ՀՔԾ պետը՝ «Հետք»-ի հրապարակումներով հարուցված քրեական գործերի մասին
Հատուկ քննչական ծառայության աշխատողի օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ, որին մասնակցում էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրեց իր ղեկավարած կառույցի ձեռքբերումները։
Ի թիվս այլնի Սասուն Խաչատրյանը անդրադարձավ «Հետք»-ի հրապարակումների հիման վրա հարուցված քրեական գործերին։ «Այսպես, «Հետք» էլեկտրոնային լրատվամիջոցի հրապարակման կապակցությամբ հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է Ծաղկաձորում 106 հեկտար անտառային ֆոնդի տարածքների ապօրինի իրացման դեպքը։ Թեև քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով մեղավոր պաշտոնատար անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվել, սակայն նախաձեռնվել է այդ տարածքների վերադարձը պետությանը»,- իր խոսքում նշեց Սասուն Խաչատրյանը։
ՀՔԾ պետը նշեց, որ մեկ այլ քրեական գործով հաստատվել է նախկին վարչապետի մտերիմներին հողամասեր ապօրինի օտարելու բազմաթիվ դեպքեր, որոնցից միայն 7.5 հեկտարը` Դիլիջան քաղաքում, իսկ 168 հեկտարը` Արարատի մարզում։ Նշենք, որ խոսքը նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մտերիմների մասին է։
«Ծառայության վարույթում է գտնվում նաև Հաղթանակ զբոսայգու տարածքների ապօրինի իրացման վերաբերյալ քրեական գործը, որի նախաքննությունը դեռևս շարունակվում է։ Համոզված եմ` եկող տարվա ընթացքում այս գործով նույնպես կունենանք շոշափելի արդյունքներ»,- հայտարարեց Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը։

Special Investigative Service Director Cites Hetq Articles as Basis for Several Criminal Cases
During an event dedicated to employees of Armenia’s Special Investigative Service (SIS), which was attended by Prime Minister Nikol Pashinyan, SIS Director Sasun Khachatryan listed a number of recent achievements of his agency and referred to criminal cases launched on the basis of Hetq investigation.
“During the investigation of the criminal case initiated in connection with the publication of the Hetq news outlet, the illegal sale of 106 hectares of forest fund areas in Tzakhkadzor was verified. While no criminal prosecution was carried out due to the statute of limitations expiration, the return of those territories to the state was initiated,” Khachatryan said in his speech.
Khachatryan noted out that during another criminal investigation, numerous other cases of the illegal sale of land to relatives of former Armenian PM Hovik Abrahamyan were verified, including 7.5 hectares in Dilijan and 168 hectares in Ararat Province.
“We are also investigating the illegal sale of Haghtanak Park land. I am convinced that we will have tangible results in this case as well,” said Khachatryan.