Ինչպե՞ս են մոտ 122 դոլարանոց ՀԴՄ-ները Հայաստան հասել 255 դոլարով. հանձնման-ընդունման փաստաթղթերը ՊԵԿ-ից բացակայում են
Պետական եկամուտների կոմիտեն «Հետք»-ի հետ դատական գործից հետո գաղտնազերծել է նոր սերնդի հսկիչ դրամարկղային մեքենաների գնման Կառավարության որոշումները և չինական ընկերության հետ կնքված պայմանագիրը։
Ըստ մեզ տրամադրված փաստաթղթերի՝ Հայաստանը, ի դեմս «ՀԴՄ-ների ներդրման գրասենյակ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության, չինական «ՓԱՔՍ Թեքնոլոջի Լիմիթեդ» ընկերությանը վճարել է 6 մլն 375 հազար ԱՄՆ դոլար՝ հսկիչ դրամակղային մեքենաներ ձեռք բերելու համար։ Գաղտնազերծված պայմանագրի համաձայն՝ ընկերությունը Հայաստան է արտահանել 25 հազար հատ ՀԴՄ սարք, իսկ միավորի արժեքը կազմել է 255 ԱՄՆ դոլար։
Պայմանագիրը մեզ տրամադրվել է կիսատ. բացակայում են դրա անբաժանելի մաս կազմող այն հավելվածները, որոնք վկայում են ապրանքը չինական կողմից նշված գնով մատակարարելու մասին։ ՊԵԿ-ը մեզ մոտ մեկ ամիս սպասեցնելուց հետո հայտնեց, որ այդ հավելվածները առկա չեն ոչ իրենց մոտ, ոչ էլ ՀԴՄ-ների ներդրման գրասենյակում։
Հայաստան ներկրված ՀԴՄ-ները ունեն 121.5 ԱՄՆ դոլար միջին արժեք միջազգային առևտրի բազաներում
Գաղտնազերծված պայմանագրում միավոր արժեքի գին է նշված ավելի բարձր գին՝ 255 ԱՄՆ դոլար, քան չինական «ՓԱՔՍ Թեքնոլոջի Լիմիթեդ» ընկերության ներկայացուցիչը նախկինում մեզ հայտնել էր (150-200 հատ ներկրելու դեպքում 185 ԱՄՆ դոլար՝ տեղափոխման ծախսերով)։ Ընդ որում, չինական ընկերությունը մեզ հաղորդել էր (հաղորդակցվել ենք որպես վրացի գործարար), որ մեծ խմբաքանակ ներկրելու դեպքում գինն ավելի է իջնում։ Ինչպե՞ս էր այդ դեպքում պայմանագրում միավորի գինը դարձել 255 ԱՄՆ դոլար 25 հազար սարք ներկրելու դեպքում։
Դատական գործընթացից հետո մինչև նշված փաստաթղթերը գաղտնազերծելն ու մեզ տրամադրելը Պետական եկամուտների կոմիտեն քրեական գործ հարուցեց։ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցները պարզել էին, որ պայմանագրով ՊՈԱԿ-ին մատակարարված «Pax S900» մոդելի ՀԴՄ-ների պայմանագրային արժեքը ձևակերպվել է իրականից ավելի բարձր գնով։ «Ըստ էության, հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ձեռք բերման համար ՀՀ կառավարության կողմից ավել գումար է հատկացվել, ինչը եղել է ակնհայտ անշահավետ գործարք Հայաստանի Հանրապետության համար»,- նշվում էր ՊԵԿ-ի հաղորդագրության մեջ:
Թեև քրեական գործը հարուցելու շարժառիթը մեր հրապարակումն է, սակայն մինչ օրս հավելյալ տեղեկություն ՊԵԿ-ը չի հայտնում։
Պայմանագիրը ստանալուն զուգահեռ հարկային մարմինը տրամադրեց ՀԴՄ-ների ներկրման ԱՏԳ ծածկագիրը, որով կարողացանք ձեռք բերել նոր տվյալներ միջազգային առևտրի բազաներից։
Չինական ՀԴՄ-ները Հայաստան են ներկրվել ԱՏԳ 8470500001 ծածկագրի տակ։ Այս կոդի առաջին վեց նիշերը ընդհանուր են բոլոր երկրների համար, իսկ մնացած թվերը մասնավորեցնում են ապրանքը երկրների ներսում։ Հետևաբար Չինաստանը արտահանել էր ՀԴՄ-ները վեցանիշ HS 847050 կոդով։
Կառավարության գաղտնազերծված որոշումների համաձայն՝ սարքերի փոքր խմբաքանակ՝ 3000 հատ պետք է մատակարարվեր 2017թ.-ին, իսկ մեծ մասը՝ 22 հազար հատը՝ 2018թ.-ին։
Չինաստանի մաքսային գլխավոր վարչությունը ՄԱԿ-ին հանձնել է արտաքին առևտրի ցուցանիշները մինչև 2018թ. ներառյալ։
2017թ. արտահանման տվյալներում բացակայում է արտահանված սարքերի քանակը, հետևաբար չենք կարող ստանալ մեկ սարքի մոտավոր արժեքը։ Սակայն 2018թ. համար Չինաստանը հայտնել է նաև այդ տվյալը։ 2018թ. Հայաստան է արտահանվել 2 մլն 734 հազար 746 ԱՄՆ դոլարի ՀԴՄ, իսկ քանակը կազմել է 22 493 հատ։ Ըստ այդմ՝ մեկ սարքի միջին արժեքը կազմում է 121.5 ԱՄՆ դոլար։
ՄԱԿ-ի աշխատակիցը մեզ հայտնեց, որ հաշվարկային վերոնշյալ մեթոդով հնարավոր է ստանալ միավորի գնի կոպիտ գնահատումը, քանի որ ապրանքային մեկ HS ծածկագիրը կարող է ներառել տարբեր տեսակի ՀԴՄ-ներ, որոնց մեկ մոդելը ավելի թանկ է, քան մյուսները:
Սակայն Հայաստանի դեպքում մոտավոր միավոր արժեքը ստանալուն օգնում է այն հանգամանքը, որ ներկրված ՀԴՄ-ների բացարձակ մեծամասնությունը՝ առնվազն 22 000 հատը, ՊԵԿ-ի ներկրած ՀԴՄ-ներն են եղել։
ՄԱԿ-ից պարզեցինք, որ արտահանող երկրները տրամադրում են ապրանքների արտահանման FOB (Free on Board) արժեքը, որը չի ներառում ապրանքի փոխադրման ծախսերը, համընկնում է ապրանքի զուտ արժեքի հետ, կամ էլ ներառում է որոշ ոչ էական հավելյալ ծախսեր՝ որպես, օրինակ, ապրանքը ներկրողի փոխադրամիջոց հասցնելու վճար։
Այսինքն ստացում է՝ ՀԴՄ-ների պայմանագրային արժեքը` 255 ԱՄՆ դոլարը, գերազանցել է սարքերի զուտ արժեքին մոտ 110 %-ով, և ապրանքն իր արժեքից կրկնակի թանկ է մատակարարվել Հայաստանին։
Պայմանագրում միավոր արժեքը՝ 255 ԱՄՆ դոլարը, ձևավորել է՝ դրանում ներառելով «փոխադրման, ապահովագրման ծախսերը, պարգևավճարները և ակնկալվող շահույթը»։ Պայմանագիրը կնքվել է ինկոտերմսի DAT(Delivered at terminal) ընթացակարգով, որը մատակարարի վրա է դնում ապրանքի տեղափոխման ողջ ծախսերը։ Չինական կողմը պարտավորվել է ապրանքը բերել-հասցնել Հայաստանում ՊԵԿ-ի նշած վայրը։ Բնականաբար, ներկրելիս ապրանքի գնին պետք է ավելանային փոխադրման ծախսերը, սակայն այս գնման դեպքում, ըստ պայմանագրի, փոխադրումը կրկնակիից ավելի բարձրացրել է ապրանքի գինը։
Կարո՞ղ էին փոխադրման ծախսերը հավասարվել ապրանքի գնին
Միջազգային առևտրի բազաները ներկայացնում են արտահանող երկրի առևտրի տվյալները FOB (Free on Board) արժեքով, որը չի ներառում փոխադրման ծախսերը, իսկ ներկրող երկրի տվյալները` CIF (Cost, Insurance and Freight) արժեքով, որը ներկայացնում է ներկրման արժեքը՝ նշված լրացուցիչ ծախսերով։
Ստացվում է, որ տվյալների հայելային ստուգում անելը այս բազաներով միշտ անհնար է. ներկրող երկրի առևտրի արժեքը չի համընկնում արտահանող երկրի հայտարարած արժեքի հետ։ Սակայն կան աղբյուրներ, որոնցով կարելի է մոտ պատկեր ստանալ CIF/FOB արժեքների հարաբերակցության մասին։
Համաշխարհային բանկը իր հրապարակումներից մեկում հղում է անում ՄԱԿ-ի միջազգային առևտրի տվյալների և տեղեկացնում. «UN COMTRADE-ում ներմուծումները գրանցվում են CIF արժեքով, իսկ արտահանումները FOB: Սա կարող է ներկայացնել 10-20 % տարբերություն»։
Նշենք, որ սա միայն ՀԲ-ի գնահատականն է, իսկ ինքը՝ ՄԱԿ-ը, CIF/FOB արժեքների հարաբերակցության նման գնահատական չունի։ Մեր հարցման պատասխանում նշվում է, որ երկրներն իրենք պետք է անեն համապատասխանեցումը։
Հայաստանի դեպքում այդ տարբերությունը գերազանցում է ոչ միայն ՀԲ-ի նիշը, այլև տարբեր երկրների CIF/FOB մարժաները ներկայացնող Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (OECD) տվյալներին։ Սա թերևս միջազգային առևտրի միակ բազան է, որ առանձին ներկայացրել է CIF/FOB մարժան։ Վերջինս տրանսպորտի և ապահովագրության ծախսերի տոկոսային հարաբերակցությունն է ընդհանուր գնման մեջ։ Բազան ներառում է տվյալներ մինչև 2014թ.-ը և HS չորսանիշ կոդերի մակարդակով, հետևաբար համեմատությունն ընդհանրական և մոտավոր պատկերացում կազմելու համար է։
Մարժան այս բազայում հաշվարկվել է հետևյալ բանաձևով՝ (CIF value -FOB value)/(CIF value): Եթե հաշվենք մարժան մեր ունեցած թվերով, ապա ստանում ենք 0,52. այսինքն՝ փոխադրման ծախսերը ընդհանուր գնման 52 %-ն են կազմել։
(255-121) / (255) = 0,52 (*100% = 52%)
Սակայն OECD-ի տվյալներում այս չափերի հասնող մարժա չկա։ Չինաստանի հետ HS 8470 ապրանքախմբի առևտրում (դրա մեջ են մտնում նաև ՀԴՄ-ները) Հայաստանի CIF/FOB մարժան 2012թ. կազմել է 0,059 (5,9%), 2013թ.՝ 5,7%, 2014թ.` 5,6%:
«ՀԴՄ-ների ներդրման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը պայմանագրի կնքման փուլում եղել է Արմեն Օրդինյանը (այժմ տնօրենը փոխվել է)։ Քանի որ պայմանագրի կողմը ՊՈԱԿ-ն է, ենթադրվում էր, որ ստորագրողը պետք է լինի տնօրենը։ Սակայն պարզվում է՝ հայկական կողմից ստորագրել է ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արմեն Սաքապետոյանը։ Հետևաբար թեև ՊՈԱԿ-ը ներկայացված է որպես «գլխավոր գործող անձ», սակայն ըստ պայմանագրի՝ գործարքի պատասխանատուն ՊԵԿ-ի նախագահությունն է։ Արմեն Օրդինյանը համաձայնեց պարզաբանումներ տալ միայն փաստաբանի միջոցով։ Փաստաբան Արմեն Անդրիկյանն էլ հարցերը պահանջեց գրավոր և գրավոր էլ պատասխանեց, որ վստահորդը ՀԴՄ-ների գործով ներգրավված է որպես վկա, և, իր մեջբերած մի շարք իրավական ակտերի համաձայն, այս փուլում չի կարող տեղեկություն տալ։ Արմեն Սաքապետոյանը ևս ներգրավված է որպես վկա։
Կառավարության գաղտնազերծված որոշումները հուշում են, որ այդ ժամանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ու ՊԵԿ-ի նախագահ Վարդան Հարությունյանը հնարավոր բոլոր քայլերը ձեռնարկել են գնումը արագ կազմակերպելու համար։ Եվ այն դեպքում, երբ պետությունը բյուջեի հատկացում չի ունեցել ՀԴՄ-ները գնելու համար, Կառավարությունը որոշել է ՊՈԱԿ-ին թույլատրել առևտրային բանկից մինչև 4,5 % տարեկան տոկոսադրույքով վարկ վերցնել 3 մլն 187 հազար 500 ԱՄՆ դոլարի չափով։ Ապա 20 օր անց մեկ այլ որոշմամբ բյուջեից գումար է դուրս գրվել վարկի մայր գումարը, տոկոսները և սպասարկման գումարը փակելու համար։ Միայն 1 միլիոն դրամ «Արարատաբանկին» վճարվել է որպես վարկի սպասարկման գումար։
ՊԵԿ-ը մինչև հիմա քրեական գործ է քննում առանց ամենակարևոր փաստաթղթերի
Այն տեղեկություններից, որը մենք ձեռք ենք բերել, ենթադրվում է, որ պայմանագրում միավոր արժեքում ներառված փոխադրման ծախսերը չափազանցվել են, և դա է հիմնականում դեր խաղացել ապրանքի գինը իրականից ավելի բարձր ձևակերպելու գործում։
Չինաստանի մաքսային վարչությունում կան տվյալներ, որոնցով կարելի է վերականգնել չինական կողմի ներկայացրած CIF տվյալը և հասկանալ, թե ինչ գումար է գրանցվել Չինաստանի մաքսային ծառայությունում՝ որպես փոխադրման ծախս։ Բայց այդ տվյալները փակ են։
Չինաստանի և այլ երկրների հետ առևտրի տվյալները դասակարգում և վաճառում է մաքսային վարչության կողմից լիազորված ETCN կազմակերպությունը։ Այն մաքսային ծառայությունից ստացած բազմաթիվ տվյալներ է մշակում և վաճառում, սակայն չէր կարող տրամադրել մեզ չինական ընկերության արտահանման ծավալը՝ CIF արժեքով։
ETCN-ի աշխատակիցը հուշեց, որ CIF արժեքը կարելի է հաշվարկել չինական ընկերության կողմից Չինաստանի մաքսային մարմնին հանձնած BOL (Bill of Lading) փաստաթղթի հիման վրա, որն այնտեղ արխիվացվում է և իրենց մոտ չկա: «Բայց որքան ես գիտեմ, նրանք զգայուն են տվյալների այդ մասը տրամադրելու հարցում»,- հայտնեց ETCN-ի աշխատակիցը։
BOL-ում կարող են ուղղակիորեն արտացոլված չլինել փոխադրման ծախսերը, սակայն այն պարունակում է բոլոր մանրամասները նաև այդ ծախսերը հաշվարկելու համար։
Չինական ընկերության հետ կնքված պայմանագրի ուսումնասիրությունից պարզվեց, որ դրա կետերից մեկով չինական կողմը պետք է գնորդին՝ «ՀԴՄ-ների ներդրման գրասենյակին» հանձներ ապրանքը հանձնելու փաստը ֆիքսող փաստաթուղթ, իսկ մյուս կետով ապրանքի հանձնման-ընդունման արձանագրությունը։ Պայմանագրի անբաժանելի մաս կազմող հավելվածներից մեկը, որոնցից մեկը ենթադրաբար նույնական է BOL փաստաթղթի հետ, բացակայում է։
«Հայտնում եմ, որ ՀՀ ՊԵԿ-ում և «Հսկիչ-դրամարկղային ներդրման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ում «Պաքս Թեքնոլոջի Լիմիթեդ» ընկերության հետ կնքված ՀԴՄՆԳ-ՄԱԱՊՁԲ-17/01 մատակարարման պայմանագրին կից N2 և N2.1 հավելվածները, ինչպես նաև «BOL» փաստաթղթերը առկա չեն։ Միաժամանակ տեղեկացնում եմ, որ կձեռնարկվեն անհրաժեշտ բոլոր գործողությունները հիշյալ փաստաթղթերը հայտնաբերելու ուղղությամբ»,- հայտնել է ՊԵԿ-ի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Աշոտ Մուրադյանը։
ՊԵԿ-ի քննչական մարմինն ամիսներ շարունակ քննում է ՀԴՄ-ների գործը, սակայն չունի ամենակարևոր փաստաթղթերը։

Hetq had to file a court case in order for Armenia’s State Revenue Committee (SRC) to make public copies of the government’s purchase of sales receipt machines from the Chinese company Pax Technology Limited.
The Investigative Journalists NGO (Hetq) initially requested that the SRC hand over the contracts when it learnt that the new machines were purchased at a price 70% above cost.
According to the documents provided, Armenia paid US$6.375 million to purchase cash registers from the Chinese company. According to the disclosed contract, the company exported 25,000 cash registers to Armenia at a unit cost of $255.
The contract given to Hetq wasn’t complete. It lacked those appendices referring to the unit price specified by the company. After waiting for about a month, the SRC informed us that these appendices were not available either at their office or at the cash register importation office.
The cash registers imported to Armenia average $121.50 on the international market.
In the disclosed contract, the unit price is listed at $255.
Hetq, under the guise of a Georgian businessman, contacted Pax Technology Limited.
The company’s representative told us that the unit price was $185 (including shipping) if 150-200 units were purchased. He said the more units purchased, the greater the discount.
Armenia pays $255 for unit averaging $121.50
So, the question arises, how did the contract price amount to $255 per unit if 25,000 units were purchased?
After the court process, and before Hetq was provided with the documents, the State Revenue Committee initiated a criminal case. The SRC’s Department of Investigation revealed that the contract value of the Pax S900 model cash registers supplied to the SNCO was set at a higher price than the actual price. "In fact, the government of Armenia allocated more money for the purchase of cash registers, which was obviously a disadvantageous transaction for the Republic of Armenia," the SRC said in a statement.
While it was Hetq’s coverage of the issue that forced the SRC to confess that it overpaid for the 25,000 sales receipt machines, the SRC has been tightlipped on the matter ever since.
As the contract was being received, the tax authority provided the VAT code for importing cash registers, which enabled us to obtain new data from international trade databases.
The Chinese cash registers were imported to Armenia under the Foreign Economic Activity (FEA) code 8470500001. The first six digits of this code are common to all countries, with the remaining digits specifying the product within the country. Therefore, China exported the cash registers with the six-digit code HS 847050.
According to government-issued decrees, a small batch of devices (3,000) had to be delivered by 2017, and the bulk (22,000) by 2018.
China's Customs Administration has submitted foreign trade figures to the UN up to and including 2018.
In the 2017 export data, the number of units exported is missing, so we can't get the approximate value of one device.
But China reported that data for 2018. In 2018, China exported 2.734 million worth of sales receipt machines to Armenia. The number of units was 22,493. Doing the math, one unit amounted to $121.50.
A UN Statistics Division representative told Hetq that the above calculation method can get a rough estimate of the unit price, as one HS product code may include different types of cash registers, with one model being more expensive than another.
However, in the case of Armenia, getting the approximate unit value is facilitated by the fact that most of the cash registers imported, at least 22,000, were SRC imported units.
We found out from the UN that exporting countries provide the FOB (Free on Board) export cost, which does not include freight and insurance costs. It corresponds with the net worth of the product or includes some non-essential additional costs.
That is to say, the $255 contract value of the cash registers exceeded the net value of the units by 110%. Each unit more than doubles in price before reaching Armenia.
Armen Ordinyan was the director of the cash register office at the time of the contract signing the contract. He’s since been replaced.
As the party to the contract was the SNCO, it was assumed that the signatory would be the director. However, it turns out that the contract was signed by SRC Deputy Chairman Armen Sakapetyan.
Therefore, although the SNCO is designated as the "Principal Operating Person", under the contract, the transaction is the responsibility of the SRC.
Armen Ordinyan agreed to provide clarifications only through a lawyer. Attorney Armen Andrikyan demanded that all questions and answers be in written form.
Andranikyan verified that Sakapetyan is a witness in the criminal case.
The government's disclosed decisions suggest that then Prime Minister Karen Karapetyan and SRC Chairman Vardan Harutyunyan had taken all possible steps to organize the procurement quickly.
This is especially puzzling since the government did not have a budget to buy the cash registers. Rather, the government decided to allow the SNCO to borrow up to 4.5% annually from the commercial bank in the amount of US$3.187 million. Twenty days later, the government decided to allocate funds to pay off the principal, interest, and servicing of the loan. One million drams were paid to AraratBank for service fees alone.
Lacking the most important documents, the SRC continues its investigation
From the information we have obtained, it is assumed that the shipping costs included in the unit value of the contract were exaggerated, and this largely played a role in formulating the price of the product above its actual value.
The Customs Administration of China has data that can be used to recover the CIF data provided by the Chinese side and to understand how much money has been registered with the Chinese Customs Service as a shipping expense.
But the data is not available.
Trade data between China and other countries is classified and sold by the ETCN, an agency authorized by China Customs’ General Office. The ETCN processes and sells a lot of data from the customs service but could not provide us with a Chinese company export volume at CIF (Cost, Insurance, and Freight) value.
An ETCN employee suggested that the CIF value could be calculated based on a BOL (Bill of Lading) document submitted by the Chinese company to the Chinese customs authority. "But as far as I know, they are sensitive about providing that data," the ETCN employee said.
BOL may not directly reflect shipping costs, but it does include all the details to calculate those costs.
Examination of the contract concluded with the Chinese company revealed that one of its points obligates the Chinese party to provide the buyer with a document confirming the handing over the goods to the SNOC. One of the appendices forming part of the contract, one of which is presumably identical to the BOL document, is missing.
"I am pleased to inform you that Annexes N2 and N2.1 of the sales receipt importation contract concluded by Pax Technologies Limited and the State Revenue Committee and the Office of Supervisory and Cash Exchange SNCO as well as the BOL documents are not available. At the same time, I would like to inform you that all the necessary steps will be taken to find the above-mentioned documents,” said Head of Information Technologies Department of the State Revenue Committee Ashot Muradyan.
The SRC investigative body has been investigating the cash register fiasco for months but does not have the most important documents necessary to understand what happened.