Մանե Թանդիլյան. «Տնտեսությունն այսօր օր առաջ գումարներ ներարկվելու կարիք ունի»
ԱԱՀ-ի գծով հարկ վճարողների նկատմամբ ունեցած 50 մլրդ դրամ պարտքը վերադարձնելու նախագծի հրատապությունն, ըստ ԱԺ պատգամավոր Մանե Թանդիլյանի, պայմանավորված է ոչ թե նրանով, որ գործընթացները կազմակերպելը երկար է տևելու և ՊԵԿ-ին ժամանակ է հարկավոր, այլ՝ տնտեսությունը գումարների արագ ներարկման կարիք ունի օր առաջ։ Այս մասին պատգամավորը հայտարարեց այսօր Աժ-ում ընթացող արտահերթ նիստին, որի ժամանակ քննարկվում է տնտեսվարողների նկատմամբ ունեցած պարտքը վերադարձնելու նախագիծը։
«Այն պորֆիցիտը (հավելուրդ), որն այսօր առկա է մեր բյուջեում, և այն գումարները, որ դրված են Կենտրոնական բանկում, անթույլատրելի, անընդունելի չափերի են հասել՝ մոտ 300 մլրդ դրամ։ Եվ, հետևաբար, Կառավարությունն ինչ-որ մի միջոց է գտել, որ գումարները ներարկի տնտեսություն»,- հայտարարեց Մանե Թանդիլյանը։
Նա շեշտեց, որ, այնուամենայնիվ, կողմ է նախագծին, անգամ կողմ է քվեարկել արտահերթով այն քննարկելու հարցին. «Ես կողմ եմ քվեարկելու, որովհետև տնտեսությունն այսօր օր առաջ գումարներ ներարկվելու կարիք ունի։ Եվ դա ակնհայտ է»։
Դիմելով ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանին, ով նախագիծը ներկայացրեց ԱԺ-ում և պատասխանում է պատագավորներին հարցերին, Մանե Թանդիլյանը զարմանք հայտնեց, որ ՊԵԿ նախագահը, կապիտալ ծախսերի թերակատարման մասին խոսելիս կարծեք թե արդարացնում է գերատեսչություններին։
«Այս օրինագծին կողմ լինելով՝ ես ընտրություն եմ կատարում Կառավարության անգործության և ոչ արդյունավետ աշխատանքի միջև։ Ես, այնուամենայնիվ, ընտրում եմ աշխատանքը։ Այսօրվա դրությամբ կապիտալ ծախսերի մոտ 190 մլրդ դրամը չի կատարվել, որը կազմում է կապիտալ ծախսերի տարեկան ծրագրի մոտ 80 %-ը։ Հետևաբար, այդ ահազանգը որ հնչեցվում է, պետք չէ մեղմացնել, որովհետև դրա մեղմացումը, նշանակում է այդ ուղղությամբ աշխատանք չտանել։ Ինչն էլ այսօր կատարվում է։ Ես դա ցավում եմ ասում։ Այդ 190 մլրդ դրամը չկառուցված դպրոցներ են, չկառուցված ճանապարհներ ու հիվանդանոցներ են։ Ըստ էության՝ դրանք բաց թողնված հնարավորություններ են։ Մենք հետո պետք է նստենք ու հաշվենք՝ ինչպես է տուգանվում տնտեսությունը դրա արդյունքում, ինչպես է մեր քաղաքացիների բարեկեցությունը վնասվում։ Եվ արդյոք որևէ մեկը այդ հաշվարկով զբաղվու՞մ է»,- նշեց պատգամավորը։
Որպես եզրափակում՝ Մանե Թանդիլյանը նշեց, որ ողջունում է նախագծով գումարների ներարկումը տնտեսություն, մյուս կողմից էլ, ըստ նրա, շատ ավելի արդյունավետ տարբերակներ կարելի էր գտնել՝ համոզված լինելու համար, որ գումարն իսկապես տեղ է հասնելու։
Հիշեցնենք, որ «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» նախագիծով առաջարկվում է ավելացված արժեքի հարկի գծով հարկատուների նկատմամբ պետության մոտ 50 մլրդ դրամ պարտքը (դեբետները) վերադարձնել։ Հարկատուների թիվը, որոնց պետք է վերադարձվի այդ պարտքը, 2571 է։ Նրանք բոլորը գործող հարկատուներ են։

Мане Тандилян: “Экономика сегодня нуждается в скорейших финансовых инъекциях”
Актуальность законопроекта, предусматривающего возвращение налогоплательщикам 50 млрд драмов по линии НДС, по мнению депутата фракции “Светлая Армения” Мане Тандилян, обусловлена не продолжительностью процесса, в связи с чем Комитету госдоходов нужно время, а потому, что экономика нуждается в скорейших финансовых инъекциях. Об этом депутат заявила на сегодняшнем внеочередном заседании Национального Собрания, на котором обсуждался проект закона о возвращении задолженности хозяйствующим субъектам.
“Имеющийся на сегодняшний день профицид бюджета и те суммы, которые находятся в Центральном банке, составляют уже неприемлемую сумму – около 300 млрд драмов. В связи с этим правительство нашло способ вливания этих сумм в экономику”,- заявила Тандилян.
Депутат подчеркнула, что безотносительно ко всему она поддерживает проект закона. “Я проголосую за него, так как экономика сегодня нуждается в скорейших финансовых инъекциях”.
Обращаясь к представлявшему законопроект председателю Комитета госдходов Давиду Ананяну, Мане Тандилян отметила, что председатель КГД, говоря о невыполнении капитальных расходов, казалось бы оправдаывает ведомства.
“Поддерживая этот законопроект, я делаю выбор между бездействием и непродуктивной работой правительства. Тем не менее, я выбираю работу. На сегодняшний день капитальные расходы не осуществлены примерно на 190 млрд драмов, что составляет почти 80% годовой программы капитальных расходов. Так что если озвучивается такая идея, то ничего смягчать не надо, в противном случае это будет означать отсутствие работы, что мы сегодня и видим. Я говорю об этом с большим сожалением. Ведь 190 млрд драмов – это непостроенные школы, дороги, больницы. По сути, это упущенные возможности”.- отметила депутат.
В заключение Мане Тандилян сказала, что приветствует идею финансовых инъекций в экономику, но с другой стороны, по ее словам, можно было бы найти и более эффективные варианты целевого использования денег.
Напомним, что проектом закона “О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА” предлагается вернуть 2571 дпействующему налогоплательщику долг государства по линии НДС (дебеты) в размере 50 млрд драмов.