ՀՔԾ պետը՝ «Հետք»-ի հրապարակումներով հարուցված քրեական գործերի մասին
Հատուկ քննչական ծառայության աշխատողի օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ, որին մասնակցում էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրեց իր ղեկավարած կառույցի ձեռքբերումները։
Ի թիվս այլնի Սասուն Խաչատրյանը անդրադարձավ «Հետք»-ի հրապարակումների հիման վրա հարուցված քրեական գործերին։ «Այսպես, «Հետք» էլեկտրոնային լրատվամիջոցի հրապարակման կապակցությամբ հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է Ծաղկաձորում 106 հեկտար անտառային ֆոնդի տարածքների ապօրինի իրացման դեպքը։ Թեև քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով մեղավոր պաշտոնատար անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվել, սակայն նախաձեռնվել է այդ տարածքների վերադարձը պետությանը»,- իր խոսքում նշեց Սասուն Խաչատրյանը։
ՀՔԾ պետը նշեց, որ մեկ այլ քրեական գործով հաստատվել է նախկին վարչապետի մտերիմներին հողամասեր ապօրինի օտարելու բազմաթիվ դեպքեր, որոնցից միայն 7.5 հեկտարը` Դիլիջան քաղաքում, իսկ 168 հեկտարը` Արարատի մարզում։ Նշենք, որ խոսքը նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մտերիմների մասին է։
«Ծառայության վարույթում է գտնվում նաև Հաղթանակ զբոսայգու տարածքների ապօրինի իրացման վերաբերյալ քրեական գործը, որի նախաքննությունը դեռևս շարունակվում է։ Համոզված եմ` եկող տարվա ընթացքում այս գործով նույնպես կունենանք շոշափելի արդյունքներ»,- հայտարարեց Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը։

Начальник ССС об уголовных делах, возбужденных на основании публикаций Hetq.am
Во время мероприятия, посвященного работникам Специальной следственной службы, в котором принял участие и премьер-министр Никол Пашинян, начальник ССС Сасун Хачатрян рассказал о достижениях руководимой им структуры.
Хачатрян в числе прочих коснулся уголовных дел, возбужденных в связи с публикациями Hetq.am. “В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному на основании публикации электронного издания Hetq.am, был подтвержден случай незаконной реализации в Цахкадзоре 106 гектаров лесного фонда. И хотя в связи с истечением сроков давности виновные должностные лица не были привлечены к уголовной ответственности, эти территории возвращены государству”,- отметил в своем выступлении Сасун Хачатрян.
По словам начальника ССС, в рамках другого уголовного дела были подтверждены многочисленные случаи незаконного отчуждения земельных участков лицам из близкого окружения бывшего премьер-министра Овика Абрамяна. В частности, 7.5 га были отчуждены в городе Дилижане, 168 га – в Араратской области.
“В производстве ССС находится также уголовное дело о незаконной реализации территорий в парке Победы, предварительное следствие по которому продолжается.Я убежден, что в будущем году у нас будут ощутимые результаты и по этому делу”,- заявил С.Хачатрян.