երբ այսպիսի խոչընդոտներ են առկա:
Լեհաստանի ԱԳՆ-ն տեղյակ է իրավիճակից, և սակայն լուծում չի առաջարկում
Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարությանը հարցում էինք ուղարկել հունիսի 28-ին, պատասխանը ստացել ենք այսօր:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հայտնել է, որ տեղյակ է Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանությունում մուտքի արտոնագրերի տրամադրման գործընթացում առկա իրավիճակից, և դա կապում է վիզայի հայտերի զգալի ավելացման հետ:
Լեհաստանի ԱԳՆ-ն նույնպես ընդգծել է, որ հերթագրման e-konsulat համակարգը երբեք փակ չի եղել և հասանելի է քաղաքացիներին, այսինքն՝ կրկին իրականությանը հակասող տեղեկություն է հաղորդում:
Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը մեզ ուղղված պատասխանում նշել է իր գործառույթների տիրույթում իրականացվելիք աշխատանքների մասին, սակայն այդպես էլ չի նշել իրավիճակը հարթելու ճանապարհը:
Գերմանիայի դեսպանությունը ներողություն է խնդրում՝ խոստանալով շտկել իրավիճակը
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանությանն ուղարկված մեր գրավոր հարցմանը պատասխանել է գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Քլաուս Վենդելբերգերը՝ ընդգծելով, որ դեսպանությունը շարունակաբար ջանում է բարելավել վիզայի համար դիմող անձանց մատուցվող ծառայությունները, այդ թվում նաև՝ հերթագրման հնարավորությունները: Վենդելբերգերը նշել է, որ վիզայի համար գրանցվելու հերթերը մեծ պահանջարկի հետևանք են: Ըստ դեսպանության՝ 2016թ. ընթացք է տրվել Շենգենյան վիզայի 11 000 դիմումի, 2017-ին՝ 13 000, 2018-ին՝ 15 800, իսկ 2019-ին ընթացիկ տեմպերով նախատեսում են 17 000 դիմում:
2018թ. դեսպանությունը փորձել է դիմումների ընդունումը պատվիրակել այդպիսի ծառայություններ մատուցող ընկերության, ինչի շնորհիվ հնարավոր կլիներ կրկնապատկել ընդունման ծավալները, սակայն Գերմանիան և Հայաստանը չեն կարողացել պատվիրակման հետ կապված որոշ հարցերի շուրջ համաձայնության գալ:
«Մենք անկեղծորեն ցավում ենք, որ ներկայում մեր համակարգն առաջիկա օրերին և շաբաթներին հերթագրվելու հնարավորություն չի տալիս: Դա նրանից է, որ բոլոր ժամերն ամրագրված են, ինչը բարդացնում կամ երբեմն նույնիսկ բացարձակ անհնարին է դարձնում նաև այդ ամրագրումներն առաջ բերելու հնարավորությունը: Մենք ներողություն ենք խնդրում հատկապես այն անձանցից, որոնք չեն կարողանում հերթագրվել իրենց անհրաժեշտ ժամանակահատվածում»,-նշել է Քլաուս Վենդելբերգերը: Ըստ նրա՝ այս իրավիճակը իրենք չեն կարող հանդուրժել և աշխատում են հերթագրման համակարգի լայնածավալ բարելավման ուղղությամբ, փոփոխություներն ուժի մեջ կմտնեն մի քանի շաբաթից:
«Կրկին անգամ ցավում ենք վիզաների դիմումների հերթագրման համակարգի ներկայիս վիճակի համար՝ գիտակցելով մարդկանց ճամփորդելու ազատության կարևորությունը: Ուստի մեծ ճիգերով աշխատում ենք հերթերն ընդունելի նվազագույնի հասցնելու ուղղությամբ»,- եզրափակել է գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Քլաուս Վենդելբերգերը:
Մեր հարցմանը նմանատիպ պատասխան է տվել նաև Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ շեշտելով դեսպանատան ծանրաբեռնված աշխատանքի, ինչպես նաև այդ ծանրաբեռնվածությունը թեթևացնելուն ուղղված գործողությունների մասին:
Պաշտոնական մեկնաբանության համար դիմեցինք նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն, խոստացան մոտ օրերս արձագանքել:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Հայաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում հայտնել էր՝ սա սկզբունքային հարց է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության համար, ինչպես նաև տեղեկացրել էր, որ Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Պավել Չեպլակը հրավիրվել է ԱԳՆ պարզաբանումներ տալու:
Հ.Գ. Այնուամենայնիվ պետք է նշենք, որ անհասկանալի է մնում, թե քաղաքացիների այսքան դժգոհությունների առկայության պարագայում ինչպես են դեսպանատները հարյուրավոր, հազարավոր հայտեր ընդունում և մուտքի արտոնագրեր տրամադրում, երբ հերթագրման համակարգերը պարզապես չեն գործում: Մեր հետագա հրապարակումներում կփորձենք ստանալ նաև այդ հարցի պատասխանը, ինչպես նաև կանդրադառնանք Հայաստանում հավատարմագրված այլ դեսպնությունների՝ մուտքի արտոնագիր տրամադրելու գործընթացին:
- Հայաստանում օտարերկրյա դեսպանատները թաքնվում են պարսպի հետեւում. Լեհաստանը ԱԳՆ-ին «բացատրում է» նոտա հղելու կարգը
- Ստամբուլում գրանցված ընկերությունը կզբաղվի շենգենյան 5 երկրի վիզաների տրամադրմամբ. ովքեր են կանգնած «ՎիզաՄետրիկ»-ի հետևում

Посольство Германии обещает исправить ситуацию c выдачей виз. Посольство Польши ничего не говорит о решении этой проблемы
Проблемы с выдачей въездных виз иностранными посольствами в Армении до сих пор не решены. После нашей публикации от 1 июля, в которой рассказывалось о работе посольства Польши, мы получили множество откликов, в основном от граждан Армении. 2 июля на фейсбуковской странице Hetq.am мы попросили откликнуться тех, кто столкнулся с трудностями при получении въездной визы в аккредитованных в РА иностранных посольствах.
Оказалось, что особенно трудно получить визы в посольствах Польши и Германии.
В этой статье мы представим несколько историй наших читателей, реакцию посольств Польши и Германии, а также ответы на запросы, отправленные нами в министерства иностранных дел этих двух стран.
Отмена участия в проектах, сорванные деловые поездки
Исследователь и член совета общественной организации “Социоскоп” Арпи Манусян в начале июля должна была участвовать в организованной Берлинским университетом “Freie” научной конференции “Literature and Politics”, которая по словам нашей читательницы, представляла большую важность как для ее исследовательской работы, так и для ОО. А поскольку до отъезда Арпи в Германию ее муж получил предложение отправиться 19 мая в двухнедельную командировкую в Португалию, супруги решили выехать вместе и для получения португальской визы обратились в посольство Франции в Армении в надежде, что оно учтет приглашение Берлинского университета “Freie” и Фонда “Friedrich Shlegel” на участие Арпи в конференции, ее отъезд в Германию после посещения Португалии, полученное мужем приглашение и предоставит многократную визу.
Однако французское посольство выдало однократную визу, и Арпи пришлось обратиться в посольство Германии в Ереване.
Попытки получить визу путем онлайн-регистрации Арпи стала предпринимать еще находясь в Португалии. Однако все ее усилия оказались тщетными, даже несмотря на то, что ей дважды удалось заполнить анкету. В последний момент система сообщала, что все отмеченные ею дни заняты. Записаться на прием Арпи не удалось даже после обращения в турагентства. В результате она пропустила конференцию в Берлине. “Такое отношение попирает права и достоинство человека. Иностранные посольства в Армении должны на деле проявлять то добрососедское отношение, о котором они говорят после прошлогодней бархатной революции, а власти Армении и в частности Министерство иностранных дел, помимо формального отклика на подобные проблемы, обязаны вести переговоры с посольствами вокруг реального решения проблем, пока въездные визы не будут либерализованы”,- отметила Арпи Манусян.
HR-менеджер в ИТ-компании Марине Меликян отметила, что ее коллеги не могут выезжать в командировки, из-за чего страдает бизнес.
“Если раньше можно было написать письмо и попросить, чтобы выезжающих в командировку сотрудников приняли в ближайшие дни, то в этом году такое общение просто невозможно. Нам пришлось отменить поездку уже третьего сотрудника, так как весь июнь мы пытались записаться на прием в онлайн-режиме, но наши попытки не дали результата. Не помогло даже письмо директора Союза предприятий информационных технологий Армении, которое осталось без ответа.
Из-за этой ситуации страдает бизнес, ведь мы лишаемся нового проекта, нового клиента, а европейцы предпочитают работать с теми странами, где нет проблем с визами. Это очень серьезная проблема, которая требует решения. Я уже не говорю о презрительном отношении сотрудников посольства”,- добавила Марине.
Рафаэль Енгибарян в августе этого года должен был выехать в Германию для участия в программе волонтеров, для чего ему потребовалась национальная виза типа “D”. Однако после отправки письма в посольство Германии ему сообщили, что свободные дня для приема есть только в августе. И пока Рафаэль пытался забронировать эти дни, оказалось, что они тоже заняты. “Мы отправили в посольство письмо, сообщив о том, что наша программа начинается 1 августа, поэтому визу нам необходимо получить до этого. Посольство сообщило, что свободные дни есть только в августе, и они доступны в их системе. Пока мы пытались зарегистрироваться на прием хотя бы в начале августа, оказалось, что большинство этих дней тоже занято. И сейчас мы вынуждены подключиться к программе позже срока, так как сдать дела раньше оказалось практически невозможно, хотя приглашение было датировано 1 августа. Если бы мы купили билет заранее, то оказались бы в очень сложной ситуации”,- рассказал Рафаэль.
Жалоб на работу посольства Польши тоже оказалось много, и все они в точности повторяли ситуацию, с которой столкнулась журналистка Hetq.am и о которой мы рассказали в статье от 1 июля.
Наши читатели жаловались в основном на систему онлайн-регистрации, неуважительное и презрительное отношение сотрудников посольства.
Автор одного из писем даже написал, что дипломатическое присутствие Польши в Армении нуждается в пересмотре. Отметим, что польское посольство предоставляет въездные визы также в Швейцарию, Словакию и Словению.
Ответ посольства Польши противоречит действительности
Посольство прислало нам неподписанное письмо, в котором говорилось что система регистрации никогда не закрывалась и что проблемы возникают из-за перегрузки в системе e-konsulat.
Перед отправкой запроса система e-konsulat сообщила, что свободные для приема дни есть начиная с 4 июля, но потом эти даты исчезли, а в настоящий момент система вообще недоступна. Несмотря на все это, посольство подчеркнуло, что каждую неделю регистрируются 140-180 человек и что гражданам Армении еженедельно выдается несколько сотен виз.
В своем ответе посольство также отметило, что они регулярно выдают визы тем гражданам Республики Армения, которые путешествуют в Польшу и другие европейские страны по различным приглашениям, в том числе по приглашениям международных организаций. Здесь следует отметить, что у журналистки Hetq.am было приглашение Объединенного исследовательского центра Еврокомиссии на участие в семинаре в Швейцарии, о чем она проинформировала польское посольство, однако это приглашение вместе с другими документами не было принято во внимание. Посольство проигнорировало даже ноту МИД Армении. Диппредставительство Польши не ответило на наш вопрос о том, как при наличии подобных препятствий граждане Армении могут получать в посольстве въездные визы.
Польский МИД знает о сложившейся ситуации, однако никаких решений не предлагает.
Запрос во внешнеполитическое ведомство Польши мы направили 28 июня, ответ получили сегодня, МИД этой страны сообщил, что в курсе ситуации с выдачей виз посольством Польши в Армении и обуславливает ее существенным увеличением количества заявок на получение визы.
В письме также подчеркивалось, что система регистрации e-konsulat всегда доступна для граждан. То есть мы получили очередное противоречащее действительности сообщение.
При этом внешнеполитическое ведомство Польши так и не указало путь решения проблем.
Посольство Германии извинилось и пообещало исправить ситуацию
На наш запрос в посольство Германии ответил временный поверенный в делах этой страны Клаус Вендельбергер. Он подчеркнул, что посольство последовательно стремится к повышению качества услуг по выдаче виз, а также к расширению возможностей для записи на прием. По словам Вендельбергера, очереди на получение визы – следствие большого спроса. Согласно справке посольства, в 2016 г. был дан ход 11.000 заявкам на получение Шенгенской визы. В 2017 г. это число составило 13.000, в 2018-ом – 15.800, а в 2019-ом предусмотрено выдать уже 17.000 виз.
В 2018 г. посольство предприняло попытку передать функцию приема заявок компании по оказанию подобных услуг, что позволило бы вдвое увеличить количество заявок. Однако Германия и Армения не смогли договориться по некоторым вопросам.
“Мы искренне сожалеем, что в ближайшие дни и недели наша система не предоставит возможность для регистрации. Это связано с тем, что все часы уже заняты. Мы просим извинения особенно у тех лиц, которым не удается зарегистрироваться в нужный им отрезок времени”,- отметил Клаус Вендельбергер.
Временный поверенный отметил, что они не могут допустить такую ситуацию и работают в направлении усовершенствования системы регистрации. Изменения вступят в силу через несколько недель.
“Мы еще раз хотим выразить сожаление по поводу нынешней ситуации с системой регистрации и осознаем, какую важность представляет для людей свобода путешествий. Поэтому мы работаем очень напряженно, чтобы максимально сократить очереди”,- отметил в заключение г-н Вендельбергер. .
Аналогичный ответ на наш запрос прислало и Министерство иностранных дел Германии, которое подчеркнуло, что предпринимаются шаги по сокращению нагрузки, с которой работает посольство.
Для получения официальных комментариев мы обратились и в МИД Армении, который пообещал ответить в ближайшие дни.
Напомним, что ранее пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян сообщила на брифинге, что для внешнеполитического ведомства страны этот вопрос имеет принципиальное значение и что посол Польши в РА Павел Чеплак был приглашен в МИД для дачи объяснений.
P.S. Тем не менее, мы должны отметить, что остается непонятным, каким образом при наличии такого количества жалоб посольства принимают сотни, тысячи заявок и выдают въездные визы, если их системы регистрации практически не действуют. В дальнейшем мы попытаемся получить ответ и на этот вопрос, а также расскажем о процессе выдачи въездных виз другими аккредитованными в Армении посольствами.