Մեկ տարում 189 հազար հատ ավտոմեքենա է ներմուծվել Հայաստան
2019 թվականի ընթացքում Հայաստան է ներմուծվել 189 018 հատ ավտոմեքենա, որը երեք անգամ գերազանցում է 2018 թվականի ցուցանիշը։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
Ավտոմեքենաների ներմուծումը նախորդ տարի աննախադեպ ծավալների է հասել նախորդ տարիների համեմատ։
Քաղաքացիները փորձել են մինչև տարեվերջ տեղ հասցնել ու մաքսազերծել մեքենաները, քանի դեռ դրանց մաքսատուրքերը չեն բարձրացել։ 2020 թվականից ոչ ԵԱՏՄ երկրներից Հայաստան ներմուծվող ավտոմեքենաների մաքսատուրքերը բարձրացել և համապատասխանեցվել են ԵԱՏՄ հավաքական մաքսային վճարներին։
2019 թվականին ներմուծվող մեքենաների գծով գանձումները՝ պետական բյուջեի եկամուտները, կազմել են 95 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ 2.6 անգամ աճել է։ «Մեր կանխատեսումներով՝ ավտոմեքենաների ներկրման որոշակի ծավալ պահպանվելու է, բայց բիզնես մտադրությամբ ներկրումները, բնականաբար, չեն պահպանվելու»,- նշեց Դավիթ Անանյանը։
Անդրադառնալով ընդդիմախոսների այն փաստարկներին, որ ավտոմեքենաների ներմուծման արդյունքում զգալի հարկեր են գոյացել, և որ ՊԵԿ-ը եկող տարի չի կարողանալու այդչափ հարկեր հավաքագրել, Դավիթ Անանյանը հիշեցրեց, որ նախորդ տարի ՊԵԿ առաջարկով Կառավարությունը որոշում կայացրեց հարկ վճարողներին վերադարձնել ԱԱՀ-ի գծով շուրջ 56.4 մլրդ դրամ «հին պարտքը»՝ առանց պետական բյուջեի հարկային եկամուտների ծրագրված ցուցանիշները վերանայելու։ Նշված 56.4 մլրդ դրամից 2019 թվականին հարկ վճարողներին է վերադարձվել փաստացի 42.8 մլրդ դրամը։ Այսինքն՝ մի կողմից ՊԵԿ-ը ավտոմեքենաների ներմուծման արդյունքում կարողացել է շատ հարկեր հավաքագրել, մյուս կողմից էլ՝ տնտեսվարողներին «հին պարտքեր» վերադարձնելով՝ պահպանել է բյուջեի վրա ավտոմեքենաների ներմուծման ազդեցության չեզոքությունը։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի կեսերից Հայաստանից դեպի արտասահման գումարների արտահոսքի մեծ աճ է գրանցվել։ Կենտրոնական բանկը դա պայմանավորում է ավտոմեքենաների ներմուծմամբ։ Այսինքն՝ գումարները արտերկիր են փոխանցվել ավտոմեքենաների դիմաց վճարումների տեսքով։

За последний год в Армению было импортировано 189 тысяч автомобилей
В течение 2019 года в Армению было импортировано 189.018 автомобилей, что в три раза превышает показатель 2018 г. Об этом сообщил сегодня журналистам председатель Комитета госдоходов Давид Ананян.
В прошлом году по сравнению с предыдущим годом импорт автомобилей достиг беспрецедентных объемов.
Граждане попытались доставить машины в страну и растаможить до конца прошлого года, так как после этого предусматривалось повышение таможенных пошлин. С 2020 года в Армении пошлины на импорт авто из стран, не являющихся членами Евразийского экономического союза, приведены в соответствие с действующими в ЕАЭС таможенными сборами.
В 2019 г. поступления в госбюджет по линии импорта автомобилей составили 95 млн драмов, что в 2.6 раза превышает предыдущий показатель. “По нашим прогнозам, определенный объем импорта автомобилей сохранится, однако поставки с целью бизнеса, естественно, прекратятся”,- отметил Давид Ананян.
Касаясь доводов оппонентов о том, что в результате импорта машин была собрана значительная сумма налогов и что в следующем году правительство КГД не сможет обеспечить такой объем, Д.Ананян напомнил, что в 2019 г. правительство по предложению Комитета госдоходов приняло решение вернуть налогоплательщикам “старый долг” по линии НДС в размере около 56.4 млрд драмов без пересмотра запланированных показателей налоговых поступлений в госбюджет. Из упомянутых 56.4 млрд драмов налогоплательщикам фактически было возвращено 42.8 млрд драмов. То есть с одной стороны КГД благодаря импорту автомобилей смог собрать большой объем налогов, с другой стороны – вернул налогоплательщикам “старые долги”, сохранив нейтральное воздействие импорта машин на госбюджет.
Напомним, что с середины 2019 г. было зафиксировано значительное увеличение оттока денег из Армении за границу. Центробанк обусловил это импортом авто. То есть переводимые за рубеж суммы представляли собой плату за приобретенные автомобили.