Հայաստանում դեղարտադրությունը 28%-ով աճել է․ այն առաջատարներից է ԵԱՏՄ-ում
2018թ․ դեղամիջոցների համաշխարհային շուկայի ծավալը կազմել է 1.174 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Եվրասիական տնտեսական միության դեղարտադրությունը կազմում է ընդհանուր շուկայի 2,6%-ը։
Դեղարտադրության միջազգային շուկայում գերիշխող դիրք են զբաղեցնում ԱՄՆ, Ճապոնիան, Գերմանիան, Շվեյցարիան և Մեծ Բրիտանիան։
ԵԱՏՄ անդամ պետություններից Հայաստանն այն երկրների թվում է, որտեղ դեղագործական ճյուղն ակտիվորեն զարգանում է, իսկ արտադրվող դեղամիջոցների ծավալը՝ աճում։
Մասնավորապես, 2018թ ԵԱՏՄ տարածքում արտադրվել է ընդհանուր առմամբ 9 243 մլն ԱՄՆ դոլարի դեղագործական արտադրանք, որից 0,2%-ը, այսինքն՝ 18,5 մլն ԱՄՆ դոլարը բաժին է հասնում Հայաստանին։ Ամենամեծ արտադրողներից են Ռուսաստանը (90,8%,) Բելառուսը (6,5%,) և Ղազախստանը (2,4%):
Արտաքին առևտրում ԵԱՏՄ դեղագործական արտադրանքի հիմնական գործընկեր երկներն են ԱՄՆ, Գերմանիան, Շվեյցարիան, Ֆրանսիան, Հնդկաստանը, Իտալիան, ինչպես նաև՝ Վրաստանը, Տաջիկստանը և Ուզբեկստանը։
2018թ․ ԵԱՏՄ երկրներում արտադրված դեղամիջոցների ընդհանուր արժեքը 2014թ․ համեմատ մոտ 3 անգամ աճել է։
Թեև 2014-2018թթ․ տվյալների համաձայն՝ Հայաստանը ԵԱՏՄ երկների թվում կայուն աճ է գրանցում դեղագործական ապրանքների արտադրությունում, սակայն, այնուամենայնիվ, ավելի շատ ներկրում է, քան՝ արտահանում։
Օրինակ, Հայաստանում իրացվող բոլոր դեղագործական արտադրանքների միայն 14%-ն է բաժին հասնում տեղական արտադրությանը․ մնացածը ներկրվում է։ Ընդ որում՝ դեղերի 20% ներկրվում է ԵԱՏՄ անդամ երկրներից, իսկ 66%-ը՝ երրորդ երկներից։
Ամեն դեպքում, Հայաստանը մնում է ԵԱՏՄ անդամ այն պետությունը, որտեղ դեղարտադրությունը, ի տարբերություն մնացած երկրների, արագ է զարգանում։ Օրինակ, 2018թ Հայաստանում դեղագործական ապրանքների արտադրությունը 2014թ համեմատ 28%-ով ավելացել է, ինչը գումարային առումով կազմում է մոտ 5.5 մլն դոլար։
Հայաստանը դեղորայք ամենաշատը ներկրում է ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից և Շվեյցարիայից։ Արտահանում է հիմնականում Ռուսաստան, ինչը կազմում է ընդահնուր արտահանվող դեղորայքի 42 %-ը, Վրաստանը՝ 24 %-ը և Ուզբեկստանը ՝ 12 %-ը։
Նշենք, որ վիճակագրության համաձայն՝ զարգացած դեղագործական շուկաներում, ինչպես օրինակ, ԱՄՆ-ում դուրս գրվող դեղերի 85% բաժին է հասնում ջեներիկ դեղերին, իսկ ահա Հնդկաստանում, Չինաստանում և Հարավարևելյան Ասիայի երկրներում ջեներիկները քիչ են օգտագործվում․ ավելի շատ կիառվում են օրիգինալ դեղամիջոցներ։
Հայաստանի դեղարտադրողները
Դեղագործական ապրանքների արտադրություն Հայաստանում կար դեռևս Խորհրդային տարիներից։ Մասնավորապես, «Երևանի քիմիա-դեղագործական ֆիրմա» ԲԲԸ-ն (նախկին «Երևանի քիմիա-դեղագործական գործարան»-ը), հիմնադրվել է 1967թ.-ին, և 1995թ․-ից մտնում է «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի մեջ։
Արտադրում է ներարկման համար նախատեսված պրեպարատներ, որոնց 70%-ը իրացվում են ՌԴ-ում և Ուզբեկստանում, իսկ գալենային արտադրության պրեպարատներն ամբողջությամբ իրացվում են Հայաստանում և Արցախում։
«Լիկվոր» ընկերությունը դեղերի արտադրությամբ զբաղվում է 1991թ․ից։ Արտադրում է 45 անուն դեղորայք։ Հայաստանից արտահանվող դեղերի թվով ընկերությունն առաջատարներից է (արտահանման ծավալը կազմում է 40%): Արտադրանքի մեծ մասն արտահանում է Կենտրոնական Ասիա և Մերձավոր Արևելք։
Արտահանման շուկաներն են Բելառուսը, Մոլդովան, Ղազախստանը, Վրաստանը, Տաջիկստանը և Ղրղզստանը։
1991 թվից Հայաստաում գործում է նաև «Բիո-Քիմ» (BioChem) ընկերությունը, որն արտադրում է մաշկի և մազերի խնամքի միջոցներ, ինչպես նաև՝ ատամնաբուժական միջոցներ և ախտահանիչ նյութեր, որոնք իրացվում են հիմնականում տեղական շուկայում։
Խոշոր տեղական արտադրողներից է «Արփիմեդ» ընկերությունը, որը հիմնադրվել է 2001թ։ Արտադրում է տասնյակ անուն դեղորայք, որոնք ընդգրկված են ՀՀ հիմնական դեղերի ցանկում (ցանկը սահմանվում է Առողջապության համաշխարհային կազմակերպությունը՝ ներառոելով այն դեղորայքները, որոնք անհրաժեշտ են երկրի անվտանգությունն ապահովելու համար)։
«Արփիմեդ»-ի արտադրած դեղորայքը գրանցված է մի շարք երկրներում, ինչպես օրինակ, Բելառուս, Վրաստան, Ուզբեկստան, Ուկրաինա, Ղրղզստան, Ղազախստան և Եմեն։
Ամենաշատ դեղորայքը գրանցված է Ուզբեկստանում՝ 29 անուն, ապա՝ Վրաստանում՝ 15, Ղրղզստանում՝ 12 անուն:
«Մեդիկալ Հորիզոն» դեղագործական ընկերությունը հիմնադրվել է 2006 թ․։ Ներկայումս արտադրում է 22 անուն դեղամիջոցներ՝ անալգետիկներ, ջրային լուծույթներ, վիտամիններ, օշարակներ, մոմիկներ, յուղեր և այլն։
Ընկերության արտադրանքն իրացվում է ինչպես տեղական շուկայում, այնպես էլ՝ արտահանվում Ուզբեկստան, Վրաստան, նաև՝ Իրան:
«Էսկո-Ֆարմ»-ը դեղարտադրող է 2011թ․ից, (նախկինում՝ «Էսկուլապ» ՍՊԸ-ի արտադրական ստորաբաժանումներից)։ Ընկերությունն արտադրում մոտ 60 տեսակի ոչ ստերիլ արտադրանք, այն է՝ քսուքներ, նրբաքսուքներ, յուղեր, փոշիներ, հեղուկներ, ինչպես նաև՝ մաշկի խնամքի միջոցներ՝օգտագործելով հիմնականում տեղական հումքը։
Բյուջեի տնտեսում՝ հիվանդների հաշվի՞ն, թե բիզնես շահերի պաշտպանություն
Հիվանդները դժգոհում են հայկական արտադրության դեղից. ընկերության սեփականատերերից մեկը Գագիկ Հարությունյանի որդին է

В Армении производство лекарств выросло на 28%: наша страна входит в число лидеров в ЕАЭС
В 2018 г. объем мирового рынка лекарств составил 1.174 млрд долларов США. В Евразийском экономическом союзе фармацевтическое производство составляет 2,6% от общего объема рынка.
Господствующее позиции на мировом фармацевтическом рынке занимают США, Япония, Германия, Швейцария и Великобритания.
Армения принадлежит к числу тех стран ЕАЭС, где фармацевтическая отрасль активно развивается, а объемы производства лекарств постоянно растут.
Так, в 2018 г. объем лекарственной продукции, произведенной на территории ЕАЭС, составил 9.243 млн долларов США, из которых 18,5 млн долларов, или 0,2%, приходятся на долю Армении. Крупными производителями являются Россия (90,8%), Беларусь (6,5%) и Казахстан (2,4%).
В сфере внешней торговли основными странами-партнерами в фармацевтической отрасли являются США, Германия, Швейцария, Франция, Индия, Италия, а также Грузия, Таджикистан и Узбекистан.
Общая стоимость лекарственных препаратов, произведенных в странах-членах ЕАЭС в 2018 г., по сравнению с 2014 г. выросла в три раза.
Несмотря на то, что по данным 2014-2018 гг. Армения регистрировала в ЕАЭС стабильный рост производства фармацевтической продукции, страна больше импортирует, чем экспортирует лекарства. Так, на долю местных производителей приходится лишь 14% от всей реализуемой в Армении фармацевтической продукции, остальную часть составляет импорт. При этом 20% поставляется из стран-членов ЕАЭС. 66% - из третьих стран.
В любом случае Армения остается тем государством-членом ЕАЭС, где в отличие от остальных стран фармацевтическое производство развивается быстрыми темпами. Например, в 2018 г. по сравнению с 2014 г. объемы производства фармацевтических товаров в Армении выросли на 28%, или примерно на 5.5 млн долларов.
Армения импортирует лекарства на сумму 133.9 млн долларов. Наибольшая доля импорта приходится на США, Германию и Швейцарию. Лекарства армянского производства экспортируются главным образом в Россию. Этот показатель составляет 42% от общего объема экспорта лекарств. В Грузию поставляется 24%, в Узбекистан - 12% лекарственных препаратов.
По статистике на развитых фармацевтических рынках, например США, 85% выписываемых препаратов составляют дженерики, а в Индии, Китае и странах Юго-Восточной Азии дженерики используются мало, предпочтение отдается оригиналам.
Армянские производители лекарств
В Армении фармацевтические товары выпускались и в советское время.
В частности, ОАО “Ереванская химико-фармацевтическая фирма” (бывший Ереванский химико-фармацевтический завод) был основан в 1967 г., а в 1995 г. предприятие вошло в состав концерна “Мульти Групп”.
Компания производит препараты для инъекций, 70% которых реализуется в РФ и Узбекистане, а препараты галенового производства – в Армении и Арцахе.
Компания “Ликвор” выпускает лекарства с 1991 г. Перечень ее продукции включает 45 наименований лекарств. По объему экспорта лекарств компания входит в число лидеров (производственный объем составляет 40%).
Большая часть продукции экспортируется в страны Центральной Азии и Ближнего Востока. Рынками экспорта являются Беларусь, Молдова, Казахстан, Грузия, Таджикистан и Киргизия.
С 1991 г. в Армении действует также компания “Био-Ким” (BioChem), которая производит средства по уходу за кожей и волосами, а также стоматологические и дезинфицирующие препараты, которые реализуются в основном на местном рынке.
К числу крупных производителей относится и основанная в 2001 г. компания “Арпимед”. Она производит десятки наименований лекарств, которые включены в список основных лекарств РА (данный список устанавливает Всемирная организация здравоохранения, которая включает лекарства, необходимые для обеспечения безопасности страны).
Продукция компании “Арпимед” зарегистрирована в ряде стран, в том числе в Беларуси, Грузии, Узбекистане, Украине, Киргизии, Казахстане и Йемене.
Фармацевтическая компания “Медикал Горизонт” основана в 2006 г. В настоящее время она выпускает 22 наименования лекарств: анальгетики, растворы, витамины, сиропы, свечи, масла и т.д.
Продукция компании реализуется как на местном рынке, так и за рубежом – в Узбекистане, Грузии, Иране.
“Эксо-Фарм” выпускает лекарства с 2011 г. (в прошлом это было одно из производственных подразделений ООО “Эскулап”). Компания производит 60 видов нестерильной продукции: мази, порошки, жидкости, а также средства по уходу за кожей, в которых использовано в основном местное сырье.