Թուրքական օդուժը ռմբակոծել է նաեւ Սիրիայի հայաբնակ շրջանները
Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում գտնվող Քամիշլի քաղաքում մոտ երկու ժամ առաջ դադարեցվել է թուրքական օդուժի ռմբակոծությունը, սակայն իրավիճակը շարունակում է անորոշ մնալ: Պաշտոնական տվյալներով՝ Քամիշլիում 8 զոհ եւ 20 վիրավոր կա, նրանց թվում հայեր չկան, չնայած Քամիշլին Սիրիայում հայերով բնակեցված բնակավայրերից մեկն է: Այս մասին մեզ հայտնել է «Եռագույն» կայքի հիմնադիր-խմբագիր, քամիշլեցի Նաիրի Մկրտչյանը՝ հղում անելով քաղաքում իր աղբյուրներին: Նաիրին ավարտել է Քամիշլիի հայկական դպրոցը, սակայն երկար տարիներ բնակվում է Հայաստանում: Քամիշլիում են ապրում նրա բարեկամները:
Հիշեցնենք, որ երեկ երեկոյան թուրքական զինուժը ռազմական գործողություններ է սկսել Սիրիայի հյուսիսում: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը հայտարարեց, որ թուրքական զինուժը Սիրիայի ազգային բանակի (հայտնի է նաեւ որպես Ազատ սիրիական բանակ, Թուրքիայի աջակցությունը վայելող ընդդիմադիր ուժ է) հետ միասին սկսել է «Խաղաղության ակունք» գործողությունը Սիրիայի հյուսիսում, որն ուղղված է Քրդական աշխատավորական կուսակցության (PKK), Ժողովրդական ինքնապաշտպանական ջոկատների (YPG, քրդական ուժ Սիրիայում) եւ Իսլամական պետության (ISIS) ահաբեկիչների դեմ:
Նաիրի Մկրտչյանն ասում է, որ թուրքական զինուժը ռմբակոծել է Քամիշլիի ծայրամասային թաղամասերը, որտեղ տեղակայված են քրդական զորակայանները: Ներկայում, ըստ Մկրտչյանի, Քամիշլիում բնակվում է 450 հայ ընտանիք, իսկ նախքան 2011 թ., երբ Սիրիայում պատերազմ սկսվեց, նրանց թիվը 1200-ի էր հասնում: Այսօր անվտանգության նկատառումներով փակ են Քամիշլիի հայկական դպրոցներն ու քաղաքի օդանավակայանը:
Նաիրի Մկրտչյանը նշում է՝ մոտ 2 ժամ առաջ տեղեկություն է ստացել, որ ռմբակոծվել են Քամիշլիի մոտ գտնվող նավթահորերը:
Հայաբնակ մյուս բնակավայրը՝ Դերիկը, որը եւս սահմանակից է Թուրքիային, նույնպես ռմբակոծվել է: Այստեղ 62 հայ ընտանիք է բնակվում: Դերիկում գործում է հայկական դպրոց ու եկեղեցի: Ռմբակոծվել է նաեւ սահմանամերձ Թել Աբյադ քաղաքը, որտեղ, ըստ Ն. Մկրտչյանի, 16 հայ ընտանիք է բնակվում: Մեր զրուցակցի փոխանցմամբ՝ այս ընտանիքներից 5-ը երեկ Քամիշլի էր գնացել՝ հարսանեկան արարողության մասնակցելու, իսկ 6 ընտանիք տեղափոխվել է համեմատաբար ապահով գյուղեր: «Խոսվում է տարհանումների մասին, բայց Թել Աբյադի հայերը չեն ցանկանում լքել իրենց բնակավայրը: Նրանց կարծիքով՝ սա ժամանակավոր բնույթ է կրում: Նրանք հույս ունեն, որ կվերադառնան իրենց տները»,- նշում է Նաիրին:
«Իրենք համարում են, որ այսքան ժամանակ ապրել են այդ երկրում, հիմա թուրքի մի գնդակից չեն թողնի համայնքը, կմնան, կպաշտպանեն»,- ասում է Նաիրի Մկրտչյանը քամիշլեցի հայերի մասին:
ԱԺ պատգամավոր, «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Մխիթար Հայրապետյանն այսօր հայտնել է, որ, իր ստացած տեղեկությունների համաձայն, Ռաքքա նահանգի Թել Աբյադ քաղաքում բնակվող հայ ընտանիքների մեծ մասը հեռացել է դեպի արեւելք՝ Ալ Հասաքա նահանգ, ինչպես նաեւ արեւմուտք՝ դեպի Հալեպ:
«Բարեբախտաբար, տուժածներ չկան,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հայրապետյանն ու հավելել,- որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ Ռաս ուլ-Այն բնակավայրից (գտնվում է Ալ Հասաքա նահանգում՝ Թուրքիայի հետ սահմանի հարեւանությամբ- «Հետք») նույնպես հայերը դուրս են եկել: Ինչ վերաբերում է Քամիշլիին, ապա այնտեղ ունենք շուրջ 3 հազար հայեր, որոնք շարունակում են մնալ քաղաքում. ինչպես հայտնում են իրենք՝ բնակիչներն ու քաղաքային իշխանությունները, տարհանման անհրաժեշտություն այս պահին չկա»:

Военно-воздушные силы Турции нанесли удары по армянонаселенным районам Сирии
Около двух часов назад военно-воздушные силы Турции прекратили бомбардировку города Камишли на северо-востоке Сирии. Несмотря на это, ситуация продолжает оставаться неопределенной. По официальным даанным в Камишлы погибли восемь, ранения получили 20 человек. Армян среди них нет, хотя в этом городе компактно проживает армянское население. Об этом сообщила учредительный редактор сайта “Ерагуйн” (“Триколор”) Наири Мкртчян, ссылаясь на свои источники в городе. Наири окончила местную армянскую школу, но уже долгие годы живет в Ереване. В Камишли остались е родственники. Напомним, что вчера вечером турецкие вооруженные силы начали военную операцию на севере Сирии.
Президент Турции Реджеп Эрдоган заявил, что турецкие вооруженные силы совместно с Национальной армией Сирии (или Свободной сирийской армией, являющейся оппозиционной силой, которая пользуется поддержкой Турции) начала на севере Сирии операцию “Источник мира”, направленную против Рабочей партии Курдистана (PKK), отрядов Народной самообороны (YPG, курдская сила в Сирии) и террористов из “Исламского государства (ISIS).
По словам Наири Мкртчян, турецкие вооруженные силы подвергли бомбардировке периферийные районы Камишли, где находятся ккурдские базы. В настоящее время в Камишли находятся 450 армянских семей, а до 2011 г., то есть до начала войны в Сирии, их число превышало 1200. Сегодня армянские школы и аэропорт Камишли были закрыты из сообраэений безопасности.
Наири Мкртчян отметила, что примерно два часа назад было получено собщение о нанесении воздушных ударов по расположенным рядом с городом нефтяным скважинам.
Бомбардировке подвергся и другой армянонаселенный город - Дерик, который также находится на границе с Турцией, Здесь живут 63 армянские семьи, действуют армянская школа и церковь.
В приграничном городе Телль-Абьяд, который турецкие силы тоже бомбили, проживают 16 армянских семей. Пять из них, по словам нашего собеседника, вчера уехали на свадьбу в Камишли, а шесть семей перебрались в более безопасные деревни.
“Говорят об эвакуации, но армяне Телль-Абьяда не хотят покидать свой город. Они считают, что эта ситуация носит временный характер. Люди надеются вернуться в свои дома”,- сказала Наири.
Депутат фракции “Мой шаг” Национального Собрания Армении Мхитар Айрапетян сегодня сообщил, что по его свведениям большинство проживающих в Телль-Абьяде армянских семей направилось на восток – в Аль-Хасаку и на запад – в Алеппо.
“К счастью, пострадавших нет”,- написал на своей фейсбуковской странице М.Айрапетян, добавив, что армяне покинули также населенный пункт Рас-уль-Айн. Что касается Камишли, то там около трех тысяч армян, которые продолжают оставаться в городе. По утверждению местных жителей и городских властей, на данный момент необходимости в эвакуации нет.