Վճռաբեկ դատարանը վարույթ է ընդունել Ռոբերտ Քոչարյանի` նոր հանգամանքի հիմքով տարված բողոքը
Վճռաբեկ դատարանը վարույթ է ընդունել Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վճռաբեկ բողոքը, որը ներկայացվել է 2019թ. մայիսին Սահմանադրական դատարանի կողմից Քոչարյանի օգտին կայացված որոշումից հետո: Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը:
Նշենք, որ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի կողմից Սահմանադրական դատարան ներկայացված դիմումը, որով Քոչարյանի օգտին որոշում է կայացվել, վերաբերում է Քրեական դատավարության օրենսգրքի 419-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սահմանադրականության հարցը որոշելուն:
Այսպես, 2018 թվականի հուլիսի 27-ին առաջին ատյանի դատարանը, քննելով Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ ՀՔԾ-ի միջնորդությունը, որոշել էր այն բավարարել, սակայն Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանն օգոստոսի 13-ին որոշել էր նրան ազատ արձակել անձեռնմխելիության հիմքով:
Այս որոշումը Վճռաբեկ դատարան էին բողոքարկել թե՛ դատախազությունը, թե՛ Քոչարյանի պաշտպանները: 2018 թվականի նոյեմբերի 15-ին Վճռաբեկ դատարանը, քննելով բողոքները, որոշել էր դատական ակտը բեկանել և գործն ուղարկել Վերաքննիչ դատարան՝ նոր քննության: Արդյունքում, Քոչարյանին նորից կալանավորելու որոշում էր կայացվել:
Քոչարյանի պաշտպանական թիմը, Սահմանադրական դատարան դիմելու հիմք էր տեսել, քանի որ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 419-րդ հոդվածի 2-րդ մասը սահմանում է, որ «գործն ըստ էության չլուծող դատական ակտերի վերանայման արդյունքում, ինչպիսին կալանքի հարցն է, Վճռաբեկ դատարանը կա՛մ մերժում է վճռաբեկ բողոքը, կա՛մ կայացնում է նոր դատական ակտ»: Ուստի, ըստ պաշտպանների, Վճռաբեկը Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ դատական ակտը բեկանել և այն նույն դատարան ուղարկելու լիազորություն չուներ:
Սահմանադրական դատարանը, քննելով Քոչարյանի պաշտպանների դիմումը, եզրակացրել էր, որ Քրեական դատավարության 419-րդ հոդվածի 2-րդ մասը համապատասխանում է Սահմանադրությանն այն մեկնաբանությամբ, որ Վճռաբեկ դատարանի կողմից գործը ըստ էության չլուծող դատական ակտերի վերանայման արդյունքում նոր դատական ակտ կայացնելու լիազորությունը տվյալ հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշում կայացնելն է: Վճռաբեկ դատարանը, սակայն, վերջնական որոշում չի կայացրել: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վիճարկվող դրույթները կիրառվել են Սահմանադրական դատարանից տարբերվող մեկնաբանությամբ, ՍԴ-ն եզրակացրել էր, որ դիմողի, այսինքն՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կայացված վերջնական դատական ակտը ենթակա է վերանայման:
Հայկ Ալումյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ Սահմանադրական դատարանի այս որոշումը որպես նոր հանգամանք դիտարկելով` իրենք նորից բողոք են ներկայացրել Վճռաբեկ դատարան, ինչը վարույթ է ընդունվել և վերանայման վարույթ հարուցել:
Նշենք, որ Վճռաբեկ դատարանը սեպտեմբերի 20-ին մերժել է Քոչարյանի պաշտպանների մեկ այլ բողոք` կապված Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի որոշման հետ: Խոսքը Քոչարյանին նորից կալանավորելու դատական ակտի դեմ տարված վճռաբեկ բողոքի մասին է, որը, փաստորեն, վարույթ չի ընդունվել:

Кассационный суд принял в производство жалобу Роберта Кочаряна в свете вновь открывшихся обстоятельств
Кассационный суд принял в производство жалобу второго президента РА Роберта Кочаряна, которая была подана после принятого Конституционным судом в мае 2019 г. решения в пользу экс-президента. Об этом Hetq.am сообщил защитник Кочаряна Айк Алумян.
Отметим, что поданное в Конституционный суд адвокатами Р.Кочаряна заявление, решение по которому было принято в пользу Роберта Кочаряна, касалось установления конституционности ч.2 ст.419 УК РА. Напомним, что 27 июля 2018 г. суд первой инстанции решил удовлетворить ходатайство Специальной следственной службы об избрании в отношении Кочаряна ареста в качестве меры пресечения. Однако 13 августа судья Апелляционного уголовного суда Александр Азарян принял решение освободить экс-президента на основании его неприкосновенности. Это решение обжаловали в Кассационном суде и прокуратура, и защитники Кочаряна. 15 ноября 2018 г. Кассацонный суд, рассмотрев жалобы, принял решение отменить судебный акт и вновь направить дело в Апелляционный суд. В результате Кочарян опять был заключен под стражу.
Адвокаты экс-президента пришли к выводу, что Кассационный суд не имел полномочий на отмену судебного акта по вопросу избрания меры пресечения в отношении Р.Кочаряна.
Конституционный суд, рассмотрев заявление защитников экс-президента, пришел к выводу, что ч.2 ст. 419 УК соответствует Конституции и что принятый в отношении Роберта Кочаряна окончательный судебный акт подлежит пересмотру.
В беседе с нами адвокат Айк Алумян сказал, что, расценив данное решение Конституционного суда как вновь открывшееся обстоятельство, они повторно подали жалобу в Кассационный суд, которая была принята в производство.
Отметим, что 20 сентября Кассационный суд отклонил другую жалобу защитников Кочаряна, связанную с решениями судьи Апелляционного суда Армена Даниеляна. Речь идет, в частности, о решении вновь взять под арест Роберта Кочаряна.