Ալեքսանդր Սարգսյանը շուրջ 2 մլն դոլարով վաճառել է իր ամերիկյան առանձնատունը
Երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի միջնեկ եղբայրը՝ Ալեքսանդր Սարգսյանը, որը մեղադրվում է խարդախության մեջ, այս տարվա հունիսին մոտ 2 մլն դոլարով վաճառել է Լոս Անջելեսում գտնվող իր առանձնատունը:
Պատգամավոր Սարգսյանը լյուքս առանձնատունը գնել էր 2,8 մլն դոլարով
Դեռ 2007-ին «Հետքը» գրել էր, որ Ալեքսանդր Սարգսյանը 2005-ին առանձնատուն է ձեռք բերել Լոս Անջելեսի Տարզանա թաղամասում (4935 Avenida Oriente, Tarzana, CA): Սարգսյանն այն ժամանակ ԱԺ պատգամավոր էր (2003-2012 թթ.) ու ՀՀ պետբյուջեից ստանում էր մի քանի հարյուր հազար դրամ աշխատավարձ: Բայց հասկանալի է, որ պաշտպանության նախարար, վարչապետ, ապա երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայրն այդ աշխատավարձի հույսին չէր ու դրանով չէր էլ կարող միլիոնանոց շքեղ գույք ձեռք բերել: Ալեքսանդր Սարգսյանի բիզնեսների մասին մամուլը միշտ էլ հեղեղված է եղել տարբեր հրապարակումներով:
Ալեքսանդր Սարգսյանն առանձնատունը գնել է 2005 թ. սեպտեմբերի 9-ին 2,8 մլն դոլարով: Սա «MonteVerde» փակ թաղամասի 30 լյուքս տներից մեկն է: Թաղամասը կամ համայնքը (community) շրջափակված է պարսպով, մուտք ունի միայն երկու կողմից, որոնք փակված են դարպասներով:
Նախկին պատգամավորն իր տունը գնել է հենց կառուցապատողից՝ «Manhattan Holding Co.»-ից: Հատկանշական է, որ դրա համար Սարգսյանը վարկ չի վերցրել, այսինքն՝ 2,8 մլն դոլարն ամբողջությամբ վճարել է իր միջոցներով:
2005-ին գնված առանձնատունը կառուցվել էր 2004-ին, Ա. Սարգսյանը եղել է դրա առաջին բնակիչը: Փաստաթղթերում նա նշվում է իբրեւ միանձնյա սեփականատեր: Երկհարկանի տան մակերեսը 498 քմ է, իսկ ամբողջ հողակտորինը՝ 2060 քմ:
Տունն ունի 5 ննջասենյակ, 7 լոգասենյակ, 3 մեքենայի համար նախատեսված ավտոտնակ, բակում կա լողավազան:
Տունը գնելուց 8 ամիս անց՝ 2006-ի մայիսին, Ա. Սարգսյանը 332 հազ. դոլարի հիփոթեքային վարկ է վերցրել «World Savings Bank»-ից, որը պարտավոր էր մարել մինչեւ 2036 թ.: Նույն տարվա սեպտեմբերին նույն բանկից հայ պատգամավորը եւս մի հիփոթեքային վարկ է վերցրել 750 հազ. դոլարի չափով: Սա էլ պետք է մարվեր մինչեւ 2036 թ.: Այս երկրորդ վարկը վերցնելուց օրեր անց՝ 2006-ի հոկտեմբերին, Սարգսյանը փակել է 332 հազ. դոլարի վարկը (կարելի է ենթադրել, որ երկրորդ վարկի մի մասով փակվել է առաջինը):
«Golden West Savings Assosiation Service Co.»-ն, որը «World Savings Bank»-ից վերցրած վարկերի հավատարմագրային կառավարիչն էր (trustee), 2007-ի հունիսին Սարգսյանին ծանուցել է, որ վերջինս չի կատարում իր վարկային պարտավորությունները: Խոսքը 750 հազ. դոլարի վարկի վճարումների մասին է: Ծանուցումը վարկառուի հանդեպ կիրառվող գործողությունների առաջին քայլն էր: Արդեն 2008-ի հունվարին հայտարարվել է աճուրդի մասին, որը պետք է տեղի ունենար նույն ամսում: Այսինքն՝ Ալեքսանդր Սարգսյանը կանգնել էր առանձնատունը կորցնելու վտանգի առաջ:
Բայց նկատենք, որ մինչ այդ էլ՝ դեռ 2007-ին, հայ պատգամավորը փորձում էր վաճառել 2 տարի առաջ գնած տունը: 2007-ի փետրվարին գրել էինք, որ դրա վաճառքի գինը 3 մլն 395 հազ. դոլար է: Վերադառնալով 2008 թ.՝ նշենք, որ Սարգսյանի հանդեպ սկսված գործընթացը 2008-ի մայիսին, այդուհանդերձ, դադերեցվել է, եւ նա չի զրկվել տնից: Կարելի է ենթադրել, որ հայ պաշտոնյան սկսել է վճարումներ կատարել, եւ վարկի հավատարմագրային կառավարիչն ու բանկը հետ են կանգնել նրա գույքը վաճառելուց:
2016-ի դեկտեմբերի նույն օրը Ա. Սարգսյանը 200 հազ. եւ 150 հազ. դոլարի երկու վարկ է վերցրել Եվգենի Բոնդարեւից, որոնց մարման ժամկետ չի նշվում փաստաթղթերում: 2017-ի փետրվարի նույն օրը նա փակել է այդ գումարները:
Ալեքսանդր, Հայկ եւ Նարեկ Սարգսյանները՝ մեղադրյալ
2018-ի գարնանը Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո Ալեքսանդր Սարգսյանն ու որդիները՝ Հայկը եւ Նարեկը, հայտնվեցին իրավապահների ուշադրության կենտրոնում: Նախ՝ հունիսի 25-ին ոստիկանությունը բերման ենթարկեց Սարգսյանին եւ նրան ուղեկցող 3 հոգու՝ կասկածելով ապօրինի զենք կրելու մեջ: Ոստիկանության տարածած տեսանյութում երեւում էր, որ մեքենաների մեջ զենք կա: Նույն օրը բերման ենթարկվածներն ազատ էին արձակվել, իսկ հետագայում ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը հայտնել էր, որ զենքերն օրինական են:
Հուլիսի 4-ին գլխավոր դատախազությունը հայտնեց Սարգսյանի ավագ որդու՝ Հայկի մասնակցությամբ 2007 թ. տեղի ունեցած մի միջադեպի վերաբերյալ հարուցված, ապա կարճված քրգործի մասին: Գործի կարճման որոշումը գլխավոր դատախազի կողմից հուլիսի 3-ին վերացվել էր նոր ի հայտ եկած հանգամանքների հիմքով, եւ քրգործ էր հարուցվել սպանության փորձի հատկանիշներով: Հուլիսի 4-ին ոստիկանները Հայկ Սարգսյանին հայտնաբերեցին «Զվարթնոց» օդանավակայանում, որտեղից նա փորձում էր մեկնել Ֆրանսիա:
Նույն օրը ԱԱԾ-ն երեւանյան այն բնակարանում, որտեղ հաշվառված են Ա. Սարգսյանն ու երկու որդիները, խուզարկություն կատարեց: Դրան ներկա էին Ալեքսանդր եւ Հայկ Սարգսյանները: Երեկոյան երրորդ նախագահի եղբայրը տեղափոխվեց ԱԱԾ, որտեղ հարցաքննություն եւ առերեսում անցնելուց հետո ազատ արձակվեց: Այս դրվագին դեռ կանդրադառնանք:
Մինչ այդ նշենք, որ հուլիսի 4-ին Հայկ Սարգսյանն էլ զուգահեռաբար տեղափոխվեց քննչական կոմիտե, որտեղ քննվում էր սպանության փորձի վերաբերյալ գործը: Հուլիսի 11-ին դատարանը որոշեց կալանավորել նրան, բայց երկու ամիս անց՝ սեպտեմբերի 7-ին, չնայած կալանքը երկարացվեց, երրորդ նախագահի եղբորորդին 50 մլն գրավի դիմաց ազատ արձակվեց: Հայկ Սարգսյանի կողմից սպանության փորձի եւ ապօրինի զենք-զինամթերք կրելու քրգործն այժմ քննվում է դատարանում (լուսանկարում):
Վերադառնալով Ալեքսանդր Սարգսյանին՝ նշենք, որ հուլիսի 5-ին ԱԱԾ-ն մանրամասներ ներկայացրեց նրա եւ կրտսեր որդու՝ Նարեկի մասնակցությամբ դրվագների մասին: Ծառայությունը երեւանյան բնակարաններից մեկում հայտնաբերել էր առանձնապես խոշոր չափերի թմրանյութ եւ զենքեր, պարզվել էր, որ բնակարանը պատկանում է Նարեկ Սարգսյանին: ԱԱԾ-ն բերման էր ենթարկել վերջինիս երկու մտերիմներին, որոնց մոտից եւս հայտնաբերվել էին զենք ու թմրամիջոցներ: Խուզարկվել էին նաեւ Ն. Սարգսյանին պատկանող այլ տարածքներ ու թանկարժեք մեքենաներ, տարածքներից մեկում հայտնաբերվել էր թմրամիջոցի նմանվող նյութերով լի տարա՝ գործածման պիտույքներով: Պարզվել էր նաեւ, որ Նարեկ Սարգսյանը իշխանափոխությունից հետո՝ 2018-ի հունիսի 22-ին, իր թիկնապահ Արտեմ Պետրոսյանի հետ մեկնել է Մոսկվա՝ այնտեղից որեւէ եվրոպական երկիր մեկնելու նպատակով: ԱԱԾ-ն այս երկուսին ներգրավել էր որպես մեղադրյալ ու հայտարարել հետախուզում, որպես խափանման միջոց ընտրվել էր կալանավորումը: Ավելի ուշ՝ հուլիսի 10-ին, Արտեմ Պետրոսյանը վերադարձել էր Հայաստան ու կալանավորվել: 2018 թ. դեկտեմբերի 6-ին էլ Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայում հայտնաբերվել էր Նարեկ Սարգսյանը, ով ներկայացել էր իբրեւ Գվատեմալայի քաղաքացի Ֆրանկլին Գոնսալես: Սրանից մեկ տարի անց՝ 2019-ի դեկտեմբերի 21-ին, Ն. Սարգսյանը հայ-չեխական իրավական համագործակցության արդյունքում Չեխիայից տեղափոխվեց Հայաստան, իսկ ամսի 23-ին կալանավորվեց:
Թմրամիջոցների ու զենք-զինամթերքի դրվագներից զատ՝ կա եւս մի դրվագ, որում սկզբնապես շոշափվում էր Նարեկ Սարգսյանի անունը, սակայն այժմ դրա առթիվ հարուցված քրգործով մեղադրյալ է Ալեքսանդր Սարգսյանը: Դրվագի մասին հանրությունն իմացավ 2018-ի հուլիսի 5-ին, երբ ԱԱԾ-ն մանրամասներ ներկայացրեց նախորդ օրը Սարգսյանների բնակարանում կատարած խուզարկության եւ Ա. Սարգսյանին ծառայությունում հարցաքննելու ու առերեսելու վերաբերյալ:
«ԱԱԾ-ում հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ դեռեւս 2013 թ. Նարեկ Սարգսյանը, չարաշահելով նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի ժառանգներից մեկի վստահությունը, նրանից վերցրել է նկարչի շուրջ 280.000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ թվով 14 գծանկարները՝ խոստանալով դրանց դիմաց վճարել 28 հազար ԱՄՆ դոլար, իսկ մնացած գումարով համատեղ հիմնադրել խաղատուն եւ հովանավորել դրա գործունեությունը: Նկարներին տիրանալուց հետո Սարգսյանը խոստումը չի կատարել եւ, անտեսելով տուժողի բազմաթիվ պահանջները, հրաժարվել է վերադարձնել նկարները»,- հայտնել էր ԱԱԾ-ն՝ հավելելով, որ փաստի առթիվ հարուցվել է քրգործ ՔՕ 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով (խարդախությունը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 4-8 տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա):
Գործի շրջանակներում 2018 թ. հուլիսի 4-ին խուզարկություն էր կատարվել Նարեկ Սարգսյանի հաշվառման վայրում, որտեղից հայտնաբերվել էին նկարները: Խուզարկության ընթացքում Ա. Սարգսյանը, հայտնել էր, թե նկարները գնվել են իր կողմից: Ինչպես ասվեց, նույն օրը երեկոյան, նա տեղափոխվել էր ԱԱԾ, որտեղ հարցաքննվել էր գործարքի հանգամանքների շուրջ: Բացի դրանից՝ երրորդ նախագահի եղբայրը առերեսվել էր հաղորդում տված անձի հետ, ով կրկին պնդել էր, որ նկարները խաբեությամբ իրենից հափշտակել է ոչ թե Ալեքսանդր, այլ Նարեկ Սարգսյանը:
2018-ի սեպտեմբերի 11-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Ա. Սարգսյանը ընդամենը մեկ բանկում ունի 30 մլն դոլար գումար, որը կալանքի տակ է: «Հետքը» գլխավոր դատախազությունից տեղեկացել էր, որ Սերժ Սարգսյանի եղբոր գույքի վրա կալանք է դրվել դեռ հուլիսի 9-ին: Փաշինյանի հայտարարությանն արձագանքեց Ա. Սարգսյանը՝ շեշտելով, թե վարչապետը նման հայտարարությունից առաջ նախ պիտի նշեր, որ այդ գումարների անօրինական ձեռքբերումը հաստատվել է օրենքով սահմանված կարգով, եւ որ դրանք հափշտակվել են պետբյուջեից:
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քաջ հասկանալով, որ ես այդ գումարներն անօրինական ճանապարհով ձեռք չեմ բերել, որ դրանք օրենքով սահմանված կարգով չեն կարող բռնագանձվել, իմ նկատմամբ ունեցած իր բացասական վերաբերմունքից ելնելով եւ փորձելով օգտագործել ՀՀ վարչապետի իր պաշտոնեական դիրքն ու իշխանությունը, սպառնում է, որպեսզի ես ինքնակամ ՀՀ պետական բյուջեին հանձնեմ սեփականության իրավունքով ինձ պատկանող գումարները,- հայտարարել էր Ալեքսանդր Սարգսյանը՝ ավելացնելով,- 1985-1995 թթ. ընթացքում բիզնես գործունեություն եմ իրականացրել Ռուսաստանի Դաշնությունում եւ ՀՀ եմ վերադարձել խոշոր գումարով, որից հետո թեկուզ մեկ տարի չեմ դադարել աշխատելը... Նիկոլ Փաշինյանը քաջ տեղեկացված է նաեւ, որ օրինական կարգով ինձ պատկանող գումարները ՀՀ-ից դուրս հանելու փոխարեն, ես դրանք որպես ավանդ ներդրել եմ ՀՀ բանկում, որով իմ որոշակի ներդրումն եմ ունեցել բանկային համակարգի եւ տնտեսության զարգացման հարցում, միաժամանակ երկար տարիների ընթացքում այդ խոշոր ավանդի դիմաց օրինական կարգով տոկոսներ եմ ստացել, որոնք կազմում են իմ բանկային հաշվում այս պահին առկա գումարի զգալի մասը, իսկ մյուս զգալի մասը կազմում են բացառապես ինձ պատկանող (ոչ թե 50 %) ընկերությունների գործունեությունից տարիներ շարունակ ստացված եւ ՀՀ հարկային մարմիններ ներկայացված հաշվետվություններում արտացոլված գումարների հաշվին... ՀՀ-ում իրական օրինականություն հաստատվելու դեպքում պատրաստ եմ օրինական կարգով ինձ պատկանող դրամական միջոցների որոշ մասը որպես բարեգործություն նվիրաբերել ՀՀ-ին՝ իմ նախընտրած ոլորտը զարգացնելու եւ իրապես հզոր Հայրենիք կառուցելու նպատակով, ինչը մշտապես լռելյայն կատարել եմ»:
Այս հայտարարությունից շատ չանցած երրորդ նախագահի եղբայրը, այդուհանդերձ, միլիոնավոր դոլարներ փոխանցեց պետությանը, մի մասը՝ իբրեւ հարկային պարտավորություն, մնացածը՝ նվիրատվություն: Այսպես՝ 2019-ի փետրվարի վերջին ԱԱԾ-ն «Ազատություն» ռադիոկայանին հայտնել էր, որ հարկային ստուգումների արդյունքում առաջացած հարկային պարտավորությունների կատարման նպատակով Ալեքսանդր Սարգսյանը ՀՀ պետբյուջե է փոխանցել 3.165.448.706 դրամ (6,6 մլն դոլար- հեղ.), ինչպես նաև Հայրենիքի պաշտպանության համար սպառազինություն ձեռք բերելու նպատակով իր նախաձեռնությամբ նվիրաբերել է 19.600.000 դոլար գումար: Ըստ ԱԱԾ-ի՝ փոխանցումները կատարվել են բանկային եղանակով:
«Դեռեւս կալանքի տակ է պահվում Ալեքսանդր Սարգսյանի բանկային հաշվեհամարին առկա 3 միլիոն 855 հազար 760 դոլարին համարժեք 1 միլիարդ 873 միլիոն 899 հազար 360 դրամ գումարը, եւ առաջիկայում նախատեսվում է կալանքի տակ պահվող գումարը եւս ուղղել հարկային պարտավորությունների կատարմանը»,- տեղեկացրել էր ԱԱԾ-ն:
Ա. Սարգսյանը, որի նկատմամբ իբրեւ խափանման միջոց ընտրվել է չհեռանալու վերաբերյալ ստորագրությունը, վերջերս դատական կարգով բողոքարկել էր ԱԱԾ-ի կողմից ոչ թե մեղադրանքի ծավալով, այլ իր ամբողջ գույքի վրա կալանք դնելու որոշումը: Դատարանը բավարարել է բողոքը:
Սերժ Սարգսյանի եղբոր անունն առնչություն ունի եւս մի քրգործի հետ, որում ներգրավված է նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը: Քննչական կոմիտեն այս տարվա սեպտեմբերին հայտնեց, որ Գասպարյանը, 1997-2010 թթ. լինելով ՊՆ ռազմական ոստիկանության պետ, իսկ 2010-2011 թթ. ՊՆ փոխնախարար, տեղյակ է եղել, որ ՊՆ զորամասի 3 զինծառայող համապատասխանաբար 2001, 2004 եւ 2009 թվականներից հրամանագրված են եղել որպես ռազմական ոստիկան, սակայն ծառայության չեն ներկայացել, փոխարենը նրանցից մեկը աշխատել է երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կրտսեր եղբայր Լյովա Սարգսյանի վարորդ, իսկ երկուսը՝ միջնեկ եղբայր Ալեքսանդր Սարգսյանի թիկնապահ (Ս. Սարգսյանը 2000-2007 թթ. պաշտպանության նախարարն էր, 2007-2008 թթ.՝ ՀՀ վարչապետը, 2008-2018 թթ.՝ ՀՀ նախագահը): Ըստ ՔԿ-ի՝ Վ. Գասպարյանը, անձնական այլ շահագրգռվածությունից եւ խմբային շահերից ելնելով, Սարգսյանների բարեհաճ վերաբերմունքին արժանանալու համար, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, թույլ է տվել նշված ծառայողներին կատարել իրենց կարգավիճակից չբխող աշխատանքներ: Քրգործի տվյալներով՝ երրորդ նախագահի եղբայրներին սպասարկող զինծառայողներին պետբյուջեից անհիմն վճարվել է ընդհանուր 21.691.481 դրամ՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերով վնաս: Գասպարյանը մեղադրվում է ՔՕ 375-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ իշխանությունը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ իշխանության անգործությունը, որոնք անզգուշությամբ նյութական ծանր հետեւանքներ են առաջացրել, պատժվում են ազատազրկմամբ՝ 3-7 տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավումով կամ առանց դրա:
Ավելի ուշ քննչական կոմիտեն հայտնեց, որ նախաքննության ընթացքում Ալեքսանդր Սարգսյանի կողմից ամբողջությամբ՝ 54.790.433 դրամի չափով (շուրջ 114 հազ. դոլար- հեղ.), վերականգնվել է Գասպարյանի եւ այլ պաշտոնատար անձանց հանցավոր գործողությունների արդյունքում պետությանը պատճառված վնասը: Ստացվում է, որ չնայած Սերժ Սարգսյանի եղբոր ամբողջ գույքը 2018-ի հուլիսից եղել է կալանքի տակ, նա 114 հազար դոլարի չափ վճարումներ է կատարել ուրիշների համար:
Ալեքսանդր Սարգսյանը շուրջ 2 մլն դոլարով վաճառել է ամերիկյան առանձնատունը
Մինչեւ ՔԿ-ն այս տարվա սեպտեմբերին կհայտարարեր Վ. Գասպարյանի դեմ մեղադրանքի եւ Ա. Սարգսյանի կողմից վնասի վերականգնման մասին, վերջինս վաճառել է Լոս Անջելեսի իր առանձատունը:
Ինչպես վերը նշեցինք, Ալեքսանդր Սարգսյանը 2005-ին տունը ձեռք էր բերել որպես միանձնյա սեփականություն: Այդուհանդերձ, ըստ փաստաթղթերի, 2019 թ. հունիսի 19-ին նրա կինը՝ Ավրիգա Սարգսյանը, առանձնատունը փոխանցել է ամուսնուն: Փաստաթղթերում որեւէ նշում չկա, որ մինչ այդ գույքն անցել էր տիկնոջը, սակայն չի բացառվում, որ 2018 թ. իշխանափոխությունից եւ որդիների հետ քրեական գործերի մեջ հայտնվելուց հետո երրորդ նախագահի եղբայրը ամերիկյան թանկարժեք գույքը հանձներ կնոջը:
Փաստն այն է, որ հունիսի 19-ին կնոջից տունն ընդունելուց հետո՝ նույն օրը, Ալեքսանդր Սարգսյանը 2.040.000 դոլարով գույքն օտարել է Ուայլդմենների ընտանիքին (Pierre Wildman, Jennifer Jeanne Wylie Wildman, The Wildman & Wylie Family Trust): Վերջիններս, ի տարբերություն Սարգսյանի, 1.075.000 դոլարի վարկ են վերցրել՝ տունը գնելու համար:
Գույքն օտարելուց հետո՝ հուլիսի 11-ին, Ա. Սարգսյանն ամբողջությամբ մարել է դեռ 2006-ին «World Savings Bank»-ից վերցրած 750.000 դոլարի վարկը:
Ըստ հարկային տվյալների՝ 2019 թ. առանձնատունը գնահատվել է 2.620.000 դոլար, որից 1.545.000 դոլարը՝ հողի արժեքը, իսկ 1.075.000-ը՝ առանձնատան: Գնահատված արժեքից հաշվարկվել է 31.472 դոլար անշարժ գույքի հարկ: Չնայած դրան՝ երրորդ նախագահի եղբայրն իր տունը վաճառքի էր հանել 2.149.000 դոլարով, սակայն գործարքը կայացել է 109.000 դոլարով ավելի էժան: Վաճառողը եղել է անշարժ գույքի հայ գործակալ Անդրանիկ Հայրապետյանը (Antranik Hairabedian):

Александр Саргсян продал свой американский особняк за 2 млн долларов
Средний брат третьего президента РА Сержа Саргсяна Александр Саргсян, который обвиняется в мошенничестве, в июне 2019 г. продал свой особняк в Лос-Анджелесе почти за 2 млн долларов.
Депутат парламента А.Саргсян купил за 2,8 млн долларов особняк класса люкс
Еще в 2007 г. Hetq.am написал о том, что в 2005 г. Александр Саргсян приобрел дом в лос-анджелесском квартале Тарзана (4935 Avenida Oriente, Tarzana, CA). В то время Саргсян был депутатом Национального Собрания (2003-2012 гг.) и получал из госбюджета зарплату в несколько сотен тысяч драмов. Понятно, однако, что брат занимавшего посты министра обороны, премьер-минстра, а затем президента страны Сержа Саргсяна не жил на одну зарплату, в противном случае он не смог бы купить роскошный особняк стоимостью несколько миллионов долларов.
Пресса много писала о бизнесах Александра Саргсяна.
Особняк в Америке бывший депутат купил 9 сентября 2005 г. за 2,8 млн долларов. Это один из 30 домов класса люкс в закрытом квартале “MonteVerde”.
Квартал, или коммуна (community), окружен оградой, имеет два закрытых воротами входа. Дом был куплен Александром Саргсяном непосредственно у застройщика – компании “Manhattan Holding Co.”. Примечательно, что для покупки недвижимости бывший депутат не стал оформлять кредит, а заплатил всю сумму – 2,8 млн долларов - из личных средств.
Купленный в 2005 г. особняк был построен в 2004 г. А.Саргсян стал первым жильцом дома. В документах он указан в качестве единоличного собственника. Площадь особняка – 498 кв.м, а площадь всего земельного участка – 2060 кв.м.
В доме 5 спален, 7 ванных комнат, гараж на три автомобиля, во дворе есть бассейн.
В мае 2006 г., то есть спустя 8 месяцев после покупки дома, А.Саргсян оформил в банке “World Savings Bank” ипотечный кредит на сумму 332 тыс. долларов, который должен был погасить до 2036 г. В сентябре в том же банке ему выдали еще один ипотечный кредит на сумму 750 тыс. долларов, который тоже следовало выплатить до 2036 г. В октябре 2006-го, спустя несколько дней после оформления второго кредита, Саргсян погасил первый кредит (можно предположить, что часть второго кредита пошла на погашение первого).
В июне 2007 г. компания “Golden West Savings Assosiation Service Co.”, являвшаяся доверительным управляющим (trustee) кредитов “World Savings Bank”, известила Саргсяна о том, что он не выполняет свои кредитные обязательства. Речь шла о погашении кредита в 750 тыс. долларов. Извещение является первым действием в отношении должника. Уже в январе 2008 г. был объявлен аукцион, который должен был состояться в том же месяце. То есть Александр Саргсян встал перед угрозой потери особняка.
Заметим, однако, что до этого, в 2007 г., армянский депутат пытался продать купленный два года назад дом. В феврале 2007 г. мы писали о том, что особняк продается за 3 млн 395 тыс. долларов.
Возвращаясь к 2008 г., отметим, что начавшийся в отношении Саргсяна процесс в мае 2008-го был прекращен, и он не лишился особняка. Можно предположить, что брат экс-президента начал погашать кредит, в связи с чем доверительный управляющий и банк отказались от продажи его недвижимости.
В декабре 2016 г. Александр Саргсян взял у Евгения Бондарева два кредита в 200 тыс. и 150 тыс. долларов, сроки погашения которых в документах не были указаны. В феврале 2017-го он погасил весь долг.
Александр, Айк и Нарек Саргсяны – обвиняемые
После смены власти в Армении весной 2018 г. Александр Саргсян и его сыновья Айк и Нарек попали в поле зрения правоохранителей. 25 июня полиция подвергла приводу Саргсяна-старшего и трех сопровождавших его лиц, которые подозревались в ношении незаконного оружия. В распространенном полицией видеоматериале видно, что оружие было обнаружено в автомобилях.
В тот же день указанные лица были отпущены, а в дальнейшем начальник Полиции Валерий Осипян заявил, что найденное оружие было законным.
4 июля Генпрокуратура сообщила о возбуждении уголовного дела по инциденту с участием старшего сына Саргсяна Айка, который произошел в 2007 г.
Принятое ранее решение о закрытии дела было отменено генпрокурором в свете вновь открывшихся обстоятельств. Было возбуждено новое уголовное дело по признакам попытки убийства. 4 июля полицейские обнаружили Айка Саргсяна в аэропорту “Звартноц”, откуда он пытался вылететь во Францию.
В тот же день Служба национальной безопасности провела обыск в квартире, где прописаны А.Саргсян и двое его сыновей. При обыске присутствовали Александр Саргсян и его сын Айк. Вечером брат третьего президента РА был доставлен в СНБ, где его допросили, а также провели очную ставку, после чего он был отпущен. Этого эпизода мы еще коснемся. А пока отметим, что 4 июля Айка Саргсяна доставили в Следственный комитет, где расследовалось дело о попытке убийства.
11 июля суд удовлетворил ходатайство об аресте Айка Саргсяна, однако 7 сентября, то есть спустя два месяца, племянник экс-президента Сержа Саргсяна, несмотря на продление срока ареста, был отпущен под залог в 50 млн драмов. В настоящее время уголовное дело о попытке убийства и ношении незаконного оружия и боеприпасов расследуется в суде (фото).
Возвращаясь к Александру Саргсяну, отметим, что 5 июля СНБ представила подробности эпизода с участием брата Сержа Саргсяна и его сына Нарека.
В одной из ереванских квартир, которая, как оказалось, принадлежит Нареку Саргсяну, было обнаружено большое количество наркотических веществ и оружия. СНБ подвергла приводу двух близких людей Н.Саргсяна, у которых также обнаружили оружие и наркотики. Обыски были проведены и в принадлежащих Н.Саргсяну других помещениях и дорогих автомобилях. В одном из помещений была найдена тара с веществом, напоминающим наркотик, и принадлежностями для его использования. Выяснилось также, что 22 июня 2018 г. Нарек Саргсян вместе со своим телохранителем Артемом Петросяном вылетел в Москву, откуда должен был направиться в одну из европейских стран. Оба были привлечены к делу в качестве обвиняемых и объявлены в розыск. Позднее, 10 июля, Артем Петросян вернулся в Армению и был арестован. 6 декабря 2018 г. Нарек Саргсян был обнаружен в столице Чехии Праге, где представился гражданином Гватемалы Франклином Гонсалесом. Спустя год, 21 декабря 2019 г., Н.Саргсяна экстрадировали из Чехии в Армению, а 23 декабря – арестовали.
Помимо эпизодов с наркотиками и оружием есть еще один эпизод, в котором также фигурировал Нарек Саргсян. Однако сейчас обвиняемым по данному делу является Александр Саргсян. Об этом эпизоде общественность узнала 5 июля 2018 г., когда СНБ представила подробности проведенного накануне обыске в квартире А.Саргсяна, допросе и очной ставке с его участием.
“СНБ получила сообщение о том, что еще в 2013 г. Нарек Саргсян, злоупотребив доверием одного из наследников художника Мартироса Сарьяна, взял у него 14 графических работ общей стоимостью около 280.000 долларов США, пообещав заплатить 28 тыс. долларов США, а на остальную сумму открыть совместное казино и покровительствовать его деятельности. Забрав картины, Саргсян не выполнил свое обещание и, проигнорировав многочисленные требования потерпевшго, отказался вернуть картины”,- сообщила СНБ, добавив, что по данному факту возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч.3 ст.178 УК РА (мошенничество в особо крупном размере, предусматривающее наказание от 4 до 8 лет лишения свободы с конфискацией или без конфискации имущества).
4 июля 2018 г. в рамках этого дела в квартире Нарека Саргсяна был проведен обыск, в ходе которого были обнаружены картины Сарьяна. Присутствовавший при обыске Александр Саргсян заявил, что картины были куплены им. Вечером того же дня он был доставлен в СНБ, где состоялся допрос по обстоятельствам сделки. Кроме того, была проведена очная ставка между братом третьего президента РА и представившим сообщение лицом, который еще раз подтвердил, что картины были похищены у него обманным путем, и что их похитил не Александр Саргсян, а его сын, Нарек Саргсян.
11 сентября 2018 г. премьер-министр Никол Пашинян заявил, что у Александра Саргсяна только в одном банке имеется 30 млн долларов, и что на эту сумму наложен арест.
В Генпрокуратуре Hetq.am сообщили, что арест на имущество брата Сержа Саргсяна был наложен еще 9 июля.
А.Саргсян отреагировал на заявление Пашиняна, сказав следующее: “Премьер-министр РА Никол Пашинян, хорошо осознавая, что эти деньги не были приобретены незаконным путем и не могут быть конфискованы в установленном законом порядке, исходя из отрицательного отношения ко мне и пытаясь использовать свое должностное положение, угрожает мне, требуя, чтобы я добровольно перечислил в госбюджет деньги, принадлежащие мне на правах собственности. В 1985-1995 гг. я занимался бизнесом в Российской Федерации и вернулся в РА с крупной суммой, при этом ни на секунду не переставая работать… Никол Пашинян хорошо осведомлен и о том, что вместо вывоза из Армении принадлежащих мне на законном основании денег я вложил их в банк РА, тем самым способствуя развитию банковской системы и экономики страны. Вместе с тем на протяжении долгих лет я получал законные проценты по указанному крупному вкладу, которые составляют значительную часть от имеющейся на данный момент суммы. Другую значительную часть составляют суммы от деятельности принадлежащих мне полностью (а не на 50%) компаний, которые отражены в представленных в налоговые органы РА отчетах… В случае утверждения в РА реальной законности я готов передать часть принадлежащих мне законных денежных средств в качестве пожертвований государству с целью развития желательной для меня сферы и создания по-настоящему сильной Родины, чем я всегда занимался молча”.
Вскоре после этого заявления брат третьего президента РА, тем не менее, передал государству миллионы долларов: часть в виде налогового обязательства, часть в виде пожертвования. Так, в конце 2019 г. СНБ сообщила радио “Свобода”, что с целью выполнения налоговых обязательств, выявленных в результате налоговых проверок, Александр Саргсян перечислил в госбюджет РА 3.165.448.706 драмов (6,6 млн долларов. – Авт.). Кроме того, с целью приобретения вооружения для защиты родины он по собственной инициативе пожертвовал 19.600.000 долларов. Переводы были осуществлены через банк.
“Под арестом все еще находится банковский счет Александра Саргсяна на сумму 1 млрд 873 млн 899 тыс. 360 драмов, или 3 млн 855 тыс. 760 долларов. Эти деньги также предусмотрено направить в ближайшее время на выполнение налоговых обязательств”,- говорился в сообщении СНБ.
А.Саргсян, мерой пресечения в отношении которого избрана подписка о невыезде, недавно оспорил в суде решение о наложении ареста на все свое имущество. Суд удовлетворил эту жалобу.
Брат Сержа Саргсяна фигурирует и в другом уголовном деле, по которому проходит бывший начальник Полиции РА Владимир Гаспарян. В сентябре 2019 г. Следственный комитет сообщил о том, что в 1997-2010 гг. Гаспарян, будучи начальником Военной полиции Министерства обороны, а в 2010-2011 гг. – заместителем министра обороны, был в курсе, что трое военнослужающих МО начиная с 2001, 2004 и 2009 гг. были оформлены по приказам военными полицейскими, но не являлись на службу. При этом один из них работал водителем младшего брата Сержа Саргсяна, Лёвы Саргсяна, а двое других – телохранителями среднего брата, Александра Саргсяна (в 2000-2007 гг. С.Саргсян был министром обороны, в 2007-2008 гг. – премьер-министром, а в 2008-2018 гг. – президентом РА). Согласно сообщению СК, В.Гаспарян, исходя из личной заинтересованности и групповых интересов, а также с целью удостоиться благосклонного отношения Саргсянов, злоупотребив своими должностными полномочиями, позволил трем вышеуказанным военнослужащим выполнять не вытекавшую из их статуса работу.
По данным уголовного дела, военнослужащим, которые обслуживали братьев третьего президента РА, было необоснованно выплачено из госбюджета в общей сложности 21.691.481 драм, в результате чего государству был причинен ущерб в особо крупном размере.
В.Гаспаряну предъявлено обвинение по ст.375 УК РА - злоупотребление начальника или должностного лица властью или должностным положением, превышение власти или пределов должностных полномочий, а также бездействие власти, повлекшие по неосторожности тяжкие материальные последствия. Данная статья предусматривает наказание в виде лишения свободы на срок от трех до восьми лет с конфискацией или без конфискации имущества.
Позднее Следственный комитет сообщил, что в ходе предварительного следствия Александр Саргсян полностью восстановил ущерб в размере 54.790.433 драмов (около 114 тыс. долларов. – Авт.), который был причинен государству преступными действиями В.Гаспаряна и других должностных лиц.
Получается, что хотя с июля 2018 г. все имущество брата Сержа Саргсяна находилось под арестом, он сумел заплатить за других 114 тыс. драмов.
В сентябре 2019 г., когда СК заявил о предъявлении обвинения В.Гаспаряну и восстановлении ущерба А.Саргсяном, последний уже продал свой особняк в Лос-Анджелесе.
Как уже было отмечено, в 2005 году Александр Саргсян приобрел особняк в единоличную собственность. Тем не менее, согласно документам, 19 июня 2019 г. его жена, Аврига Саргсян, передала особняк мужу. В документах ничего не говорится о том, что до этого недвижимость перешла к супруге А.Саргсяна, однако не исключено, что после смены власти в 2018 г. и привлечения сыновей к уголовным делам брат третьего президента переписал дорогую американскую недвижимость на свою жену.
Однако факт, что Александр Саргсян, получив дом от жены 19 июня, в тот же день отчуждил его за 2.040.000 долларов семье Уайлдмен (Pierre Wildman, Jennifer Jeanne Wylie Wildman, The Wildman & Wylie Family Trust). Последние в отличие от Саргсяна взяли для покупки дома кредит в размере 1.075.000 долларов.
11 июля, после продажи недвижимости, А.Саргсян полностью погасил взятый в 2006 г. в “World Savings Bank” кредит на сумму 750.000 долларов.
По данным налогового органа, в 2019 г. особняк был оценен в 2.620.000 долларов: 1.545.000 составила стоимость земли, 1.075.000 – стоимость особняка, а 31.472 доллара от оцененной стоимости – налог на недвижимость.
Несмотря на это, брат третьего президента вынес дом на продажу за 2.149.000 долларов, однако стоимость сделки составила на 109.000 долларов меньше. Дом продал агент по недвижимости, армянин Андраник Айрапетян (Antranik Hairabedian).