Նարեկ Մութաֆյանն ազատ է արձակվել
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի, բավարարել է դատավոր Աննա Դանիբեկյանի գործով մեղադրյալ Նարեկ Մութաֆյանի պաշտպանների բողոքը՝ նրա կալանքի ժամկետը երկարացնելու որոշման դեմ և Նարեկ Մութաֆյանին ազատ արձակելու որոշում կայացրել: Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Մութաֆյանի պաշտպաններից Արամ Վարդևանյանը:
Հիշեցնենք, որ Նարեկ Մութաֆյանն ու Սարգիս Օհանջանյանը մեղադրվում են արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու նպատակով դատարանի գործունեությանը ցանկացած ձևով միջամտելու մեջ. գործն արդեն դատարան է ուղարկվել։
Ըստ «Դատալեքսում» առկա մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակության՝ նրանց մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ, նախապես տեղեկանալով Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործը քննող Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի կողմից ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում գտնվելու և դասընթացների մասնակցելու մասին, դատավորի կարծիքի վրա ազդելու նպատակով, 2019թ. սեպտեմբերի 27-ին, ժամը 16:50-ի սահմաններում, իրենց հանցավոր մտադրությունն իրականացնելու նպատակով գնացել են Երևան քաղաքի Փիրումյանների փողոցի թիվ 9 հասցեում գործող Արդարադատության ակադեմիա, սպասել նշված վայրի բակում, որպեսզի դասընթացների ավարտից հետո հանդիպեն Դանիբեկյանին, հանդիպումը տեսաձայնագրի և այն ուղիղ կապի միջոցով «փորձենք օգնել ֆեմիդային» վերտառությամբ հոդվածի տեսքով տարածեն համացանցում, սակայն Դանիբեկյանը, խույս տալով վերջիններիցս, դուրս է եկել ակադեմիայի հետևի մուտքից ու հեռացել:
Այնուհետև, նույն օրը՝ ժամը 20:30-ի սահմաններում, շարունակելով իրենց հանցավոր մտադրությունը, Երևան քաղաքի Արշակունյաց պողոտայի 28 հասցեում գտնվող Կոմիտասի անվան պանթեոնի հարակից այգում հետապնդել են իր բնակության վայր գնացող Դանիբեկյանին և վերջինիս պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնելով` հարցրել նրան, թե արդյոք «վնգստացող» դատավորների շարքի՞ն է պատկանում` կապված Ռ. Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի որոշման հետ, որից հետո Նարեկ Մութաֆյանն առաջարկել է նրան ցույց տալ գլխի հատվածը պարզելու համար՝ փայտի հարվածների հետքեր կան նրա գլխին, թե` ոչ, որից հետո փորձել է տեսանկարահանել այդ հատվածը և այդ ամենն իր ու Օհանջանյանի կողմից տեսաձայնագրելու և ուղիղ կապի միջոցով համացանցում տարածելու ձևով ճնշում գործադրելով` միջամտել է Ռոբերտ Քոչարյանի վերաբերյալ դատական գործով Դանիբեկյանի կողմից հետագայում կայացվելիք որոշումների արդարացի ընդունման վրա։
Նշենք, որ օրեր առաջ Վերաքննիչ դատարանի մեկ այլ դատավորի՝ Վազգեն Ռշտունու որոշմամբ ազատ է արձակվել նաև մեղադրյալ Սարգիս Օհանջանյանը։
Մութաֆյանին և Օհանջանյանին կալանավորելու, ինչպես նաև նրանց կալանքի ժամկետները մեկ ամսով երկարացնելու որոշումները կայացրել էին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրի դատավորներ Արտուշ Գաբրիելյանը և Նելլի Բաղդասարյանը։ Ստացվում է, որ նրանց երկուսի կայացրած որոշումներն էլ Վերաքննիչ դատարանում բեկանվել են։

Нарек Мутафян вышел на свободу
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Рубика Мхитаряна сегодня удовлетворил жалобу защитников Нарека Мутафяна, обвиняемого по делу судьи Анны Данибекян, на продление срока его ареста. Таким образом, Мутафян вышел на свободу. Об этом Hetq.am сообщил его защитник Арам Вардеванян.
Нарек Мутафян и Саркис Оганджанян обвинялись в препятствовании осуществлению правосудия с целью вмешательства любой ценой в деятельность суда.
Согласно обвинению, Мутафян и Оганджанян, узнав заранее о том, что рассматривающая уголовное дело второго президента РА Роберта Кочаряна и других бывших должностных лиц судья Анна Данибекян находится в Академии правосудия для участия в курсах, 27 сентября 2019 г. с целью воздействия на мнение судьи отправились к Академии юстиции, чтобы встретиться с А.Данибекян и в прямом эфире показать встречу с ней под девизом “Попробуем помочь Фемиде”. Однако Анна Данибекян, узнав о присутствии указанных лиц на территории Академии, покинула здание через задний вход
После этого Мутафян и Оганджанян, продолжив осуществлять свое преступное намерение, около 20:30 начали преследовать направлявшуюся домой судью, унижая при этом ее честь и достоинство. В частности Мутафян поинтересовался у Анны Данибекян, относится ли она к числу “скулящих” судей в вопросе принятия решения о мере пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна. После этого он предложил судье показать возможные следы на ее голове от удара палкой, пытаясь показать происходящее в Интернете в режиме онлайн. Тем самым, Мутафян хотел оказать воздействие на справедливость принятия судьей будущих решений по делу Р.Кочаряна.
Отметим, что несколько дней назад другой судья Апелляционного суда, Вазген Рштуни, освободил Саркиса Оганджаняна.
Решения об аресте Мутафяна и Оганджаняна и продлении срока их пребывания под стражей были приняты судьями Шенгавитского окружного суда Еревана Артушем Габриеляном и Нелли Багдасарян. Апелляционный суд отменил эти постановления.